VRIJE STEMMEN DAGBLAD VOOR ZEELAND Hoe wij met Indië in contact kwamen Nieuwe bonnen Donderdag 4 Juli 1946 2e JAARGANG NUMMER 504 Aig. Leiding: B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma. Hoofdredacteur j. Koekebakker. Redactie en Admin.: Goes. Beestenmarkt 2 Tel. 2463. Gironummer 44033? Ons nieuwe Kabinet Precies na vijl weken is Mi nister Beel er in geslaagd het nieuwe ministerie samen te stellen en 't resultaat is over eenkomstig de verwachting, 't Is tenslotte een kabinet gewor den van de Katholieke Volks partij en de Partij van den Arbeid, met drie partijlooze figuren. Elk der twee samen stellende partijen bezet vijf ze tels, terwijl de Katholieke Volkspartij als grootste partij de leiding heeft in den persoon van Minister Beel als Minister- President en Minister van Bin- nenlandsche Zaken. Dezen uitslag komt vol-, maakt overeen met de resul taten der verkiezingen. Te zar men tellen de twee formeereni- de pai'tijen 32 en 29 zetels, dus ,s er een working majority van 61 stemmen in de Tweede Ka mer, waardoor de plannen van het kabinet gewaarborgd zijn tegen mislukkingen door toe vallige afwezigheid van een enkeling. Wij willen enkele aspecten van de nieuwe formatie iets nader bezien. I. Het blijvende gedeelte Onder de ministers, die uit het demissionaire kabinet zijn overgenomen bevinden zich enkele prominente figuren, Allereerst de Minister-Presi dent, Dr. Beel, die reeds in het laatste kabinet-Gerbrandy Mi nister van Binnenlandsche Za ken werd, dit voortzette onder het ministerie Schermerhorn- Drees, en blijft aan ditzelfde departement. Voorts Minister Drees, die blijft bij Sociale Zaken, Minis ter Mansholt, die Landbouw, Visscherij en Voedselvoorzie ning blijft beheeren, Prof. Lief- tinck, die zijn taak aan het ministerie van Financiën voort zet, en Ir. Ringers, die als par tijlooze verbonden blijft aan Wederopbouw. Dat Minister Van Kleffens, onze vertegen woordiger in den Veiligheids raad, als Minister zonder por tefeuille aan het kabinet ver bonden blijft, was te verwach ten. Als zijn taak binnenkort in den Veiligheidsraad ten einde loopt (Nederland is pas een jaar lid van dit college) zal Mr. van Kleffens wel we der in den diplomatieken dienst terug treden, vermoeden wij. Zijn arbeidskracht zal zeker kunnen worden gebruikt op de een of andere hooge post voor vertegenwdordiger van Neder land. Speciaal in de Angelsak sische landen wordt onze ver tegenwoordiger ten zeerste ge waardeerd. Ten slotte noemen wij als laatste van het zevental dat in he nieuwe kabinet terug keer minister Vos. die even wel van post verandert. Niet meer Handel en Nijverheid zal hij beheeren, doch voortaan Verkeer en Scheepvaart, daar mee twee portefeuilles combi- neerende, die vroeger aan twee personen waren toevertrouwd. H. Zjj, die heengaan Onder degenen, die niet in het kabinet terug keeren moet allereerst worden genoemd Prof. Schermerhorn, vóórdezen Minister-President. Het mag verwacht worden, dat aan hem een nieuwe belangrijke func tie zal worden opgedra'gen, of reeds opgedragen is, als dit artikel verschijnt. De voor naamste taak, die zijn ministe rie in het afgeloopen jaar heeft moeten verrichten is wel ge weest de onderhandelingen met de Indonesiërs en de Brltsche Nederlandsch Indie GISTEREN was bet precies 350 jaar geleden, dat bet eerste verdrag tusschen de Nederlanders en een Indo- nesischen machthebber werd gesloten. Op 3 Juli 1596 werd nameljjk door Cornells de Houtman, den leider van den eersten tocht naar Oost-Indië, welke tocht is beschreven door Willem Lodewjjksz, een verdrag gesloten met den Kipatih (gouverneur) van Bantam, de Hollanders zjjn door „den gouverneur ende principaelste heren ontvan- ghen geweest ende hebben aldaar ghepresenteert de aptenten ende commissien van zijne Princelijcke Excell. Grave Mau ritius om te besluyten een vast verbont van peyse eende confoederatie" (waarbij men echter de peper niet mag ver geten). Hiermede was dus de eerste wettelijke schakel gelegd tusschen he' Europeesche en het Aziatische deel van het latere Koninkrijk der Nederlanden. GERUCHTEN OVER Dr. v. MOOK De geruchten, dat Dr. van VXook het plan zou koesteren om binnen kort zijn functie van luit. Gouvfll neur-Generaal neer te Leggen, zijr door een gezaghebbende Neder- landsche bron categorisch ont kend. Deze geruchten, die in Ne derlandsch-Indië reeds eenigen tiid de ronde leden, sc.ienen nog versterkt te zijn door een mede- deeling van den zender D.C.J., waarin werd gezegd, dat prof. Schermerhorn vermoedelijk naar Indië zal gaan als Commissaris- Generaal, een functie, die sinds 185t niet meer is uitgeoefend. De verklaring van den zender gaf eveneens voedsel aan het gerucht dat de functie van Gouverneur- Generaal binnenkort zou worden opgeheven. Dit is eveneens on juist. In het huis van Afgevaardigden heeft Chifley, de Australische mi nister-president, verklaard, dat de hartelijke sfeer tusschen het Deze verklaring legde hij af, na- bezetting over de toekomst van dit groote gebiedsdeel van ons Koninkrijk. Het Commis sariaat-Generaal van Neder- landsch-Indië, dat in de vorige eeuw enkele malen geschapen werd tot speciale ordening in moeilijke tijden, zou ook dit maal de opdracht kunnen krij gen, voor goede afwikkeling der Indische kwesties zorg te dragen. Voorts komen niet terug: Mr. Van Roy en, Mr. Kolfscho ten, minister De Booy, Prof. van der Leeuw, Mr. Meynen, Prof. Logemann en Ir. van Schalk. III. Nieuwe figuren Wij noemen allereerst, als wel de belangrijkste post op dit moment, den nieuwen mi nister van Overzeesche Ge- biedsdeelen, Mr. Jonkman, de oud-voorzitter van den Volks raad van Ned. Indië, lid van de Partij van den Arbeid. Voorts de leden van de Ka tholieke Volkspartij, Dr. Huys- mans, voorheen reeds minister in het laatste kabinet Ger- brandy, thans minister voor Handel en Nijverheid; Mr. van Maarseveen, minister van Ju stitie; Dr. Gielen, Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen; en Overste Fiévez, minister van Oorlog en Mari- a.l. Eindelijk als partijlooze Ba ron van Boetzelaer van Oos terhout, minister van Buiten- landsche Zaken. Al met al, een krachtig team, dat uitnemende deskundigen en voortvarende politici bevat, waarvan doelbewust ingrijpen mag worden verwacht in de vele moeilijke problemen, die .Herstel en Vernieuwing" thans in ons vaderland stelt. Red. Nederlandsche en het Australische volk niets te wenschen over laat. dat de heer Thomas White (Libe raal) de aandacht gevestigd had op berichten, die er op wijzen, dar er tusschen Engeland en Ne- derdland goede overeenstemming bestaat. White was van meeni"" dat thans de tijd rijp was een goede verstandhouding met de Nederlanders in het leven te roepen, hetgeen hij mogelijk acht te door maatregelen te nemen lr zaki. de houding van de havenar- beders. Chifley antwoordde hierop, dat hij zich er van bewust was, dat er een lichte animositeit tus schen de Nederlandsche vertegen woordigers eenerzijds en hemzelf en den minister van buitenland- sche zaken anderzijds bestond over de verklaringen, die de Ne derlandsche gezant in het open baar had afgelegd. Hij meende echter, dat dit in geen enkel op zicht vertroebelend kon werken. Hij hoopte slechts, dat er tusschen het Nederlandsche en het Austra lische volk reeds een goede ver standhouding bestond. OOK NIEUW ZEELAND. De vakvereenigingen van Nieuw Zeelandsche havenarbeiders zal geen Nederlandsche schepen laden of hun van dienst zijn, zoo ïeeft de secretaris van de vakvereeni- ging verklaard naar aanleiding van de meening in Australië, int de Piet Hein, die door de Austra liërs besmet is verklaard, wel licht ter reparatie naar Nieuw- Zeeland zou varen. DE NEDERLANDSCHE Spoor wegen hebben een bedrag van f 10.000 beschikbaar gesteld len behoeve van het Fonds Nood- gebieden. Prins Bernhard eeit-dudöf Z.K.H. Prins Bernhard, zal op 15 Juli a,s. ter gelegenheid van het lustrum van de Utrechtsche Universiteit promoveeren tot doctor honoris causa in de rechtswetenschappep. Oproep aan de oud-Engelandvaarders Het ligt in de bedoeling om bij geh-genheid van de verjaar dag van H. M. de Koningin een tweede deel aan te bieden van de foto-album, betrekking heb bende op de wederwaardigheden der Engelandvaarders. Iedere oud-Engelandvaarder kan e-h blad folioformaat voor dit doel inzenden. Hierop be hoort rechts boven in de hoek duidelijk, liefst in drukletters, zijn naam geplaatste te zijn. Verder kan hij op het blad in het kort melding maken van zijn vertrek uit het Vaderland, datum van aankomst en ont- zijn belevenissen onderweg, vangst bij H. M. de Koningin in Engeland. Verder ontvangen on derscheidingen. wat of zijn hui dige bezigheden zijn en hoe zijn tegenwoordig adres luidt. Op de bladzijde mogen ook twee foto's geplakt worden. Inzendingen dienen te ge schieden voor 10 Augustus aan het secretariaat van H M de Koningin. Noordeinde '72 te Den Haag. terwijl op de enveloppe vermeld worde: ..Album Enge landvaarders". Gebruikten de Nederl.- trocpen traangas Volgens de zender van het In donesisch persbureau Antnra zouden Nederlanders gebruik maken van traangas en vlam menwerpers. Ergens aan het West-Java-front, volgens een vertraagd bericht zouden Ne derlandsche geallieerde troepen op 28 Juni bij een treffen met Indonesiërs van traangas en vlammenwerpers hebben ge bruik gemaakt, hetgeen nooit tevoren werd gedaan. H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard tijdens het bezoek aan Tholen. De foto toont U het Prinselijk Paar op de stoep van het Raadhuis te Tholen, luisterend naar een zanghulde der kinderen. Haat eischt, doch liefde geeft. Voor de eerste helft van de 8ste periode 1946. 7 t.m. ZO Juli. Bonkaarten KA, KB, KC 608. 417 t.m. 421 brood, 800 gr. brood 422 brood, 400 gr. brood 425 boter enz., 125 gr. boter 426 boter enz. 250 gr. margarine 435 boter enz. 100 gr. vet. 436 suiker, 400 gr. ruwe suiker 427 Alg. 200 gr. kaas 428 Algemeen 100 gr. zelfrij zend bakmeel. 429 Alg. 250 gr. jam, stroop, enz. 430 Alg. plm. 225 gr. huishoud zeep of 90 gr. toiletzeep B 79 Reserve 1600 gr. brood C 79 Res. 800 gr. brood B 80 Res. 100 gr. kaas Bonkaarten LA, LB, LC 608. 389 vleesch, 100 gr. vleesch 390 vleesch, 400 gr. vleesch. A 67 melk. 2 liter melk B 67, C 67 melk, 3'/ï liter melk Bonkaarten KD. KE 608 917, 918 brood, 800 gr. brood. 925 boter enz. 250 gr. boter. 926 boter enz. 125 gr. margarine 936 suiker, 400 gr. ruwe uiker 92" Algemeen 100 gr. kaas 928 Alg. 100 gr. zelfrijzend oak meel. 929 Alg. 250 gr. jam, stroop, 930 Alg. plm. 225 gr. huishoud zeep of 90 gr. toiletzeep. D 79 Res. 800 gr. brood E 79 Res. 500 gr. rijst, kinder meel of kinderbiscuits. Bonkaarten LD, LE 608. 889 890 vleesch, 100 gr. vleesch D 67, E 67 melk, 6 liter melk. Tabalcskaarten enz. T 37 2 rans. tabaksartikelen. V 37, V38 100 gr. chocolade en/of suikerwerken. X 37 2 rantsr. tabaksartikelen X 38 100 gr. chocolade en/of suikerwerken. TOELICHTING. De bonnen voor melk zijn gel dig t.m. Zaterdag 13 Juli a.s.. Voor de week van 14 t.m. 20 Juli zullen voor tabak, melk en aardappelen nog bonnen worden aangewezen. Op de suikerbonnen 436 en J3fi is, voor zoover voorradig, o:k ge raffineerde suiker verkrijgbaar. Men moet er evenwel rekening mee houden dat de suiker niet onmiddellijk bij den handel ver krijgbaar zal zijn in verband met de bevoorrading. Op de bonnen 428 en 928 Alge meen is uitsluitend zelfrijzend bakmeel verkrijgbaar. Deze week is wederom een ex tra hoeveelheid van 100 vleesch beschikbaar, zoodat men in totaal 500 gram vleesch >er veertien dagen ontvangt. Bovengenoemde bonnen kunnen Ireeds op Vrijdag 5 Juli a.s wor den gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor vleesch en melk waarop eerst met nga.-.g van Maandag 8 Juli a.s. mag wor den gekocht. Bij deelneming aan maaltijden van de Centrale Keuken moeten aldaar de bonnen ..389 en -189 vleesch" worden ingeleverd Minister Jonkman Er zal in de Nederlandsche poli tiek ten aanzien var. Indonesië geen principieele wijziging to rnen. zoo was de eerste reactie ta Batavia op het nieuwe kabinet. De belangstelling gaat in het bij zonder uit naar den minister van Overzeesche Gebiedsdeelen, mr. J. A. Jonkman, die in niët-offi- cieele Nederlandsche kringen :l3 een sterker man dan Logema m wordt beschouwd, en in republi- keinsche kringen toch verre van reactionnair wordt geacht. Hij be hoort evenals van Mook en Lo gemann tot de „stuw'"-groep. Zijn arbeid in Nederlandsch In dia is steeds beschouwd als zear vooruitstrevend en niet-Neder- landsche kringen noemden de keuze voor de vervulling van de functie van minister van Over zeesche Gebiedsdeelen „een heel gelukkige". HET WEER Op sommige plaatsen ochtend mist of nevel. Afnemende be wolking. Droog, in den namid dag vrij warm. Zon onder "1.03, op 4.26. Maan op 10.44. Eerste Kwartier: 6 Juli,

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1