VMI JE STEMMEN DySische granaten op Gennep DAGBLAD VOOR ZEELAND Andere geluiden uit de Archipel De Italiaansche koloniën in Parijs nog steeds ter sprake Zaterdag 29 Juni 1946 Se JAARGANG NUMMEE 500 Alg. Leiding: B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma. Hoofdredacteur J. Koekebakker. Redactie en Admin.: Goes, Beestenmarkt 2 Tel. 2163. Gironummer 410357 Onze honderdjarige De Zeeuwsche Landbouw Maatschappg viert haar hon derdjarig bestaan, een weinig na dato, doordat Nederland is bezet geweest, maar nu in het eerste jaar der bevrijding van geheel Nederland, op luister rijke wijze in het centrum van Zeeland, in het middelpunt van Zuid-Beveland, waarheen van alle zijden de Zeeuwen zullen opgaan om met elkander feest te vieren. Zwaar is onze provincie ge teisterd. Ook de landbouw, de veeteelt, de tuinbouw en de fruitkweekerijen hebben het zwaar te verduren gehad. Groote deelen onzer provin cie lijden nog hevig onder de gevolgen der inundaties. In onderscheiden gewesten heeft het oorlogsgeweld ook aan de huizen en schuren groote scha de aangedaan. Veel vee is ver loren gegaan. Nog is de pro ductie lang niet op vooroor- logsch peil. Duizend belemme ringen hinderen de onderne mers in hun pogingen om weer omhoog te k'omen. Groot is de nood op het gebied van tex tiel, gereedschap, machinerieën en voetbekleeding. De arbei ders komen nog veel te kort. Doch één ding staat vast: heel Zeeland werkt om er weer bovenop te komen, en er is geen echte Zeeuwe wien niet het oude devies in het hart is gebrand: „Luctor et Emergo' Als wtj allemaal doen wat wij kunnen, dan mogen wij op Hooger Zegen vertrouwen. Zeeland gaat met moed zijn nieuwe bestemming tegemoet! Een prachtig staal van deze energie en deze doorzettings kracht is geleverd bij het voor bereiden van dit honderdjarig feest. Want aanstonds was het voor allen zekerheid: dit feest moet gevierd worden door een Landbouwtentoonstelling, die klinkt als een klok! Wij moeten laten zien wat wtj kunnen, aan landgenoot en vreemdeling. Wij moeten laten zien, dat Zeeland niet dood is, ondanks de verwoestingen van den oor log, en de plunderingen van den onderdrukker: Hier zijn wij, allemaal bij elkaar, en we vertoonen U in twee luister rijke dagen al wat wij nu reeds presteeren, en wat u thans reeds aan genoegens kunt aan bieden: Komt en ziet: Zeeland is niet dood, maar stevig be zig om uit den nood te herrij zen. Zie naar wat wij nu reeds kunnen vertoonen van ons vee en onze producten. Begeef u te midden van de kleurrijke menigte, die op deze feestda gen in Goes zal samenkomen, geniet van de mooie costuums die hier nog worden gedragen en aanschouw deze als door 'n wonder aan de verwoesting ontkomen stad in al haar kleu- rigen vlaggentooi, en neem het besef mee naar huis, dat in dit Westelijkste puntje van Ne derland een oer-sterk ras ga rant is voor zijn deel aan de herrijzing van ons vaderland: „Wij willen weer zijn en al meer weer worden de voorraad schuur voor heel ons konink rijk! Geef ons iets van Uw medeleven en uw sympathie". In een kloeke, tweedeelige catalogus geeft de Z. L. M. ons een gedetailleerd overzicht van wat er op 5 en 6 Juli 1946 in Goes zal zijn te zien en te beleven. Uit dit boekwerk willen wij Neaerlandsch Indie Aanhankelijkheidsbetuigingen uit Celebes en Java De NEDERLANDSCH INDISCHE REGEERING ontving uit Tomohon een telegram van den volgenden inhoud: „Voorloopige Vertegenwoordigende Raad Minahassa- Volk betuigt zijn erkentelijkheid aan de regeering voor in stelling van genoemden Raad; verzoekt eerbiedig zijn on wankelbare vertrouwen over te brengen aan het Huis van Oranje, wiens lot zoo innig verbonden is aan dat van Mina- hassa." ONZE JARIGE PRINS. Heden viert Z.K.H. Prins Bernhard zijn 35sten verjaardag. Wij zullen hem ter eere, een anjer dragen, waar mede dan tevens een goed doel nagestreefd wordt. Deze aanhankelijkheidsbetuiging is inmiddels aan Hare Majesteit aangeboden. In herinnering wordt gebracht dat de Minahassaraad uit 21 leden bestaat en samengesteld is uit de gekozen leden van den vroegeren Minahassaraad, aangevuld door het bestuur benoemde leden en tot taak zal hebben: a. Het tot uiting brengen van de wenschen der bevolking en het formuleeren van voorstellen betreffende de staatskundige en bestuursoganisa tie van de Minnahassa, waaronder begrepen de inpassing van de Mi- Beginnen ze nu al weer? Het leven in deze grensstreek is een voortdurende beproeving BURGEMEESTER BANNING van de gemeente Gennep heeft aan het departement van buiienlandsche zaken mededeeling gedaan, dat Maandagmorgen te kwart over negen, een granaat van zwaar kaliber, afkomstig uit de richting DuKschland, is ingeslagen onder zjjn gemeente in de terreinen van het voormalige sanatorium „Zonlichtheide" gelukkig zonder persoonlijke ongelukken te veroorzaken. Tegelykerlyd kwam een granaat terecht in de Looy. Verschillende personen hebben het gierend geluid van het over komende projectiel duidelijk waargenomen. Vanzelfsprekend heeft het on verwachte inslaan van grana ten in het door den oorlog wreed getroffen Maasdorp groo te sensatie verwekt. Gennep is in 1944'45 door duizenden gra naten voor een groot deel ver woest of afgebrand, doch in die benarde dagen wist men dat het oorlog was. En nu, een jaar na de officieele beëindiging van den tweeden wereldbrand, hield men het niet voor mogelijk, dat er granaten op Nederland kon den worden afgeschoten. Toe vallig zijn de granaten, of schoon in de bebouwde kom, op gelukkige plaatsen terecht ge komen, waar op het moment van den inslag slechts enkele personen in de nabijheid waren 3 Maandagsmorgens waren op Zonlichtheide" slechts de heer van Dordt en enkele koks aanwezig, de in het gebouw in gekwartierde arbeiders van we deropbouw waren voor het weekeind naar huis. De heer v. Dordt, met wien wij een kort onderhoud hadden, bracht ons naar de granaattrechter, welke een middellijn van vier meter en een diepte van 1 tot 1 V« m. heeft. Deze granaat kwam uit de richting Ottersum. Het pro jectiel sloeg in een stuk hollen grond, gelegen tusschen twee paviljoens. Een reusachtige zandzuil steeg op en er werden vele ruiten verbrijzeld. Scher ven van de granaat werden la ter achter de paviljoens terug gevonden. Het aanwezige per soneel had in allerijl dekking gezocht, waardoor het met den schrik vrij kwam. Vanzelfspre kend voelde men zich dien dag allesbehalve veilig, zooals ook het geval was met het terugko mende verlofspersoneel. Voorts bleek uit een onder houd met burgemeester Ban ning, dat hij evenmin over het gebeurde te spreken was, nadat de oorlog in zijn gemeente al zooveel leed veroorzaakt had. Onhoudbare toestand De projectielen kwamen uit de richting van het Reichswald, dus uit de richting van Duitsch land. De burgemeester schetste de onaangename ervaringen die hij had met hetgeen er aan den overkant van de grens gebeurt. Voor Ottersum, een gemeente die vlak bij de grens ligt, noem de hij den toestand onhebbelijk. het aangrenzende Reichs wald werd door Duitschers on- dei toezicht van de geallieer den munitie geruimd, 's Mid dags ongeveer te half drie weer klinken dan donderende slagen met het gevolg, dat heele la dingen projectielen op de Neder landsche gemeente Ottersum te rechtkomen. Het gevolg hiervan is, dat de plafonds in vele hui zen omlaag komen en honder den ruiten in scherven gaan. Zonder dekking is het dan le vensgevaarlijk buiten. Tegen dezen ongehoorden toe voor onze lezers reeds een kort overzicht geven van wat zij op die dagen in Goes mogen ver wachten. Wij hopen, dat van deskun dige zijde in onze kolommen nader zal worden ingegaan op de bijzondere kanten, die deze tentoonstelling voor vakmen- schen openbaart. Red. stand hebben wij herhaaldelijk bezwaar gemaakt, aldus de bur gemeester, met het gevolg, dat de Engelschen besloten voort aan een seintje te geven, om iedereen in de gelegenheid te stellen zich in veiligheid te brengen. Een kwartier voor den slag wordt er nu een signaal gegeven. Dan is het in Otersum een „sauve qui peut". Het vee wordt gauw uit de wei gehaald of in veiligheid gebracht, ramen en deuren worden opengegooid. Men stelt zichzelf in veiligheid en dan wacht men verder ge duldig af wat er komen gaat. Dat zijn de toestanden, waar onder men hier aan de grens al langen tijd leeft. Plezierig is het allesbehalve, aldus de burge meester. „Iets nieuws" Wat er thans echter gebeurde is iets totaal nieuws. De projec tielen, die deze week vielen, zyn niet weggeslingerd, by het ver nietigen van munitiemassa's. Zy moeten afgeschoten zyn, want zij vielen 5 km ver op Ne derlandsch gebied. Of zij uit het Reichswald af komstig zijn? Of van nog ver der? In ieder geval zijn zij uit die richting gekomen. En verder weten wij er ook niets van. De metalen mantel van het projec tiel, dat op het sanatorium te rechtkwam hebben we in be slag genomen en zal misschien aanwijzingen kunnen geven, al dus de heer Banning. nahassa als autonoom ressort in een grooter verband; b. Het voor staan van de belangen van de Mi- nahassa bij alle bevoegde autori teiten; c. Het geven van advies aangaande alle zaken, welke voor de Minahassa van belang zijn en waaromtrent het advies van den Raad gevraagd wordt of ten aan zien waarvan de Raad het ge- wenscht acht eigener beweging van zijn gevoelen te doen blijken. Brief van de slavenarbeiders van slavenarbeiders „Kantjil" (Dwerghert) welke een niet ver meld aantal Javaansche slaven arbeiders der Japanneezen verte genwoordigt, een brief tot den Ne derlandschen consul te Singapo re heeft gericht waarin ze hem om hulp smeekt om haar uit de handen van Soekarno en zijn vrienden te bevrijden, omdat deze allen collaborateurs van Japan zijn. „Wat wij waargenomen hebben is, dat de strijd voor de vrijheid prachtig en verheven is. Daar :s echter een ding, dat leeft in de harten van duizenden mannen; die niet met de Japanneezen heb ben gecollaboreerd. Wij, Javanen, wenschen niet door Javanen of Soendaneezen geregeerd te wor den. Wij, Javanen, hebben onzen Soesoehoenan, regenten en ande re autoriteiten, die onder bescher ming staan van Koningin Wilhei- mina, die als een moeder voor ons is geweest en het leed der In donesiërs heeft verzacht welk leed door Japan en ook door de Indonesische leiders veroorzaakt De subcommissie der Vierminis- tersconferentie, die is ingesteld om het voorstel tot het uitstellen dei beslissing inzake de Italiaan sche koloniën voor een jaar te bestudeeren, heeft gisteren beslo ten, de kwestie naar de ministers terug te verwijzen. De commissie zou niet tot overeenstemming neb ben kunnen komen over de for mule voor het bestuur van de Ko loniën gedurende het tusscheniig gende jaar. De leden schijnen ver deeld te zijn in hun meening over een Russisch voorstel, een vier- mcgendhedencommissie voor het bestuur der koloniën in te stellen De Engelsche vertegenwoordiger wil het huidige militaire bestuur aanhouden, terwijl de afgevaardig den der V.S. en Frankrijk beiden voor een compromis zijn tusschen het Engelsche en het Russische voorstel. De Engelsche afgevaar digde, Gladwyn Jebb verklaarde, dat hij bereid was het Russische voorstel aan Bevln, den Engel schen minister van buitenland- sche zaken, voor te leggen, indien een formule kon worden gevon den, die de nominale souvereinl- teit aan de vier groote mogendhe dent te scheppen. Dit zou neer komen op een aanvaarden van het compromis, dat dezer dagen door den Franschen vertegenwoordiger werd voorgesteld, n.l. het bestuur der vier groote mogendheden, als „symbolisch" te beschouwen. PROTEST IN DE ITALIAANSCHE CONSTITUEERENDE VERGADE RING De Italiaansche premier De Gas- perl verklaarde gisteren onder bij val van alle politieke groepeerin gen in de Constltueerende Ver gadering, dat hij protesteerde te gen de overdracht van Briga en Tenda aan Frankrijk. Oostenrijksche Regeering vrijwel onafhankelijk Gisteren is in de geallieerde be stuursraad voor Oostenrijk een overeenkomst geteekend, waarbij aan de Oostenrijksche regeering alle bevoegdheden in handen wor den gelegd, behalve die betreffen- den overdraagt zonder een prece- de de bezetting. is." De goudschat van Mei dagen 1940 terecht 7 Vermoedelijk is men den goud schat op het spoor, die een loods boot in de Meidagen van 1940 voor de Nederlandsche Bank naar En geland zou brengen, zonder haar doel te bereiken, want zij werd door Duitsche aanvallers in den grond geboord. Uit de pijpleiding van den zand zuiger Sliedrecht 9, welke in de Merwehaven zand spuit ten be hoeve van op te hoogen gronden, is n.l. een staaf goud te voorschijn gekomen. Het zand,, waarin de staaf geborgen lag, is afkomstig van baggerwerken in den Nieu wen Waterweg ter hoogte van bet kruithaventje. Men houdt rekening met de gelijkheid, dat ook de andere sTa» ven van den goudschat, dertig m totaal, zich daar bevinden. Reeds zijn maatregelen genomen om het onderzoek onmiddellijk ter hand te nemen. De gevonden staaf goud moet een waarde vertegenwoordi gen van 150.000 vooroorlogsche guldens. De regeeringskwestie in Voor-lndie De Britsche onderkoning heeft hef voorstel om de verkiezingen uit te stellen, nu men niet tot overeenstemming is gekomen voor de vorming van een voor loopige regeering, afgewezen. Men verwacht, dat hij in den loop van heden de samenstelling van het „zakenkabinet" zal afkondi gen. HET WEER Wisselende bewolking met een enkele regenbui. Matige, aan de kust tijdelijk krachtige wind, krimpend van West naar Zuid. Weinig verandering in temperatuur. Zon ender 21.04, op 4.23. Maan op 4.19, onder 21.50. Zondag: Zon onder 21.04, op 4.23 Maan op 5.27, onder 22.40. Nieuwe Maan: Heden.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1