VMSJE STEMMEN HERSTEL en VERNIEUWING DAGBLAD VOOR ZEELAND Zaterdag 6 Juli 1946 3e JAAKGANG NUMMER 5*8 Alg. Leiding: B. G. Kloosterziel en S. L Boerma Hoofdredacteur j. Koekebakker. Redactie en Admin.: Goes. Beestenmarkt Tel. 2MS. Gironummer Een Fransche stem over Nederland Ben Fransche journalist. Frangois Caradec, schreef na een bezoek aan ons land een artikel in ,Le Pays" waaruit wij enkele dingen willen citee- ren, daarop opmerkzaam ge maakt door een bevriende hand. Caradec prijst de hoffelijk heid, waarmede hij en zijn reis- genooten in Holland werden ontvangen. En gaat dan ver der: „Het zou mogelijk zijn, om twintig andere voorbeelden van attenties en bewijzen van sympathie te vermelden. Ze worden evenwel nog overtrof fen door de liefde voor Frank rijk, die zoo spontaan worck getoond op een klein kerkhof in Zeeland. Fransche graven Op het kerkhof van Kapelle dragen tachtig kleine witte kruisen de namen dér Fran- schen, die daar 16 Mei gesneu veld zijn. Wij waren onver wachts gekomen; de graven waren den vorlgen dag met bloemen versierd door moe ders en echtgenooten, die daar toe uit Frankrijk waren over gekomen. En zie: nu lagen daar Hollandsche boeren-meis- jes met witte kappen geknield en baden voor onze helden, die ook voor hen gevallen waren. René le Goff, 271e R.I., St. BrieuxSergent-Chef Le- roux, Alphonse, Le Mans Evenals ik, las een inwoner van Kapelle de namen. Hij mompelde iets. Men vertaalde mij zijn woorden: „Zij hebben als leeuwen gevochtenWij brachten hier al bloemen, toen de Duitschers er nog waren". Een eenvoudig voorbeeld, dat niet bedriegen kan, van de we- derzijdsche sympathie, die de beide volkeren verbindt. Nu de beproeving voorbij is, ziet Holland opnieuw naar Frankrijk, verlangend om met ons de traditioneele banden, die ons bonden weer aan te halen". Carabec schrijft dan over de wederzijdsche verlangens voor de toekomst. De heer C. Bellaar Spruyt van het departement van bui- tenlandsche zaken, zei hem. dat wij in Nederland de Fran sche radio dikwijls moeilijk kunnen verstaan. Tijdens de bezetting werd het onderwijs in het Fransch door de Duit schers achtergesteld, maar nu is het weer in eer hersteld. In de verdrukking luisterde men vooral naar de Britsche radio, en dit gaat nu door. Het Fransch wordt nu nog minder verstaan, al zal het wel weer komen. Voor een groote groep van onze bevol king geeft het reeds voldoe ning. dat voor een waarde van 200 millioen francs, tijdschrif ten, boeken en dagbladen uit Frankrijk zullen worden Inge voerd. tengevolge van het on langs gesloten acooord. In ruil zullen Hollandsche uitgaven van de Fransche klassieken naar Frankrijk gaan. Hij ver meldt de Fransche stukken, die op onze planken zullen ver schijnen of reeds verschenen. H:' verheugt zich er over, dat in onze hotels het Fransch ge regeld wordt verstaan door de bediening Maar verm^dt dan ook, dat de Nederlanders ho pen. dat zij het volgende jaar gemakkelijker een reisje naar Frankrijk zullen kunnen ma- Zuiver is alleen dat, wat uit ware liefde geschiedt. UITVAREN Het nieuwe kabinet is Woensdag in het Dept. van Justitie te Den Haag voor 't eerst bijeen gekomen. V.l.n.r. de ministers Mansholt. Lieftinck. Ringers. Beel (Min. pres.) Drees en Vos. Staande v.l.n.r.: Huysmans. Gielen. Boetzelaar van Oosterhout. Maarsseveen. Fiévez en Jonk man. Regeeringsverklaring Vorm en inhoud van het Regeeringsbeleid Oorlogsverklaring aan de Bureuacratie GISTEREN legde de Minister-President Dr. Beel in de Tweede Kamer een regeeringsverklaring af, waarby hy het nieuwe Kabinet en het streven der nieuwe re- gecring aan de Volksvertegenwoordiging voorstelde. Hierbij zeide Dr. Beel o.m. het volgende: Mijnheer de Voorzitter, Het Kabinet, dat ik hiermede de eer heb aan de Kamer voor te stellen acht het zich tot een voorrecht aanstonds na zUn op treden de Volksvertegenwoordi ging mededeeling te doen van de beginselen, waarop het zijn beleid wenscht te grondvesten. Het vorige kabinet, mijnheer de voorzitter, heeft bU zijn optre den verklaard zyn werkzaam heden te zullen richten op her stel en vernieuwing, en onder de bezielende leiding van zijn voorzitter, wien ik van deze plaats gaarne hulde breng, beeft het inderdaad menige schrede op den weg naar dit doel gezet. Dit kabinet beschouwt zijn op treden als een teeken, dat thans, ruim een jaar na de be vrijding, herstel en vernieuwing voortgang hebben gemaakt In ons land. Voor het eerst immers na zeven jaren treedt thans een kabinet op, dat wederom naar normale constitutioneele gebrui ken tot stand kwam. Ik zou zelfs nog verder kunnen gaan; voor het eerst sinds 1925, *oen. naar een uitdrukking in deze Kamer gebezigd, een oud oe- stand ten val kwam, treedt thans een kabinet op, dat we derom tot stand kwam in nauw overleg met die groepen in de Volksvertegenwoordiging, waar op het steunt. In zooverre dit kabinet de traditie der goede verbindingen met een gevestig de meerderheid in de Kamer uit den ouden tijd der parlementai re kabinetten weer opneemt, waarbij het nochtans vertrouwt dat zUn beleid veelal breeder Instemming zal verkrijgen, be schouwt dit kabinet zijn optre- ken. Om hun geduld tegemoet te komen, heeft de Fransche am bassade in Den Haag een oi- bliotheek geopend met onge veer 2000 boeken en een mas sa andere publicaties. „Is dat nu de verwerkelij king van de cultureele uitwis seling, die de Quay d'Orsay op haar programma heeft", vroeg hij aan een van de atta- ché's der ambassade. En het antwoord klonk maar dat kan ik alleen in hetl Fransch zeggen: „II s'est mis rire douce- ment m'a demandé ce que je pensais du genièvre comme apératif den als een herstel van een vorm, die in ons constitutie neele leven lot sterke regeerin gen placht te leiden. Naar den vorm derhalve een uiting van herstel beschouwt dit kabinet zichzelf echter naar den inhoud als een uiting van v e r n e u wing. Het oude bestand heeft plaats gemaakt voor een nieuw, dat overeenkomstig den wensch, door de meerderheid van het Nederlandsche volk bij de verkiezingen van de Staten- Generaal uitgesproken, een voor uitstrevend karakter draagt. Nationaal welvaansplan De regeering aebt het noodzake lijk ook aan het herstel van de welvaart krachtige leiding te gever.. Leiding in dier voege, dat de regeering, voorgelicht door een voorbereidend en viseerend planbureau, in nauw overleg met de Volksvertegen woordiging richtlijnen zal aan geven, samengevat tot een Va- itonaal Welvaartsplan, volgens welke het herstel der welvaait zal worden nagestreefd mede door bij de uitvoering het volle profijt te trekken van de zelf werkzaamheid van individuen en groepen, wier activiteit de re geering zich voorstelt zoo krach tig mogelijk te bevorderen. Dit zal haar tevens de gelegen heid verschaffen om waar moge lijk de rechtstreeksche overheids bemoeiing, die onder den druk der omstandigheden van de laat ste jaren sterk was toegenomen, ingrijpend in te krimpen en mede aldus den grondslag te .eggen voor een gezondmaking der finan cieele positie van den NederlanJ- schen Staat. Op deze gezondma king zal het streven der regeertng ernstig zijn gericht. Daarbij zal worden voortgebouwd op de reeds getroffen en voorbereide maatre gelen op monetair, budgetair en fiscaal terrein. Socialisatie bedrijven Mede in verband met de cen trale positie van de Nederland sche Bank ten aanzien van net credietwezen zal haar socialisa tie worden bevorderd. Nopens de socialisatie van andere daar- voot blijkens in te stellen onder zoek in aanmerking komende bedrijven zullen voorstellen worden voorbereid. Het groote gezin Ten aanzien van de verdeeling der stoffelijke goederen gaat de regeering uit van een erkenning der hooge waarde van den arbei denden mensch en van liet begin sel. dat aan iederen burger de nogelijkheid tot arbeiden alsme de een redelijke bestaanszeker heid toekomt. Aan den eisch, net verschaffen van een redelijke be staanszekerheid, stelt zij zich voor te voldoen door een construe tieve loon- en prijspolitiek, mede door een uitbreiding der so ciale verzekering, warbij in het bijzonder de ouderdomszorg aandacht zal hebben. Tenslotte stelt de regeering zich voor over al waar bijzondere omstandighe den zulks noodzakelijk maken, ook bijzondere maatregelen ter verwezenlijking van het beginsel der gelijkheid van lasten en ge lijkheid van kansen te treffen. Daarbij denkt de regcering ir het bijzonder aan de bescher ming van het groote gezin. Gestreefd zal worden naar ver steviging van de positie van den landbouw en tuinbouw o.m. door rationalisatie van productie en af zet. waarbij bevorderd dient te werden, dat aan het kleine boe- ren- en tuindersbedrijf een eco nomisch verantwoorde grondslag wordt gegeven. Geestelijke welvaart Stoffelijke welvaart, mijnheer de voorzitter, kan naar de overtui ging van deze regeering een volk niet wezenlijk gelukkig maken, anneer zij niet steunt op geeste lijke welvaart. Ook daaraan stelt de regeering zich dus voor bijzon dere aandacht te besteden. Daarbij gaat zij uit van de ge dachte dat een oolossing an de geestelijke moeilijkheden, waarme de ons volk te kam;, en heeft, slechts kan worden gevonden wan men uitgaat van de zedelij ke beginselen, die aan onze ba- schaving ten grondslag liggen en zonder welke geen goed geordend gemeenschapsleven mogelijk is. Mr. Wolferson ontslagen De ministers van Handel en Nij verheid en van Financiën hebben met ingang van 27 Juni .aan mr. H L. Woltersom eervol ontslag verleend als vooi-zitter van den Raad voor het Bedrijfsleven, voorzitter van de hoofdgroep Ban ken en voorzitter van de bedrijfs groep handelsbanken. De ministers gronden dit besluit op de overweging, dat mr. H. L. Woltersom, voorzitter van den Raad voor het Bedrijfsleven, voor zitter van de hoofdgroep Banken en voorzitter van de bedrijfsgroep Handelsbanken, bij zijn zeer be langrijke bemoeiingen met de or ganisatie en de leiding van het Nederlandsche volk zoo goed mo gelijk tegen de aanslagen van den bezetter te verdedigen en daaroij ook practische resultaten heeft boreilct, doch van de hem toege vallen bevoegdheden een zoo vei nig met het Nederlandsche volks karakter te vereenigen gebruik heeft gemaakt, dat hij op dezen grond in zijn genoemde functies niet kan worden gehandhaafd. Overdenking MET HEMt Ik ben een zeiler op Uw matelooze zeeën, Die aan Uw verre, veil'ge kusten rust'loos slaan; Al lokken allerzyds mij vele vreemde reeë». Gij hebt mijn koers bepaald: 'tgaat op Uw haven aan. Ik ben een zeiler op de zee van Uw genade; Gij hebt mij ingescheept; Gij blijft altoos mijn doei, Gij zijt het vast kompas, waarmee ik ga te rade, Gij zyt de milde wind, dien 'kin myn zeilen voel. Al sta ik zelf aan 't stuur, ik weet U aan mijn zijde; Gij vormt mij tot Uw knecht, die op Uw wenken let. En werpt G' Uw stormwind los, 'k vertrouw op Uw geleide: Geen stormvlaag overstemt voor U ooit mijn gebed! Bij wijlen mag 'kmijn schip in Uwe stilte sturen, Waar ik mij zelf zoo ganseh en al in U verlies Dat 'k slechts dit ééne smeek: Heer, mocht dit heil toch duren Niets, niets meer buiten U dat ik nu nog verkies! Maar dan doet weer Uw wind mijn zeilen zachtkens zwellen En 'k schik mij, dienstbereid. weer naar Uw wenk en wil; De reis kort al meer op; de vaart gaat zich versnellen: Wat G' ook beveelt, o Heer, dat ik 't niet dwaas bedil'! Loopt straks de reis ten eind en nader ik de stranden, Waar, dreigement des doods, Uw zwaarste zeeën staan, Neem, trouwe Loods, mij 't stuur dan uit de zwakke handen En doe mij, stil-verrukt, Uw haven binnengaan! Mededeeling Op onze kantoren te Goes, Middelburg. Vlissingen, Wis- senkerke, Tholen en Zierikzee, ligt ter inzage de passagiers lijst van het m.s. „„Tjisadane" Vermoedlijke aankomst te Am sterdam 9 JuJi. Fransche tieisen komen De NederlaiicLi.#e Rageering, heeft via de Nederlandsche Vak groep groothandel in rijwielen, 100.000 rijwielen in Frankrijk aangekocht, waarvan de fabri cage over verschillende Fran sche fabrieken is verdeeld. Geconstateerd werd. dat van Fransche zijde een uitermate goed begrip voor dit Nederland sche belang staat, hetgeen zich voornamelijk heeft gemanifes teerd in een bespoediging van de contractueel vastgelegde le veringstermijn Reeds voor den vastgestelden termijn zond de bekende rijwiel fabriek Peugeot, een van de hierboven genoemde Fransche riiwielfabrikanten in den loop van den voorafgaande week een eerste serie van 250 rii wiel en af, welke weldra aan het eind van deze maand door een volgende zending van 2000 stuks zal worden gevolgd. HET WEER Minder warm, nog wel zonnig weer. Kans op eenlge regen en onweer. Meest matige wind uit Z.-W. -ichting. Zon onder 21.03, op 4.26. Maan op 10.44. Eerste Kwartier: 6 Juli.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1