VRIJE STEMMEN DAGBLAD VOOR ZEELAND Telegram van de gewestelijke raad van Atjeh aan Sjahrir Von Neurath weer aan de tand gevoeld Nieuwe bonnen De West-Indische delegatie De Parijsche Conferentie Donderdag 27 Juni 1946 3e JAARGANG NUMMER m Alg. Leiding: B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma. Hoofdredacteur J. Koekebakker. Redactie en Admin.: Goes, Beestenmarkt 2 Tel. 2163. Gironummer 410351 DE GROOT-MOEFTI De geheele wereld werd op geschrikt door het bericht, dat de Moefti van Jeruzalem Pa- rgs verlaten had, en zooals la ter bleek, zich naar Egypte had gegeven, waar hg bij ko ning Faroek een welkom ont haal vond. Hoe hg zoo plotse ling en ongemerkt Frankrijk had kunnen verlaten, bleef nog onopgehelderd. Waren er dan machten die hem gaarne te rug zagen keeren naar zijn oude vaderland, want dat zal wel zijn einddoel zijn? In elk geval zal hg de leiding krijgen van de Arabische Liga, die zulk een krachtfiguur goed ge bruiken kaü in den strijd voor volledige onafhankelijkheid van alle Arabische landen. Wie is deze man? Stammend uit een aanzien lijk Palestijnsch-Arabisch ge slacht, brak hij zijn studie aan de Arabische Universiteit te Kairo af, om in den volgenden oorlog aan de zijde van de Turken te gaan strijden tegen de Britten. Engeland beloofde tijdens dien oorlog onafhanke lijkheid aan de Arabieren. Daarop liep Haj Amin El- Hoesseini, want dit is zijn eigenlijken naam, over naar de geallieerden, en wierf troepen voor hen onder de Arabieren. Toen hem spoedig na het ein de van den oorlog bleek, dat de beloofde onafhankelijkheid niet kwam, ging hij over naar de verzetsbeweging, en werd na den opstand in Jeruzalem bij verstek veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf. Na twee jaar kwam er amnestie, met steun van Engeland, die van een vijand een vriend wil de maken, werd hij gekozen tot Groot-Moefti van Jeruza lem en President van den Mos- 'limschen Opperraad. Toch bleef de Moefti het centrum van alle woelingen tegen het Britsche gezag. Ein delijk werd hij door de Britten afgzet, en deze ontbonden het Arabische Hooge Comité, waarvan de Moefti de leider was geworden. Hij vluchtte, hield zich schuil, en kwam bij het aanbreken van den laat- sten wereldoorlog als bondge noot van Hitler en Mussolini weer voor den dag. De Arabische landen kwa men in den oorlog spoedig alle in handen der geallieerden, en de Moefti vluchtte wederom, nu naar Europa. Mussolini stelde hem Radio Bari ter be schikking, waardoor hij gele genheid kreeg, de Arabieren tot opstand tegen de Britten aan te sporen. In 1941 bracht hij zijn eerste bezoek aan Hit- Ier, en betoogde bij dezen, zoo als in Neurenberg gebleken is, dat de volledige uitroeiing der Joden de beste oplossing van het Palestijnsche vraagstuk zou zijn! Hij organiseerde het Arabische legioen, dat op den Balkan met de Duitschers vocht, en er veel gruweldaden bedreef. De Joego-Slaven zet ten hem op de lijst van oor logsmisdadigers. Maar nu het vervolg van de geschiedenis! De Moefti zocht na de ne derlaag van Duitschland zijn toevlucht in Frankrijk. Hij wordt daar met egards behan deld. Hij krijgt een villa buiten Parijs, een auto, in zijn tuin worden vier machinegeweren opgesteld, en hij leeft royaal van de gelden die hem door de Arabische Unie vanuit Egypte worden toegezonden; tot hij Neaerlandsch Indie Eens hebben wij Atjehers in naam van het Indonesi sche volk gestreden voor de vrijheid van Indonesia. WU hebben ons vertrouwen in uw beleid gesteld. WU willen thans uwe excellentie mededeelen, dat het heele Atjeh- sche volk gereed is, om uw be velen af te wachten." Gouverneur Oberman is per vliej tuig uit Tomohon vertrokken, ui gelei.de gedaan door alle autori teiten en notabelen der Minahas- sa Op het vliegveld stond een eerewacht opgesteld en er _vas zelfs een muziekcorps. Bij het af scheid werden den gouverneur bloemen aangeboden. Evacuatie Een nieuwe groep van 2925 gea;- lleerde krijgsgevangenen en interneerden is tusschen 17 en 22 Juni per vliegtuig uit Solo geëva cueerd. Punjabi naar Soekarno Naar wij vernemen koestert "Pun jabi, de Britsch-Indische ambte naar, cue Sjahrir op diens reis naar Oost-Java vergezelt in ver band met het bijeenbrengen van lijst voor India, het plan om een bezoek te brengen aan president Soekarno, teneinde het rijstaan- bod te bespreken. Malino Malino, bij Makassar, werd 1931 door den heer Caron, die toen gouverneur was, op plechtige wij ze ingewijd. Malino is 70 k.m. van Makassar gelegen, op een hoogte van 1100 meter. Breede straten doorsnijden de plaats. De kleur rijke plantengroei en de rood-brul ne daken van de villa's geven uan het plaatsje een landelijke sfeer De ..Pasanggrahan" kan twintig gasten herbergen, terwijl ln bungalows nog ongeveer dertig kunnen worden ondergebracht. Men heeft er een prachtig uit zicht op de Golf van Bone en d< Straat van Makassar. In de om geving van Malino vindt men lief lijke dennenbosschen en men kan er naar hartelust zwemmen, wan delingen maken, tennissen, paard rijden enz. In verband met de aanstaande conferentie is er een extra telefoonverbinding tusschen Malino en Makassar aangelegd. Verder is er in eerstgenoemde plaats een tijdelijk postkantoor en een tijdelijke post, telegraaf en telefooninstallatie gevestigd, zoo dat het mogelijk zou zijn de stroom van telegrammen welke gedurende de conferentiedagen het telegraafverkeer heeft te ver wachten, snel behandeld worden zijn tijd gekomen acht, en stil letjes naar zijn eigen strgd- tooneel vertrekt. Hoe is het ter wereld moge lijk, vraag de argelooze lezer. De uitleg is eenvoudig. Het verbond der Arabische volkeren is de komende macht in het dichtbije Oosten. Zoowel Frankrijk als Enge land moeten dit verbond te vriend houden, in verband met hun eigen belangen. Ook Rus land heeft er veel belang bij, goede vriendschap met de Ara bische Liga te onderhouden. Wie praat er dan nog van het verleden? Zelfs de Vereenigde Staten laten deze kant der zaak rus ten. De Moefti zelf heeft reeds verklaard, dat hij volstrekt geen vijand van de Britten of de Joden is, en alleen voor zijn eigen volk heeft gestreden, niet voor de As. jaDe bordjes zijn in elk geval verhangen. Alleen Churchill, nu leider der oppositie, is het enfant ter rible: „Ik hoop, dat men spoe dig dezen vijand van de zaak der geallieerden zal arrestee rt". En het Joodsche wereldver- bond klaagt aan. Tevergeefs? Red. Internationale politiemacht te Medan Volgens het republikeinsche pers bureau Antara zouden de Britten var.- plan zijn om een internatio nale politiemacht annex gerechts hof te Medan in te stellen. republikeinsche gouverneur van Sumatra, Hasan, heeft aan Antara verklaard, dat hij be zwaar had tegen zulk een stap. Hij voegde er aan toe, dat de re publikeinsche politiemacht heei goed in staat was zonder inmen ging van de geallieerden, orde en rust te handhaven. Tjiandjoer krijgt Neder- landsche bezetting Volgens Indonesische berichten zullen Nederlandsche strijdkrach ten heden de bezetting van Tjland joer van de Britten overnemen. Eerste evacuatie per trein Vandaag zal de eerste trein met evacué's sedert de Indonesiërs de rails bij Bekassi hebben opgebro ken, te Batavia arriveeren. 69 Eva cué's zullen per trein door de In donesiërs uit Rangkas-Betoeng naar Serpong worden gebracht; daar zullen de Britten het trans port naar Batavia overnemen. Wieringermeer-Walcheren Een groep ambtenaren van den Wederopbouw te Wieringermeer brengt a^. Vrijdag en Zaterdag een bezoek aan Walcheren- Behal- een excursie door het geteister de gebied, staat ook een voetbal- wedsctrijd op het programma wel ke Vrijdagavond om 7 uur op het gemeentelijk sportterrein te Mid delburg zal worden gespeeld le gen ambtenaren van den Weder opbouw te Walcheren. De baten van dezen wedstrijd ko men ten goede aan de „Stichting Herstel Noodgebieden 1945". Nieuw Australisch voorstel over de Spaansche kwestie Dr. Herbert Evatt, de Australische afgevaardigde bij den Veiligheids raad, heeft een nieuw voorstel ge daan om de Spaansche kwestie op te lossen. Dr Evatt stelt voor, dat de Vei ligheidsraad in zijn eerstvolgende bijeenkomst een resolutie zal aan nemen,, waarin wordt verklaard, dat de kwestie Franco op de agen da blijft, de veroordeeling van het regiem Franco, zooals deze vervat was in het verleden maand ingediende rapport van de „Frau- co"subcommissie, wordt herhaald, en ten derde wordt vastgesteld, dat deze actie geen afbreuk zal doen om aan het recht van de al- gemeene vergadering de Spaan sche kwestie te bespreken. Neurenberg Von Neurath trachtte tijdens het voortgezette verhoor, de schuld voor het fusilleeren van Tsjechen te schuiven op den enkele weken geleden als oorlogsmisdadiger op gehangen K. H. Frank. Hij zeide, dat de arrestatie van 6000 tot 8000 gijzelaars buiten zijn weten door de Gestapo was uitgevoerd, en dat het bevel tot sluiting van de Tsje chische universiteiten' door iemand anders, die zijn naam ge bruikt had, was uitgevaardigd. Hij betoogde verder, dat hij op zijn post gebleven was, omdat hij president von Hindenburg had be loofd zoolang mogelijk lid van het Bidault spreekt het Fransche parlement toe In zijn rede voor het Fransche parlement zelde Bidault, dat de regeering allereerst tot taak had de geschikte atmosfeer te schep per voor het ontwerpen van een grondwet. In October moest men trachten gereed te komen. Voor dien zal de regeering geen maat regelen nemen, die een nasleep voor komende generaties zouden hebben. Al was de geheele verzetsbewe ging niet in de regeering erte- gemvoordigd, deze werd toch ge leid door den geest van het ver zet. aldus Bidault. Vervolgens sprak hij uit naam van het land zijn dank uit jegens generaal Charles de Gaulle, die hij den hes ten vertolker van dien geest noem de. Duitsche kabinet te blijven ten einde te trachten een gematigde richting te volgen. Helaas was mijn macht en invloed als minis ter van buitenlandsche zaken niet zoo groot, dat ik moreel slechte dingen kon verhinderen. Het niet eenvoudig tot een regeering te behooren, met welke tendens men niet sympathiseert en waar voor men zich later verantwoor delijk gesteld ziet. De laatste beklaagde aan het woord Tenslotte is Hans Fritsche, de laatste der 21 nazi-beklaagden, a verhoor onderworpen. Hij was een medewerker van Goeo- bels aan het ministerie voor pro paganda. Fritsche betoogde, dat hij met de pen gestreden had voor een herziening van het ver drag van Versailles, omdat hij in de zwakte van het Duitsche Rijk een oorlogsgevaar zag. Nooit had luj vermoed, dat de partijpolitiek met een zoodanige misdadige fei- heid zou worden uitgevoerd. Al les heeft hij willen offeren, be halve zijn eer, doch Hitier heeft die eer bezoedeld met moorden, die door niets gerechtvaardigd waren. Belastingvrijdon giften A. Meyer veroordeeld tot 5 jaar Gisterochtend om 10 uur is Arnold Meyer door het Bij zonder Gerechtshof te Den Bosch veroordeeld ter zake van het voortgezet misdrijf van opzettelijk in tijd van oorlog den vijand hulp ver- leenert, tot een gevangenis straf van 5 jaar met aftrek van voorarrest, waaronder tevens begrepen de tijd, die hij, op last van het Mi- lita'r Gezag in het kamp te Vught heeft doorgebracht. Hij werd voorts ontzet uit het actief en passief kies recht voor den tijd van 10 jaar. Arnold Meyer heeft ach: dagen den tijd om in cassatie te gaan. Nederlands Volksherstel deelt ne- Er is eenig misvérstand ge- ;n over het bericht betreffen de belastingvrijdom van giften aar, het Fonds Noodgebieden. De ze giften kunnen slechts als on kosten worden geboekt voor de berekening van de Vennootschaps belasting. Voor de Inkomstenbelas ting kunnen zij slechts als onkos ten worden geboekt, voorzoover dit commercieel verantwoord Is. Het overmaken van giften uit ge blokkeerde rekeningen kan zon der speciale toestemming geschie den. voor de tweede helft van de 7de periode 1946 (23 Juni t.m. 6 Juli). Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 606 349 Algemeen 250 gram jam, stroop enz. 350 Algemeen 50 gram thee. Bonkaarten KF 606 383 suiker 400 gr. ruwe suiker 382BMV 100 gr. vet Bonkaarten LA, LB, LC 606 A 53 melk 2 liter melk B 53, C 53 melk 3llt liter melk Bonkaarten KD, KE 606 849 Algemeen 250 gr. jam, stroop enz. Bonkaarten KG 606 883 suiker 400 gr. ruwe suiker Bonkaarten LD, LE 606 D 53, E 53 melk 6 liter melk Tabakskaarten enz. T 34 2 rants, tabaksartikelen V 34 100 gr. choc, of suikerw X 34 100 gr. choc, of suikerw. Bovengenoemde bonnen kunnen feeds op Vrijdag 28 Juni worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk, waarop eerst met ingang van Maandag 1 Juli mag worden afgeleverd. Bij deelneming aan maaltijden van de Centrale Keuken moeten aldaar de bonnen „756 vleesch" voor vleesch worden ingeleverd. Het aardappelrantsoen zal nader en afzonderlijk worden bekend ge maakt. Op de bonnen 383 en 883, aange wezen voor ruwe suiker, kan, voor zoover voorradig, ook geraffineer de suiker worden afgeleverd. Extra brandstoffen voor centrale verwarming Aan gezinnen die, wegens gemis van een schoorsteenaansluiting m een woonvertrek of ln een -'er- trek dat daarvoor kan dienen, zijn aangewezen op het gebruik van een in hun woning aanwezige een trale verwarmingsinstallatie, zal alsnog een toeslag vaste brandstof fen worden toegekend. Deze toeslag dient zoo spoedig mogelijk door de hiervoor in aan merking komende gezinshoofden per brier te worden aangevraagd bij de brandstoffencommissie. waaronder zij ressorteeren. Na het bezoek van de West Indi sche delegaties aan H. M. waren wij in de gelegenheid eenige le den naar hun indrukken over de ze gebeurtenis te vragen. Dr. M. F da Costa Gomez, voorzitter Jer Curagaosche delegatie, verklaarde zeer dankbaar te zijn, dat H. M. de Koningin de commissies met zoo groote hartelijkheid had ont vangen, waarbij zij getoond had buitengewoon goed op de hoogte te zijn van de toestanden in de West Indische gebiedsdeelen. De petities zijn door de voorzit ters der beide delegaties, verge zeld van een kort woord, aan H.M. aangeboden, waarna de dele gatie-leden werden uitgenoodlgd de thee met haar te gebruiken. H M. heeft zich het eerst onder houden met de voorzitters de nee ren Da Costa Gomez en Lim A Po Vervolgens heeft zij zich met ieder der delegatieleden afzonder lijk onderhouden en geinformeerd naar de gewesten, waarvan ij de resp. vertegenwoordigers zijn. De delegatieleden zeiden, dat de ontvangst en dit onderhoud een bijzonder hartelijk karakter droe gen. Tot 17.15 uur zijn de delega ties bij H.M. aanwezig geweest. Eenige uren later werd de terug tocht naar Den Haag aanvaard. In kringen der conferentie van de i vraag, of dit een compromisvoor- ministers van Buitenl. Zaken is I ste' zal zijn, dan wel een nieuwe men hoopvol gestemd om een formuleering van het oude stand- informeele zitting bijeen te roe pen voor het behandelen van alle vitale Italiaansche kwesties, en vooral van Triëst. Dit verzoek, dat de plaatsvervanger van Molo- tof deed, beteekent dat heden" wellicht de geheele gang van za ken ter conferentie een lngrijpen- d everandering ten gunste zal on dergaan. Het verzoek komt ls een climax na drie dagen van gehei me onderhandelingen buiten de conferentiezaal. Men neemt aan, dat Rusland nieuwe voorstellen in petto heeft, doch men ls voorzich tig bij het beantwoorden van de HET WEER Matige wind tusschen Zuid- West en Noord-West. Wisse lend bewolkt met plaatselijk een enkele regenbui. Weinig verandering in temperatuur. In het algemeen meer zon dan gisteren. Zon op 21.04, onder 4.23, Maan onder 2.49, op 19.25.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1