VRIJE STEMMEN DAGBLAD VOOR ZEELAND Sumatra en de Malino-Conferentie CIJFER 1 De man die Chamberlain en Hitler bij elkaar bracht V Woensdag 26 Juni 1946 2e JAARGANG NUMMER 402 Alg. Leiding: B. G. Kloosterziel en S. L. Boerrna. Hoofdredacteur J. Koekebakker. Redactie en Admin.: Goes, Beestenmarkt 2 Tel. 2163. Gironummer 410357 Belastingvernieuwing Wjj hebben ons oor eens te luisteren gelegd bij deskundi gen, die zich wilden uitlaten over de belastingpositie in leeggeplunderde vaderland. Ieder is het er over eens, dat er veel geld moet komen om de staatshuishouding te kun nen voortzetten. Wij kunnen niet blijven steunen op het buitenland, hoezeer wij ook dankbaar zijn, dat ons leenin gen worden geschonken, die herstel van onze productie kracht mogelijk maken. Doel is natuurlijk, onze verplichtin gen eenmaal te voldoen, en binnenslands den wederopbouw te financieren, terwijl eerste eisch moet blijven, dat allen die werken een voldoende loon moeten krijgen om zichzelf en hun gezin behoorlijk te onder houden. Een geweldige taak, waar voor naar algemeene erken ning van alle weidenkenden, het nu demissionaire ministerie alle krachten heeft ingespan nen, al is het werk na elf maanden nog slechts in een beginstadium gekomen. Het is te hopen, dat het nieuwe mi nisterie in denzelfden actieven geest zal verder werken, zoo mogelijk met voor de voor naamste posten dezelfde be zetting, opdat geen noodelooze tijd verloren ga. Speciaal voor het Ministerie van Financiën klemt deze eisch. Ook in het geval van Minis ter Lieftinck, zijn mede- er tegenstanders één in de erken ning dat door hem een knap stuk werk is verricht De geld- saneering is geslaagd, al drei gen hier weer nieuwe gevaren. De aankon^jgingen der ver dere belastingplannen hebben volgens alle deskundigen, blijk gegeven van een diepgaande studie onzer volkshuishouding, zoodat men gaarne dezen zelf den bewindsman de aangekon digde wetsontwerpen in de Kamer verdedigen zag. Of dit zal geschieden is, terwijl wij dit schrijven, nog niet zeker. In elk geval heeft hij juist nog voor het einde van zijn tegenwoordige positie in het kabinet Schermerhorn-Drees een wetsontwerp aanhangig gemaakt, dat 'n uitzicht opent op de toekomstplannen, die hij heeft gesmeed. Over die toekomstige moge lijkheden vernamen we o.a. deze gedachten: Men achtte het zeer ge- wenseht, dat de vroeger aan gekondigde vermogensaanwas- belasting spoedig haar beslag zou krijgen, en eveneens de heffing ineens van alle groo- tere vermogens. Nu is ieder in de onzeker heid, hoeveel hij daartoe moet reserveeren, wat verlammend werkt op de activiteit in het bedrijfsleven. En juist de- sti mulans tot bedrijfsactiveering is voor ons berooide land zoo bitter noodig. Dat in de gewijzigde verhou dingen ook de land- en tuin bouwbedrijven voortaan zullen deelen in de algemeene lasten die het bedrijfsleven zijn of worden opgelegd, is natuurlijk voor de betrokkenen een tegen valler, maar uit algemeen ge zichtspunt gezien kon men deze gelijkschakeling thans niet onbillijk vinden. Wel zeer verheugend achtte men de nu juist aangekondigde regeling, waarbij voortaan aan alle bedrijven, zoowel de ven nootschappen, firma's, als par- Neaerlandsch Indte OP DE MALINO-CONFERENTIE, welke tusschen de regeering en bevolkingsgroepen in de Buitengewesten gehouden zal worden en waar voor die bevolkingsgroe pen volle gelegenheid zal bestaan om hun wenschen en ideeën ten aanzien van de toekomstige staatkundige verhou dingen naar voren te brengen, zal Sumatra niet vertegen woordigd zijn. Dr. v. Mook, die deze conferentie zal presi- deeren, zal vergezeld zijn van den directeur van Binnen- landsch Bestuur, Hoven, den regeeringscommissaris voor de bestuurshervorming, de Waal en den gouvernementssecre taris, v. Boetaeiaer, terwijl zijn staf diverse adviseurs zal omvatten. bereiding en uitwerking van de hervormingen, welke voor de or ganisatie van Borneo en de Groo te Oost binnen het Indonesisch raam noodzakelijk zullen zijn. Dit gedeelte wordt afgerond door een regeeringsmededeeling over maat regelen in verband met de ont wikkeling tot een zelfregeerend Indonesië. Tenslotte zal men overgaan tot de aanwijzing van vertegenwoor digers voor de rijksconferentie. In dien van de zijde der deelnemers aanvullende onderwerpen ter spia ke worden gebracht, zullen deze alsnog op de agenda worden Daarenboven zullen met Hoven meekomen, het conferentiesecre tariaat dat de conferentie zal no- tuleeren en waarin vier Indone siërs uit de Buitengewesten zijn opgenomen en tolken, die de deel nemers terzijde zullen staan. Op de conferentie zal men zich van twee talen kunnen bedienen, het Nederlandsch en het Indone sisch. De duur wordt geraamd op een week, doch is afhankelijk van de besprekingen. Na de opening zal mededeeling worden gedaan van het gebeurde tijdens de 7a- pansche bezetting en een over zicht worden gegeven van het ver loop der besprekingen met de re publiek. Voorts zal van regeerings zijde in groote lijnen een uiteei zetting gegeven worden van c plannen voor de staatsrechtelijke organisaties van Indonesië binnen het Koninkrijk. Het belangrijkste punt betreft de organisatie van Borneo en Groote Oost binnen het raam van Indonesië, waarbij volledige gele genheid zal moeten bestaan om verlangens, wenschen en opvat tingen bekend te maken. Tevens zai de instelling van een alge meen regeeringscommissariaat beschouwing worden genomen, waarvan de taak zal zijn de voor- ticuliere ondernemers de mo gelijkheid zal worden geboden, onder zekere voorwaarden be lastingvrije reserveeringen te kweeken. Men achtte dit een prikkel tot uitbreiding en ver sterking van de economische taak die op de ondernemingen drukt ten aanzien van het her stel en den wederopbouw van ons vaderland. Dat in het uit zicht wordt gesteld, dat een maal de geheele belasting op vennootschappen en dergelijke zal worden afgeschaft, is een bewijs van gezond inzicht in de eischen van het bedrijfs leven, zoo werd ons gezegd. Maar ons land moet toch geld hebben, meer geld dan ooit, vraagt een lezer? Zeker, en waar sommige be lastingen als bovengenoemd en ook nog andere zullen worden verlaagd, moet anderzijds toch verhooging intreden. De Ministerieele plannen gingen daarvoor in diverse richting. Allereerst zouden de succes sierechten in de rechte lijn bij de grootere vermogens kun nen worden verhoogd, was de gedachte. Voorts zou er een zware weelde-belasting kunnen wor den ingevoerd, voor alle arti kelen die een zekere luxe ver tegenwoordigen. Eindelijk zouden de hoogere inkomens zwaarder in de in komstenbelasting moeten wor den aangeslagen. Daartegenover staat, dan in de aangekondigde plannen, dat eerste levensbehoefen als: brood, aardappelen, melk en nog enkele andere dingen, ge heel van omzetbelasting zou den worden vrijgesteld, en dat de inkomstenbelasting voor den kleinen man en den gewo nen burger zou worden ver laagd. Met belangstelling wachten Wij af, wat het nieuwe Mini serie in deze richting zal wil len doen. Red. Japaneezen melden zich Gehoor gevend aan het Britsche bevel hebben een aantal Japannee zen, die zich buiten het door de geallieerden bezette gebied bevon den, zich bij de geallieerden ge meld. Het is echter niet zeker of alle Japanneezen zich gemeld heb ben. Vluchtelingen te Batavia Onmiddellijk na de bezetting van Tangerang begon hier een stroom van vluchtelingen uit Bantam binnen te komen en na den moord op groote schaal in het gebied van Tangerang is die nog aange groeid. Tot 20 Juni is het totaal aantal vluchtelingen gestegen tot 18.000 Chineezen en 2000 Arabieren Indonesiërs. De Parijsche besprekingen Vijf groote kwesties wachten nog op een oplossing, t.w. de Ita- liaansch-Fransche grenskwestie, de Italiaansche herstelbetalingen, de Italiaansche vloot en de vre desverdragen met de Balkanlan- den en Finland. De eenige ontwikkeling van be lang in de besprekingen tusschen de vier ministers van buitenland- sche zaken is de laatste twee da gen geweest het onderzoek van de mogelijkheid om de vitale kwestie Triest weer te berde te brengen. Uit niets blijkt echter nog, dat op dit gebied belang rijke vorderingen zijn gemaakt. Italiaansch verzoek De Italiaansche regeering heeft verzocht door de ministers van buitenlandsche zaken te Parijs ge hoord te worden in verband met vredesvoorwaarden, vooral wat betreft de Italiaansche :zit- tingen in Afrika. Mededeeling Op onze kantoren te Goes, Middelburg, Vlissingen, Wis- senkerke, Tholen en Zierikzee ligt ter inzage een lijst van personen, die zich buiten de geallieerde gebieden op Java bevinden. Onderscheidingen beperkt De regeeringsvoorlichtings- dienst deelt mede: De regeering is van meening, dat een beperking van het aan tal uit te reiken onderscheidin gen zeer gewenscht is, willen deze hun volle waarde behou den. In verband daarmede zul len in de toekomst geen deco raties meer worden verleend aan bestuursleden enz. van ju- bileerende vereenigingen en in stellingen. De waardeering gaat in die gevallen in de eerste plaats uit naar de jubileerende vereenigïng of instelling zelve. Aan deze waardeering hoopt de regeering voortaan op andere wijze uiting te geven dan door de uitreiking van een onder scheiding aan bestuursleden enz., die op het oogenblik toe vallig in functie zijn. In be paalde gevallen echter bijv. wanneer het 25-jarig bestaan van een organisatie samenvalt met het jubileum van hem, die haar oprichtte en sindsdien lei ding gaf, kan de persoonlijke verdienste van laatstgenoemde aanleiding geven tot het uitrei ken van een onderscheiding. Recht is alles wat uwe naas ten heil vervordert. BRITSCHE OFFICIEREN van den Britsche geheimen dienst le Jeruzalem hebben op de „zwarte lijst" van Joodsche terroristische groepen den naam van luit.-gen. Barker, bevelhebber In Palestina, aangetroffen. Het Kon. bezoek aan Noord-Zeeland Wij vernemen nog nader, dat H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard mor gen allereerst St. Philipsland zullen bezoeken, waar Zij op het gemeentehuis zullen wor den ontvangen. Daarna zal de tocht gaan naar Zijpe, om van daar over te steken naar Brui- nisse. Vervolgens gaat de Ko ninklijke Familie via Brou wershaven naar de begraaf plaats te Renesse om de gra ven van de gevallen slachtof fers van de illegaliteit te be zoeken. Na deze plechtigheid, zal de lunch te Haamstede worden gebruikt. Na een kort oponthoud te Zierikzee, waar de Koninklijke gasten om pl.m 14.00 u. worden verwacht zal 't eiland via de eerstgenoemde weg worden verlaten. Hierna zal gereden worden door Nieuw- en Oud-Vosse- meer om te pl.m. 16.00 uur in Tholen te arriveeren. Op het stadhuis zal een tea worden aangeboden. Na het bezoek aan Zeeland zullen de Koninklijke gasten via Bergen op Zoom naar Woensdrecht rijden, vanwaar de tocht per vliegtuig naar het KoninklijK Paleis zal worden voortgezet. Het Centraal Distributiekan toor deelt mede, dat in de loop van de maand Juli voor een schoenenbon in aanmer king komen, zij, wier stam kaartnummer eindigt op het cijfer 1. Neurenberg ON NEURATH verklaar tie gisteren voor het Hof Neurenberg, dat bezetting van het Rijnland door Duitschland slechts een symbolisch gebaar is ge weest, dat door slechts één divisie werd uitgevoeid. De bezetting zou een impulsieve tegenzet zijn geweest van Hitier tegen het Fransch- Russisehe verdrag van weder- zijdsche bijstand. Duitschland voelde zich be dreigd, en nam zuiver defen sieve maatregelen om zijn open liggende Westgrenzen te bescher men. De verdediger van Von Neu- rath trachtte te bewijzen, dat Engeland, bij monde van Hali fax, verklaard zou hebben zich West-Indische delegatie door H.M. de Koningin ontvangen Gistermiddag zijn de beide "Vest- Indische delegaties, die namens de West-Indische gebiedsdeelen hun resp. petities komen aanbie- Poolsch voorstel verworpen DE Veiligheidsraad der V. N. heeft in zijn bijeenkomst van Maandag het twee maanden geleden door Dr. Langè, den Poolschen afgevaar digde, gedane voorstel, dat de Raad alle leden der V. N. zou verzoeken de diplomatieke be trekkingen met de Spaansche regeering van Franco te verbre ken, opnieuw in behandeling ge nomen. Het Poolsche voorstel werd met zeven tegen vier stemmen ver worpen. De Sovjet-Unie, Polen, Frankrijk en Mexico stemden voor. den, door H.M. de Koningin in het paleis „Het Loo" ontvangen. COMMUNIQUé Na hun bezoek hebben de dele gaties het volgende communiqué uitgegeven: „De mogelijkheid van een misver stand, dat onze komst de zorgen van de Nederlandsche Regeering zou kunnen vergrooten, willen wij uit den weg ruimen door te verklaren, dat het doel van onze petities is een grondslag te leg gen voor samenwerking in Rijks verband voor wat betreft Suri name en Curacao. Daarvoor :s noodig, dat de volken in West- Indië in de gelegenheid worden gesteld mede te werl" ;n door mid del van eigen besturen. Invoering van zelfbestuur is mogelijk bin nen het kader zelfs van de be staande grondwet. Wij zijn uitge gaan van de veronderstelling, at er een Rijkseenheid tot stand komt in den geest, door H.M. in Hare Koninklijke rede van 6 De cember 1942 tot uitdrukking ge bracht." niet te zullen verzetten tegen een aansluiting van Oostenrijk bij Duitschland. Von Neurath verklaarde, dat hij overigens van meening geweest was dat de onaihankelijkheid van Oos tenrijk ten allen tijde geëerbie digd behoorde te worden. Ook hij had verscheidene malen ge tracht ontslag te nemen, doch dit was het steeds geweigerd. Hij had een hartaanval gehad toen hij hoorde, dat Hitier ver klaard had dat hij geweld zou gebruiken om zijn staatkundige doelen te bereiken. Volgens Von Neurath was het hem bekend, dat Chamberlain bereid was naar Duitschland te komen om de kwestie van de Sudeten-Duitschers te bespre ken, en hij had op verzoek van Chamberlain een onderhoud on der vier oogen tusschen Cham berlain en Hitier gearrangeerd. Hij had verwacht, dat de Wes telijke mogendheden na den overval op Tsjecho-Slowakije haar ambassadeurs te Berlijn zouden terugroepen. Dit zou een waarschuwing beteekend heb ben voor het Duitsche volk, doch het is niet gebeurd. Als Reichsproktektor had hij geen invloed gehad: de arresta ties en executies zijn op ver antwoordelijkheid van Frank gebeurd. En hij zou zich als' verrader beschouwd hebben als hij zich na het begin van den oorlog zou hebben teruggetrok ken. HET WEER Aanvankelijk zwaar bewolkt of geheel bedekt met eenige regen. Later brekende bewol king met nog kans op een buitje. Matige, aan de kust tijdelijk krachtige wind tus schen Zuid en Zuid-West. Zon onder 21.04. op 4.21. Maan op: 2.20, onder 17.56.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1