De vermogensaanwasbelasting en de Landbouw Een Rattenvanger Nadat het oorspronkelijk ontwerp Vermogensaanwasbe lasting bekend was geworden, rezen er van de zijde van den landbouw hiertegen verschil lende bezwaren. De Stichting voor den Landbouw heeft deze bezwaren in haar Belasting commissie behandeld en in een uitvoerig request aan den Mi nister ter kennis gebracht met het verzoek in dezen tegemoet te komen. Het is uiteraard met groote belangstelling, dat de Commissie kennis nam van 't gewijzigd ontwerp van Wet, waarvan in het vorig Mede- deelingenblad reeds gewag ge maakt werd. Gezien het groote belang komen wij thans iets meer uit voerig op deze zaak terug. Hoe zijn thans de verschil lende onderwerpen, welke spe ciaal voor den landbouw van belang zijn voor de Vermogens aanwasbelasting geregeld I Waardeering van land bouwgronden De landbouwgronden moeten op den tweeden peildatum, dit is dus op 31 December 1945. voor de Vermogensaanwasbe lasting gewaardeerd worden op de verkoopwaarde, waarbij echter niet hooger gewaar deerd mag worden dan op 120 net. van de waarde, waarop leze gronden op 1 Mei 1940 oor de Vermogensbelasting 'jn gesteld. De Stichting heeft er den Minister op gewezen, dat in het stellen van dezen limiet het gevaar gelegen is, dat de belastingambtenaren zonder meer de landbouwgronden voor ^20 pet. van de waarde op 1 Mei 1940 voor de Vermogens aanwasbelasting in aanmer king zouden nemen. Dit zou onjuist zijn, omdat krachtens het Vervreemdingsbesluit On roerende Zaken ongebouwde eigendommen gebonden zijn aan het prijspeil 9 Mei 1940. De Minister geeft dit in de Memorie van Antwoord toe, maar voegt erbij, dat verschei dene Grondkamers, ondanks soortgelijke voorschriften, tij dens den oorlog een prijsniveau hebben aanvaard, dat in het algemeen 10 tot 20 pet. boven dat van 1940 ligt. waarbij de belastingdienst zich heeft aan gesloten. Of hierin thans wijzi ging is gekomen door het feit, dat niet de Grondkamer, maar de Prijzenbureaux voor Onroe rende Zaken de prijsregeling in handen hebben, betwijfelt de Minister. Hij geeft echter wel te kennen, dat zoolang de regeling van den prijs blijft zooals deze thans is, de limiet van 120 pet. weinig beteekenis heeft, omdat de hoogst toelaat bare prijs in de meeste geval len beneden den limiet ligt. Zou evenwel de prijsregeling voor ongebouwde eigendom men op korten termijn wijzi ging ondergaan, dan wil de mi- -ister ook hierbij de waardee- ring voor de Vermogensaan- •yasbelasting laten aansluiten, in welk geval de limiet van '20 pet. weer beteekenis krijgt. Zooals de zaak dus thans 'gt, kan men zich voorloopig p het standpunt stellen, dat Ie landbouwgronden op grond van het hiervoor genoemde Vervreemdingsbesluit Onroe rende Zaken op den tweeden peildatum niet hooger gesteld behoeven te worden dan -len eersten peildatum. Wil de fiscus immers slagen 'n het bewijs, dat de waarde hooger is, dan zal het op zijn Allerminst moeten vaststaan, lat ook de Prijzenbureaux in de practijk een prijs toelaten, welke hooger ligt dan die van 1 Mei 1940. De achteruitgang van landbouwgronden Op een ander punt en wel wat betreft den achteruitgang van gronden is de Minister op een royale wijze aan de naar voren gebrache bezwaren te gemoet gekomen. Zoowel aan den landbouw- eigenaar als aan den landbou wer-pachter wordt een aftrek post toegelaten voor de waar dedaling van landbouwgron den, welke haar oorzaak vindt in de oorlogsomstandigheden. De grootte van dezen aftrek post zal bg algemeenen maat regel van bestuur worden vast gesteld, waarbij de Minister toezegt de Stichting voor den Landbouw te zullen raadple gen. Hierdoor wordt dus de mogelijkheid geschapen om den achteruitgang van land bouwgronden. welke veroor zaakt is door meststoffen-te kort, slecht onderhoud van slooten, het achterwege blijven van vernieuwing van drainage en vervuiling, voor zoover een en ander veroorzaakt is door oorlogsomstandigheden, in het 'belastingbiljet te verdiscontee- ren. Het spreekt vanzelf, dat voor zoover deze factoren reeds een rol hebben gespeeld bij de waardeering van de landbouwgronden, deze niet nogmaals in aftrek kunnen worden gebracht. III Waardeering van den veestapel De Stichting voor den Land bouw had het liefst gezien, dat de veestapel als een con- bedrijfsmiddel tinu-bestaand zou worden beschouwd. Dit zou hebben meegebracht, dat de waarde van den veestapel als eheel, voorzoover deze geen uitbreiding heeft ondergaan, op den tweeden peildatum niet hooger zou worden gesteld dan op 110 pet van de waarde van den veestapel op den eer sten peildatum. De mutaties den veestapel tijdens den oorlog hadden bij deze opvat ting verantwoord kunnen wor den. Hierop is den minister echter niet ingegaan. In begin sel moet dus ieder dier op den tweeden peildatum worden ge schat op de verkoopwaarde. Voor zoover deze dieren reeds aanwezig waren op 1 Mei 1940 behoeft men ze niet hooger te schatten dan 110 pet. van de waarde, waarvoor zij per 1 Mei 1940 geschat zijn. Voor in het bedrijf zelf gefokte exempla ren behoeft men niet hooger te waardeeren dan 110 pet. van de productiekosten ver hoogd in evenredigheid met den natuurlijken groei. Het tij dens den oorlog duur aange kochte vee zal men moeten waardeeren op de verkoop waarde per 31 Dec. 1945; hoo ger behoeft men niet te gaan ook al is de prijs, dien men er voor betaalt, hooger. Het is duidelijk, dat deze re geling voor de boeren, die ten gevolge van de oorlogsomstan digheden gedwongen zijn ge weest nieuw vee aan te koo- pen of die het alsnog moeten aankoopen weinig bevredigend is. Immers hun geheele vee stapel zal gewaardeerd wor den naar de huidige verkoop waarde van het 'vee. De Minister heeft dit be zwaar ook ingezien en heeft toegezegd nadere regelen te geven, welke waarborgen, dat deze boeren niet worden ach- tergesteld bij diegenen, die hur vee hebben behouden of doori aanfok hebben aangevuld. De ze voorziening zal evenwel al leen betrekking hebben op den veestapel, die tot de bedrijfs middelen behoort en niet op het. handelsvee. IV Vrijstellingen De Stichting heeft in haar request erop gewezen, dat in de landbouwbedrijven in tegen stelling tot andere bedrijven veelal de gewoonte heerscht aan de in het bedrijf werkende kinderen geen loon in geld toe te kennen Zou dit wel het geval zijn geweest, dan hadden de kin deren voor hun besparing tij dens den oorlog van de vrij stelling van f 1000 en de kin deren boven de 18 jaar van de vrijstelling van f 5000 kunnen profiteeren. Thans zijn al de- besparingen terecht geko men in het vermogen van de ouders, die slechts van één vrijstelling van f 5000 kunnen profiteeren. Ook dit bezwaar heeft de Minister ingezien en hij heeft zich bereid verklaard te over wegen in hoeverre hier de eischen van de practijk het treffen van een regeling mo gelijk zou maken. De oorlogsslachtoffers Zooals het ontwerp luidt, wor den slechts als oorlogsslacht offers aangemerkt diegenen, wier goederen door oorlogsge weld zijn te loor gegaan, zijn gevorderd of onteigend. De Stichting voor den Land bouw heeft er op aangedron gen deze categorie uit te brei den met diegenen, die door de inundatie of andere oorlogs rampen practisch gedwongen waren tot verkoop van hun ge- heelen of gedeeltelijken inven taris en dientengevolge slechts .schijnbaar" zijn vooruit ge gaan, terwijl zij in werkelijk- heid gezien de hooge prij zen voor de wederaanschaffing benoodigd achterstaan bij ten, die hun inventaris h-" ->-i kunnen behouden. De Minister heeft in dit op- zic.i.:, behalve ten aanzien van den veestapel, geen tegemoet koming toegezegd. De Belas tingcommissie overweegt ten deze nog nadere stappen te doen. In het gewijzigd ontwerp is thans tot uitdrukking gebracht dat „landbouwbedrijf" voor de, V ermogensaanwasbelasing Ratten worden gemakkelijk door muziek gehypnotiseerd, maar men moet die klanken zoeken, die invloed op hen hebben, zei de 79-jarige zigeu ner Joseph Bek, en hij be wees het. Hij wandelde door 'n straat in Warschau en speelde een deuntje op zijn fluit, terwijl twee jongens hem trommelend begeleidden. Eenige honderden ratten kwamen uit hoeken en gaten te voorschijn en volgden den zigeuner-fluitist naar zijn wagen. Aan dezen wagen was een soort loopplank bevestigd. Bek en zijn kornuiten klom men hierlangs in den wagen i een korte aarzeling volgden de ratten. Zoodra de laatste rat binnen was, werd de wagen snel gesloten op een dergelijke manier, dat geen rat meer ontsnappen kon. Deze rattenvangerskunst heeft Bek het leven gered, meldde een Poolsche krant. De zigeuner was in een Duitsch concentratiekamp op gesloten. Hij wist evenwel vele van de duizenden ratten, die het kamp onveilig maakten, door zijn muziek te verschal ken. De griezelige, kaalstaar- tige dieren, die de oorzaak wa ren van den dood van veel ge vangenen, deden Bek niets, omdat hij het wijsje, dat hen bekoorde, wist te pijpen. In Warschau huizftn momen teel 2 millioen ratten in de ruïnes van de stad, schat men. De oude zigeuner, die zijn levensonderhoud zou verdie nen met het maken van porte- monnaies, cigaretten-étuis e.d. van rattenvel, kan zich dus in de Poolsche hoofdstad zeer nuttig maken. iclenzelfden zin moet worden op gevat als voor de Inkomsten belasting. Hetgeen hiervoor ten aan zien van den landbouw is op gemerkt, geldt dus ook voor den tuinbouw, fruitteelt, de bloembollenteelt, boomkwee- cerij en veehouderij. (Mededeelingen St. v. d. Landbouw, No. 9.) Kerkelijk leven Vlaanderen adopteert Sluis In het Protestantendorp Maria-Horebeke, in het Zuiden van de Belgische provincie Oost-Vlaanderen, had de idsdag van de Vlaamsche Jongemannen- en Meisjesver- eenigingen plaats. Zulk een idsdag is voor het dorp steeds een feestelijke dag, daar het geheel in een Roomsch- Katholieke omgeving ligt en slechts door zulke gemeen schappelijke dagen contact heeft met de gemeenten in de grootere steden. Ook de jeugd van Oost- en West Zeeuwsch Vlaanderen was opgekomen, zoodat het een reünie werd van Protes tanten uit Hollandsch Z. Vlaanderen en Belgisch Vlaan deren. Er waren 500 deelne mers. j Een der deelnemers verhaal de van de verwoestingen door den oorlog aangericht in het oude Zeeuwsche stadje Sluis. Deze schildering greep zoo aan, dat de Vlamingen beslo ten om de Hervormde gemeen te te Sluis te adopteeren. Er zullen nu in de Vlaasche pro- testantsche kringen inzamelin gen gedaan worden om aan de Kerk van Sluis een preek stoel aan te bieden. Het voor nemen is, deze te laten ver vaardigen in de meubelfabrie ken van Mechelen, zoodra in Sluis het kerkgebouw weer is opgebouwd. Het wachten is nu op den opbouw van dit kerk gebouw en dan Jromen de Vlamingen uit het duiden op dagen, om aan de gemeente, in een plechtige samenkomst, den nieuwen kansel aan te bieden. Gemeenschap Kerk en Vrede Op 1 Juni werd te Amster dam opnieuw opgericht een gemeenschap van Christen- anti-militairisten „Kerk en Vrede". Voorzitter van het voorloo pig bestuur is Prof. Dr. G. J. Hoeting, Oegstgeest, secreta ris J. J. Wentink, Argonauten- straat 37, Amsterdam. Als orgaan dient het maand blad Militia Christi", uitgege ven door N. V. Tijdstroom te Lochem. Kerk en wereld Het Directorium van „Kerk en Wereld" deelt mede, dat zij een rekening bij den Post- chèque- en Girodienst heeft ge opend onder nummer 214945, luidende: Stichting „Kerk en Wereld", Driebergen. Het verzoekt alle stortingen zooveel mogelijk op deze re kening te doen plaats vinden. u.'er de belangstelling voor de Victory rarade in Londen is al veel verteld. Duizenden en nog eens duizenden hadden zich reeds een dag tevoren :n de omgeving van de ..Salu ting base" geïnstalleerd en do Wrens (d. z. de Engelsche Marva's) hadden het zich, me; de matrozen, in hangmatten gemakkellijk gemaakt. Zoo b -achten zij den nacht door in de open lucht, om zich tooh maar een goed plaatsje te ver zekeren. Fokker faorïeken De president van de Beech Aircroft Corporation. Walter H Beech, heeft Woensdag ver klaard, dat de met de Fokkers- fabriek getroffen regelingen slechts het stadium van voor- loopige onderhandelingen heb ben bereikt. Er is tusschen bei de ondernemingen nog geen de finitieve regeling tot stand ge komen. Zij zijn slechts overeen gekomen de mogelijkheid te b.e studeeren van wederzijdsehe samenwerking bij het ontwer pen en bouwen van vliegtuigen met inbegrip van de mogelijk heid van licentieverleening aan Fokker voor den bouw van be paalde vliegtuigtypes der Beech Aircraft in Nederland. Walter Beech zal binnenkort naar Europa komen, waar hij iden toestand op het gebied der vliegtuigindustrie in de ver schillende landen zal bestudee- ren en er zal geen beslissing ten aanzien van een regeling met het buitenland genomen kunnen worden, alvorens hij zal zijn teruggekeerd en alle fazen met de directie en s*e' besproken zal hebben.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 5