1946-1947 De strijd tegen den honger Z.L.M. Natuurbeschermingsraad INGESTELD STAD EN LAND Middelburg Vlissingen Toepassing huisslachtingsregeling PREDIKBEURTEN Protestantsche kerken vragen om herinvoering van distributie De pas gevormde Raad van de HulpveNeening der Protes tantsche Kerken in de Vereen. Staten „The Church World Service" drong er bij de Ame- rtkaansche regeering op aan om door het weder invoeren van de rantsoeneering van voedsel en door het in beslag nemen van granen en land bouwgebieden mede te helpen den voedsélnood te bestrijden. Ook deed de Raad een be roep op de Kerken in het Mid den-Westen, de tarwe-staten, om de predikanten te verzoe ken de boeren te bewegen om nu reeds een vrijwillige bijdra ge te geven. Voorts zijn er fol ders rondgestuurd om aan te dringen op een vrijwillige be sparing van voedsel in de ge zinnen. Den Christerien werd aange raden om door bemiddeling van de kerken geld te geven om tegen groothandelprijzen geconcentreerd voedsel te koo- pen, wat veel voordeeliger is, dan cttt in het klein te doen. Daar voedsel in blik veel water bevat en dit slechts ex tra vracht beteekent, werden zij, die dit wenschten te geven, aangeraden om zich te beper ken tot vleesch, visch en melk. Ook de Vereenigde Raad van Christelijke Kerken in Amerika verzocht aan de re geering en de Kerken om on middellijk stappen te nemen in de voedselcrisis. De Synode van de Vereenig de Kerk in Canada gaf in haar zitting van 10 Mei haar volle medewerking aan de plannen om de behoeftigen in Europa te helpen. De Kerken moeten voortgaan met geld te zenden aan den Wereldraad van Ker ken in Europa ter leniging van den nood. Men drong er bij de leden der Kerk op aan minder graan producten, vleesch, kaas et eieren te koopen, alleen te koopen wat men onmiddellijk noodig had, geen voedsel te vermorsen en zooveel mogelijk zelf groenten te verbouwen. De „Society of Friends" (Quakers) in Engeland, die juist de 278ste jaarvergadering in Londen hield, heeft een ver klaring over de voedselsituatie uitgegeven, waaruit we het volgende overnemen: „Op het oogenblik krijgt de bevolking van Engeland onge veer 95 pet. van het voedsel van voor den oorlog. Dit meer dan de Unrra voor de in standhouding van de gezond heid noodig acht. De meeste Europeesche landen zijn daar beneden. In sommige landen, zooals in Duitschland en Polen, komen de menschen werkelijk van honger om, evenals in Britsch-Indië en China. Christenen moeten niet hun g oedkeuring verleen en aan een stelsel, waarbij voedsel aan 'n volk wordt toegewezen, afhan kelijk van de nationale macht. Wat kunnen wij hieraan doen? We moeten ten eerste lede ren vorm van verspilling ver mijden. Daar de regeering ons vooral gevraagd heeft om het brood te sparen, laten we daar om allen, indien we het eenigs- zins kunnen doen, lederen dag twee boterhammen minder eten. Dit kan het leven betee- kenen voor iemand, die anders zou sterven. Meldingsplicht voor artsen In het Staatsblad is afge kondigd een K.B. ingevolge de Wet Geneeskundige Voorzie ning 1939, welke Wet voorzie ningen beoogt ten aanzien van de beschikbaarstelling van ge neeskundige hulp voor de bur gerbevolking, wanneer vele artsen gemobiliseerd zijn. Artsen, die hun practijk niet of niet volledig kunnen uit oefenen, of hun gemachtigden, moeten hiervan mededeeling doen. Artsen, die hier te lande né. 1934 hun arts-diploma hebben behaald, en artsen, die zich vrijwillig beschikbaar wen- schen te stellen, om als ver vanger in den zin van genoem de wet te worden aangewezen moeten zich aanmelden. De mededeeling, resp. aan melding geschiedt door mid del van formulieren, die ver krijgbaar zijn bij de Postkan toren. Voor het vestigen van een nieuwe praktijk is toestemming vereischt van den geneeskun dig hoofdinspecteur van dc Volksgezondheid. De stand der op de tentoonstelling Een dezer dagen waren wij in de gelegenheid den stand der Z L. M. op de tentoonstel ling te bezichtigen en wij moe ten toegeven, dat hier kosten noch moeite zijn gespaard om me iets goeds voor den dag te komen. De stand bestaat uit een cirkelvormigen wand, waarop foto's en teekeningen den voor uitgang in de laatste honderd jaar zeer duidelijk doen blij ken. De tegenstelling 1843—1943 komt hier dan ook wel sterk tot uiting. In het midden is een plat form van 5 meter middellijn, waarop een maquette van de provincie Zeeland. Ook hier blijkt duidelijk het vooruitstrevende werk der Z. L. M. op landbouwkundig ge- Wed. Reeds eenige tientallen jaren wordt er in de kringen der natuurliefhebbers van ons land uitgezien naar een samenvat ting van de bestaande wetten op het gebied van de natuur bescherming in één wet, naar een wettelijke regeling van de bescherming van onze flora en naar het vaststellen van richt lijnen voor het beheer van de Rijksnatuurreservaten. In de oorlogsjaren en vooral kort daarna, toen bleek, hoe zwaar het natuurschoon van ons land op vele plaatsen geschonden is, dus hoe zuinig wjj zullen moeten zijn met wat ons nog rest, zijn die wenschen krach tiger geworden. En thans is de Regeering daaraan tege moet gekomen. Onlangs is nJ. bij Koninklijk Besluit, op voordracht van den Minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, eer college in het leven geroepen, dat de Regeering van advies zal dienen op het gebied van de bescherming van natuur- en landschapschoon. Dit col lege, genaamd de „Voorloopi- ge Natuurbeschermingsraad", zal den Minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschap pen desgevraagd of uit eigen beweging adviseeren op dit terrein. Weliswaar waren er wel ad vieslichamen op dit gebied, zooals de adviseurs voor na tuurbescherming en van de commissie inzake de Vogelwet 1936, maar die dienden de Re geering slechts officieus van advies. Eenige vertegenwoor digers van deze oude lichamen hebben ook zitting in den voorloopigen natuurbescher mingsraad, die bovendien den arbeid overneemt van de com missie van advies inzake de monumenten van het Staats- boschbeheer. Uitdrukkelijk is medege deeld, dat tot de taak van de zen Raad behoort het voorbe reiden van een wetsonwerp tot bescherming van de natuur en van het landschapsschoon, waarin dan aan de wenschen der natuurliefhebbers, zooals wij die in den aanvang van dit artikel weergaven, tegemoet zou worden gekomen in zoo verre, dat de bestaande wet ten samengevat worden en dat aan de bescherming der flora de noodige aandacht wordt be steed. Tevens zal worden ge tracht de nieuwe Vogelwet als afzonderlijk deel onder te bren gen in het samen te stellen wetsontwerp inzake Natuur bescherming en wel in overeen stemming met de eveneens nieuw te ontwerpen Jachtwet. Hier wordt dus met één slag een mogelijkheid geopend naar welke de duizenden natuur vrienden in Nederland reeds jarenlang uitzagen. De voorloopige raad is sa mengesteld uit de heeren Mr. Dr E. J. Beumer, voorzitter; G. J. van Oordt, vice-voorzlt- ter; Jhr. Mr. M. van der Goes van Naters, secretaris; H. Cleyndert Azn., H. Manders, Dr. Mr. P. G. van Tienhoven en Prof. Dr. Ui. Weevers, le den. Ambtshalve lid van den Raad zijn de directeur van het Staatsboschbeheer en de di recteur van den Rijksdienst voor het Nationale Plan, Openluchtspel op Koninginnedag Op een dezer dagen gehou den vergadering van der. Bond van Buurtvereeniglngen, welke onder voorzitterschap van dhr A Schout stond, gaf dhr W. Abeleven een uiteenzetting over het openluchtspel, dat op 31 Aug opgevoerd zal worden. Het stuk is geschreven door W Abeleven en zijn vrouw en handelt over het leven en strij den der Vlissingers. Een 150- tal personen zullen eraan mee-' werken. De hoofdpersonen zijn Michiel de Ruyter en de Ste demaagd van Vlissingen. De duur is ongeveer 2 uur. Beneden aan ds Coosje Bus- kenstraat wordt het podium gebouwd, waarop het spel uit gevoerd zal worden. Een zangkoor onder leiding van Jan Kuiler zal medewer king verleenen. 31 Aug. zal het opgevoerd worden voor de leden van de Buurtverenigin gen en 2 Sept. voor belang stellenden, die een entree van f 1.50 zullen moeten betalen. Op de vergadering werden reeds verschillende commis sies gevormd, die ieder een deel van de werkzaamheden op zich zullen nemen. In den winkel van dhr. C. Plasse zal een tijdelijk kantoor worden gevestigd, waar een ieder inlichtingen kan ontvan gen. Opbrengst collecte P. B. F. De Zaterdag te Vlissingen gehouden collecte voor het „Prins Bemhard Fonds' bracht de somma van f 1025,58 op. Met de opbrengst van de verkochte anjers (f530) heeft Vlissingen dus in totaal de niet onaardige somma van f 1555,58 opgebracht. Noodzaak tot beperking van het aantal varkens De onlangs afgekondigde huisslachtingsregeling 1946 1947 beoogt, naar het Ministe rie van Landbouw, Visscherrj en Voedselvoorziening mede deelt, het aantal huisslachtings varkens, dat tijdens den oorlog m begrijpelijke redenen enorm was gestegen, weer tot een verantwoord peil terug te brengen. Voor den oorlog werden ge middeld niet meer dan 300.000 varkens voor huisslachting ge houden, hoofdzakelijk door de boeren en landarbeiders en door personen, die ten nauw ste bij den land- of tuinbouw betrokken waren. Tfldens de bezetting steeg 't aantal huis- slachtingsvarkens tot 500.000 en in het seizoen 19451946 bedroeg het aantal niet minder dan ongeveer 550000 stuks. Een aanzienlijk deel van de huisslachtingsvarkens werd in de laatste jaren gehouden door personen, die niet met den land- of tuinbouw in betrek king stonden en die niet in staat waren een varken mesten met op eigen bedrijf geteeld voeder. Velen zullen hun varken aan vankelijk inderdaad alleen etensresten en afvallen van tuingewassen e.d. voeren, maar om het varken op een goed slachtge wicht te krijgen, is krachtiger voeder noodig. Het is dan ook in de practijk ge bleken, dat hiervoor veelal voedergraan of granen en peulvruchten, bestemd voor menschelijke consumptie, wer den gebruikt. Dit is in de hui dige omstandigheden ontoe laatbaar, nu de noodzaak tot beperking van het aantal var kens dwingt. Daarom is uitdrukkelijk be paald, dat voor een huisslach- tingsvergunning in aanmer king komen degenen, die zelf een land- of tuinbouwbedrijf exploiteeren en het beheer pCr- soenlijk voeren; verder de per sonen, voor wie de opbrengst van grond in eigen exploitatie een aanmerkelijk deel van het inkomen uitmaakt, alsmede de landarbeiders. Voor iemand, die niet vol gens zijn hoofdberoep landbou wer of landarbeider is, b.v. een fabrieksarbeider, die zelf een stukje grond bebouwt, waar van de opbrengst een aanmer kelijk deel van zijn inkomsten bedraagt, zal in iedere provin cie de Voedselcommissaris uitmaken of de betrokkene nog zooveel cultuurgrond ex ploiteert, dat inderdaad met éigen middelen een huisslach- tingsvarken kan worden ge mest. Is dat het geval, dan zal men in de gelegenheid gesteld kunnen worden een huisslach- tingsvarken aan te houden. Nederl. Bank, Vlissingen Het correspondentschap v. de Nedcilandsche Bank te Vli_ singen is op 1 Juli 1946 hei opend in het gebouw van dc Nutsspaarbank alhier. Als correspondent is benoemt' Mr J. A. Heijse, directeur van de Nutsspaarbank te Vlissin gen. 7'üd-BeveIand WOLF AARTSDIJK Raadsvergadering Zaterdag 29 Juni 1946 kwarr. de tijdelijke gemeenteraad on der voorzitterschap van den burgemeester in voltallige ver gadering bijeen. Besloten werd f25 per jaar subsidie te verleenen aan de vereen. „Eigen Erf" te Goes, tot wederopzegging. Vastgesteld werden de 2e begrootingswijziging 1945 en de 2e begrootingswijziging '46. Bij de rondvraag wees dhr. Koert op de wenschelijkheid om een adresbeweging op touw, te zetten voor het weer in werking stellen van het locaal-; spoor. Besloten werd een adres te richten tot de spoorweg maatschappij. Verder stelde de heer Koert voor over te gaan tot aan schaffing van een automatisch begraaftoestel. Besloten werd prijsopgaaf te vragen. j Nummering candidate nlijsten j De nummering van de can-' didatenlijsten voor de a.s. raadsverkiezing luidt voor de ze gemeente als volgt: 1. C.H.; 2. Staatk. Geref.: 3. Vrtje lijst; 4. A.R. HANSWEERT Heropvoering tooneelstuk Naar wij vernemen bestaat het plan, om, gehoor gevende aan de talrijke verzoeken, het eind Mel ten bate van het ver warmingsfonds van de Ned.. Herv. Kerk gespeelde tooneel stuk: „Muggen om de Kaars",' nogmaals op te voeren. De her-' opvoering zal plaats vinden op. Zaterdag 27 Juli a.s. in de. zaal „Zeelandla". Gezien hetj suoces van de vorige keer. wordt een behoorlijke opkomst verwacht. BORSSELE Benoeming Tot kantoorhouder bij de P. T. T. alhier is benoemd dhr A. Koole Az. KAPELLE Vergadering Alhier vergaderde de Neo Bond van arbeiders in het Land-, Tuinbouw- en Zuivel bedrijf. Na afwerking van de voor komende zaken besprak dhr.j Lu cart de loonactie. De vergadering was druk bezocht. Concert Zaterdagavond gaf de fan- farevereen „Ons Genoegen" ter gelegenheid van den ver- rdag van Z. K. H. Prins' Bernhard een concert op de tent. Hiervoor bestond groote be langstelling. Wegverbe tering Op het oogenblik is men druk bezig met de verbetering van de Vierwegen. Dit zal dc verbinding Kapelle-'s-Graven- polder zeer ten goede komen.' Ook voor vele fruitkweekers zal dit een groote verbetering geven, voor den aanvoer van hun producten naar de veilinr te Kapelle. DONDERDAG 4 JULI THOLEN. Chr. Geref. Kerk des 7.30 Ds. de Jong uit Middelharnis.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 4