VMIJESTEMMEW DE KLAP OP DEN VUURPIJL De Atoombom DAGBLAD VOOR ZEELAND DICTATUUR VAN SOEKARNO SJAHRIR ONTVOERD GEVALLEN Alg. Leiding: B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma. Hoofdredacteur J. Koekebakker. Redactie en Admin.: Goes. Beestenmarkt 2 Tel. 2163, Gironummer 410357 Maandag 1 Juli 1946 Ze JAARGANG NUMMER 501 De Landbouwtentoonstelling te Goes Wij ontleenen in vogelvlucht aan de toegezonden, catalogus een drietal aspecten, die deze tentoonstelling den bezoeker biedt. En vertellen kort iets over de organisatie, iets over het tentoongestelde en iets over de feestelijkheden. De organisatie Beschermvrouwen van de 2. L. M. zijn Hare Majesteit üe Koningin en Hare Koninlc- jke Hoogheid Prinses Juliana. Wjj lezen de namen van de ereleden, het dagelijksch be duur, de adviseerende leden, benevens de commissies voor de tentoonstelling. De Hoofd- commisise draagt een oranje- rozet, de andere commissiele den een rood-wit-blauw rozet je, de keurmeesters en juryle- :sn een wit strikje. De toegangsprijzen zijn: Op Vrijdag hebben de leden vrijen toegang, op vertoon van lid maatschapskaart. Op dien dag betalen niet-leden f 2.50. Leer lingen van diverse cursussen en kinderen beneden 16 jaar f 1.25. De leerlingen moeten dan in groepsverband vooruit aanvragen. Op Zaterdag is de toegangs prijs voor alle bezoekers f 2.50. De tribune f 2.50 extra. De lo ketten zullen vanaf 8 uur des morgens open zijn. Er is gelegenheid tot par keeren. Ook het Roode Kruis heeft er een hulppost. Het tentoongestelde Dit is niet in een kort over zichtje samen te vatten. Er is een afdeeling Akker bouw, Voorlichting en Vereeni- ginswezen. 25 instellingen op dit gebied hebben hier een stand. Er is een afdeeling Tuin bouw, Veilingwezen en Bijen teelt. Daar komen o.a. met een frontbreedte van 11 meter de voorbrengselen van den Zeeuwschen Tuinbouw, voor zoover ze thans reeds oogst- baar zijn. Er zijn af deelingen Land bouwwerktuigen en -industrie, Handelsinzendingen, enz., ter wijl voor historici bijzonder in teressant belooft te zijn de rubriek: Oude landbouwwerk tuigen. Dan komen de afdeelingen voor Paarden, en wat daarbij behoort, voor Rundvee, voor Varkens, Schapen en Geiten, voor Pluimvee en Konijnen. Uitvoerig worden in den ca talogus de namen en afstam ming van de bijzondere dieren vermeld. Het zal een lust zijn voor de oogen, het mooiste vee en de mooiste paarden uit Zee land hier bijeen te zien! De Feestelijkheden Daaronder vermelden wij kort het volgende: Op Woensdag 3 Juli is er om half twee een filmvertoo- ning voor de schoolgaande jeugd. Op Donderdag is om 3 uur des middags de feestver- gadering van de Z. L. M. Daar spreken o.a. de Minis ter van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening, de Commissaris der Koningin, de voorzitter van het Koninklijk Nederlandsch Landbouw Comi té, terwijl de Voorzitter van ie Z. L. M. de herdenkingsrede zal uitspreken. Om 8 uur des avonds is er Neaerlandsch Indie Gevechten op groote schaal te verwachten? MIDDELS presidiale aankondiging nummer 1 1946, heeft Soekarno Zaterdag het volgende bekend gemaakt: „Met het oog op de gebeurtenissen in het land, welke het welzijn en de onafhankelijkheid ir gevaar brengen, heb ik, president van de republiek, in overleg met het kabinet, op den 28sten Juni besloten, persoonlijk alle macht in han den te nemen, totdat in het land weer normale toestanden heerschen en het kabinet en de andere bestuursinstellingen weer normaal kunnen werken". De republikeinsche omroep heeft Zaterdag om 8 uur plaatse lijken tijd bekend gemaakt, dat Sjahrir, Soedibijo, Soemitro en vele anderen uit hun hotel te Soerakarta door een gewa pende bende zijn ontvoerd. Een verklaring, die Soekarno heeft afgelegd, zegt, dat dit optreden betreurenswaardig is en dat maatregelen zullen worden genomen. De verklaring zegt verder, dat deze ge beurtenis aan de wereld zal laten zien hoe zwak de repu blikeinsche regeering is, terwijl zij, op het oogenblik, dat de ouderhandelingen over de vrijheid aan den gang zijn, in het voordeel van de Nederlanders is. „W« verwachten, dat het Indonesische volk achter de repu bliek staat, zoodat onze eerste minister en de anderen zoo spoedig mogelijk bevrijd zullen zijn." Dit bericht van Aneta geeft wel eer iets anderen kijk op de ont voering van Sjahrir c.s. dan het Reuterbericht, dat zegt: Naar men meen. bevinden zich onder de lotgenooten van Sjahrir de minister van sociale zaken, Maria Ulfah Santoso, en generaal majoor Soedibijo. De radio gaf het volgende commentaar: „Het was een daad, die de bedoeling had om aan de geheele wereld de slapheid van hun regeering te toonen. zoodat de Nederlanders daar hun voordeel mee kunnen doen." Reactie te Batavia Republikeinsche kringen te Ba tavia zijn met stomheid geslagen door het nieuws, dat eindelijk verklaart, waarom Soekarno dic- totoriale bevoegdheden tot zich heeft getrokken. Men wist dat de toestand te dien dag een voetbalwedstrijd tusschen de G. V. A. V. „Goes" en de Wageningsche Studenten Op dienzelfden tijd begint een Concert op de Gr, Markt van „Hosanna" Vrijdag om 9 uur opent de Minister een tentoonstelling. Om twee uur worden de be kroonde dieren voorgebracht. Om half vgf treden duizend leerlingen van de Goessche, Kloetingsche en Wilhelmina- dorpsche scholen op in Gym nastische oefeningen. Acht uur s avonds is er weer concert op de Groote Markt, nu van Eu- phonia. Om half negen is de opvoering van het Openlucht spel „Zeeland leeft weer", on der leiding van Ad. Hooykaas met tekst van Dr. van Vonno en Chr. J. Mazure. Is het slecht weer, dan komen er in plaats hiervan landbouwfilms. Toegang tot het openlucht- iel f 2.Kinderen en excur- sisten f 1. Zaterdag 9 uur is er premie keuring van Landbouwtuig- paarden, en voorrijden van ge primeerde merries. Om één uur is er een Groot Nationaal Con cours Hippique, wat de clou van deze twee tentoonstellings- dagen belooft te worden. Wij vermoeden, dat er niet vele Zeeuwen zijn, die dit niet zullen willen zien! Des avonds volgt nog de herhaling van het Openlucht spel. Na dit korte overzicht wen- schen wij de organisatoren ge luk met deze geweldige voor bereiding, die thans bijna is voltooid, en hopen voor hen op reuze-succes! Red. Soerakarta den laatsten tijd ge spannen was, zooals reeds duide lijk was uit de ontvoering van een majoor van de T.RJ. Verdere bijzonderheden ovei ontvoering van Sjahrir zijn Batavia niet bekend, omdat republikeinsche autoriteiten op het oogenblik geen contact met het binnenland hebben. De A.N.W.B. deelt mede, dat automobilisten en motorrijders die naar België willen gaan, bij de vereeniging. waar zij hun grensdocumenten ontvingen, benzinebons voor de maand Juli kunnen aanvragen. Wat doet den Haag In verband met de berichten uit Batavia over de ontvoering van Sjahrir en het tot zich trek- kn van de macht door ir. Soe karno vernemen wij van bevoeg de zijde, dat de Nederlandsche Re geering in dezen nog geen stand punt heeft bepaald, in de eerste plaats, omdat men officieele be richten uit Batavia wenscht af te wachten. Bovendien mag men niet uit het oog verliezen, dat het hul dige kabinet demissionnair Is. Soekarno voor de radio Zondagavond beeft president Soekarno in een radiotoespraak over den zender Djokjakarta ci( vijfde colonne ei van beschul digd Soetan Sjahrir te hebben ontvoerd. Soekarno waarschuwde zijn luis teraars als volgt: „Weest op uw hoede voor de links-radicale groe pen, wier acties steun geven aan de Nederlandsche beweringen, dat wij niet in staat zijn onszelf te regeeren". Hij deelde mede, dat tezamen met Sjahrir zijn ontvoerd de ge nei aal-majoor Soedibijo en ir. Darmawan, de minister van han del en Industrie. In verband met het aan zich trekken van de macht verklaarde Soekarno, dat hij geen dictator wenschte te worden. „Wanneer de staat van beleg ten einde zal zijn zal ik de macht weer aan het volk overgeven. Actie van Soekarno Het Fransche persbureau A. F. P. deelt mede, dat Neder landsche kringen te Batavia Zon dagochten zouden hebben ver klaard, dat de ontvoering van Sjahrir een ernstige situatie bad geschapen, omdat alle gematig de Indonesiërs op deze wijze van het tooneel verdwenen zijn, hetgeen de toekomst van de tie sprekingen met de Nederlanders in gevaar brengt. Men zou vol gens A.F.P. eveneens de moge lijkheid van gevechten op groo te schaal onder het oog zien. Sommige kringen zouden zelfs de moening koesteren, dat Soe karno de aanstichter van de ont Britsche inval in Joodsche bureaux Britsche militairen en leden van de Palestijnsche politie heb ben inval gedaan in de kanto ren van het Joodsche Bureau te Jeruzalem. Zij arresteerden een aantal leden van het bureau en houden thans de kantoren be zet. Voor geheel Jeruzalem is een uitgaansverbod afgekondigd voering was en dat hij de ex tremisten beschuldigt tegenover de buitenwereld. Dr. v. Mook treedt niet af De regeeringsvoorlichtings- dienst deelt mede: Naar aanleiding van een in de pers verschenen mededee- ling, dat Dr. van Mook binnen kort op eigen verzoek als luit. G. G. zou aftreden, wordt me degedeeld, dat dit bericht on juist is. Het valt te betreuren, dat voornoemd bericht met de Ma- linoconferentie en andere be langrijke ontwikkelingen in zicht, slechts onnoodige onze kerheid wekt, die eiken grond mist. Een goede start is de basis der overwinning. De Belgische Koningskwestie Zaterdagmiddag heeft een onderhoud plaats gehad tusschen de voorzitters van de Kamer en den Senaat van België. Na af loop hiervan werd het volgende communiqué bekend gemaakt: De voorzitters van Kamer en Senaat g^ven uitdrukking aan hun leedwezen dat het commu niqué der regeering, met be trekking tot hun voorstel in zake de Koningskwestie, tege lijkertijd het doel en de om standigheden van hun tusschen- komst veranderd heeft. Daar zij alle latere misver stand ui tden weg willen rui men en tevens een eind maken aan de polemieken die veroor zaakt zijn door de regeerings- verklaring, hebben zij voor, Maandag a.s. om drie uur de bureaux der wetgevende verga deringen alsmede de leiders der parlementaire fracties bijeenge roepen. ten einde, in hun tegen woordigheid, de werkelijkheid der feiten vast te stellen. Truman spreekt veto uit tegen wet op prijsbeheersching President Truman heeft Za terdag zijn veto uitgespro- kea tegen de wet <*P de prijsbeheersching. ARNOLD MEIJER in cassatie Arnold Meijer beeft besloten in cassatie te gaan van de uit spraak van het Bossche Bijzon-, der Gerechtshof, waarbij hfj werd veroordeeld tot een ge vangenisstraf van 5 jaar en ont zetting uit de beide kiesrechten voor den tijd van 10 jaar. De atoombom is gisteravond om even voor elf uit het vlieg tuig losgelaten. Het vliegtuig verdween onmiddellijk naar ie horizon. Dadelijk daarna ont plooiden zich de parachutes van de meetinstrumenten, die door het volgende vliegtuig werden uitgeworpen. De atoombom ontplofte vol gens San Francisco-radio kort nadien. De radio-uitzendingen ondervonden nadien veel sto ring. De haven van de Lagune en de schepen, die er lagen verdwe nen in massa rook en water. Een vlam en rook stegen tot over de 50.000 voet (15 km). Volgens radio San Francisco werd de bom om elf uur Losge laten en ontplofte twee minu ten later. De geheele Lagune werd over dekt met een laag dikke smook, in het midden waarvan een kern van hel oranje en geel licht te zien was. Het vliegtuig vloog de laatste vijftien km naar de Bikini La gune terwijl de chronometers den tijd wegtikten naar elf uur, het belangrijke oogenblik. Hei- vliegtuig vloog hoog over de groote observatievloot in hel zonlicht en nu en dan lichte be wolking. Het oranje geschilder de centrale doelwit, het oude slagschip Nevada was duidelijk te zien. De bom was in gedeelten inge laden zoodat bij den start geen ontploffing mogelijk zou zijn. in dien het vliegtuig mocht veron gelukken. De bemanning zette in de lucht het gevaarlijk pro jectiel in elkaar, nadat de lange startbaan op Kwajalein verla ten was. Een Amerikaansch radioreoor ter zei om acht minuten voor elf: ..Het is nu vrijwel onmoge lijk, dat er nog iets verkeerd kan gaan." Om kwart voor tien meldde de commandant van het vlieg tuig, dat hij klaar was voor de eerste proef-overvlieging van het doelwit. Dit was een zooge naamde „droge proef". De bommenwerper naderde Bikini door dichte bewolking. „Houdt u gereed voor het af werpen van de bom", werd plot seling met harde stem door de luidsprekers op bet waarnemers schip gezegd. Toen rook en smook boven Bi kini wat optrok stonden verschil lende schepen, die tot het doel wit behoorden in brand. Vijf minuten na de ontploffing kon men de schepen reeds zien. Het was een geweldige chaos. Waarnemers melden, dat de palmboomen van het eiland Bi kini zijn weggevaagd. Om pre cies elf uur werd van het admi raalschip het bevel „Bomb away", bom los, gegeven. De enorme ontploffing volgde kort daarna. Volgens radioberichten uit de omgeving van Bikini werd de uitbarsting van de atoombom waargenomen als een groote, verblindende oranje straal, die gevolgd werd door een tweede, minder hevige explosie. Teneinde de radio-activiteit te testen werd een ballon opge laten. dit geschiedde binnen tien minuten na de ontploffing ter wijl rook en smook zich nog verspreidden en naar boven trokken. HET WEER In het algemeen licht tot half bewolkt, zonnig weer. Vrij warm. Zon onder 21.04, op 4.24. Maan op 6.45, onder 23.16. Eerste Kwartier: 6 Juli.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1