Tribunaal Middelburg STAD EN LAND 800 ZEEUWEN DUITSCHLAND zooals het nu is Htj had altyd donker gekeken.' Het paspoort was al gereed. Anna C. J. Simons te Wol- phaartsdijk was gedurende een half jaar lid van de N. S. B. geweest en had overeen komstig de gewoonte van de ze .dames", omgang gehad met Duitschers. Beide ten laste leggingen werden door beschuldigde er kend. Bij het verhoor bleek, dat zij nog een paspoort voor Duitschland had laten gereed maken. Getuigenverklaringen bevestigden de aanklacht. Verdediger was Mr. Anne Bolle, die de beschuldiging eenigszins trachtte te verzach ten door het spreken van „een jong en onschuldig kind" (vol gens onze schatting was „het kind" ten tijde van 1941 onge veer 23 jaar, terwijl zij er ook nu niet bepaald onschuldig uitzag.) Opzichter over gevangenen Jacob J. Vrij uit Souburg had hulp verleend aan den vij and door vrijwillige werkzaam heid bij de Wehrmacht. Later had hij als voorman bij de Todt het opzicht gehouden bij de werken, die gevangenen in het kamp te Souburg moesten verrichten. Besch. probeerde de ten las te legging te weerleggen door te wijzen op den stok achter de deur (Duitschland) en de sociale noodzaak die in zijn ge val aanwezig was geweest. In het kamp te Souburg was hij belast met registratie van de arbeiders, die werken (met 't oog op loonvergoeding), terwijl hij, naar later bleek, ook tot taak had de prestaties op een bepaalde hoogte te houden. Wij vroegen ons juist af, waarom men niet probeerde de zaak wat principiëeler en scher per te stellen, toen dhr Melief- te een balletje in deze richting opgooide. De beschuldigde bof te niet, daar dit lid van het Tribunaal bij hem in de ploeg had gewerkt. Even afgezien van sociale noodzaak e.d. was het dhr. Meliefste niet duide lijk, waarom gedurende de lan ge werkzaamheid bij de weer macht of elders besch. altijd voorman had moeten blijven. Mr. Terwoert voerde aan, dat er duizenden personen rondlie pen zooals Vrij, die allen min of meer in dezen geest werk zaam zijn geweest. Hij schil derde besch. als iemand, die leeft aan den zelfkant, niet hield van hard werken, lui was Waar had hjj beter terecht ge kund dan bij de weermacht? Wij vragen ons ondertus- schen af, of dit een veront schuldiging kan en mag zijn. ofwel dat dit de aanklacht nóg verzwaard. De verdediger hield zich dan nog eenigen tijd bezig met de twee getuigenverklaringen, die volgens hem niet aan de eischen voldeden, daar zij niet gebaseerd waren op eigen we tenschap en genoemde feiten niet met redenen waren om kleed. Hy stond te springen van blijdschap Adriaan Cornelis Plipse uit Middelburg was geen N. S. B. er geweest, maar had zich, waneer we de dagvaarding be zien, gedragen als drie N. S. B.-ers tezamen. Dit werd weer aardig ge schetst door dhr Meliefste, die ook dezen besch. van dichtbij kende. Deze memoreerde den Duitschen overval op Polen, toen Flipse zoo ongeveer had staan springen van blijdschap, in bewondering voor dien ke rel van een Führer, die het dan toch maar gedurfd had. Ook Flipse'r; houding tijdens de bezetting was niet je ware. AJs je hem zag loopen ten tij de van zijn werkzaamheid bij den anti-s&botagedienst. Altijd een uitdagende houding. Alhoewel dhr Meliefste het woord niet uitsprak, bleef hij niet ver van provoceerend af. De beschuldigde, die oor spronkelijk den indruk vestig de zoo ongeveer doofstom te zijn, merkte hier op, dat hij al tijd donker had gekeken. Goed, aldus dhr Meliefste, dan keek je donker èn uitda gend. Ook de president zag zich genoodzaakt besch. te vragen: of hij niets kon zeggen". Hij bleek het wel te kun nen. Wij hebben althans zoo af en toe wat gemompel ge hoord, maar meestal bleef een antwoord Volkomen uit. De heer Meliefste stelde nog enkele moeizame pogingen in het werk om te ontdekken, waarom Plipse tot dit alles ge komen was, daar hij toch in het geheel niet in deze richting was cpgevoed. De oorzaken bleven in het duister gehuld. Mr Kuipers trachtte er nog wat van te maken, waarbij hij natuurlijk eerst ging hameren op het feit, dat Plipse nooit lid was geweest en ook niet had willen worden. Als dit laatste gezegde omkleed was geweest, had de verdediger wellicht een tipje van het don kere omhulsel kunnen oplich ten. Helaas geschiedde 't niet. Ook de schildering van be- sch.'s levensloop liet geen noe- menswaardigen indruk achter. Restte den verdediger om puntsgewijze te probeeren ver zachtende omstandigheden aan te voeren. Een somber geval, waarbij men de strafmaat wel hoofdza kelijk zal moeten bepalen op de feiten, die aanwezig zijn, tenzij het Tribunaal zooveel psychologische kennis bezit de zen beschuldigde te kunnen doorgronden. Wij konden het niet. Maria E. Matheusen, Middel burg, was niet aanwezig. Zij was N. S. B.-ster geweest, had insigne gedragen en den groet gebracht, had voor Win terhulp gewerkt en er ook van getrokken. De echtgenoot, C. Barendrecht, die ook niet vrij van zonden was, werd nog hoord. Uitspraken 28 Juni en 5 Jui. Repetitie voor atoomproeven Gisteren werd de eerste re petitie gehouden voor het af werpen van de atoombom, die officieel op 1 Juli naar beneden zal komen. De „blindganger", waarmede de proef werd geno men, scheen tusschen het hei oranje geverfde oude slagschip .Nevada" en de versleten vlieg tuigcarrier „Independence" te „exploideeren". De met de proef belaste officieren waren tevreden met deze eerste repe titie in de omgeving van Biki- UITSPRAKEN TRIBUNAAL MIDDELBURG Levina Willemina Davidse, Middelburg: interneer ing tot 9 Jan. 1947, verb, verkl. verm. tot f 1000, ontz. rechten. Blaas van Belzen, Arnemui- den: geen verdere internee- ring, ontzetting rechten. Petrus Joseph Driessen, te Middelburg: idem. Gerardus Johannes van Kern pen, 3% jaar interneering (tot 20 Oct. 1948), ontz. rechten. Pharailde Desideria Mathil da Groothaert, Middelburg: 19 mnd interneering (tot 10 Juli 1947), ontz. rechten. Belangrijke verbetering in het telefoonverkeer Met ingang van Maandag 24 Juni a.s. kunnen de telefoon abonné's van de geautomati seerde telefoonnetten op Noord en Zuid-Eeveland en Walche ren zelf hun verbindingen auto matisch tot stand brengen met abonné's van de hieronder ver melde telefoonnetten. Men kieze eerst het net nummer en daarna het abonné- nummer. Alblasscrdam K 1859. Barendrecht K 1806. Bergambacht K 1825. Bergschen- hock K 1892. Berkel K 1891. Bcrken- woude K 1826. Capellc a. d. IJsscl K 1804. Dordrecht K 1850 Bordschc Bies- bosch K 1851. Gouda^ K 1820. 's-Gra- vendeel. Haastrecht K 1821. Hecrjans- dam K 1857. Hendrik Ido Ambacht K 1858. Kethel K 1808. Krimpen K 1895. Lckkerkerk K 1S05. Maassluis K 1899. Moordrecht K 1827. Nleuwerkerk aan dc IJssel K 1803 Ouderkerk a. d. IJssel K 1894. Oud Verlaat K 1393. Polsbroek K 1822. Poortugal K 1807. Puttcrshoek K 1856. Reeuwijk K 1829. Rhoon K 1897 Ridderkerk K 1896. Rotterdam K 1800. Schoonhoven K 1823. Stolwijk K 1824. Strijen K1854. Viaardingen K 1898. Wad- dinxveen K 1828. Willcmsdorp K 1852. Zevenhuizen K 1802. OVERROMPELEN AMSTERDAM Bevolking enthousiast! De ontvangst in Artis Een hartelijke Ontvangst viel den 800 Zeeuwen, die Vrijdag morgen op het Centraalstation aankwamen, ten deel. In op tocht ging 't naar Artis, waar egeten werd en waar de Zeeu wen in hun schilderachtige kleedrj een ongewone en apar te bezienswaardigheid vorm den. Omstreeks drie uur in den middag stelden allen zich bij het restaurant in den die rentuin op, waar de wnd burge meester van Amsterdam, Mr. B. C. Franke, vergezeld van verschillende vooraanstaande personen, verscheen. Nadat de zangkoren „Ex celsior" uit Arnemuiden en „Beatrix" uit Domburg het Wilhelmus en het Zeeuwsche Volkslied hadden gezongen, nam Burgemeester Franke het woord en den tijd schetste, waarin hij Zeeland bezocht had, de tijd, waarin Walche ren nog den naam droeg van den tuin van Zeeland. Van al DE NAZIF1CATIE ONZE SPECIALE VERSLAGGEEFSTER SCHRIJFT: Het is voor den Duitscher, Entnazification Kommission, die wij bijwoonden, hoorden wij die lid geweest is van de N. S. A. P. niet mogelijk weer zijn vroegere of een nieuwe be trekking te bekleeden zonder gedenazificeerd te zijn. Alleen voor zeer ondergeschikte be trekkingen kunnen zg in aan merking komen. De Entnazi fication Kommission hebben het dan ook druk. lederen dag worden er bij zoo'n commissie ongeveer zes zaken behandeld. In de commissies hebben le den van de politieke partijen, afgevaardigden van de vrou wenorganisatie en een rechter zitting. Ieder N.S.D.A.P.-lid, dat ge denazificeerd wil worden, vult het door de commissie daar voor ontworpen formulier in. Zijn zaak wordt onderzocht en dan wordt hij tegen een bepaal den datum opgeroepén om voor de commissie zijn zaak te verdedigen. Hij heeft het recht getuigen a décharge mee te brengen, terwijl de commissie getuigen charge kan oproe pen, terwgl een ieder, die be zwaren tegen een zeker per soon heeft, die bij de commis sie kan indienen. Tijdens de zitting van de dat er een anonyme brief ten laste van een der N.SD.A.P.- leden was binnen gekomen en wij vernamen tevens, dat vaak ongeteekende brieven aan de commissie worden gezonden. Zij, die bezwaren tegen een nazi hebben en deze anoniem bekend maken, doen dit, zoo vernamen wij, uit angst voor de nazies. Hun invloed Is dus nóg niet verdwenen en altijd heerscht er in bepaalde krin- en dus nog de meening, dat de nazies nog wel eens iets te vertellen zullen krijgen. De commissies hebben geen gemakkelijke taak, maar zoo ver wij uit ons korte bezoek aan een zitting konden opmer ken, doen zij hun werk goed en degelijk. Prins Bernhardlonds Prof. Dr. R. P. Cleveringa zal a.s. Vrijdagavond van 21 uur 21.15 uur over beide zenders van Radio Nederland spreken over het onderwerp: „De nieu we taak van het Prins Bern- hardfonds**. dat mooie is heel weinig meer over. Walcheren is opgeofferd voor de vrijheid van ons va derland en de Hollanders zijn iets verschuldigd aan de Zeeu wen. .Vergeefsch zal hun beroep op Amsterdam dan ook niet zijn", aldus de Burgemeester. De heer A. Hoolhorst uit Oostburg sprak hierna over den zwaren strijd, die gevoerd is en nog gevoerd wordt om Zeeland er weer bovenop te krijgen. Hij sprak den dank uit voor alles wat Holland reeds gedaan heeft voor Zeeland. De Zeeuwen vertrokken daarna naar de woningen van den Am sterdammers, die deze open gesteld hadden voor de gasten, om den slaap, dien ze gedu rende de reis tekort gekomen waren, in te halen. De Amsterdammers offeren en helpen Als een 800-tal Zeeuwen zich verspreiden over Amsterdam, dan is het sporadisch als we er een ontmoeten. Wie geen speldje droeg, kon er zeker van zijn, dat hij of zij binnen twee minuten voorzien was. In negen van de tien geval len door Amsterdamsche jon gens of meisjes, die in grooten getale de straten „onveilig" maakten met collectebussen. Allerlei vereenigingen en cor poraties werkten mee aan het welslagen van de collecte. Op den Dam vonden zang uitvoeringen plaats door de reeds genoemde koren, waar de Amsterdammers in groo ten getale luisterden en waar ze prompt overrompeld wer den door vlotte Amsterdam sche meisjes en de meer ver legen Zeeuwsche schoonen. Door de hoofdstraten trok een stoet van brandweerwa gens, waarbij een oude „mu seumspuit" met glimmend ge poetste ketel zijn fluitstooten paarde aan de siren:,# der mo derne wagens. De talrijke met bussen gewapende brandweer lieden vormden hierbij een cordon, waar niemand door kon breken. Wilde men van de bovenverdiepingen niet naar beneden komen, de wakkere brandweerlieden zetten den helm af engooien maar! Zoo kwamen de bussen vol. Voor sommigen leek het te Stichting voor de land bouw in Zeeland De samenwerkende land bouw- en landarbeidersorgani saties in de provincie Zeeland hebben ac.n hun orgaan van samenwerking den rechtsvorm van een Stichting gegeven. Deze Stichting draagt den naam: „Stichting voor den Landbouw in Zeeland". De statuten der Stichting zijn op gesteld overeenkomstig het concept, dat indertijd aan de provinciale afdeelingen, die overwogen om hun afdeeling in een bepaalden rechtsvorm te gieten, is verstrekt. Artikel 7 der statuten luidt: Teneinde overeenkomstig de vorige artikelen werkzaam te zijn, kan de Stichting in de provincie Zeeland optreden als orgaan der Stichting voor den Landbouw, indien zij als zoo danig door het bestuur van laatstgenoemde Stichting is er kend overeenkomstig de daar omtrent in de statuten van de Stichting voor den Landbouw gestelde regelen". Het Hoofdbestuur der Stich ting heeft besloten de in dit artikel bedoelde erkenning te verleenen. Verwacht mag worden, dat in eenige andere provincies het tot oplichting van een Stich ting zal komen. Aangeteekend zij daarbij, dat het Hoofdbe stuur op het standpunt staat, dat de provinciale afdeelingen daarin vrij zijn. Eenige hebben blijkbaar aan dezen vorm, die in verband met het optreden naar buiten zekere voordeelen biedt, geen behoefte. Candidaatstelliug leden Eerste Kamer der Staten Generaal Voor de op 12 Juni 1946 plaatshebbende stem ming ter verkiezing van de leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, heeft op Vrijdag 21 Juni 1946 de candi- daatstelling plaats gehad. In de provincie Zeeland werden bij den Commissaris der Koningin de onderstaande lijsten ingediend: Partij van de Arbeid: 1. E. Brongers- a te Heemstede 2. J. J. Kramer te Brunssum 3. H. de Dreu te HaveJte L. A. van Doorn te Utrecht 5. J. G. Tans te Maastricht 6. P. C. de inge te Middelburg. Part., van de Vrijheid 1. J. L. Ver bogen te Vlissingcn 2. D. W. Linden- bergh te 's-Hcer Arendskerkc 3. H. C. van de Zandc te Nieuwerkcrk 4. Ir. M. J. Stoel Fcuerstein te Goes. Hist. Unie 1. J. Reyers te Kamerik 2. Drs. F. A. Kraayeveld te Heerlen D. W. van der Put te Zcven- G. H. Luyendijk te Middel burg 5. H. van Galen Last te Amers foort 6. D. Lankhuyzen Szn. te Raami- Ant. Rev. Partij 1. Jbr. Mr. H. A. i. van Asch van Wijck te Doorn 2. Ir. G. A. Diepenhorst te Zeist 3. J. Hommes te 's-Heer Arendskerke 4. Drs. J. H. Gispen te Vught 5. Dr. E. Oos- terhuis te Eindhoven .6 Prof. Dr. J. Scvcrijn te Utrecht 7. A. D. van der schans te Andel. Comm. Partij Nederland: 1. A. Kocjemans te Amsterdam 2. J. H. Her mans te Vaals (L.) 3. N. A. Mourcr te Groningen 4. J. Brandenburg te Am sterdam 5. J. van Santen te Amster dam 6. W. Groeneweg te Utrecht 7. H. J. Averink te Haarlem 8. M. D. Proper tc Haarlem 9. H. B. Otto te Enschede 10. G. van Praag te 's-Gra- :nkagc. Katholieke Volkspartij 1. A. C. de Bruijn tc Maartensdijk Lieshout Eindhoven 3. Prof. Dr. J. 1. J. M. Schmutzer te Utrecht 4. P. Raas te 's-Hccrenhock. Staatk. Gcref. Partij 1. J. W. van Houdt te Rijsscu (O.) 2. A. J. Schot tc Middelburg 3. J. H. Koppelaar te Middelharnis. Zij die slaagden VOO!' aoiUJlltBCXJ. iccn zzci, IC Voor het eindexamen aan de R.H.B.S. automatisch te gaan, maar wie Aid. A kan een cosmopoliet als de Amsterdammer is, kwalijk ne men dat hij z'n gevoelens toont. Wij komen hierop in ons vol gend nummer terug. Hartog tc Goes P. G. de Jonge te Ovczande J. J. Mol te Oudclande J. J. M. van Oevcrcn. Kortgene W. D. A. v. d. Velde te Kloetinge W. Vos kuil te Kapelle C. H, van dc Weert tc Goes H. Wilschut te Goes. Afge wezen geen.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 2