STAD EN LAND Goes Vlissinqen DUiTSCHLAND Z.-'Vlaanderen zooais het nu i is Overdenking De mensch kan God nooit geheel ontloopen Want de hééle schepping is „openbaring". God spreekt er Zich in uit. Dus ook het min- der-waardige, het booze, ook de mogelijkheid tot zondigen moeten meewerken tot Gods plan. Hoe is dit te beschouwen? Laat mij het, voor zoover wij het vermogen te bezien van het gezichtspunt der Eeuwigheid, mogen duidelijk maken me een korte samenvat ting van wat een zeer jong leerlingetje van mij geschre ven. Zij vertelt van een echt dui veltje met horentjes en een staart. Het was geschapen om alleen maar kwaad te doen. Maar eens liet het zich door een menigte menschen, die on derling druk stonden te pra ten, verleiden om uit nieuws gierigheid naar het pas-gebo ren Christus-Kind te gaan zien Het haalde een kapje over zijn horentjes en trok zijn staart óp onder zijn kleed. En het zag hoe het Christus- Kind het toelachte en het hoor de hoe Maria tot hem zeide dat hij nu voortaan „goed" moest zijn. - Het duiveltje probeerde dit nu met alle inspanning, maar het ging niet het booze was in hem, behoorde bij hem. En tóch kon het dien glim lach van het Christus-Kind niet vergeten. Jaren later, na veel schijn baar vruchteloos pogen, nam het kleine duiveltje het be sluit naar Jezus Zelf toe te gaan. Deze was bezig een tem pel te bouwen voor Zijn He- melschen Vader. Het duiveltje, dat zijn mutsje weer had af getrokken en zijn staart weer liet hangen, dus nu weer hee- lemaal zichzelf was, vroeg Je zus na de woorden van Maria te hebben medegedeeld, hem een taak te geven, die het wèl zou vervullen. Jezus be greep hem en zeide: „Die taak was ook te moeilijk voor een klein, echt duiveltje, maar Ik zal je een jouw passende taak geven. En Jezus veranderde hem in een duiveltje van zwart marmer, dat hg tot een voet stuk stelde voor de groot ste schitterende wit-marmeren zuil, die het midden-gewelf droeg en die zóó nog blan ker werd. Domme menschen zeiden, dat het duiveltje aldus symbool was van den geknech- ten Booze; zgn houding was echter niet onderworpen, maar met heilige toewijding diende hg „als een die zijn plaats weet in het bouwwerk Gods". Mijne vrienden. Voor de zwarte nachtzijde van de we reld geldt dit laatste zonder meer. Maar dit duiveltje, „het verkeerde", leeft ook in ieder mensch! Een mensch kan wor stelend en denkend ook dit kwade doen dienen in Gods plan Maar dan is het geen „duivelswerk" meer, maar Christus' werk! Indien ook wij, zooals wij zijn, met eeni duiveltje in ons Christus' glim-| lach opvangen, d.i. Gods i grijpen in ons leven erkennen en toelaten, kunnen wij onze plaats vinden, juist zooals wij zijn begaafd en bedeeld, in het groote geheel; maar inner lijk bevrijd en verzoend; in nerlijk toch anders geworden. En dan begint ook in ons iets door te stralen van Chris tus, die, wat de menschen zeggen mogen, de hoop en de bevrijding der wereld is. Een nieuw levensbeginsel wordt openbaar, een nieuwe levens houding. A. R. DE JONG. Uit: „Ons nieuw Begin". GROOTE DEMONSTRATIEDAG NEDERLAND SCHE FRUITTEELT ORGANISATIE De grondbewerking vraagt thans meer dan ooit den aandacht van cie fruittelers die tengevolge var de dure en schaarsche arbeids krachten, met vele techniscr.e moeilijkheden hebben te kampen Het was daarom geen wonder, dat de Zeeuwsche Fruittelers en ook verschillende telers uit an dere provincies gaarne gevolg ga ven aan de uitnoodiging van de N F.O. om een demonstratiedag te Goes mede te maken en zoo doende een dieper inzicht te ver krijgen in mogelijkheden tot me chanische grondbewerking. Gisterochtend had in den Prins var. Oranje een bijeenkomst plaats waar een tweetal sprekers n.l- de heeren Ir. P. A. v. d. Ban en Dr. Ir. E. W. B. v. d. Muyzen- berg, Rijkstuinbouwconsulent voor tuinbouwtechniek uit Wage- ningen, een causerie hielden over bovengenoemd onderwerp. Terwijl Ir. v. d. Ban meer de wer king en de behandeling der werk tulgen voor grootere bedrijven be sprak, en vooral over het gebruik van den schijfegge die voor den boomgaard wel het meeste ge schikt is, uitweidde, besprak dhr. Muyzenberg de kleinere typen zooals de frais en de een- en twee wielige trekker. 's Middags had de demonstratie plaats in Het Valckeslot, de boom gaard van de Zeeuwsche Fruit teelt Maatschappij. Achtereenvolgens werden daar ge demonstreerd de verschillende grootere en kleinere typen wiel en rupstrel^kers, alsmede fraisma chines en verschillende modellen var. schijfeggen door paarden voortgetrokken. Voor de boomgaarden wordt na tuurlijk de trekker, die het laagst bij de grond is gaarne gebruikt. Hiervan zagen wij een mooi voor beeld in de Allis Chalmers, Wiel- tractor model ,.B", die door de Schipper te Goes wordt om gebouwd. Deze trekker voldoet uitstekend. Ook zeer veel belangstelling had de kleine rupstrekker Ransomes, van de fa. Franken en van Weel, terwijl ook de Cletrac, Massey Harris en Planet veel bekijks hadden. ..et was een leerzame middag die eer zeker geslaagd genoemd mag worden. Algemeene ledenvergadering Zwem- en Badclub J\ Sas". Woensdagavond hield de Zwem en Badclub ,/t Sas" wederom haar jaarlijksche algemeene ledenverga dering. De vice-voorzitter, Dr. H. Snoek, opende met een welkomstrede deze De afloop van de 214 Naar wii vernemen mogen er Maandag bii de afloop van de 214 geen bezoekers komen. De arbeiderskern heeft de directie echter '"er- zocht toe te staan dat fami lieleden der arbeiders de te- waterleiding kunnen bijwo nen. De Scheidedirectie heeft dit verzoek ingewilligd. Er mag echter slechts één fami lielid of verloofde boven de 18 jaar komen. den Ze waren op avontuur belust Drie H.B.S.-ers gingen Woensdag avond in het kanaal een verfris send bad nemen. Daar het water echter niet aan trekkelijk genoeg was, besloten de heeren eens een kijkje te nemen in m aldaar staande geschutsbunker. Toen zij door de gaten keken, zagen zij terstond twee mitrailleurs staan. Er werd nu aan alle kanten geprobeerd de bunker binnen komen wat echter niet lukte. Maar de heeren waren Riet zoo gauw verlegen. Met een stuk ijzer wisten ze de vuurwapenen na veel moeite voor den dag te halen. Het bleek dat deze nog geheel intact waren, zelfs nog goed in de olie stonden. Er werd daarom besloten ze meteen maar eens te probeeren. Doch de pret was van korten duur. De politie, die aan de overzijde van het kanaal surveilleerde, hoorde het klikken der grendels en as spoedig ter plaatse. De vuurwapenen werden in be slag genomen en naar het bureau vervoerd. Het avontuur liep, dank zij de oplettendheid der politie, dus nog goed af. Het is echter treurig, dat ondanks de vele waarschuwingen, steeds nog dergelijke gevaarlijke experimenten door de jeugd worden uitgehaald. Hengelsport. Door de Hengelvereeniging Vlis- singen zal op Zaterdag 6 luli a.s, des namiddags een hengelwedstrijd worden gehouden in het kanaal door Walcheren. WESTKAPELLE Benoeming gemeente-ant vanger Met ingang van 1 Aug. '46 is alhier tot gemeente-ontvan ger benoemd dhr K. Flipse Onze speciale verslaggeefster schrijft: eerste ledenvergadering oorlog. „Deze vereeniging, die thans Q[Ich@r©Il haar 27ste vereenigingsjaar ingaat, is wel zeer door den oorlog gedu peerd, doch met aller medewerking er hoop voor de toekomst", zoo zeide spreker. Op sympathieke wijze herdach spr. den overleden oud-voorzitter dhr. J. J. de Jonge, die veel in he belang der vereeniging gedaan heeft. Gedurende een korte stilte werd deze beminde figuur staande dooi i aanwezigen herdacht. Hierna kreeg de se retaris, dhr P. J. Goedhart, gelegenheid tot he lezen der notulen, die onveranderd werden g dgekeurd. Het jaarverslag van den pen ningmeester over de jaren 1943 tol 1945 gaf een batkj saldo van 568.87 aan. Hierna werd door de kascom- missie verslag uitgebracht en een nieuwe kascommissie benoemd, welke zal bestaan uit de heeren J. Goedemondt en L. Dootjes. Nadat de begrooting voor het jaar 1946 was vastgesteld ging over tot bestuursverkiezing. Het oude bestuur bleef practisch gehandhaafd, alleen in de plaats van wijlen dhr. J. J. de Jonge en dhr, P. van der Geest, die had bedankt, werden de heeren J. Goe demondt en W. Hoogendoorn kozen. De nieuwe plannen. De voorzitter deelde reade, dat plannen voor den wederopbouw ontworpen zijn. Gezien de kosten, die hieraan verbonden zijn, zal de vereeniging tot een rentelooze leening van ca. f 4000 over moeten gaan. Hierna werd de vergadering ge sloten. „Bond van Plattelands vrouwen Door de vereeniging „Ceres" zijn onderhandelingen gevoerd, met den Plattelandsvrouwen bond In Nederland over toetre ding tot deze organisatie. Het bestuur heeft de zeer aannemelijke voorwaarden aan leden voorgelegd. De ver eeniging zou geheel zelfstan- ding blijven, met dien verstan de, dat de voordeelen, voort vloeiende uit het samenwerken in de groote organisatie ook aan „Ceres" ten goede zouden komen. Naar we vernemen zal de vereeniging „Drente" van de Plattelandsvrouwenbond van 1619 Juli a.s. een bezoek aan Z.-Vlaanderen brengen. NAGEKOMEN BERICHTEN GOES Filmfestival Gisteravond beleefden de leden de Z.V.U. het eerste door dc- vereeniglng georganiseerde filmfestival. Vertoond werden een tweetal films, waarvan de eerste een filmstudie van Rotterdam was, terwijl de tweede, getiteld „De Aarde", de strijd van de nog ónder een juk werkende Russls- sche boer tegen het groot grond bezit toonde. Het programma viel zeer tegen. Het meerendeel dei- toeschouwers begreep in het ge heel het verband niet en ook wij, hadden moeite het geheel te be grijpen. Wel bleek hier overduide lijk wat muziek en in 't algemeen een sprekende film beteekent. Het is te hopen, dat wanneer de Z.V.U. nogmaals met een film komt deze van een beter gehalte mag zijn. Zeeuwsche VolkshoogeschooS Voor geïnteresseerde Jongeren in den leeftijd van 1830 jaar, zullen ter voorbereiding van het eigenlijke werk der Zeeuwsche Volkshooge- school, in Middelburg op gezette tijden bijeenkomsten worden ge houden, waar na een inleiding een openhartige bespreking mogelijk zal zijn. Deze bijeenkomst, waarvan ce eerste zal plaats vinden op 5 Juli a.s., des avonds te 7.30 uur, zullen worden gehouden in het gebouw van den Raad van Arbeid, alhier. Opgave tot de-3name kunnen worden gedaan bij den Heer J. G Akkermans, p.a. Raad van Arbeid, Spanjaardstraat 53, Middelburg, telefoon 2963. Het Bureau van den Raad van Arbeid zal voorloopig als centrum over de later op te richten cfdeeling van de Vereeniging tot Stichting van Volkshoogescholen fungeeren. ER IS „TIJD" VOOR NOODIG OM NU EEN HUIS IN TE RICHTEN Kom daarom een paar maan den voordien eens met ons praten. De waardevolle tips, die wij U kunnen geven, zullen dan het inrichten van Uw huis veel gemakkelijker maken 1 Pa. H. BLOK EN ZONEN Tel. 200 (K 1102) KAPELLE (Z.-B.) Een warenhuis bouwt op Presscamp Hotel am Zoo, Berlijn, 13 Juni 1946. Hoewel veel Duitschers het werk schuwen en liever pro beeren met zwarten handel in hun onderhoud te voorzien, is er toch een groote groep menschen die bezield zgn door een wederopbouwgeest. Een goed voorbeeld van op nieuw te willen beginnen met alle kracht werd geleverd door directeur en personeel van het warenhuis Wertheim. Berlijn had voor den val van Berlijn vijf zeer luxueus inge richte Wertheim-warenhuizen, terwijl ook elders in Duitsch- Iand nog enkele Wertheims waren Alle panden zijn ver nield. De directeur van Wertheim vertelde ons. dat niet lang na de onvoorwaardelijke overgave enkele leden van het personeel (dat bestond voor den oorlog uit 70008000 en tijdens den oorlog uit 20003000 mannen en vrouwen) bjj hem kwamen om te vragen wat zij konden doen. De directeur riep daar- voorzoover ze te bereiken waren, zijn menschen bij el kaar. Er werd tijdens deze vergadering besloten het op- ruimingswerk zelf ter hand te nemen en thans zijn, ruim een jaar na de capitulatie weer twee verdiepingen druk in be drijf, niet in het eigenlijke Wertheim-huis, maar in een in de buurt, dat van staalconstructie is en zich be ter voor noodherstel leende. De groote moeilijkheid is evenwel hef volkomen ontbre ken van goede artikelen. Wat bij Wertheim wordt ver kocht, is als overal elders in Duitschland, alleen te betite len met den naam „rommel". Want zelfs de zoo noodige ebruiksvoorwerpen die men er kan aantreffen zijn van zeer inférieure kwaliteit. Het eeni- ge goede dat u bij Wertheim vindt, is de werklust en de le vendige drukte, dit laatste on danks den „rommel". FILMNIEUWS GOES 30 DAGEN CORVéE Tot en met Maandag brengt het Giand Theater een Fransche film, comedie waarin de bekende film komiek Fernandel de toeschou wers van begin tot het einde doel schateren van het lachen. Ignace, want zoo is zijn naam, moet in dienst. Reeds bij de keuring valt hij op door zijn comische houding en het is maar een klein kunstje voor hem om de eerste dag in de kazerne op de bon te worden ge slingerd. Hij moet als straf 30 da gen corvéedienst bij den kolonei gaan verrichten. In deze 30 dagen maakt onze recruut een record aantal blunders waar de zotste si tuaties uit voortvloeien. De clou is echter wel dat er plot seling een inspecteur-generaal van het leger bij den kolonel op bezoek komt. Hij ontmoet daar Ignace die per vergissing het uni form van de kolonel die niel thuis is heeft aangetrokken. Onze brave recruut besluit nu zijn rol vo) te houden en doet dit met n élan dat de hooge bezoekei hem tot generaal benoemd Van neer de echte, nieuw benoemde" thuiskomt is deze zoo in zijn nop jes dat hij den oppasser tot bri gadier benoemd. VLISSINGEN Alhambra Theater Deze week draait de komische film „2000 vrouwen". Het speelt in Frankrijk onder de Duitschc heerschappij. 2000 Engelsche vrou v/en die in Frankrijk vertoefden werden geïnterneerd in een groot hotel. Tijdens een luchtaanval wordt er een Britsch vliegtuig naar beneden geschoten. De drii_ piloten komen ongedeerd op den grond en door een toeval in '.et lnterneeringskamp terecht. Zij dringen daar ieder een kamer bin nen en worden op verschillende wijze verwelkomd. Hele beraad slagingen worden er gehouden hoe of de drie piloten zouden moe ten ontvluchten. Eindelijk wordt een oplossing gevonden. Tijdens een cabaretavond door enkele En geische vrouwen opgevoerd heeft de ontsnappingspoging plaats. De Duitschers zitten dan alleen 'n de zaal en achter de schermen wordt hard gewerkt om de ont vluchting goed te doen verloo- pen. Na eenige spannende mo menten weten de piloten dan toch te ontkomen. Bijna zou door toedoen van een vrouw, lid van de N.S.D.A.P. de toeleg mis lukt zijn. Aan het eind van de avond moeten de nazi's mach teloos aanhooren dat 2000 vrou wen een uitdagend Engelsch lied zingen. Luxor Theater Mysterie in de artistenwijk. Ver schillende malen hebben de bios coopbezoekers den laatsten tijd kunnen genieten van Engelsche mvsteriefilms. Wat eens ver toond werd in: ..Het tweede ge zicht" blijkt echter nog niet zoo geheimzinnig te ziin als deze ..angst"-film. Het speelt zich af in de artistenwijk van Parijs in een huis. Vreemde dingen ee- beuren in dat huis waar een long artist woont die er zelf ook ten nauwste in betrokken is Als hn een fantastische gebeur tenis vertelt aan een vriend wil deze hem uit de moeilijkheden helpen. Dan blijkt dat wat zich afgespeeld heeft in het huis een froote lugubere geschiedenis is. Mocht men verwachten dat alles zich ten goede zou keeren. dan wordt men hierin volkomen te leur gesteld. Zeker, er zijn vroo iuke momenten maar ze worden weggevaagd door de angstwek kende achtergrond. Zij. die vee1 Engelsche mysterieromans lezen zien hierin een van de meest duistere in beeld. Overigens is Vnet een film die wat spel be- I treft er m

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 4