VRIJE STEMMEN DAGBLAD VOOR ZEELAND Op het hellend vlak... Ra Minister Manshoft sprak te Goes Vrgdag 5 Juli 1946 2e JAARGANG NUMMER 505 Alg. Leiding: B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma. Hoofdredacteur J. Koekebakker. Redactie en Admin.: Goes. Beestenmarkt 2 Tel. 2103. Gironummer 410357 Nederland - België Nee, we bedoelen nier niet een voetbalmatch tussehen dc elftallen van deze twee landen. Zulke voetbalmatchen plegen de belangstelling der halve be volking te trekken, en duizen den toeschouwers zijn enthou siast in hun bijval als een doelpunt door het eigen team wordt gemaakt. Toch zijn de ze wedstrijden een bewijs van de goede harmonie, die tus sehen de beide landen bestaat, en juist over dit laatste punt wilden wij het in dit artikel hebben, naar aanleiding van vele publicaties die hierom trent in den laatsten tijd zijn Het betreft de Nederlandsch Belgische Tol-unie, of nauw keuriger gezegd: de Neder- iandsch-Belgisch-Liuxemburg- sche Tol-unie. Doch laatsge- noemd land is reeds zoozeer economisch aan België verbon den, dat wij gevoeglijk hier ai- leen van België behoeven te spreken, waaroSuer we dan te vens Luxemburg begrijpen. Verschilpunten tussehen beide landen Prof. Schermerhorn heeft dezer dagen in een rede er den nadruk op gelegd, dat onze twee landen in dezen wereld tijd noodwending moeten sa mengaan. Voorheen was er 't cardinale verschil, dat Neder land neutraal wenschte te blij ven, terwijl België sinds den vorigen oorlog met Frankrijk en Engeland verbonden bleef Nu is dit anders. Ook Neder lands neutraliteit behoort tot het verleden, en het sloot zich aan bij de geallieerden, die Duitschland overwonnen, en Voortaan kort willen houden. Willen echter onze beide, kleine landen eenigen invloed uitoefenen, dan dienen ze door aaneensluiting samen te gaan bij economische en internatio nale problemen. Er zijn zeker diepgaande verschillen. Nederland is in meerderheid protestant, België overwegend katholiek. Nederland is eenta lig, België heeft een Vlaamsch -sprekende en een Fransch- helft. Nederland is reeds bijna vijf eeuwen een onafhankelij ken staat. België is slechts ruim een eeuw zelfstandig. En zoo is er meer. Overeenkomsten tussehen beide landen Beide landen zijn ongeveer even groot, of liever gezegd, even klein. Beide zijn dicht be volkt. Beide hebben een even groot overzeesch gebiedsdeel. België de Congo, Nederland Oost- en West-Indië. Indien het Koninkrijk der Nederlan den in zijn vier samenstellen de deelen tot een hecht geheel kan worden gesmeed, dan zijn onze twee landen gezamenlijk met de overzeesche gebieds- aeelen tot een groot en in vloedrijk lichaam samen te voegen, waarmee in de inter nationale politiek ter dege re kening zal moeteii worden ge houden. Zal dit op den duur kunnen geschieden De Tol-Unie De Tol-Unie die is gesticht wil hiervan het bescheiden be gin zijn. Ze werd in Londen gesloten op 5 September 1944. Thans is na eenige eerste sa menkomsten van vertegen woordigers besloten, een se cretaris-generaal te benoemen, die alle werkzaamheden zal voorbereiden en er de admini- Toen de Duitschers in Mei 1945 ons land verlieten, bleven bij hun erfenis ongeveer 150 schepen op den bodem van het IJsselmeer achter. Hier zien wij een der wrakken, die sedertdien zijn ge borgen en weer zeewaardig gemaakt zullen worden. „Wie staat, zie toe dat hij niet valle" N de groot© verwildering van J dezen na-oorlogschen tijd neeft ook de misdadigheid af metingen aangenomen, die den ernstigen mensch te denken geven. Velen zijn door de oorlogs omstandigheden ontworteld en losgeslagen van huisgezin en fa miliebanden. Zedelijke begrip pen in hun jeugd bijgebracht, hebben onder den invloed van verkeerde theorie en vaak ook als gevolg van nood-toestanden, hun vertrouwde waarde verlo ren. Met name b v. het begrip van ..mijn en dijn" is vervaagd of afgesleten. Jusrlie en Politie hebben in deze dagen een zwaren strijd te voeren om de maatschappelijke orde te beschermen tegen hen die daarmede in conflict geko men zijn. Mpar deze strijd is er een van gemeene menschelijkheid. want de doorsnee-misdadiger is zwak. een zedelijk en maatschap pelijk misdeelde, die in de al lereerste plaats in het gewone leven steun behoeft. Niet in de gevangenis blijken zijn tekortkomingen Ook ont- stratie van zal bijhouden. Als ;oodanig werd met algemeen goedvinden aangewezen de Maastrichtenaar Dr. E. J. E. M. H. Jaspar, die Nederlander is. Aan hem zal een Belgische Adjunct-secretaris worden toe gevoegd. Een drietal Commissies zijn reeds ingesteld le. De Administratieve Raad voor Douaneregelingen. 2e. De Administratieve Raad voor de regelingen van den buitenlandschen handel. 3e. De Raad voor handels- accoorden. Het doel van het eerste zal zijn. een ontwerp te maken voor gemeenschappelijke dou anetarieven. In hoeverre hier uit op den duur zal kunnen voortvloeien een geheel af schaffen van de douane-belem meringen tussehen de beide landen, dient te worden afge wacht. Ook de opheffing van de valutagrenzen ligt nog in de toekomst. Het doel van de tweede zal zijn, voortaan handelsverdra gen te sluiten met andere lan den namens de drie partners, Nederland, België en Luxem burg. Over het doel van de derde Commissie, die wel de belang rijkste belooft te worden, in een volgend artikel. Red. breekt het hem veelal niet aan het ernstige voornemen om e n eerlijk leven te zoeken en te lei den, maar juist in den dagelijk- schen strijd om het bestaan ont breken hem vaak de noodige sterkte en weerstand. Deze gevallen mede mensch de misdaad begaf, is onze even die zich op het hellend vlak van naaste en heeft zoo goed als de arme recht op ons mededoogen. Laten we hard en diep in ons zelf zien voor we den staf bre ken. Het is de Recjasseering die ztch het lot van deze schipbreu kelingen op de levenszee aan trekt. De samenwerkende Reclassee- rings-instellingen houden op Zaterdag 6 Juli a.s. wederom den Nationalen Reclasseerings- dag. e overheidssubsidie laatste jaren sterk gekort en de reclasseering wil hulp blijven bieden aan plm 8000 voorwaar delijk veroordeelden en duizen den i straften in de gevange nissen. De Regeering heeft bovendien de verzorging der politieke de linquenten. waarvoor een apar te Stichting in het leven is ge roepen en waarmee de Reel as seerings-instellingen geen be moeienis hebben. Indien gij in het gelukkige be zit zijt van een gaaf gezin, in dien Uw kinderen door hun voorbeeldig bedrag Uw .naam hoog houden, gedenk dan op 6 Juli a.s. Uw gevallen mede- mensch. „Wie recht staat, zie toe dat hij niet valle" DE AT00MPR0EF Moskou heeft leedvermaak In totaal reeds vijf goudstaven opgehaald Het feit, dat bij de bagger- werken in den Nieuwen Water weg, ter hoogte waar in de Meidagen van 1940 de voor En geland bestemde loodsboot met' haar goudschat door de Duit schers in den grond werd ge boord, een der goudklompen aan de oppervlakte is gekomen, heeft onder de werklieden van de betrokken baggermachine en die van de zandbakken een wa re rage doen ontstaan, om nieu we gouden staven op te sporen. En er moet gezegd worden: hun ijver wordt inderdaad beloond. Gisteren diepte men uit de weg gespoten bagger maar liefst 3 goudklompen in één dag op. In totaal zijn nu al 5 van die kg. wegende blokken goud 'op gespoord en de kans is dus in derdaad niet gering, dat een belangrijk deel van de verlqfen gewaande goudzending aan haar oorspronkelijke eigenares de Neaerlandsche Bank, kan worden teruggegeven. De Prins in Duitschland Z.K.H. Prtns Bernhard heeft een eendaagsch bezoek gebracht aan Marshall Sir Sholto Dou glas, den commander in Cheii van de Engelsche controle com missie in Duitschland en opvol ger van Veldmaarschalk Mont gomery. Op het hoofdkwartier van sir Sholto tn Westfalen heeft de Prins zakelijke bespre kingen gevoerd. Z.K.H. is gis termiddag op paleis Soestdijk teruggekeerd. ADIO MOSKOU, een bericht van het Sovjet-Russisch oers bureau uit New York aan halend, heeft verklaard, dat de resultaten van de atoombom- proef bij Bikini „een teleurstel ling was geweest voor millioenen Amerikanen, die gedurende de laatste maanden fantastische /oor spellingen gehoord en gelezen hadden". Atoomwolken Kolonel Holzman, haofd van den meteorologischen dienst voor dc proefneming met de atoombom, heeft voorspeld, dat de radio-ac tieve „wolken", veroorzaakt door de explosie der atoombom. ten slotte Britsch Columbia en San Diego (Californië) zouden berei ken. Hij wees er op. dat tegen den tijd dat deze wolken genoem de gebieden zouden bereiken, '.ij met langer gevaarlijk zouden zijn Hij zeide voorts: „De atoomwolk splitste zich kort na de explosie in drie deelen. Het laagste ge deelte. dat naar het Westene af- Het ministerie van verkeer zal de geheele scheepvaart onder zich krijgen Naar het A.N.P. verneemt, heeft de Regeering afgezien van haar aanvankelijk voornemen, de economische aspecten van de Scheepvaart onder te brengen bij het ministerie van Econo mische Zaken. De geheele Scheepvaart, zoo wel Verkeerstechnistisch als Eco nomisch. zal onder het ministe rie van Verkeer komen te res sorteeren. Werk voor Uw toekomst, doch nimmer ten koste van anderen Een K.L.M.-Dochter De heer Tell G. Dahliöef een der Zweedsche journaltsten, die deelnamen aan de openings- vlucht van de nieuwe KLM-lijn AmsterdamBazel w, ontving in Baze'. een tlegram met de mededeeling, dat hij de geluk kige vader va.i een dochter was geworden. Uit enthousiasme voor onze nationale luchtvaart maatschappij seinde de heer Dahliöef onmiddellijk naar Stockholm terug, dat zijn kind met de namen Kartna Louise Maria (K. L. M. Dahliöef) moest worden gedoopt. Slachtoffers van de Meerkerk Aan het strand ten Westen van Schouwen zijn Maandag 2 lijken aangespoeld, namelijk een Las- kaar en een persoon van mbeken de nationaliteit. Vermoedelijk 'dn beide slachtoffers van de Meer kerk afkomstig. Soldaten in de Vierdaagsche Naar wij vernemen heeft de Minister van Oorlog den leger order, waarbij den militairen verboden werd deel te nemen aan de Vierdaagsche, ingetrok ken. nu van den Bond van Li- chame.ijke Opvoeding de mede deeling is ontvangen, dat da heer Breunese heeft afgezien van de leiding. TRIEST Edward Kardelj, de Joego-Sla- vische vice-premier, heeft - egen- over Byrnes, den Amerikaanschea minister van bultenlandsche za ken verklaard, dat Joego-Slavië geen enkel verdrag, dat gebaseerd zou zijn op het plan van Bidault tot Internationalisatie van Triëst en omgeving zou onderteekenen. Ook Molotof's amendement >p dit plan was volgens Kardelj voor Joego-Slavië onaanvaardbaar. De K.V.P.-lijst Wij vernemen uit betrouwbare bron, dat de Partij van de Vrij- ueid voornemens is haar mede werking te verleenen aan die maatregelen, waardoor het moge lijk zou worden, dat de K.V.P. re Nijmegen alsnog met een eigen candidatenlijst aan de gemeente raadsverkiezingen zal deelnemen. in tegenwoordigheid van vele autoriteiten Donderdagmiddag had in zaal van den heer Krijger een buitengewone algemeene vergade ring plaats ter gelegenheid van het eeuwfeest der Zeeuwscne Landbouw Maatschappij. Tal van hooge autoriteiten wa rn aanwezig, waarvan we noe men: Z. Exc. den Minister van Landbouw, Dr. S. L. Mansholt, de Commissaris der Koningin Jhr. Mr J. W. Quarles van Ufford, de di recteur van het Kon. Nederl. Landbouwcomité de heer H. D. Louvves, terwijl ook het college van B. en w. aanwezig was. De zaal was feestelijk versierd. Ach tereenvolgens spraken de heeren ir M. A. Geuze, voorzitter der Zeeuvvsche Landbouw Mij.. die in een uitvoerige rede het heden, dref, zal naar het Noorden vlak de Philippijnen ombuigen en dar verder over Alaska en Britsch Columbia verder gaan. Het mid delste gedeelte is kort na de. explosie uiteen gegaan, terwijl het bovenste gedeelte, dal den vorm van een paddestoel heeft, een hoogte van 35.000 voet 'oe- ikte zich uiteindelijk ergens oo ver San Diego zal nestelen. De ontbinding zal echter groot zijn, dat men de wolk waarschijnlijk nie» meer zal :unner waarnemen Alles was volgens verwachting, behalve de hoogte van de atoom wolk Men verwachtte, dat zij boven water hooger zou stijgen boven land Wij bereidden er ons op voor. dat zij de stratosfeer zou bereiken Zij bereikte echter nog niet de helft van de hoogte var die boven Nagasaki. verleden en toekomst der Zeeuw- sche Landbouw Maatschappij en de Zeeuwsche landbouw in het ai gemeen behandelde. Dr S. L. Mansholt, Minister van Landbouw, die een duidelijk oe- toog hield over de taak der over heid tegenover de landbouworga nisaties en landbouwers. Ook 3e Commissaris der Koningin, Jits'. Mr. Quarles van Ufford, voerde het woord, terwijl de heer H O. Louwes namens het Kon. Ned. Landbouwcomité zijn beste wen- schen overbracht. Nadat het woord nog was ge voerd door Burgemeester w. C. ten Kate en den heer P. Scheele de Putter, vice-voorzitter der Z. Li. M., had de overdracht plaat» van het door Prof. Bouman ge schreven gedenkboek. Tevens werd er wegens bewezen diensten een gedenkpenning uitgereikt aan hen die zich steeds verdienstelijk hebben gemaakt voor de Z.L.M. en de Zeeuwsche landbouw. Wij hopen in een volgend num mer met een uitvberig verslag over deze vergadering terug t© komen, waar plaatsruimte ons noopt kort te zijn. HET WEER Minder warm, nog wel zonnig weer. Kans op eenige regen en onweer. Meest matige wind uit Z.-W. -ichting. Zon onder 21.03, op 4.26. Maan op 10.44. Eerste Kwartier: 6 Juli.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1