VRIJE STEMMEN DAGBLAD VOOR ZEELAND Prins Bernhard Herstel der welvaart in en rond Batavia Overeenstemming te Parijs Het Koninklijk bezoek aan onze Provincie HET WEER Vrijdag 28 Juni 194-6 kJAARGANG NtJMMBR 499 Alg Leiding: B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma. Hoofdredacteur J. Kockebakker. F.cJactie en Admin.: Goes, Beestenmarkt 2 Tel. 2163. Gfaonmmaer 4JÜ3SC Anjerdag HET zal morgen 35 jaar ge leden zijn, dat Z.K-H. Prins Bernhard het le venslicht aanschouwde: dies vieren wij zijn verjaardag welke dit jaar een Anjerdag zal worden. Prins Bernhard is tijdens den oorlog erin geslaagd zich een blijvende plaats in de harten van het Nederlandsche volk te ver overen. Zijn aandeel in den strijd in Zeeland, waarbij hij zelfs gewond raakte, zijn onver moeid werken voor onze bevrij ding in Engeland, zijn onvol- preze arbeid als bevelhebber van ce Binnenlandsche Strijd- kraenten direct na de capitula tie, het zijn alle feiten, welke nog versch in het geheugen lig gen. fhans is Prins Bernhard als inspecteur-generaal van de Koninklijke Landmacht, actief, maar hij beperkt zijn werkzaam heden niet alleen tot het mili taire. Op allerlei gebied toont hij door woord en daad een in tense belangstelling en wenscht hij zoodoende mede te werken aan den opbouw van ons ge schonden Vaderland. Toen Prins Bernhard na den oorlog in ons land teuggekeerd was, heeft hij in een pers- gesprek gezegd, dat hij als lid van het Koninklijk Huis nooit in de politiek betrokken mag worden en dus altijd boven de partijen moet staan. En voorts: „Indien ik ooit, in welken vorm dan ook, aan een bepaalde ver antwoordelijkheid gebonden zal zijn, zullen mijn daden altijd ge dekt moeten worden door een bepaalden minister. De moeilijk heid schuilt dus in de staats rechtelijke „tegenstrijdigheid" tusschen mijn positie en ambi ties". Hij hoopte, dat er wel een manier te vinden zou zijn, waarop hij zijn verlangen, om naar vermogen aan het herstel van ons land te kunnen mee werken. kon bevredigen, zonder staatsrechtelijk met zijn positie in conflict te komen. En die oplossing is gevonden Behalve inspecteur-generaal heeft Prins Bernhard zitting in den Raad van State in den Economischen Raad en in den Mijnraad. Buitendien is hij in vele vereenigingen en comité s' een eerelid naar wiens adviezen men gaarne luistert. Prins Bernhard heeft zich po pulair weten te maken; is het in dit verband niet opvallend, dat men hem nimmer hoort noe men als Prins-gemaal? En toch is hij tok als gemaal van H.K- H. Prinses Juliana Nederlander geworden; de Hollandsche dege lijkheid in het Prinselijk gezin is schier spreekwoordelijk ge worden, de huiselijke sfeer waarin onze Prinsesjes leven is van een ouderwetsche gezellig heid. Prins Bernhard viert dan morgen zijn 35sten verjaardag, en we zullen, hem ter eere, een anjer dragen. Z.K.H. toch is regent van het Prins Bernhard- Fonds, dat tijdens den ooriog ruim 21 millioen gulden bijeen bracht, waarvoor reeksen ja gers en bommenwerpers, een aantal motortorpedobooten, de torpeöcboot „Jan van Galen", een groot hospitaal-vliegtuig en nog veel meer kon worden aan geschaft. Thans, nu de oorlog gewonnen is, zal het P.B.F. in stand worden gehouden, echter niet meer voor de versterking van de materiëele weerbaar heid, doch voor de versterking van de geestelijke en cultureele weerbaarheid van ons volk. Daaraan mede te werken zal morgen voor iedereen mogelijk zijn, door zich een echte anjer in de kenbaar gemaakte bloe menwinkels of een anjer-em- bleempje te koopen van de col lectanten, of in te teekenen op de lijsten. Moge deze eerste Anjerdag slagen. En moge de witte anjer opwekken als dit het geval was hetzelfde saamhoorigheidsgevoel Neaerlandsch Indie DE INDUSTRIE te Batavia bevindt zich op het oogenblik nog in een overgangsstadium, doch zij is erop voorbereid zoo dra de grondstoffenpositie dit weer toelaat, de vroegere productie in vollen omvang te hervatten. Met de door het coprafonds ter beschikking gestelde copra hebben de klapperoliefabrieken haar werkzaamheden kunnen hervatten. De zeepfabricage kon daardoor eveneens weer op gang komen. De sigarettenindustrie werkt weer. In de sigaretten zullen in hoofd- port van de rijst voor India in zaak Javatabakken worden ver- oogenschouw heeft genomen. werkt. De leerindustrie werkt op het oogenblik met de looistoffen, die in de pakhuizen zijn aange troffen. Voor de fijnere leersoor ten beschikt men nog niet over de juiste chemicaliën. Een der grootste schoenenfabrieken te Ba tavia vervaardigt in opdracht van de Nigieo pantoffels en an dalen. Met de nog te Batavia aan wezige grondstoffen vervaardigen een viertal weverijen reeds we der ondergoed. De huisnijverheid wordt door de overheid ten zeer ste gestimuleerd en den laatsten tijd zijn niet onbelangrijke hoe veelheden inheemsche meubelen, speelgoed, touwwerk, zinkwerk, vlechtwerk aan de markt geko men. Hoewel de industrie nog met transportmoeilijkheden te kampen heeft valt er vergeleken met ze: maanden geleden reeds een zeer groote verbetering te constatee- ren. Rubbertuinen Het Nederlandsch Indische rub berfonds heeft in het gebied tus schen Batavia en Buitenzorg, waar ongeveer 20.000 ha. rubber areaal ligt, verdeeld in onderne mingen. van niet meer dan 200 ha. (meerendeels in Chinesche han den) het wederopbouwwerk krach tig ter hand genomen. Reeds is men op enkele ondernemingen zoo ver gevorderd, dat de tap over niet al te langen tijd zal kunnen beginnen. Met de meeste ondernemingen is men echter nog in de voorbereidende stadia. Deskundigen van de Nirub ma ken regelmatig tochten naar ter reinen, die na de bezetting nog niet in oogenschouw zijn geno men., met het doel zoo veel mo gelijk gegevens over boomen en gebouwen te verkrijgen. Officieele verklaring Ned. Indische regeering In de eerste officieele verklaring welke te Batavia is verstrekt na da overhandiging van de Indone sische tegenvoorstellen, heeft 'n woordvoerder van de Neder- landsch-Indische regeering de In donesische onderhandelaren er van beschuldigd hun aanvanke lijke verlangens naar een rege ling te hebben gewijzigd in een weigering om de Nederlandscne souvereiniteit te erkennen over de eilanden, welke onderwerp van de gevoerde bespreking zijn geweest. Sjahrir te Djogjakarta Gisteren is premier Soetan Sjah rir met zijn gezelschap in Djogja gearriveerd, teruggekomen van de reis door Oost-Java, waar men het bijeenbrengen en het trans- Duitsche activa in Zwitserland De Zwitsersche eerste kamer heeft de overeenkomst met de geallieerden inzake de beschik king over de Duitsche activa in Zwitserland geratificeerd. De tweede kamer had hieraan reeds haar goedkeuring gehecht. Mededeeling Op onze kantoren te Goea, Middelburg, Vlissingen, Wis- senkerke, Tholen en Zierikzee ligt ter inzage de passagiers lijst van het m.s. „Sibajak". Vermoedelijké aankomst te Rotterdam 2 Juli a.s. Tijdens de zitting van gisteren Hij verklaarde zich nu bereid zoo hebben de ministers op de vol-.wel de Grieksche als de Franscho Sjahrir en zijn kabinetsleden zijn voornemens heden een kabi netszitting te houden in de ambts woning van president Soekarno. De West Indische delegatie Gisteren hebben de Curagaosche en Surinaamsche commissies een eerste officieel onderhoud gehad met den minister van Overzee- sche Gebiedsdeelen. Besprekingen werden gevoerd tn een atmosfeer van onderling be grip; beide commissies hebben hui bedoelingen uiteengezet. De volgende bespreking zal plaats hebben op Zaterdag a.s. Na afloop van de besprekingen i De Roemeensche activa in het bui gende punten overeenstemming bereikt. De Dodekanesos wordt aan Griekenland teruggegeven; hel Fransche standpunt inzake de Fransch-Italiaansche grens kwestie is geaccepteerd: Men werd het eens over de beperking van de Bulgaarsche marine en eveneens over de regeling van de Roemeensche buitenlandsche ac tiva. DE EILANDEN VAN DE DODE KANESOS ZULLEN WORDEN GEDEMILITARISEERD De Fransche eischen tot wijziging van de Fransch-Italiaansche gren zen die thans zijn ingewilligd, om vatten ook het gebied van Briga- tenda in Noord-Italië. De Bulgaarsche marine zal wor den ingekrompen tot 7.250 ton en een personeelsbezetting van to taal 3.100 man. heeft de minister van Overzee- sche Gebiedsdeelen op het kasteel „Oud Wassenaar" e enthee aan geboden. Hierbij waren eveneens aanwezig vertegenwoordigers van verschillende kamerfracties. tenland zullen worden gebruikt ter vereffening van geallieerde vorderingen op dat land. Tot het bereiken van deze over eenstemming heeft Molotof veel bijgedragen. eischen te aanvaarden. Een en an dei' deed Byrnes zeggen, dat hij een oogenblik noodig had om op adem te komen. Molotof drong aan op garanties voor Italië, dat dit land een deel van de hydro-electrische kracht- installaties in de streek van Brt- gatenda zou krijgen. De volgende vier punten van het Roemeensche verdrag werden nog besproken, ten aanzien waar van evenwel geen overeenstem ming werd bereikt, n.l. vrij scheepvaartverkeer op de Donau, teruggave van geallieerd bezit >n Roemenië, een algemeene econo mische clausule met betrekking tol vooroorlogsche mulilaterale lucht- en scheepvaartconcessies. Ondanks het feit, dat de bespre kingen over Triest zijn vastgeioo- pen, hc"r-"'ite <- gen gisteren een onverwacht op- [Berg van de delegatie der cr. Staten het paleis Luxembourg (verliet, verklaarde hij glimlacn- chend: „Ik geloof haast, dat 'k mijn koffer kan beginnen te pak- Prinselijk Paar bezoekt graven der gevallen slachtoffers te Renesse Een mooi plechtig uur Zanghulde in Zierikzee en Tholen Bevolking enthousiast Het was gisteren voor de inwoners van Renesse een grootsche dag. Tijdens hun bezoek aan St. Philipsland, Schouwen-Duive- land en Tholen, hebben H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard ook Renesse bezocht, alwaar een bezoek werd gebracht aan de graven der in de illegaliteit gevallen slachtoffers. In het geheel met vlaggen esierde dorp heerschte voor de aankomst van het Prinse lijk Paar een opgewonden stemming. Verkeerspolitie en mare chaussee hadden reeds vroeg de verschillende straathoeken bezet, opdat alles naar wensch zou kunnen verloopen. Iets te vroeg, om 11.20 uur, arriveerde de stoet, die uit vier Bernhard in het eerste oorlogs-l Turkije en Zweden hebben een op den verjaardag van PrinsI luchtvaartovereenkomst getee- jaar. |kend. wagens bestond, voorafgegaan door M. P. en verkeerspolitie. De Prins was gekleed in het uniform van Luitenant-Gene raal, de Prinses droeg een een voudig zomerkleedje, donker- blauwen mantel en wit hoedje. Onder de talrijke aanwezi- en, die op het graf tegen woordig waren, zagen we o.a. verscheidene hooge officieren, de burgemeester van Renesse, de heer W. H. Scholder en het emeentebestuur. Ook de nabestaanden van de ;evallenen waren aanwezig. Het Prinselijk Paar onder hield zich enkele oogenblikken met hen, terwijl Prins Bern hard zich ook met den burge meester onderhield. O.a. vroeg hij dezen laatsten waarom hij destijds was ont slagen en wie den comman dant was geweest, die het exe cutiebevel had uitgevaardigd. Bij het verlaten van 't kerk hof ontmoette het Prinselijk Paar de dames Boot, moeder en zuster van een der gevalle nen, die, daar de stoet iets te vroeg was gearriveerd, nog niet op het kerkhof aanwezig konden zijn. Treffend was het, dat de Prinselijke auto stopte en de twee Koninklijke bezoekers ook met hen nog eenige woor den wisselden. Hierna begaf de stoet zich weer naar Haamstede, alwaar in „De Schouwsche Boer" de lunch werd gebruikt. Bij den Koninklijken Stoet zagen we o.a. Baron Band, den particulieren secretaris van de Prinses en den adjudant van den Prins. Het was voor Renesse een uur, dat nooit vergeten zal worden. Na de lunch vertrok men naar Zierikzee waar de Stoet om geveer 2 uur arriveerde. Er werd nu naar het stadhuis gereden, waar het Prinselijk Paar even vertoefde. Voor het prachtige oude gebouw stonden opgesteld de leden van den gemeenteraad, padvinders en padvindsters. De waarnemend burgemeester van Zierikzee Mr. C. J. B. du Croo geleidde de Hooge Gasten naar binnen waar, In de trouwzaal ie bestuursleden van de afdeeling H.A.R.K. en Ned. Volksherstel, aan het Prinselijk Paar werden voorgesteld, terwijl Prinses Ju liana zich met de bestuursleden derhield, begaf de Prins zich in een andere kamer waar hij een hartelijk onderhoud had met de oud-Illegale werkers, die onder leiding van Ir. Swaters stonden opgesteld. Voor het verlaten van het stadhuis werd het Prinselijk Paar het Wilhelmus door de schooljeugd toegezongen. Via Nieuw- en Oud-Vossemeer begaf de stoet zich naar Tholen, waar het gezelschap omstreeks 16.00 u. arriveerde. Op het stad huis werd de Burgemeester ier gemeente Tholen, Mr. v. d. Hoe ven door den Commissaris der Koningin, Jhr. Quarles van Uf- ford aan de Hooge Gasten voor gesteld. Vanaf het bordes van her stadhuis hadden de Prinses en Prins een zanghulde van de jeugd der drie scholen, o.l.v. dhr. P. I. Verhagen in ontvangst te nemen. Tijdens de thee, welke in het stadhuis werd gebruikt werd de Prinses een taart van bakker Everaars aangeboden. Na de thee werden in de hall een dertigtal personen, nabestaanden van slacht offers der illegaliteit aan het Prinselijk Paar voorgesteld, waar na de Koninklijke Gasten zich eenigen tijd met hen onderhielden Na pl.m. 20 min. vertrok het ge- zeischap. Bij het verlaten van het eiland, stonden bij het veer opgesteld de Harmonie, school kinderen en andere vereenigin gen .Allen brachten een groot sche hulde. Via Bergen op Zoom werd de reis vervolgd naar Woensdrecht, van waar het gezelschap omstreeks 17.00 per vliegtuig vertrok. Zwaar bewolkt met eenige regen. Wind tusschen Zuid en Zuid-West. Meest matige, langs de kust echter krachtig. Iets lagere temperatuur dan gisteren. Zon onder 21.04, op 4.22. Maan op 3.27, onder 20.43. Nieuwe Maan: 2P Juni.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1