Vreemdelingen in DUITSCHLAND STAD EN LAND Goes Vlissingen Walcheren Tholen Nationaliteiten en talen (Van onze speciale verslag geefster. Berlijn, dat twaalf jaren lang het middelpunt is ge weest van een verderfelijk stel sel en verderfzaalend nationa lisme, ziet nu tusschen haar ruïnes mannen en vrouwen van vele nationaliteiten wandelen. hlaast Duitsch wordt er wel het meest Engelsch gesproken en Amerikaansch, als U de taal van de Vereenigde Staten een andere dan het Engelsch wilt noemen. Het kan u n.l. gebeuren, dat een Engelschman u er op at tent maakt, dat O. K. geen goed Engelsch is en dat u all right moet zeggen. Wanneer u iets hebt over genomen van het accent van onze Canadeesche bevrijders en vrienden, hoort u van een Engelschman vrij gauw: „Bent u Canadees of Amerikaan?'' Het accent van uw school- Engelsch zal omgekeerd een Amerikaan tegen u doen zeg gen: „CJ spreekt als een En gelschman". in ieder geval toonen Ame rikaan en Engelschman beiden bewondering voor de talen kennis van de Nederlanders en ztj geven spoedig hun lui heid om talen te leoren toe. „Met Engelsch kun je over al terecht en waarom zouden wij dan vreemde talen leeren", zeggen ze. Meestal laten ze er dan dadelijk op volgen: „Jul lie landje is zoo klein en er zijn zoo weinig menschen op de aarde, die Nederlandsch spreken, dat jullie wel vreem de talen moét leeren. Waren er meer Nederlandsch spre kende menschen, dan namen jüllie zeker niet de moeite om Fransch, Duitsch en Engelsch en nog een paar andere t^len te bestudeer en". In Duitschlands hoofdstad hoort u verder natuurlijk Fransch en Russisch spreken. Er zy'n evenwel nog meer na tionaliteiten in Berlijn te ont dekken. Met een Belgischen collega liftten wij op een regenachti- gen avond van de Amerikaan- sche Pressclub naar het Brit- sche Presscamp in de auto van een Roemeen. Kan het cosmo- politischer? De taal, die we gebruikten was Fransch; de Roemeen was violist. De barman in dat Britsche Presscamp was overigens een Italiaan, en toen wij in Berlijn aankwamen, stond er bij het station Charlottenburg 'n ne ger, een echte met een kroes kop. Hy raapte peukjes en zal dus wel een Duitsch burger zyn. Amerika en Berlijn In de bar van de Ameri- kaansche club in Berlyn-Dah- lem wordt gedronken, gedanst en geflirt. Nee, de G.I.'s zijn niet in gezelschap van Frau- leins. „Als er Duitsche meisjes in de club ontdekt worden, vliegen ze er uit," vertelde onze begeleider, Captain John Neei van de Education Bra?, h (Afd. Opvoeding van het Am. Militaire Bestuur in Berlijn De meisjes, die hier in civiel- kleeren dansen, zijn allen werkzaam bij een of andere tak van het Militaire Bestuur. „Dit is echt Amerikaansch" zegt Mr. Neel en hij doelt op onze omgeving. Wij zijn nog nooit in de Vereenigde Staten geweest en kijken dus goed naar dit stukje Amerika in in Berlyn. Een enorme hoogte van dansvloer tot plafond en een flinke breedte tusschen de ruime nis, waarde band ..Don't fence met in" speelt, en de bar. die uit vier verdiepingen be staat. Op de bovenste verdie ping, de eigenlijke bar met krukken, waar de Amerikanen hun geliefde cocacola drinken; op de andere verdiepingen ge makkelijke stoelen en banken rond tafeltjes. Wij hebben juist gedineerd, Het diner was echt Ameri kaansch, werd ons verteld. Het was overvloedig. „De Amerikanen zijn 'n kin derlijk volk", zegt Mr. Neel, en als zij hier niet krijgen wat ze thuis gewend zijn te krij gen, worden ze homesick." Daarom kunnen zy, als zij daaraan behoefte hebben, twee drie, viermaal een bord met aardappelen, vleesch en groen ten laten aanrukken, koffie en chocolademelk drinken naar hartelust en tien keer om een dessert, dat meestal uit ijs be staat, vragen. Deze overvloed van eten en drinken, de zeer ruime rant soenen sigaretten en snoepe rijen (natuurlijk alles van de geliefkoosde Amerikaansche merken), de uniformen van prima kwaliteit, de uitsteken de verzorging en de absoluut Amerikaansche sfeer van de clubs, maken, dat de G.I. zich thuis voelt in den vreemde. Psychologisch gezien is dit alles dus geweldig voor den geest onder de bezettingstroe pen. Doch, wanneer wy de rumoe righeid van Harnack-House hebben verlaten, vragen wy ons af, of die groote verwen nerij (wij kunnen het niet an- rs noemen) niet een enorme t jrugslag zal geven, als de soldaten, die nu Duitschland bezetten, straks terug zijn in de Vereenigde Staten. De meesten van hen zullen dan toch weer hard voor hun brood moeten werken en confectie- pakjes moeten dragen. De afgesneden vinger op sterk water In ons gezelschap van En- gelschen, Amerikanen en Ne derlanders wordt gesproken over Duitschland. Wij hebben het over de onverbeteriykheid van de Dultschers, over de moeilijkheden, die verbonden zijn aan de heropvoeding in democratlschen zin en over het ongeloof, dat de Duitschers nog steeds toonen ten opzichte van de gruwelen, die in de concentratiekampen zyn ge pleegd. ,Toen wp in Afrika waren", vertelt Mr. Neel, „was er een G.I. die een vinger afsneed van een gesneuvelden Duitscher. Hij zond dit lichaamsdeel, op sterk water gezet, aan zyn moeder in Amerika als sou venir". Wij nemen dit sterke ver haal met een korreltje zout en zeggen, dat wy het niet ge loven. ,Als jullie dit verhaal, dat toch absoluut waar is, niet ge loven, is het dan zoo onbegry- pelijk. dat de Duitschers onze verhalen over gruwelen door Duitschers begaan, niet kun nen aannemen, dat zy onze documentatie-films van de concentratiekampen getrukeerd noemen?" wordt ons daarop evraagd. Wij moeten toegeven, dat het ongeloof van de Duitschers zoo gezien, te begrijpen is en tevens zyn wij er ons weer van bewust, welk een taal en moei zaam werk de bezettin gsauto- riteiten hebben, die belast zijn met de heropvoeding van de Duitschers. De slechte levensomstandig heden maken de Duitschers ontoegankelijk voor democra tische gedachten. Velen zeg gen rog: „Tijdens den oorlog Kieuwe bonnen voor Petroleum Zij, die in het bezit zijn van een Petroleumkaart voor kook doeleinden of verlichting kun nen op onderstaande bonnen dezer kaarten gedurende de maand Juli de daarachter ver melde hoeveelheid petroleum koopen: Bon 41 t.m. 44 der kaarl UA 51U vier liter; bon 41 en 43 der kaart UB 510 vier liter bon 71 der kaart UC 510 vier liter; bon 126 der kaart UD 510 twee liter. Twee kilo aardappelen Het Centraal Distributiekantoor deelt het A.N.P. mede, dat gedu rende de week van 30 Juni t.m. 6 Juli a.s. op de bonnen „233 aard appelen" twee kilogram aardap pelen verkrijgbaar zal zijn. Op de bonnen „753 aardappelen" If 1 kilogram aardappelen verkrijg baar. De geldigheidsduur van de bon ner 251 en 751 aax-dappelen is verlengd t.m. 0 Juli a.s. Oude aardappelen kunnen van 1 Juli al zonder bon worden verkocht. Prijs voor flesschenmelk verhoogd Teneinde een betere verhouding te verkrijgen tusschen de prijzen der losse consumptiemelk en voor melk In llesschen, heeft de mi nister van Landbouw, Visscnerij en Voedselvoorziening goedgevon den, dat de prijs voor flesschen melk wordt verhoogd. De prijs voor flesschenmelk, wel ke tot dusver 2 cent per liter hoo gei was dan voor losse melk zal met ingang van morgen 3 cent per liter hooger dan die van de losse consumptiemelk komen te liggen. Het vei-schil van l cent za' geheel ten goede komen aan de rnelkdistribuanten. Hieruit volgt du= dat deze pi'ijsverhooging aiet var invloed is op der> prijs van losse consumptiemelk. Opruimen van Bunkers De schade, die de eigenaar van een perceel grond lijdt, doordat zich daarop een bun ker bevindt, kan, wanneer deze bunker niet van overheidswege wordt verwijderd, worden ver goed, door toekenning van een Rijksbydrage in oorlogsschade. Deze bijdrage zal de waarde van den grond, waarop de bunker zich bevindt, niet te boven kunnen gaan. Benoeming Nationale Havenraad By beschikking van de Min. van Algem. Oorlogvoering, van Binnenl. Zaken, van Handel en Nijverheid, van Openbare Wer ken en Wederopbouw, van Scheepvaart en Sociale Zaken en van Verkeer en Energie, is met ingang van 17 Juni 1946 ingesteld een Nationale Ha venraad, welke een tijdelyk karakter zal dragen en tot taak zal hebben hen desge vraagd of eigener beweging van advies te dienen in zake Nederlandsche havenproblemen Voor wat de Zeeuwsche ^ha vens betreft, zijn in den Nat. Havenraad tot leden benoemd, voor een tydperk van één jaar: Voor de haven van Terneuzen, Mr. P. H. W. F. Teilegen te Terneuzen; voor de haven van Vlissingen, Mr. B C. Kolff te Vlissingen. Apotheken Geopend van Zaterdag 29 Juni tot en met Zaterdag 6 Juli. Vlissingen: Apotheek Ocken- burg, St. Jacobstraat. Middelburg: Apotheek van de Garde. Noordstraat. Goes: dc Goessche Apotheek. hadden we het beter". Gelukkig is er een categorie goedwillende Duitschers, maar het valt op het oogenblik nog moeilyk te bepalen, of deze spoedig overwicht zal krijgen op die groepen van het Duit sche volk, die werk schuwen en absoluut geen belangstelling toonen, voor wat dan ook. Euphonia bij de openins Tentoonstelling aanwezig Naar wij vernemen zal de Mu ziekvereeniging „Euphonia" haar medewerking verleenen bij de opening van het ten toonstellingsterrein. Vrijdag morgen om kwart over acht vertrekt de vereeniging vanaf de Markt, voorafgegaan door de vlag der Z.L.M. naar het tentoonstellingsterrein, waar om 9 uur Minister Mansholt een openingsrede zal houden. Hierna zal de vereeniging den geheelen morgen marsen spe len en zal zij op deze wijze de officleele opening liilster oij- zetten. Om half twaalf zal Euphonia weer aanwezig zijn. Er zal dan gekroond vee wor den getoond en voor ieder dier zal de vereeniging een spe ciaal door dhr. de Rooy, ver vaardigde veefanfare blazen. Des middags om vier uur zal Euphonia een kinderkoor, dat nder leiding van Gommert de Kok, een aantal liederen ten gehoore zal brengen. Van acht uur tot kwart over tien zal Euphonia een concert op de Markt geven. CABARET-REVU Donderdagavond trad voor een tamelijk goed bezette zaal in „De Prins van franje" het bekende kleinkunst-ensemble van Charles Aerts op. D't van de radio over bekende ensemble acht een ze goed verzorgd progra - ma ten ge hoore, dat blijkens -t applaus dan ook bij het nubliek in den smaak viel, In de eerste plaats vinden wij een woord van lof voor Charles Aerts zelf, die verschillende gramo- foon- en verzoeknum mers ten ge hoore bracht, waarbij hij blijk gaf over een goed geschoolde klank volle stem en een buitengewoon goede uitspraak te beschikken. Vooral het -slotnummer, waarin hij met Ellie Rexon een duet zong uit de film „Moeder" van Benjamin Gigli, was een succes. Ook optreden van Jan Lemalre met zijn boeiende voordrachten en schetsen viel zeer bij het publiek in den smaak. Speciale vermelding dient het door hem zeer expressief voorgedragen „fire up", de ge schiedenis van een stoker op thuis vaart naar Rotterdam. Groote hila riteit veroorzaakte E Rexon, toen zij de zaal in ging en verschillende heeren uit het publiek het liedje „Kun jij vanavond soms een uurtje komen toezong. Jan Vogel boekte veel succes met zijn uitste kende accordeon-soli, evenals Adri Kaan met z'n grappige liedjes conference. Jan Vogel verzorgde bovendien den heelen avond de pianobegeleiding op zeer verdien stelijke wijze. Het was een avond zooals er in Goes te weinig zijn, een avond waarin werkelijk goedkleinkunst gebracht werd. Concert Hosanna Zaterdagavond gaf de muziek- vereeniging voor een aandachtig en dankbaar publiek haar eerste zomerconcert op de Groote Markt. Uitvoering van „St. Caecilia' Zaterdagavond gaf de Harmonie St Caecilia een uitvoering tn het Bellamypark, waarvoor weinig belangstelling bestond wat z'n oor zaak vond in dc humoristische voetbalwedstrijd, welke veel be- zoekers trok. Feestavond buurtvereeniging De buurtvei-eeniging „v. Nispen plein en Omgeving" organ'seerde Zaterdagavond een gezellige feest avond voor de kinderen. Het was een goed geslaagde avond, die vuld werd met wedstrijden, films en tractaties en bij de kinderen zeker in den smaak viel. WESTKAPELLE. Doodelyk Ongeval. Donderdagmorgen j.l, is de dijkwerker A. Verhulst, wo nende te Domburg, terwijl hg te Westkapellé aan den Zee- dyk aan het werk was, door een achteruit rijdende vracht auto, die betonblokken moest vervoeren, overreden en enkele meters meegesleurd. Na on derzoek bleek dat de borstkas was ingedrukt. Enkele minu ten na het ongeval ls hy reeds overleden. ST. MAARTENSDIJK Oorkonde verleend De familie Wester weel, Kaai- straat 208, mocht op Maan dag 24 Juni j.l. van het I. S. 9 Awards Bureau namens het Engelsche Commando een oor konde ontvangen voor hun .hulp aan Geallieerd personeel der Luchtmacht bewezen. De familie Westerweel had, tpen bij den aanval der Lucht landingstroepen op Arnhem op 17 Sept. 1944, een 25-tal vliegeniers een noodlanding moesten maken, met de daad ten koste van eigen leven ge toond trouwe Vaderlanders t« zijn geweest. Gedurende 6 we ken hebben zij door verberging van de vliegeniers deze vrien den kunnen behouden tot af breuk van den vijand. THOLEN Nummering candidateniysten gemeenteraad. 1. R. K. lijstaanvoerder M. Verduit; 2. C. H. lijstaanvoer der J. Franke; 3. A. R. lyst- aanvoerder H. Jansen; 4. „Ge meentebelang", lijstaanvoerder Jac. Berrevoets; 5. Stk. Geref. Party, lystaanvoerder C. v. d. Berge; 6. Partij van den Ar beid, lystaanvoerder J. Over- beeke. Gemeentewerklieden in de vacature C. Schot is tot gemeentewerkman aange steld J. Deurloo v. d. Sande en in de vacature D. v. d. Velde, Dyke Lzn. Woningbouw In de een dezer dagen ge houden gemeenteraad werd besloten over te gaan tot den bouw van 6 werkmanswonin gen aan de Hofstraat alhier. Deze woningen komen op 9000 per stuk plus bestrating en onteigening bouwgrond. Binnenkort worden deze wo ningen aanbesteed. OUD VOSSEMEER Geslaagd Te Utrecht slaagde voor de akte J, lichamelijke oefening, dhr, J. J. van Roosmalen, on derwijzer aan de O. L. school, alhier. Nummering candidateniysten gemeenteraad By een op Dinsdag 25 Juni j.l. door het hoofdstembureau gehouden vergadering zijn door loting aan de candidateniys ten voor de verkiezing van den gemeenteraad de volgende nummers toegewezen: 1. Algemeene Arbeiderslijst; 2. C. H. Unie; 3. Party van de Vrijheid; 4. A. R. Party; 5. R. K. Volksparty. Onderafdeeling Veiling „Tholen" In de Coentjesweg alhier is nu een onderafdeeling van de veiling „Tholen" gevestigd. De eerste nieuwe aardappelen zyn reeds aangevoerd. ST ANNALAND Axelerando Zaterdagavond met den ver jaardag van Z. K. H. Prins Bernhard, heeft de muziekver- eeniging Axelerando een mu zikale wandeling door deze ge meente gemaakt. POORTVLIET Vergadering van Ingelanden Door de vergadering van Ingelanden van 't Waterschap Poortvliet is de classificatie voor de waterbemaling van de gronden naar de hoogteligging voor de bydrage in de ex ploitatie voor het watergemaal afgeschaft. Coloradokevers In deze gemeente zyn twee coloradokevers aangetroffen, één in een bietenveld en een ln een ajuinveld.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 4