VRUE STEMMEN DAGBLAD VOOR ZEELAND Ontmoeting van Hook-Sjahrir Fransche Regeering gevormd Ministers confereeren in ...Londen N Dinsdag 25 Juni 1946 Se JAARGANG NUMMER 496 Alg. Leiding: B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma. Hoofdredacteur J. Koekebakker. Redactie en Admin.: Goes, Beestenmarkt 2 Tel, 2163, Gironummer 410353 Neaerlandsch Indie Het land der onbegrensde mogelijkheden De nieuwe wereld, die sinds de ontdekking van Christofo- rus Columbus voor het ver baasde Europa is opengegaan, heeft in zijn snelle, nog geen vjjf eeuwen oude ontwikkeling, hl toenemende mate het oude moederland verbaasd door de radikale opvattingen, die zich erin hebben ontplooid. Het schijnt dat heele perio den van natuurlijke groei zijn overgeslagen, zoo onstuimig heeft zich het land van de In dianen, later van de cowboys en de Europeesche landverhui zers omgezet in een hoog-ka- pitalistisch land, waar wolken krabbers, groote trusts, milli- ardaira en technische wonde- tesmwoordï zullen ztln. ren steeds massaler schijnen - dan in de oude wereld. Ook de massa-stakingen van tegen woordig zijn geweldiger dan in eenig ander land, en lijken wel telkens weer onvermijde lijk. Men vraagt zich wel be zorgd afwat moet daarvan komen? Is er geen blijvende economische vrede mogelijk in het thans wel rijkste land van de aarde? Waar overvloed en welvaart is voor allen, moet daar aldoor gevochten worden over de verdeeling van het rij kelijk voorhanden goed? Ook de geestesgesteldheid in Amerika heeft zich ont plooid tot een levensbeschou wing, die in veel opzichten zich ver verheven waant boven de verouderde opvattingen van de wereld, die de landverhui zers uit Europa achter zich hadden gelaten. Amerika ge voelde zich en voelt zich nog geëmancipeerd tegenover ouerwetsche menschen van het oude werelddeel. TocTl zijn hier wonderlijke dingen mogelijk. Een paar staaltjes van van daag. De Amerikaansche negers Het land, dat zich er op be roemd heeft, geen vooroordee- Ien te kennen, en de stelling verkondigt, dat alle burgers er gelijk zijn voor de wet, heeft toch sinds eeuwen een klasse van menschen in zijn midden, die zich diep veronge lijkt voelen, ondanks die wet- telgke gelijkheid. Het zijn de Amerikaansche negers. Vroeger slaven, en na hun bevrijding toch geminachte medeburgers, hebben de ne gers zich toch opgewerkt tot een geestelijk belangrijk deel der bevolking. Alle beroepen zijn onder hen vertegenwoor digd, geleerden en kunstenaars tellen zij evengoed in hun kring als de blanken. Maar toch gevoelen zij zich achter gesteld in heel dit geweldige en hoog ontwikkelde land. En wat hebben zij nu ge daan? Het nationaal negercongres te Detroit heeft besloten een beroep te doen op de Vereen. Volkeren, wegens de verdruk king van 13 millioen van hun rasgenooten in de Vereenigde Staten.' Zij zonden tevens een boodschap naar president Tru man, waarin zij zeiden dat hun beroep ,.een historisch moment is in het leven der natie". Zoo staat het vrije en voor uitstrevende Amerika tegeno ver alle verbonden volkeren beschaamd, wegens de achter uitstelling van een deel van zijn eigen onderdanen. Protestant en R. Katholiek In de Europeesche wereld is. VAN MOOK heeft Soetan Sjahrir verzooht nadere toe lichting te geven op de laatste Indonesische tegenvoor stellen, zoo wordt uit niet-officieele bron bericht. Na de bijeenkomst, die, naar verluidt, op neutraal gebied bü den geallieerden verbindingsofficier is gehouden, is geen communiqué verstrekt, doch men neemt aan, dat Sjahrir na derhand een onderhoud heeft gehad met G. Mackereth, den Britschen Consul-Generaal. leger, waarin alle deserteurs wor den gewaarschuwd zich voor 15 Juni aan te melden, zijn onlangs door een vliegtuig neergeworpen. Volgens betrouwbare bron is de reactie daarop onbevredigend ge weest. Volgens een officieele In donesische verklaring zijn alle Ja- panneezen uit Midden en Oost Ja va geëvacueerd. Duizenden Ja- panneezen zijn in West-Java vast gehouden om voor de geallieerden te werken. Hoewel op Midden-Java de eva cuatie met vliegtuigen van d£ R.A.F. voortgang heeft is de eva cuatie waarbij men had toege- Sjahrir 2al heden per vliegtuig naar Solo vertrekken. Na daar een kort bezoek te hebben ge bracht, zal hij zich naar Oost-Ja va begeven, waar hij een onder zoek zal instellen naar de maatre gelen, welke reeds genomen zijn om de rijst voor India bijeen te brengen en te vervoeren. Daarna zal hij op 29 Juni een plenaire ka binetszitting te Djogjakarta bij waar Soekarno en Hatts Sjahrir zal vergezeld worden door den minister van Economische Za ke^ Darmawan en Maria Ulfah Santoso, minister van Sociale Za ken. De andere ministers, die mo- zegd 1000 geïnterneerden per week menteel te Batavia verblijven, zul per trein naar Batavia te zaUen len de kabinetszitting eveneens bij brengen, uitgesteld. wonen en over eenige dagen naar Djogjakarta vertrekken. Evacuatie van Japanners Op Japansche deserteurs, die men aanneemt in West-Java te zamen met ongeregelde Indonesi sche benden aan het zwerven zijn, zal binnenkort zonder waarschu wing worden geschoten, aldus een bevel van het geallieerde hoofd kwartier. Pamfletten met een or der van generaal-majoor Itsuo Mabuchi, den waarn. opperbevel hebber van het zesde Japansche de opvatting gegroeid, dat bei den elkander noodig hebben en elkander moeten verstaan. De Paus als hoofd der Kaholieke Kerk, wordt toch wel door heel Europa erkend als een der groote leiders van de Christenheid, naar wiens woord algemeen wordt geluisterd als naar een belangrijk woord. Maar in het verlichte Ame rika hebben de protestantsche kerken opnieuw stelling geno men tegen het handhaven van de Amerikaansche ambassa de bij den Heiligen Stoel. Daartegenover heeft presi dent Truman hetzelfde be toogd, wat eertijds door presi dent Roosevelt werd getuigd, toen hij zijn persoonlijke afge zant zond naar de Roomsche Curie, n.l. dat de ambassadeur Myron Taylor werd gezonden naar het Vaticaan, opdat alle krachten die voor den vrede willen werken zouden worden samengebundeld. En Truman kon er bij voegen, dat de vre de nog niet was geconsolideerd zoodat blijvend contact nog wenschelijk was. Zulk een strijd komt ons, Europeanen, vrij ouderwetsch voor. Van Amateur-bokser tot milliardair De snelle promotie, in één menschenleeftijd, van een niets-bezitter tot een van de upper ten in Amerika, is een verschijnsel dat in het oude Europa maar sporadisch voor komt, doch nog steeds in Ame rika voor ieder mogelijk is, volgens de opvatting der Ame rikanen zelf. Ieder brengt die mogelijkheid met zijn geboor te mee, zoo is het stille ge loof. Ook hiervan een staaltje. Bernard Baruch is er weer een bewijs van. Als zoon van een arts was hij amateur-bok ser. En nu is hij de groot-in dustrieel, die den wereldoorlog hielp winnen, en thans den strijd aanbindt tegen 't atoom gevaar. Een figuur, die ook in Eu ropa wordt gewaardeerd. Red. Toestand in Deli Een brief, gepubliceerd in he' In donesische blad te Medan ..Min- bar", werpt een duidelijk beeld op aen toestand ir. het district Deli. De Indonesische schrijver verdeelt de arbeidende bevolking van het district in drie groepen. De eerste groep bestaat uit be heerders en administrateurs; de tweede groep bestaat uxt voor mannen en geschoolde arbeiders en de derde groep uit losse arbei ders. De schrijver verklaart, dat de eerste en tweede groep rond- loopen met wandelstokken er. niets doen, terwijl de derde groep werkt als slaven. Geen 10 procent van hen heeft voldoende k'.ecren. Hun kinderen hebben vier jaar zonder kleeren geloopen. De di-, stributie van 4000 kleedingspakket ten door den plaatselijken leider, Abdul Karlm, onder drie distric ten in Langkat op Oost-Sumatra komt echter de eerste en tweede groep ten goede. 52 gevangenen bevrijd 52 Mannen, vrouwen en kinderen zijn uit een Indonesisch concen tratiekamp te Batoe Boesoek, 20 km. van Padang, bevrijd, toen 4 compagnieën Britsche troepen op den I9en Juni het kamp bezetten zonder eenigen tegenstand te ont moeten. Zij hebben 13 kampwach ten gearresteerd. Op den terugweg werd de colonne tweemaal uit een hinderlaag aan gevallen. Hierbij werden twee Britsch Indische soldaten gedood, Communistische eischen aanvaard Officieel is medegedeeld, dat Bi- dault een regeering gevormd heeft. Bidault zelf zal, behalve als mi nister-president, ook als minister van buitenlandsche zaken optre den. De twee vice-presidenten zijn Maurice Thorez (Communistische leider) en Felix Gouin (Socialist). Verder hebben in de regeering o.a zitting Francisque Gay (MRP) en Alexander Varenne (verzetsbewe ging) als minister van staat, Ro bert Schuman (MRP) als minister vari financiën, Edouard Depreux (socialist) als minister van bin- nenlandsche zaken. De socialisten hebben in deelne ming aan de regeering toegestemd op de volgende voorwaarden: ra tificatie van Leon Blum's te Was hington gesloten overeenkomst, het houden van de eerstvolgende verkiezingen op 15 October a.s bespoediging van het opstellen van een grondwet en regeling van de kwestie der loonen bij voor koming van prijsstijging. Blaault heeft in beginsel de eiseh der communisten tot een onmid dellijke algemeene verhooging van salarissen en pensioenen aan vaard. De communisten hadden hun deelname aan het kabinet af hankelijk gesteld van het aanvaar den van dezen eisch. terwijl een voorraad munitie werd bied verklaard. buitgemaakt. De gevangenen, die nu in Rapwikamp verblijven, zijn zeer vermagerd. Zij verklaarden, dat zij slecht behandeld werden. Zij kregen weinig voedsel en werden dikwijls geslagen. Het kamp werd bewaakt door het „Laskar Rak jat" (volksleger) en later door de „Polisi Tentara" (militaire politie) Van de 82 gevangenen zijn er in een paar weken tijds 30 gestorven van ontbering. Het republikeinsche ministerie voorlichting deelt mede, da+ bij. bovengenoemde actie 60 Brit sche soldaten werden gedood en 30 Indonesiëërs gedood of gewond. Geen optimisme Voor radio Djokjakarta heeft een spreker verklaard, dat binnenkort strijd op groote schaal zal uitbre ken. Wij zijn voorbereid, aldus de spreker, maar ongerechtvaardigd optimisme is niet geoorloofd. Door eenheid alleen kunnen wij de moeilijkheden te boven komen Tangerang gesloten Tangerang is niet alleen voor mi litairen buiten dienst, maar ook voor alle burges tot gesloten ge- Kabinetsformatie AAR wfj vernemen, droe gen de ministerieele De- sprekingen, welke in het afgeloopen week-end t< Londen gehouden zijn, een In formatief karakter. Alvorens ten aanzien van de kabinetsformatie een beslissing te nemen, heeft de formateur het gewenscht ge acht, zich nopens verschillende vraagstukken te oriënteeren. De Nederlandsche ministers, die gedurende het week-end, bespre kingen te Londen hebben gevoerd zijn Zondagmiddag per vliegtuig naar Nederland teruggekeerd. Nader vernemen wij, dat de mi nisters Drees, Beel en van Royen te Londen een ontmoeting hebben gehad met Mr. E. N. van Kleffens, den vertegenwoordiger van Neder land in den Veiligheidsraad, en Jhr. Mr. Tjarda van Starkenborgh Steehouwer, den Nederlandschen ambassadeur te Parijs. De Neder landsche Ambassadeur te Londen, Jhr Mr. E. F. M. J. Michiels van Verduynen was bij de ontmoeting aanwezig. Over den aard van de besprekingen is niets bekend. Wel kar echter gezegd worden, dat de ministers geen contact met de Engelsche regeering hebben ge had, zoodat de veronderstelling voor de hand ligt, dat zij naar Londen zijn gekomen, omdat deze stad een gemakkelijk ontmoetings punt vormde, vooral voor den heer Van Kleffens, die uit Ame rika was overgekomen en zich in verband met de vergadering van den Veiligheidsraad, die gisteren begon, zoo snel mogelijk naar New-York moest terugkeeren. Aan het bovenstaande kan nog worden toegevoegd dat minister Meynen niet heeft deelgenomen aar de besprekingen. Zijn bezoek schijnt uitsluitend verband te hou den met zijn inspectie van de Ne derlandsche troepen, die in En geland worden opgeleid. Groote plannen bij de K.L.M. Bij gelegenheid van den doop van het nieuwe K.L.M.-toestel „Para maribo" ontvouwde de heer Ples- man zijn plannen voor de naaste toekomst. In November zal drie maal per week een luchtlijn gevlogen wor den Amsterdam—New YorkCu racao; in October: twee maal per week AmsterdamLissabon, Da karBuenos Aires en twee maal per week MiamiParamaribo-Rlo de JaneiroBuenos Aires. Zoo zul len tien machines drie wereld deel en aaneenrijgen. Groote aan-' koopen liggen nog in het voorne men voor de allernoodzakelijkste verdere ontwikkeling: Zuid-Afri- ka, andere lijnen door Azië en ten slotte als sluitstuk een heel stel- van hierop aansluitende ver bindingslijnen. De Zuid-Ameri- kaansche gebieden van Nederland beloven wonderlijke ontplooiing voor Nederlands energie in de wereld. Ware vrijheid is zelfbeperking, geen bandeloosheid. Het noorden onzer provincie krijgt Koninklijk bezoek Naar wij' vernemen zullen H. K.H. Prinses Juliana er. H. Prins Bernhard op Done' 27 Juni een bezoek bren,_. 'an Schouwen, Duiveland, "olen en St. Philipsland. Eeresaluut aan Engeland Op het oogenblik worden be sprekingen gevoerd door Carl Briels en A. den Doolaard met Nederlandsche en Engelsche autoriteiten om als eeresaluut aan Engeland een grootsche ma nifestatie te geven in het Wem bley stadion te Londen op 31 Augustus a.s. Hiervoor zullen vertegen woordigingen in nationale klee derdracht en groepen uit de ar beidende bevolking der elf pro vinciën medegenomen worden naar Engeland om in samen werking met de aldaar in op leiding zijnde Nederlandsche strijdkrachten een groet te brengen aan de Engelsche be volking. Betooging Belgische oorlogslachtoffers Gisteren had te Brussel een manifestatie plaats van het „Belgisch Nationaal Verbond van Oorlogsgeteisterden". De vergadering was van begin af zeer woelig en toen de minister er op wees, dat alge- heele schadeloosstelling nooit mogelijk zal zijn en dat alleen de essentieele schade zal kun nen worden vergoed, gaven de aanwezigen op luidruchtige wijze hun ontstemming te ken nen. Tenslotte moest de minister onder politiebescherming naar buiten geleid worden waar hij slechts met moeite zijn auto kon bereiken. Benzine blijft in Belgie gerantsoeneerd De ministerraad beeft beslo ten de rantsoeneering van mo torbrandstoffen voorloopig t» handhaven. Dientengevolge blijven ver- keersvergunningen en benzine bons nog steeds van kracht. De conferentie der vier ministers De vier ministers van buitenland sche zaken hebben besloten, dat een strook land in het gebied van Deadige, welke strook door Oos tenrijk is opgeëischt, Italiaansch blijft. Men kwam niet tot overeen stemming inzake de Fransch-Ita- liaansche grens. De bijeenkomst duurde twee en een half uur. Mr. M. P. L Steenberghe Mr. M. P. L. Steenberghe, die het hoofd was van de economische- en scheepvaartmissie in Washington, is benoemd tot Groot-Officier in de Orde van Oranje Nassau. HET WEER Plaatselijk regen Matige wind tusschen Zuid-West en West. Wisselende bewolking, met plaatselijk een paar regen buien. Betrekkelijk koel weer Zon onder 21.04, op 4.21. Maan op 1.5Ö, onder 16.27. Nieuwe Maan: 29 Juni.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 5