STAD EN LAND TRIBUNAAL GOES UITSPRAKEN Goes Walcheren DUITSCHLAND zooals het nu is Tholen Noord-Beveland Z.-Vlaanderen Zitting van Woensdag 26 Juni Zij wilde den vrede bewaren. Als eerste gedagvaarde ver scheen Apolina Augusta Jis- koot uit Krabbendijke. Deze vrouw, die zich als symp. lid bij den N. S. B. had aangeslo ten, was werkzaam geweest als blokhoofd voor den N. V. D. en had haar dochters toe stemming gegeven om lid van den Jeugdstorm te worden. Zij gaf toe verkeerd te hebben ge handeld. Op de vraag van Mr. Kegge die thans presideerde, waarom zij lid was geworden, verklaar de zij dit te hebben gedaan om den vrede in huis te bewaren. Zij had n.l. dikwijls met haar man, die ook lid was, er ruaie over gehad en was toen uit arren moede ook maar toege treden. Dhr. de Roo wees echter op de verkeerde handeling van haar, om haar zoon toestem ming te geven dienst te ne men b$ de Kriegsmarine. Ook de verdediger, Mr A. H. Kuipers moest erkennen, dat deze toestemming een zwaardere aanklacht tegen haar was dan haar eigen lid maatschap. Hp legde er echter den na druk op, dat zijn cliënte in Krabbendijke niet als N. S. B.- ster bekend stond en dat zij dus weinig actief was geweest Wijzende op het feit, dat zp nu 9 maanden van haar kinde ren, die in een kamp verblijf houden, gescheiden is geweest, bepleitte verded., mede in ver band met de groote financi- eele moeilijkheden, de drin gendste clementie. De Duitsche verklaring! De volgende gedagvaarde was Jacob Willem Goetheer, landbouwer uit Ellewoutsdijk. Hij werkte ten behoeve van de Duitsche weermacht in het fort Ellewoutsdijk en werd te vens beschuldigd aan de Duit- schers inlichtingen te hebben gegeven omtrent de politieke gezindheid van zijn dorpsge- nooten. Deze beschuldiging was geba seerd op de verklaring van een Duitscher, die men zeer au serieux scheen te nemen. Mr P. C. Adriaanse wees er op, dat, hoewel verdachte en kele inlichtingen had gegeven, deze allen zonder ernstige ge volgen waren gebleven. In ver band met den lagen leeftijd van verd. bepleitte verded. een milde straf. Hp luisterde graag naar den Engelschen zender Tegen den draad in Natuurlijk, evenals zoovele an deren, ontkende Jac. Dirk de Koster, garagehouder uit Co- lijnsplaat, dat hp symp. lid zou zijn geweest. Wel zou hij eens 10 gulden hebben gegeven, om dat hij de economische en so ciale maatregelen der N S. B.- ers zeer sympathiek vond. Verd. gaf toe lid te zijn ge weest van het vervoersfront en het verbond voor Sibbekun- de. Mr. Kegge toonde nu een karthoteekkaartje, waar ver dachte als lid stond genoteerd. Radiotoestellen verkocht hij evengoed aan de Hollanders als aan de Duitschers, beweer de Koster en dat hp zijn radio toestel had mogen behouden was voor hem fpn geweest, want hij luisterde graag naar den Engelschen zender. De voorzitter las nog tal van bezwarende stukken voor. De verdediger Mr. P. C. Adriaanse wees op het vreem de karakter van zijn cliënt, waardoor verd., volgens een analyse van Prof. Dr Bouman, als het ware gedwongen werd tegen den draad in te gaan. Wat het lidmaatschap der N. S. B. betrof, hierover hield verded. een kort, doch duide lijk pleidooi, waarin hij aan- trto-nrio flaf verd.'s lidmaat schap niet bewezen was. Verdediger, die eveneens nog enkele goede kanten van Kos ters levenswijze belichtte, be pleitte de dringendste clemen tie. Uitspraak op 10 Juli a.s. Huisvesting gezinnen van Tewaterlating van een nieuw Op de zitting van Woensdag deed het Tribunaal de volgen de uitspraken: Bartel Tramper, hulparbei der uit Wolfaartsdpk. Ontz. rechten. Thomas Machielse, kantoor bediende uit Goes. Ontz. rech ten. Jan van Iwaarden, landbou wer uit Heinkenszand. Verb, verkl. van het verm tot een bedrag van f 3000 en verb, verkl. van diens radiotoestel. Ontz. rechten. J. P. van As, koopman uit Kloetinge. Vier jaar internee- ring (tot 26 Juni 1950), ont zetting uit het recht om open bare ambten en bedieningen te bekleeden, alsmede onz. uit 't recht om het beroep van com- missionnair in groenten en fruit uit te oefenen. Cornelis van Strien, fabrieks arbeider te Wolfaartsdpk. Een maand int., verb, verkl. radio toestel, ontz. rechten. militairen Naar door den Minister van Binnenlandsphe Zaken wordt medegedeeld, moet het reeds enkele malen zijn voorgeko men, dat de echtgenoote van een militair, die, hetzij als dienstplichtige of als vrijwil liger in militairen dienst is ge treden, werd aangezocht de door haar betrokken woning te verlaten, omdat, nu de echt genoot afwezig was, zij niet meer de beschikking over de woning behoefde en elders bij anderen kon intrekken. Met nadruk heeft de Minis ter thans de Burgemeesters er op gewezen, dat een dergelijk optreden tegenover hen, die zich in 's Lands belang in mi litairen dienst bevinden, ontoe laatbaar acht, en verzoekt de burgemeesters derhalve deze gezinnen ongemoeid te laten. Tribunaalkamer staakt De Tweede Kamer van het Zwol- sche Tribunaal, bestaande uit de heeren mr. K .Bes (president). Joh. Don en A. Velzel (leden) be last met de berechting van Kam pei politieke delinquenten, heeft geweigerd haar werkzaamheden voort te zetten. r-den is de gang van zaken ln h;.-r proces tegen den van colla boratie verdachten Kamper wijn handelaar J. W. Siebrand. Het dossier van J. W. Siebrand, dat reeds door genoemde Tweede Ka mer in studie werd genomen, lf door den president van het Zwol- sche Tribunaal mr. Groenix van Zoelen, na een persoonlijk onder houd met den verdachte, doorge zonden naar den Procureur-Fis caal bij het Bijz. Gerechtshof te Arnhem, mr. des Tombe, die ver volgens onvoorwaardelijke buiten vervolging stelling gelastte. Deze afdoening van de zaak heeft geleid tot de weigering van de Ka mer haar werkzaamheden voort te zetten. vrachtschip voor de Rotterdamsche Lloyd Vandaag zal van één der hellingen van de Caledon Ship building and Engineering Co. Ltd. in Dundee, Schotland, te water worden gelaten het mo torvrachtschip „Modjokerto", dat aldaar voor rekening van den Rotterdamschen Lloyd in aanbouw is. Het schip behoort tot de se rie schepen, die oorspronkelijk deel uitmaakte van het Engel- sche scheepsbouwprogramma. Bij het einde van den oorlog was nog een aantal van die schepen op Engelsche en op Schotsche werven in aanbouw. Door tusschenkomst van het Ned. Ministerie van Scheep vaart is de Rotterdamsche Extra reisgelegenheid voor Landbouwtentoonstelling Door de bereidwlilige mede werking van de verkeers-in- spectie van vervoersonder- mingen is het mogelijk geble ken vele extra trein-bus en bootdiensten in te leggen tij dens de a.s. tentoonsteliingsda- gen. Dat deze extra diensten in een dringende behoefte zullen voorzien blijkt wel uit het feit dat reeds duizenden toegangs kaarten zijn verkocht in alle deelen van Zeeland en daar buiten, en de vraag nog steeds grooter wordt. Wij verwijzen tenslotte naar de in dit blad voorkomende advertentie betreffende de ex tra reisgelegenheid. Komt er een Openbare Leeszaal? Naar men ons mededeelt, heeft het Bestuur van de „Goessche Leesbibliotheek", gevestigd in de Bovenzaal van het Beursgebouw, plannen in studie genomen tot het op richten van een openbare Lees- „Beatrix" voor de microfoon. Het 70 man sterke Westka- pelle-Domburgsche koor „Bea trix" onder leiding van den heer A. Bosdijk, trad Zondag morgen van 12.401 uur voor de radio op. Er werden deelen gezongen uit de cantate Brand over Zeeland", waar van de woorden zoowel als de muziek van dhr Bosdijk zelf waren. Aan den vleugel zorg de Mevr. Bosdijk voor de be geleiding. ARNEMUIDEN Ongeval in Amsterdam Tijdens de collecte is een van de mannelijke deelnemers uit Arnemuiden met zijn voet onder een auto geraakt. De verwonding viel echter nog al 'mee en met zijn voet in het verband heeft hij, geholpen door kameraden, Zondagavond de reis mee terug kunnen ma ken. KIPPEN ONZE SPECIALE VERSLAGGEEFSTER SCHRIJFT: kaar gehaald worden. De zoo verzamelde tabak wordt door verzamelaars gedeeltelijk zelf gerookt, gedeeltelijk in zakjes verpakt en verkocht. Bah, zult u zeggen. Wij vin den het ook alles behalve sma kelijk, maar hoe grooter aan tal peuken een Duitscher kan verzamelen, hoe grooter is zijn bijverdienste en die heeft hij noodig om de vele zaken, die hij ontbeert, te kunnen koo- pen. In een land, waar weinig of niets aan levensbehoeften te koop is, wordt het weinige dat er is, tegen zeer hooge prijzen slinks verhandeld. De zwarte handel tiert welig Duitschland en de spil van de zwarte markt is natuurlijk, wij weten dat uit ons eigen land, de sigaret. De Duitschers krij gen een sigarettenrantsoen van 12 per maand (van kwaliteit veel minder dan onze Rhode sia's). Er is maar een heel klein gedeelte Duitschers, dat door voor de geallierden te werken geregeid goede siga retten weet te bemachtigen en daarom staat de peuk zoo hoog in aanzien. De peuk stelt de Duitschers in de gelegenheid af en toe een extra stukje brood of iets dergelijks te koo- pen en daarom wordt er op vele plaatsen om dit nietig- "di»> erevochter. Vandaag ontdekten wij wel ke groote beteekenls de Kip pen in Duitschland hebben. Wij stonden voor ons hotel en wachtten op onze taxi. Een chique gekleede Amerikaan- sche G. I. Joe passeerde en wierp zijn sigareteneindje weg. Twee mannen, een jonge en een oude schoten toe. Hun hoofden botsten met een flin- ken klap en de vechtpartij was aan den gang. De oude man, hij had een kaal kruintje en droeg een zeer verschoten pak, werd overwinnaar. Met een ti'iomfantelijken lach stak h\j de peuk, een lange, want Ame rikanen rooken niet zuinig, in zijn colbertzak. Wat dit alles met Kippen te maken heeft? Wel, de Duischer noemt een peuk eine Kippe; het meer voud is Kippen. Wij hebben het dus vandaag niet over gevleu- •elde huisdieren, die eieren produceeren, maar over peuken Die kleine, vieze stukjes ta bak, waarvoor veel Nederlan ders hun neuzen al weer op halen, vormen een belangrijk element in het Duitsche leven van thans. Kellners en kellne- rlnnen, kamermeisjes en hotel knechts waken met arg-usblik- ken over de aschbakken. Zij le digen ze op talrijke momenten en nemen den inhoud mee naar Tviit* mr d»1 reuken u't el- Lloyd in de gelegenheid ge steld één dezer schepen van het Britsche Ministry of War Transport over te nemen en te laten afbouwen. De doopplechtigheid zal wor den verricht door Mevr. E. Th. Bast, de echtgenoote van den heer Ir. L. W. Bast, die van de zijde der reederij den bouw van het nieuwe schip en de wijzigingen, die in het oor spronkelijke plan noodig wa ren, heeft behandeld. De „Modjokerto" is het twee de schip van dien naam, dat tot de vloot der maatschappij heeft behoord. Het eerste is tijdens den oorlog verloren ge gaan en het is in het bijzonder in verband met het uitermate tragische lot van dit schip en zijn bemanning, dat de maat schappij het nieuwe schip dien naam geeft. De eerste „Modjo kerto" is op 1 Maart 1942 kort na vertrek uit de haven van Tjilatjap door een Japanseh oorlogsschip aangevallen en tot zinken gebracht, waarbij de geheele bemanning om het leven kwam. Een ander schip van den Rotterdamschen Lloyd ving een bericht over een ach tervolging op en kort daarna weer een, dat het schip zin kende was. Dit zijn de eenige berichten welke ooit van het schip werden ontvangen. Het nieuwe schip zal in het najaar voor den dienst gereed zijn. Het heeft een draagver mogen van circa 11600 ton. De diensisnelheid zal 15 mijl bedragen en het schip zal ge legenheid bieden voor het ver voer van 32 passagiers. THOLEN Muziekvereen. „Concordia" De muziekvereen. „Concor dia", die, naar wij vernamen, bij de gymnastiekuitvoering van „Olypia" op Zaterdag 29 Juni, haar medewerking zal verleenen, heeft plannen ge vormd, dezen zomer verschil lende concerten te organisee- ren. Dit zal geschieden in sa menwerking met nog andere Thoolsche muziekverenigin gen. Wij wijzen er op, dat door de vernielzucht der jeugd, de muziektent op de Markt lee- lijk is beschadigd en verzoe ken derhalve de ouders hun kinderen te verbieden, deze baldadigheden achterwege te laten. Diamanten huwelijksjubileum. De 85-jarige echtelieden Jan Schot en Maatje van der San- de hopen Maandag 1 Juli a.s. het heugelijke feit te herden ken, waarop zij 60 jaar gele den in het huwelijk werden verbonden. Het zal deze krasse oudjes op hun jubileumdag aan blij ken van belangstelling zeker niet ontbreken. ST. ANNALAND Geslaagd Mej. Fr. Quist-Stoutjesdijk en de heeren Jac. Slager Johz. C. Stoutjesdijk slaagden bij het te Bergen op Zoom gehou den examen voor het Midden standsdiploma „Algemeene Handelskennis" OUD VOSSEMEER Jubileum Maandag 1 Juli a.s. zal mej. Pollie 40 jaar bij het bijzonder onderwijs zijn. Vermoedelijk zal men dezen dag niet onop gemerkt voor haar laten voor bij caar>. De toelating van Joden in Palestina Negen Amerikaansche senatoren verzochten in een gemeenschappe lijken brief aan president Truman dat deze zich in directe verbin ding zou stellen met den Engel schen premier Attlee en er bij dezen opnieuw en zonder ophou der. zou aandringen op de onmid dellijke toelating van 100.000 Eu- ropeesche Joden in Palestina, in overeenstemming met de bijna -n jaar geleden gegeven aanbeveling door den president. WÏSSENKERKE Jubileum Noord-Bevelandsche Rijvereeniging Zaterdag gaf de Noord-Be velandsche Rijvereeniging ter gelegenheid van de herdenking van haar 5-jarig bestaan een demonstratie in het bosch .Sorgwrjck" alhier. Op deze demonstratie, wel ke werd opgeluisterd door het muziekgezelschap „Apollo", gaven de geleverde prestaties blijk van gedegen studie en staaltjes van fraaie dressuur. De heer Joh. Pilaar te Goes, die voor deze gelegenheid een zilveren medaille beschikbaar had gesteld, sprak een felicita tie woord tot de vereeritging. Men kan op een geslaagde demonstratie terugzien, al was de publieke belangstelling niet groot. RETRANCHEMENT Bevestiging Ds. P. J. Bamouw Na des morgens door zgn vader, Ds. H. J. Barnouw, em. pred. van Wolserum, die naar aanleiding van Filippenzen 4, vers 13, predikte, bevestigd te zijn, hield Ds. P. J. Barnouw des middags zijn intrede-predi- king. Zijn tekstwoord koos de nieuwe predikant uit Psalm 119 vers 105a: „Uw woord is een lamp voor mijn voet". De consulent, Ds. F. ter Beek uit Zuidzande, voerde namens den kerkeraad het woord, terwijl Ds. M. Schrale uit Sluis namens den ring Sluis sprak.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 4