STAD EN LAND TRIBUNAAL GOES Middelburg Vlissingen Zuid-Beveland Cholera DUITSCHLAND zooals het nu Voorjaarstelling rundvee en varkens (Zitting 27 Juni) De dwang van de sociale omstandigheden Als eerste verscheen de be tonwerker Matth(js Weststra- te, woonachtig te Lewedorp, voor het hekje. Hem werd ten laste gelegd, dat hij zich in 1941 als lid by de N.' S. B. heeft aangesloten en hulp aan den vijand verleende door voor de Weermacht in Frankrijk te gaan werken. Besch. verklaarde, dat hij in dertijd werkloos was, een groot gezin te onderhouden had en in de N. S. B. een middel zag om aan den slag te komen. Tribunaal Goes Waarheid of Leugen? In de middagzitting van Woensdag 26 Juni behandelde het Tribunaal de zaak tegen Willem Heyboer, Wachtmees ter der Kon. Marechaussee uit Wissenkerke. Hij werd ervan beschuldigd, zich als lid bij den N.V.D. te hebben aangesloten, filmvoor stellingen voor leden der Duit- sche Weermacht te hebben bij gewoond en blijk gegeven te hebben van Nat.-Socialistische gezindheid, doordat hij op in- vulformulieren van de Mare- schaussee, in antwoord op de vraag hoe hij tegenover de N.S.B. stond, heeft doen invul len, dat hij een open oog had voor de Nationaal-Socialisti- sche wereldbeschouwing. Ver der zou hij een intensief op sporingsonderzoek hebben In gesteld naar den door de Duit- schers gezochten onderduiker Van den Berge. Een eigenaardig figuur was deze verdachte. Boudweg heette hij alles te liegen, getuigen-verklaringen waren vals, iedereen spande tegen hem samen, en zelfs verklaarde hij nog, dat de hee- ren Markusse, Slotemaker en Scheele het hem zoo lastig mo gelijk probeerden te maken. Tevergeefs trachtte het tri- bunaal hem tot bekentenis te dwingen. Doch rad van tong, wist hg alles zoo goed te ver klaren, dat men zich haast zou afvragen, of hier een onschul dige werd gedagvaard. Uit de verklaringen bleek dit echter geenszins, en of ver dachte nu al verklaarde „dat men hem hebben moest", het hielp hem niets, het Tribunaal bleef er sceptisch onder. Wel verklaarde Heyboer veel te ijverig te zijn geweest, en zeide: Ik had maar onder moe ten duiken, dan was ik nu een held geweest. Tenslotte toonde de voorzit ter hem echter een briefje, dat hij had geschreven aan het Arbeidsbureau en waarin hy de namen had opgegeven van personen, die langs de deur met koopwaar leurden. Ditmaal gaf hij toe, hetgeen dhr. West einde, lid van het Tribunaal, deed opmerken: „Zoolang er geen schriftelijke bewijzen zijn I ontken je alles, ik krijg den I indruk, dat je hier alles van A tot Z staat te liegen". Verdachte beriep zich nu op zijn meerderen, die hem op dracht zouden hebben gegeven, Nadat verdachtes vrouw ge hoord was, begon Mr. P. O. Adriaanse met zijn pleidooi, waarin hij vooral den nadruk legde op het feit, dat de politie in de oorlogsjaren in zeer moeilijke situaties kwam te verkeeren. Verder wees ver dediger in de tallooze gunstig luidende verklaringen, die hij kon overleggen. Ook speelde volgens verdediger, de dorps politiek een groote rol. Hoe wel, volgens Mr. ,Adriaanse, zijn cliënt zwakke momenten had gehad en fouten had ge naakt, was hij toch niet fou tief geweest, en daarom be pleitte hy een milde straf. Uitspraak op 10 Juli. Hij werkte in Frankrijk, om dat hij anders naar Duitsch- land moest. Zijn twee jongens had hij meegenomen, om hen onder toezicht te houden. Besch ziet nu wel in, dat hy verkeerd heeft gehandeld. De verdediger, Mr. van Has selt, meende, dat het de ar moede is geweest, die West- strate gedreven heeft. Besch. heeft in het kamp een goeden staat van dienst. Verded. vraagt uiterste cle mentie. Ze wilden hem graag houden Marinus Ruijsaard, slager te Goes, had zich als sypathi- seerend lid by de N. S. B. aan gesloten en voordeel van den vijand getrokken. Besch. gaf toe dat hy gefaald heeft inza ke de kalveren die hy voor de weermacht vorderde, doch hij voerde als verzachtende om standigheid aan, dat hy anders steeds burgers voor liet gaan Dat hij in den oorlog f 30.000 heeft overgespaard kwam, om dat hij alles eerlijk had opge geven. Hij was tot het einde toe lid van de N S. B. geble ven, omdat de menschen zei den: „Nu gaan ze hard loo- pen", welke woorden hy wil de logenstraffen. Mr Kuipers vond de beschul diging gering en de kalveren- geschiedenis opgeblazen. Besch. stond te Goes goed bekend en in het kamp zelfs zoo goed, dat ze hem graag wilden houden! Pleiter vroeg directe Invrij heidstelling. Het Tribunaal deed direct uitspraak en ontsloeg verd. van verdere interneering, doch met verbeurdverklaring van hvermogen tot een bedrag f 20000 en een radiotoe stel. Verder werd besch. ont zet uit de belde kiesrechten. Bij de N. S. N. A. P. Comelis N. Botting, hotel houder te Vlissingen, wonende te Biezelinge, werd ervan be schuldigd, dat hij zich had aangesloten bij de N. S. N. A. en hiervoor propaganda voerde. Ook zou hy in zijn uni form met hakenkruisband ge- loopen hebben. Dit laatste werd door besch. evenwel ontkend. Hij was wel aangesloten. Met de N. S. B. sympathiseerde hij niet. HQ ging bij de N. S. N. A. P., om dat hij geen aansluiting bij Duitschland wenschte! Mr. Kuipers achtte het dra gen van een uniform niet be wezen en meende, dat er mo gelijk een verwarring plaats had gevonden. Besch. heeft in Duitschland gewerkt, doch is gedesillusion- neerd gevlucht, waarna hij in Nederland onderdook. Bovendien heeft besch. nog goed werk verricht. Het yerslag van de middag zitting 'brengen wy in ons blad van morgen. Mijnontploffing in Velzen Een in Velsen wonende arbei der S. had Woensdagavond in een weiland, nabij den Amster- damscheweg aldaar, ongeveer ter hoogte van den tunnelbouw een mijn gevonden. Deze zou gisterenmorgen om 9 uur dooi' den mijnenopruimingsdienst ge demonteerd worden. De mijn ontplofte echter, met het nood lottige gevolg, dat 6 personen, n.l. een officier en 4 man van den mijnenopruimingsdienst en de arbeider, die de mijn gevon den had en meegegaan was om de plaats aan te duiden, op slag gedood werden. Daar alle ge tuigen van het ongeval om het leven kwamen, kon de oorzaak ervan niet worden vastgesteld. Het slachtoffer S. laat een vrouw en een dochter na. Broodrantsoeneering in Engeland De Britsche regeering heeft besloten, na de jongste inlich tingen. welke de minister van voedselvoorziening, Strachey. die Amerika en Canada heeft bezocht, het kabinet verstrekte, met ingang van 21 Juli over te gaan tot broodrantsoeneering. Mededeeling aan het Lagerhuis zal spoedig volgen. Men neemt aan, dat het grond rantsoen ongeveer 280 gram per dag zal zijn. Kinderen in de groei, a.s. moeders en zij, die zwaren arbeid verrichten, ont vangen meer. Churchill naar Amerika Mr. Eden heeft in Toronto meegedeeld, dat Churchill naar alle waarschijnlijkheid in Oc tober a.s. een bezoek zal bren gen aan Canada en de Ver. Sta ten. De stad Memphis in het ka toendistrict Tennisse (V.S.) bezig het volgende aardige plan uit te voeren: Elk schoolkind vult een sigarenkistje met lerlei huishoudelijke artikelen als garen, band, elastiek, spel den etc. en stuurt dat naar een rulmd en door de marine oprui- schoolkind in Enschedé. Hoe- 1St.geva?H."ike ieV"i zeer de Enschedesche moeders JSftt ÏÏfgeSje dit ongineele idee apprecieeren explosieven eens opgeruimd laat zich licht begrijpen. den. Tinwinning op Billiton Wij vernamen van welinge lichte zijde, dat de tinwinninj op Billiton goeden voortgang heeft. De wederopbouw ver loopt overeenkomstig de werk plannen. Op 22 Juni 1946 namen van de groote ontginningsmid delen reeds zes emmerbaggers en twee groote spuitbaggers aan de productie deel, terwijl er bo vendien elf kleinere spuitbag- gerinstallaties in bedrijf zijn. Topprestatie van de Limburgsche mijnen Het was Vrijdag 21 Juni j.l. voor de Limburgsche mijnen een zeer bijzondere dag: er werd toen 30.248 ton steenkool gedol ven. hetgeen een topprestatie kan worden genoemd sinds de bevrijding. In de afgeloopen week is er in totaal 168.055 ton steenkool gewonnen, hetgeen eveneens een topcijïer is. Kinderen sturen sigarenkistjes soes Kerknieuws i. J. H. Hartzheim van Halle heeft bedankt voor de toezegging van beroep naar de Ned. Duit- sche kerk alhier. GESLAAGD Rietveld van Eijsden behaalde het diploma voor Hcerenkappcr. Gratis gips Aan gebruikers van tuinen zal van gemeentewege gratis gips ter beschikking worden gesteld voor het herstel van de structuur van hun geïnun deerd geweest zijnde gronden. Kapitein C. A. Verwaal nam afscheid In de tent aan de Van Dis- hoeckstraat, waar deze week tentsamenkomsten worden go- houden door het Leger des Heils, nam Kapt. C. A. Ver waal Woensdagavond afscheid van de Vlissingers. Kapitein Verwaal is be noemd tot assistent bij den di visie officier van de Noord- Nederland divisie. Dat de band tuschen de sol daten en den kapitein hecht geworden is in den overigens korten tijd, dat deze in Vlis singen werkte, bleek wel uit de hartelijke woorden en het geschenk, waarmede de offi cieren en anderen dank brach ten aan hun leider. De opvolger van Kapt. Ver waal is Kapt. Krommenhoek, die gisteravond, eveneens in een tentsamenkomst, zijn in trede deed. Bom gevonden In het Havendorp werd onlangs een bom gevonden die vrij ge vaarlijk bleek en dientengevolge moest worden opgeruimd. Woens dagavond werd het dorp ont- HANS WEERT Herstelling Vlakebrug Deze week is bij de Vlake brug een drijvende hijschkraan gearriveerd, welke een hefver mogen heeft van 147 ton, om de spoorbrug, die destijds door de Duitschers werd opge blazen, te lichten. Naar we vernemen ligt het in de bedoeling, de gebroken brug te vervangen door een nieuwe tweesporenbrug. Wan neer deze brug weer hersteld zal zijn, zal er een belangrij ke hindernis voor de scheep vaart zijn opgeruimd. WAARDE Kerknieuws Aangenomen het beroep by de Ned. Herv. Kerk door Ds. G. den Boer te Standaardbui ten. WOLF AARTSDIJK Emmabloemeoilecte In deze gemeente heeft de Emmabloem-collecte f 189.23 opgebracht. Dryvend droogdok Een dezer dagen passeerde alhier een drijvend droogdok, komende van Vlissingen en bestemd voor Antwerpen voor de Fa. Eug. Herbosch, aldaar. ELKERWOUDSDIJK Benoeming Burgemeester Bij Kon. Besluit van 21 Juni 1946, is tot burgemeester van de ge meente Ellewoutsdijk en Drie wegen benoemd den heer D. Tho massen a Theusslnk van der .loop van Slochteren, zulks met in gang van 1 Juli a.s. STAVENISSE Ongeval Het dochtertje van den heer P. de Rijke dat op straat liep te wandelen, werd met een fiets aan gereden. Geneeskundige hulp moest worden Ingeroepen. -Nogmaals denazification Onze speciale verslaggeefster sc hrijft: IS Voor een tweede maal woon den wij een zitting van een de nazification commission bij, en wederom ontdekten wij den nog steeds bestaanden angst van de nazies. De voorzitster van de commissie (vrouwen spelen in het openbare leven van Berlijn sinds het einde van het Hitler-regiem, dat hen op den achtergrond stelde, weer een belangrijke rol) deelde ons mee, dat het bij haar commis sie voor den eersten keer ge- beeurde, dat er getuigen k charge verschenen. Zij, die ge- denazificeerd willen worden, kunnen om hun zaak te be gunstigen, getuigen a décharge meebrengen. De rechercheurs van de commissie, die de zaak onderzoeken, probeeren getui gen a charge te vinden. Dit is tot nu toe slechts zelden ge lukt. Ook bij andere commis sies dan die, waarvan wy de zittingen bijwoonden, gebeurde het maar een enkele maal, dat n getuige a charge verscheen. Velen, die zich wel bezwa rend over N.S.D.A.P. leden kunnen uitlaten, durven dit niet, omdat zij nog altjjd de nazies vreezen. Kort geleden is nu een begin gemaakt met het publiceeren van lijsten met namen van party-leden die gedenazificeerd willen worden. Ieder die zich ten gunste of ongunste van bepaalden partijman of -vrouw weet, kan zich melden om tij dens een zitting verhoord te worden. Hiermee hoopt men vooral getuigen a charge aan te moedigen, de commissie in lichtingen te verstrekken. Ge tuigen k décharge heeft men in den regel niet aan te moedigen daar de partijleden zelf ijverig hun best doen om met een leger van getuigen k décharge te probeeren het waarom van hun lidmaatschap van de N.S. D.A.P. in een zoo gunstig mo gelijk licht te stellen. Voor een zuivere beoordeeling van de gevallen is het evenwel noodig dat de zaken van twee zijden worden bekeken, en daarom moet de wel wat onbegrijpe lijke angst voor nazies over wonnen worden en moeten er meer getuigen a charge ver schijnen. „Goed voor Iwee geiten" Op een briefje, dat na de actie voor Zeeland in Amster dam uit een collectebus werd laald, stond: „Goed voor twee geiten". Een Amsterdammer, die ook zijn steentje bij wilde dra gen tot wederopbouw van de Scheldemonden, had dezen te goedbon voor twee levende stamboekgeiten in de bus ge duwd, in de hoop, dat velen zy'n voorbeeld zouden volgen en iets van levende have, kip pen, eenden, konijnen voor Zeeland zouden afstaan. Blijkens de uitkomsten van de voorjaarstelling van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek is de runveestapel in ons land sinds December 1945 met ruim 56000 stuks toege nomen. Hij bestond in Maart 1946 uit 2.238.897 dieren waar van 1.009.705 stuks jongvee, 1.202.852 melk- en kalfkoeien, 20874 stieren van één jaar en ouder en 5466 stuks mestvee. Vooral de toeneming van het vrouwelijk jongvee, alsme de de uitbreiding van het aan tal melk- en kalfkoeien neemt hierbij een belangrijke plaats in. Deze ontwikkeling heeft evenwel op de melkproductie nog geen bijzonderen invloed uitgeoefend. Het schrale voor jaar en het tekort aan kunst mest waardoor de voedsel- rijkdom van he grasland nog steeds niet voldoende is hebben de productie uiteraard belemmerd. Uit een vergelij king met 1939 blijkt dan ook, dat het vóóroorlogsch peil nog lang niet bereikt is. De varkens-telling geeft een ander beeld. Het totaal aantal varkens was in Maart ten op zichte van December 1945 met ongeveer 150.000 stuks terug- geloopen en bedroeg in Maart 10.149 dieren. Deze vermindering houdt ten deele verband met de ver richtte huisslachtingen. Te vens zijn door den zwarten handel veel varkens verloren gegaan. Een andere factor is het tekort aan veevoeder. De aanvankelijk voorgenomen uit breiding van den varkenssta pel kan door de optredende schaarschte aan veevoeder niet ten uitvoer worden ge bracht. Zooals de veevoeder situatie thans is, is zelfs een verdere inkrimping van den varkensstapel noodzakelijk.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 4