De oogst 1946 vraagt werkkrachten Redelijke vacantieprijzen Duizenden arbeiders tekort Aan een dezer dagen, gehou den radiorede van den heer J. K. Melse, hoofdinspecteur van het Bureau Oogstvoorzie- ning over de mogelijkheden en moeilijkheden bij de arbeiders voorziening ten behoeve van den oogst 1946, ontleenen wij het volgende: Velen zullen niet verwacht hebben, dat het in dit seizoen nog noodig zou zijn, vrij uit gebreide maatregelen te tref fen voor den oogst. Doch hier voor zijn verschillende oorza ken aan te wijzen. De voedsel positie van ons land maakt noodig, dat de productie tot 't hoogst mogelijke peil wordt opgevoerd. Moeilijkheden van financieelen aard zijn oorzaak, dat naar een hooge mate van zelfvoorziening moet worden gestreefd. Alles wat wij op eigen bodem kunnen telen, mag zeker niet in het buiten land worden gekocht. Intus- schen blijft het noodig, dat gelden beschikbaar worden ge steld voor noodzakelijke aau- koopen in het buitenland. Ge weldige bedragen zijn noodig om den achterstand in te ha len. Hier zou niet-koopen in het buitenland beteekenen, dat 't herstel van onzen landbouw werd belemmerd en de produc tie-capaciteit klein gehouden. LANDBOUW LEVERT DEVIEZEN. Om deze noodzakelijke aan- koopen mogelijk te maken, moeten wij goederen exportee ren. Dat onze landbouw van zeer groote beteekenis is voor de voedselvoorziening van ons volk, is zeker algemeen be kend. Niet iedereen weet echter, dat de landbouw in dezen tijd van zoo enorm groote betee kenis is voor onzen export en dus voor de verkrijging van deviezen. Deze deviezen moeten de aankoopen in het buitenland mogelijk maken. Zoo gezien is de voedsel voorziening van ons volk. als mede net herstel en den we deropbouw in hooge imte af- nankelrjk van de hoeveeihevd producten, we'ke onze bodem kan voortbrengen. Dit opent voor ons land in het algemeen en voor den landbouw in het bijzonder en kele gunstige perspectieven. In sommige landbouwgebie den worden deze echter over schaduwd door de moeilijkhe den, waarmede de boeren, vooral bij de personeelsvoor ziening, te kampen hebben. Als gevolg van de zooeven ge noemde Nederlandsche belan gen zijn het juist de zeer ar- beids-intensieve teelten, welke moeten worden gestimuleerd. De tekorten aan landarbeiders worden hierdoor nog vergroot. In meer normale tijden zou de landbouw, als gevolg hiervan ongetwijfeld uitkomst hebben gezocht in den teelt van ar- beidsextentieve gewassen. Het tekort aan landarbeiders is hier en daar ontstellend groot. Ben vaste kern van personeel, vooral op de inten sieve akkerbouwbedrijven zoo noodzakelijk, is soms niet aan wezig of veel te klein. Het aantal seizoenarbeiders is mi nimaal. De landbouwreserve, bestaande uit menschen, die geen of minder urgent werk verrichten en die tijdens den oogst in den landbouw kunnen helpen, is kleiner dan ooit. Het aantal politieke gevan genen, dat beschikbaar is voor tewerkstelling in den land bouw, is geringer dan vorig jaar. Daartegenover staat, dat de oppervlakte bouwland, be- teeld met gewassen, waarüvj veel handenarbeid vereischt wordt, als pootaardappelen en suikerbieten, belangrijk groo- ter is dan vorig jaar. WAAR BLEVEN ZU? Menigeen vraagt zich af, waar de landarbeiders dan toch wel gebleven zijn. Ieder een herinnert zich nog de groote werkloosheid onder de landarbeiders in 1930 en vol gende jaren. In de laatste ja ren voor den oorlog was deze werkloosheid echter reeds be langrijk afgenomen. Verder be vonden zich hieronder velen, die naast landarbeid ook an der werk verstaan en nu bui ten den landbouw werk heb ben gevonden. Vrijwillige en verplichte dienstneming bij het leger, dienstneming bij bewakings diensten en dergelijke zijn te vens op de vermindering van het aantal landarbeiders van grooten invloed geweest. Verschil in arbeidsvoorwaar den is een der voornaamste oorzaken geweest voor den trek naar werkgelegenheden buiten den landbouw. De algemeene zucht naar verandering, welke zich na de bevrijding openbaarde, heeft den landbouw niet onberoerd gelaten. De regeering heeft rekening gehouden met de moeilijkheden, waarvoor de landbouw door een en ander is geplaatst. Er wordt gezocht naar voorzieningen om den oogst zooveel mogelijk veilig te stellen. DE TEKORTEN. Intusschen is door het rijks arbeidsbureau een onderzoek ingesteld naar de behoeften aan landarbeiders. Daarbij is gebleken, dat met groote te korten tijdens de komende oogstperiode moet worden ge- •ekend. Het totaal der tekorten wordt geraamd op circa 38.000 man. Hierbij dient in aanmerking te worden genomen, dat soms met één arbeidskracht meer dere aanvragen kunnen wor den voldaan. Hieruit volgt, dat er geen 38.000 arbeiders noodig zijn om dit tekort weg te werken. Wel bljjft het een feit, dat voor de dekking van dit tekort vrij wel geen landarbeiders be schikbaar zijn. Op welke wijze moet nu in deze tekorten worden voor zien? Deze vraag werd: in landbouwkringen veel bespro ken en houdt het Rijksarbeids bureau en het Bureau Oogst voorziening voortdurend bezig. lomere landbouwer weet, dat hier ontzettend veel van af hangt. Hij heeft een heel sei zoen gewerkt om goede pro ducten te krijgen en dus moet het nu mogelijk gemaakt wor den deze op tijd te oogsten. ITENSIEVE ARBEIDSBEMIDDELING. De arbeidsbemiddeling wordt zo intensief mogelijk uitge voerd. Een juiste verdeeling van arbeidskrachten zal hier van het gevolg zijn. Streken met een ruime, of althans vol doende personeelsbezetting zul len arbeiders af moeten geven ten behoeve van gebieden met een sterke onderbezetting. Het vervoer van de arbeiders zal soms over groote afstan den moeten plaats vinden, waarbij het Ministerie van Landbouw, Viescherrj en Voed selvoorziening zoo noodig een tegemoetkoming verstrekt in de kosten van vervoer. Soms kunnen de arbeiders beter gehuisvest worden en in bepaalde gevallen kan ook hiervoor een subsidie worden gegeven. Door deze en andere maat regelen hebben de arbeids- bureaux een ruimeren armslag verkregen, Reeds mi js ge bleken, dat daardoor met ar beidsbemiddeling veel meer kon worden bereikt dan an ders het geval zou zijn ge- jst. Alle landarbeiders, die hier of daar minder urgent werk verrichten, zullen zeker tijdens den oogst naar den landbouw moeten worden over geplaatst. Men bedenke hier bij. dat de vakkundige landar beider een veel grootere pres tatie levert dan de hulpkrach ten, waarop eventueel ook een beroep zal worden gedaan. Wanneer het arbeidsbureau geen mogelijkheden ziet om aan de vraag door vrije be middeling van arbeidskrachten te voldoen, kan de landbouwer een aanvrage indienen om het werk te laten uitvoeren door het Bureau Oogstvoorziening. Ook deze aanvragen moeten bij het arbeidsbureau of bij kantoor worden ingediend. Tot uitvoering van het werk wordt besloten door den in specteur voor den oogst. Deze kan het werk eventueel uit laten voeren door arbeiders uit andere beroepen, b.v. ar beiders uit de groote steden, die tijdelijk geen of minder urgent werk verrichten. LOONDORSCHMACHINE VOOR HET EERST IN NEDERLAND In een dezer dagen over de radio uitgezonden hoorspel over de door de Prijscontrole, ingezette actie voor redelijke prijzen voor vacantiegangers, werd nog eens de aandacht er op gevestigd, dat in het alge meen de pensionprijzen op het oogenblik niet hooger mogen zijn dan 30 tot 40 pet. boven de vóóroorlogsche prijzen. Zooals bekend, heeft de door de Prijscontrole ingezette actie ten doel de Nederlandsche be volking en onze buitenlandsche iten in de gelegenheid te stellen vacantie te nemen te gen prijzen, die redelijk zrjn en de toelaatbare grenzen niet overschrijden. Natuurlijk ligt het niet in de bedoeling om pensionhouder, restaurateurs anderen neringdoenden te verhinderen de hun toekomen de, redelijke winst te maken. Het is echter ook hun belang, dat in hun streek redelijke prijzen voor diverse diensten en artikelen worden berekend. Dit zal ongetwijfeld hun goeden naam als aantrekkelijk vacan- tieoord ten goede komen. Men mag aannemen, dat indien alle geïnteresseerden, vacantiegan gers en exploitanten, willen medewerken, de kosten voor de vacantie niet onredelijk be hoeven te zijn. In verband met de actie zrjn in enkele vacantieoorden, zoo als Scheveningen, Noordwijk en Zandvoort, permanente con troleposten van de Prijscon trole ingericht, alwaar men in lichtingen kan verkrijgen en eventueele klachten over te hooge prijzen kan indienen. In andere vacantiestreken zullen mobiele controleposten gevestigd worden. In deze con troleposten zijn tevens exem plaren van het prijzenblad no. 3 verkrijgbaar, waarin de prij zen van een groot aantal ar tikelen en van diverse c" zijn vermeld. DE ALGEMEENE SECRETARIS van de V.N., Trygve Lie, zal verscheidene Europeesche ste den bezoeken, waaronder Den Haag. Doefl van de rondreis is werving van personeel voor de V.N. Ook politieke gevangenen 'kunnen hierbij worden tewerk gesteld. Het ziet er naar uit, dat het aantal voor den land bouw beschikbare gedetineer den belangrijk moet worden opgevoerd. Deze mogen sommige gevallen ook ander belangrijk werk te doen heb ben, maar waar eenigszins mogelijk, zal de oogst moeten voorgaan. Uitvoering van werk kost den landbouwer het normale C. A. O.-tarief, verhoogd met 20 pet. voor sociale lasten. Wanneer het Bureau Oogst voorziening kosten moet ma ken voor het vervoer of de huisvesting der arbeiders, dan wordt dit bedrag met 20 pet. verhoogd. - >y 's - - -*■ -«*» - HET GOIiPr^'.E KOREN WORDT GEMAAID Alle aanvragen om arbeids krachten en aanvragen om hulp vanwege het Bureau Oogstvoorziening moeten wor den ingediend bij het Geweste lijke Arbeidsbureau of een der bijkantoren. De landbouwers kunnen dit werk belangrijk vereenvoudi gen, wanneer de aanvragen tijdig worden ingediend. De uiterste data voor het indie nen van aanvragen voor oogst- arbeiders zijn: Voor den graanoogst 15 Juli. Voor aardappelen: 1 Aug. Voor bieten: 1 September. Men wachte echter niet tot deze data, doch men diene de aanvragen zoo vroeg mogelijk en in elk geval 14 dagen vóór dat met het werk wordt begonnen. Alvorens tot het indienen van deze aanvragen over te gaan, trachte men zich te hel pen door onderlinge samen werking. Vaak kunnen de boe ren met een kleiner aantal arbeidskrachten veel bereiken, wanneer men in de topdrukte elkaar helpt. Het uitleenen van arbeiders maakt ploeg- vorming mogelijk en geeft soms bij gebruikmaking vaa landbouwmachines een veel grooter rendement. Niet ieder bedrijf beschikt over een aard- appelrooimachine. Daarom moeten de machi nes, die er zijn, gedurende het p'^heele seizoen worden benut "zi aan deze collega's uitge- eend. Uit onderzoekingen van den Landbouwvoorlichtingsdienst is gebleken, dat het gebruik van de rooimachine, vergele den bij handrooien of rooien met de greep, een arbeidsbe sparing geeft van 20 tot 40 pet Wanneer het Bureau Oogst voorziening dit werk moet uit voeren met ongeschoolde ar beiders, is de besparing nog ■'eel grooter. Immers rooien "et de greep eischt een zeke- I 'e vakbekwaamheid, hetgeen bij ra oen achter den rooiov

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 3