VRIJE STEMMEN DAGBLAD VOOR ZEELAND Prachtige tewaterlating van de „Willem Ruys" Sjahrir bevrijdt en terug naar Batavia De Parijsche conferentie Dinsdag 2 J«li 1946 2e JAARGANG NUMMER 502 Alg. Leiding: B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma. Hoofdredacteur J. Koekebakker. Redactie en Adinin.: Goes, Beestenmarkt 2 Tel. 2163. Gironummer 4A93&J Nederlandsch West-lndië Het Koninkrijk der Neder landen bestaat volgens de plannen binnenkort uit vier onderscheiden deelen, die zelf standig zijn wat het binnen- landsch bestuur betreft, doch wier gemeenschappelijke be langen zullen worden behar tigd door een centraal lichaam, waarin alle vier stem zullen hebben. Deze vier deelen zul len, naar men weet, zgn Ne derland zelf, Indonesië, Suri name en Curaqao. Suriname en Curaqao zyn thans gezamenlijk Ned, West- lndië. Terwijl Suriname, gelijk be kend is, aan de Noordkust van Z.-Amerika is geleden tusschen Britsch- en Pransch Guyana, is het gouvernement Curaqao sa mengesteld uit zes gedeelten, die alle in de Caraïbische Zee zyn gelegen, ten Noorden van Venezuela. Het zijn de eilan den Curaqao, Bonaire, Aruba, Saba, Sint Eustatius en de helft van het eiland St. Maar ten, waarvan de andere helft bjj Frankrijk behoort. Nu de plannen omtrent den toekomstigen status van Indo nesië spoedig werkelijkheid zullen kunnen worden, is het niet verwonderlijk, dat ook W. Indië zijn stem laat hooren omtrent de uitvoering dier plannen ten opzichte van ons Amerilcaansch gebiedsdeel. Naar men gelezen ineft zijn onlangs deputaties van deze streken naar Nederland geko men, om hun speciale wen- schen naar voren te brengen. Ook in Zeeland zijn ze ge weest. en hebben daar, zooals onze lezers weten, o.a. met on zen verslaggever een gesprek gehad. Ten slotte zijn ze ook bij de Koningin toegelaten, en ze hebben daar een memoran dum achtergelaten, waarvan de hoofdinhoud sindsdien be kend is geworden. Wij willen daaruit enkele dingen iets na der bezien. De wenscben van Suriname In hoeverre de deputatie die voor Suriname opkwam daar toe officieele bevoegdheid had. is ons niet nader duidelijk ge worden. In elk geval is hun ge zag nog niet weersproken door een stem uit hun vaderland. Hun memorandum vraagt voor Suriname onder meir het volgende: Om tegemoet te komen aan het verlangen naar grootere zelfstandigheid, vraagt men reeds thans wijzigingen in het staatsbestuur. Men vraagt het kiesrecht voor alle burgers bo ven den leeftijd van 21 jaar. Er zou een burgerschap van Suriname moeten worden in gesteld. De Staten van Suri name zullen bestaan uit 21 le den. Tot lid der Staten kan men worden verkozen als men den 25-jarigen leeftijd heeft bereikt. De Staten maken een drietal op, waaruit door de regeering van het Koninkrijk de Gouverneur zal worden ge kozen. Met de hoofden van de departementen oefent de gou verneur de regeering uit. Sta ten en Gouverneur te zamen hebben de wetgevende macht. De wenscben van Curaqao Deze zijn nog niet in vol doende mate bekend. Want de delegatie die hier in Nederland kwam wordt van uit Curaqao gedésavoueerd In het voornaamste dagblad van dit gouvernement „Ami- Vlissingen Richt U steeds naar uw eind- VUSSIHGEN IN FEESTROES Het water spoelde over de kaden waarbij de menschen tot aan bet middel nat werden DE wachtenden werden gisterenmiddag wel bgzonder op de proef gesteld. Was de stapelloop aanvankelijk be paald om circa 2 uur, het werd 4 uur eer Mevrouw Ruys-van Houten het bijltje tweemaal liet neerdalen en het schip doopte met de naam van haar overleden echtgenoot den heer Willem Ruys, en in korte woorden de hoop uit sprak, dat de naam van den gefusilleerden directeur in dit schip nog lang mag blijven voortleven. Omstreeks 2 uur zou het schip eerst van de helling loopen. Al gauw zagen we echter in dat öit niet mogelijk zou zijn. Nog volop waren de werklieden onder liet schip «bezig met het „keggen ram men", het wegslaan van de laat ste steunen. De twee muziekkorp sen die op de werf aanwezig wa ren. hielden den moed erin door het." spelen van pittige marschen. Rondom de 214, die nog de 214 was, had zich op de werf een enorme menigte verzameld, die alles vulde vanaf den begansn grond tot hoog in de kranen. Viissingen was in feestroes. Op school werden de kinderen ge- tracteerd terwijl zij 's middags he* heugelijk feit op allerlei plaat sen bijwoonden. Vanaf de 214 kon men voor het laatst genieten van het panorama dat zich onder het hoog boven alles uitstekende schip ontrolde. Geen Vlissingei was thuis gebleven, op alle daken vanwaar men maar iets van het Prol. Schrieke in Cassatie De Bijzondere Raad van Cas satie behandelde gisteren de zaak tegen den oud-secretaris generaal van het departement van Justitie, Prof. Mr. J. J. Schrieke, die wegens hulpver leening aan den vijand door het Bijzonder Gerechtshof te Den Haag is ter dood veroordeeld. De president. Mr. van Brakel, stelde o.m. aan requirant de vraag hoe hij een dergelijke functie had kunnen aanvaarden waarop verdachte aanvoerde, dat hij wel bezwaren gemaakt had, maar dat hij ten slotte toe stemde om gelegenheid te heb ben, veel te redden en in goede banen te leiden. Req. ontkende hoofd van het departement te zijn geweest. Zijn chef was de secretaris-generaal Dr. Wimmer en zelf had hij maar een uit voerende functie. goe di Curaqao" werd bezwaar gemaakt tegen de zijns inziens eenzijdige samenstelling van deze afvaardiging. Van uit de verte kunnen wij dit moeilijk beoordeelen. Doch zeker is wel dat de toekomstige regeering niet over één nacht ijs zal gaan n behoorlijk onderzoek zal instellen. In elk geval wordt door de huidige delegatie een enkele wensch vast naar voren ge bracht, die zeker de overwe ging verdient Het bestuur van Curaqao berust volgens deze memorie op verouderde koloniale begin selen, en is nog heden auto cratisch, waardoor een demo cratische structuur onmogelijk wordt. Daarom dienen reeds thans wijzigingen daarin te worden aangebracht, opdat aan het huidige bestuur een einde kan worden gemaakt. Tenslotte spreekt de petitie den wensch uit, dat er op voor dracht van de Staten van Cu raqao Curaqaosche adviseurs bij de Nederiandsche regeering zullen worden benoemd. Alles in ons Koninkrijk ge raakt in beweging! Daten onze regeerders de teekenen der tijden verstaan. Red. schip kon zien, zaten menschen. De Aagje Dekenstraat en de Bou levard stonden eveneens vol met menschen. Boven dit alles uit stak de 214 met zijn fier in de wind wapperende vlaggen, één van de „Rotterdamsche Loyd" er de andere van de Mij. „De Schel de". Op de tribunes was een groot aantal genoodigden opgesteld w.o. we onder meer opmerkten oud-mi nister J. J. C. van Dijk, president commissaris van „De Schelde" Mr. G. J. Lycklema Nijenholt, pres. commissaris van de „Rotterdam sche Loyd"; de Commissaris der Koningin in de Provincie Zeeland Jhr, J. W. Quarles van Ufford; Burgemeester .Oud van Rotter dam; burgemeester Kolff; vice- admiraal Vos; de heeren Berts en Dr Banier; de heer Ooievaar, se cretaris-generaal van het Dep. v. Scheepvaart. Even voor vieren werden met tan en macht de laatste blokken weggeslagen. Een minuut over vier, nadat Mevr. Ruys de laatste beletselen had weggenomen er het-schip doopte, kwam er bewe ging in de kolos' en onze verslag gever, die zijn eerste reis met een oceaanreus maakte, zag geleide lijk sneller de tribunes wegglij den onder daverend gejuich van de menigte en het fluiten van de sleepbooten gleed de 214, nu de „Willem Ruys" op schitterende wijze in zijn element. Het water, dat in het dok reeds zeer hoog stond, steeg tot ver over de ka den en de menschen die, ondanks de vele waarschuwingen, toch wa ren blijven staan, kwamen op verschillende plaatsen tot over hun middel in het water. Sommi gen spoelden finaal weg, waarbij eer man in het kleine droogdok var „De Schelde" terecht kwam en weggedragen moest worden Heel veel menschen probeerden te vluchten voor het aanstormen de water, wat velen niet gelukte, die dan ook op zijn allerminst eer paar natte voeten kregen Diep drong de achtersteven in het rietbed dat reeds losknapte eer het schip het bereikte. Van uit geheel Walcheren had men, wanneer men gekeken had. het schip kunnen weg zien glijden. Uit het stadsbeeld van Viissingen ver dween iets wat er mee samenge groeid was en de leege plaats zal eerst onwennig aandoen. Na de te water lating sprak oud-minister Dr. J. J. C. v. Dijk over de historie van het schip en bracht hulde aan directie en per soneel van de Mij. „De Schelde", die gezorgd hebben, dat geen Duitsche handen het schip aan raakten. Dr, v. Dijk memoreerde den overleden directeur naar wien het schip genoemd is. Onderwijl bood de spreker Mevr. Ruys bloe men aan. waarvoor deze dank bracht. Hierna sprak nog de pres. com missaris van de Loyd, mr. G. J. Lycklema over de bezielende fi guur van wijlen den heer Ruys, onder wiens krachtige leiding dit schip gebouwd werd, en die als gijzelaar gevangen genomen, door de Duitschers gefusilleerd werd. Spreker bracht hulde aan de di rectie, die het schip bewaard had den voor de Duitschers, waarvoor een der directeuren zelfs nog ge vangen gezeten had. Na deze rede voeringen was de plechtigheid af geloopen. De bevolking zette evenwel de feestvreugde voort in de stad, waar tot laat in den avond de muziek speelde en muzikale rond wandelingen gemaakt werden. Het was een onvergetelijke dag voor de Vlissingers. ER KOMT WEER HARING Van de haringvisscherij kwa men in Scheveningen binnen de motorloggers Sch. 310 met 34 last Sch. 261 met 35 last; Sch. 16 met 31 last; Sch. 195 met 34 last: Sch. 30 met 30 last; Sch. 169 met 31 last; Sch. 274 met 23 last en de Sch, 233 met 23 last haring HET KABINET GEREED Naar wij vernemen, hebben de enderhandelingen, welke de kabinetsformateur, Dr. L. J. M. Beel heeft gevoerd, tot een succesvol resultaat geleid. De samenstelling van het nieuwe kabinet zal heden door den R.V.D. wor den bekend gemaakt. DE STAKINGEN IN BEIGIE De toestand in het gebied van Luik schijnt slechter te worden. Het personeel van de waren huizen en van de Union Coö peratieve is eveneens in sta king gegaan. De voedselvoor ziening is echter verzekerd. Bu itenvervolgingsteJImg Politieke Delinquenten Mr. J. D. van den Berg van het directoraat generaal van de bijzondere rechtspleging zal Woensdag 3 Juli, 's avonds om 7.15 uur, voor de zender Hilver sum II spreken over het onder werp: „De buitenvervolging- stelling van Politieke Delinquen Neaerlandsch Indie .Gisteravond keerde Sjahrir om 17 uur 45 min. Bataviaschen tijd uit Soerakarta in een vliegtuig van de Rawpi naar Batavia te rug. Met een blijden glimlach stapte Sjahrir uit een Dakota van de Rawpi op het vliegveld bij Batavia. Hü zag er goed, doch vermoeid uit. HÜ verklaar de, dat hem noch den anderen geweld was aangedaan. Sjahrir zal een persconferentie houden. Op het vliegveld (Kemajoran) heeft Sjahrir in een zeer kort on derhoud verklaard, dat „dwaze jongelieden, opgestookt door een onverantwoordelijke bende mis dadigers met of zonder politieke achtergrond, verantwoordelijk wa ren voor de ontvoering". Vele In donesiërs waren bij Sjahrir's aan komst tegenwoordig. Besprekingen over de overdracht van de buitengewesten aan de Nederlanders WU vernemen uit betrouwbare bron, dat tusschen de Nederlan ders en de Britten besprekingen gevoerd worden, die ten doel hebben een groot gedeelte van de Buitengewesten van Neder- laudscli-Indië aan het geallieerd opperbevel te onttrekken. Deze stap zou in overeenstemming zijn met de Malino-conferentie, die in het midden van deze maand een aanvang zal nemen. De gebieden zullen aan het Ne derlandsch opperbevel worden teruggegeven. De bron voegt er Gisteren zijn door de ministers der Groote Vier de kwesties der Italiaansche koloniën en de bijeen roeping van de Europeesche vre desconferentie behandeld. Basis van de bespreking over Triëst was het voorstel van Bi- dault tot het internationaliseeren van Triëst voor den tijd van 10 jaar, onder een 6-jarig toezient van een commissie van de Groote Vier, Italië en Joego-Slavië. Bevin heeft het laatste stand punt van het Engelsche kabinet inzake het 1-jarig interimbestuur over de Italiaansche koloniën ont vangen. Nadien zou een perma nente regeling worden getroffen. Vroeger heeft Bevin een Britsch militair bestuur in deze gebieden voorgestaan, terwijl Molotof een adviescommissie van de Groote Vier op het oog had. Byrnes heeft gisteren opnieuw gevraagd om de algemeene Euro peesche vredesconferentie op 20 Juli bijeen te roepen. Molotof was Zaterdag van meening, dat deze diende te worden uitgesteld, tot de Groote Vier in grootere mate tot overeenstemming zouden zijn gekomen. Molotof zou over deze kwestie binnen eenige dagen ant woord geven, doch het is niet be kend. of hij zulks reeds deed. Molotof is gisteravond accoord gegaan met de voorstellen van B' dault over een tienjarige interna- tionaliseering van Triëst onder ge mengd toezicht als basis voor ver dere onderhandelingen, zij het dan voorzien van een Russisch amendement. Besloten werd de kwestie verder te bestudeeren en er hedenavond om twee uur verder over te beraadslagen. De Italiaansche koloniën, de vre desconferentie en Duitschland staan steeds op de agenda. Gasperi, premier van Italië heeft verzocht gehoord te worden, v dat een besluit over Triëst wordt genomen. Het voorstel van Bidault heeft SJAHRIR cu. BEVRIJD Uit officieele bron -wordt ver nomen, dat Sjahrir, Dsrma- wan, Soemitro en Soedibio gistermorgen om 4 uur 30 door een kleine eenheid van de T.R.I. te Soera karta zjjn bevrijd. Er zijn nog geen %'erdere bijzonderheden bekend. De republikeiuscbe regeering te Djogjakarta heeft in een telegram aan de Indonesische autoriteiten te Batavia offici eel bevestigd, dat Sjahrir „in goede gezondheid" is gearri veerd. aan toe, dat er nog geen over eenkomst is gesloten, maar men is thans bezig met het regelen van de laatste bijzonderheden. Koolhoven overleden Gisterochtend om 6 uur is de bekende vliegtuigconstructeur en directeur van de N.V. Kool hoven vliegtuigen, Sytse Fre derick Willem Koolhoven (zich noemende en schrijvende Frits Koolhoven) ten gevolge van een hersenbloeding in de Maria- stichting te Haarlem overleden. Bij het verlaten van het Luxem bourg te Parus hebben afgevaar digden te kennen gegeven, dat het grootste deel van de verga dering gewüü was geweest aan bespreking van de kwestie- Triest en de Italiaansch-Joego- Slavische grens. Er werd nog geen overeenstemming bereikt. HET WEER Op sommige plaatsen ochtend mist of nevel. Afnemende be wolking. Droog, in den namid dag vrij warm. Zon onder 21.03, op 4,25 Maan op 8.06, onder 23.42. Eerste Kwartier: 6 Juli.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1