Zwitserland de BANKIER VAN EUROPA" STAD EN LAND DUITSCHLAND Middelburg zooals het nu Vlïssïngen Walcheren n Onder bovengenoemden titel lezen wij in de „Zwitsersche ge Illustreerde Courant" het vol gende artikel. Na den eersten wereldoorlog financierde Wall Street den wederopbouw van Europa, hoe wel Europa toen lang niet zoo verwoest was als nu het geval is en de Vereenigde Staten toen haar economische kracht lang niet zoo sterk voor het bereiken der overwinning in moest zetten als ditmaal. Toen stonden haar voor veel kleinere taak veel rijkere middelen ter beschikking. Bo vendien draait Uncle Sam iede- ren dollar twee keer om voor dat hij hem uitgeeft, want hij ruikt slechte tijden, de toestand der wereldpolitiek verontrust hem; hfl weet niet of hij niet spoedig weer zijn gezamenlijke krachten in den strijd zal moe ten werpen. Hij verlangt daarom tegen prestaties. Het scheelde maar een haar of Engeland zou voor het vastgestelde crediet, nog eilandengroepen moeten af staan, die uitstekend als vloot- en luchtsteunpunten voor de verdediging der U. S. A. dienst zouden kunnen doen. De Europeesche volken ont wikkelen een zeer verbazing wekkende energie bij het weg breken der ruïnes in hun lan den, menigeen ook 2elfs bij den wederopbouw. Met steun van sterke Engelsche hulp hebben de Belgen hun land vlug in orde gebracht en ook de prestaties van de Fransche spoorwegbeambten verdienen alle achting, in het Oosten neemt deze eigen hulp een heel onverwachten vorm aan. Daar zijn de verwoestingen nog veel grooter dan in het Westen en nog veel moeilijker weer goed te maken, omdat het hier lan den betreft met een weinig ont Wikkelde industrie. Zwitsers geld en goederen bij den wederopbouw van Europa Wat ongeveer 4.5 millioen menschen uit hun wel niet weelderigen rijkdom, maar re latieven welstand geven kun nen om 300 millioen menschen te helpen, Is slechts een wa terdruppel op een gloeiende plaat. Zwitserland weet dit en daar om brengt het ook in een anderen, bijzonder waardevol- len vorm hulp. Sinds het eind van den oorlog is men on ophoudelijk bezig door verle vendiging van den handel, de Europeesche landen de moge lijkheid te bieden haar produc tieapparaat weer op gang te brengen. Ruwe grondstoffen kan Zwitserland niet leveren, want deze bezit het zelf niet. Maar het rust de leeggeroofde fabrieken in het Oosten en de gebombardeerde fabrieken in het Westen met nieuwe ma chines uit. In de precies tien maanden zijn twintig handels verdragen afgesloten, die in totaal 15 Europeesche landen, waaronder slechts drie vroege re neutralen, het mogelijk maakten, zich door uitvoer naar Zwitserland, de benoo- digde deviezen te verschaffen, om zoodoende weer goederen uit dit land terug te ontvan gen. Met 15 landen konden reeds vergrootingsverdragen worden afgesloten om zoodoende het oorspronkelijk verdrag naar aanleiding van de eerste erva ringen te verbeteren. Acht van de twaalf door den oorlog geteisterde landen, ont vingen ook een financieele hul;-) van gezamenlijk 815 mil lioen Zwitsersche francs, waar van Nederland er 115 millioen kreeg, Engeland 260 millioen, België 50 millioen, Frankrijk 250 millioen, Italië 80 millioen, Tsjecho Slowakije 10 millioen, Polen 45 millioen en Noorwe gen 5 millioen. Het gaat hier niet om eigen lijke credieten, doch om de Zwitersche bereidwilligheid, dadelijk met haar goede renleveringen te beginnen, terwijl het andere land die tegenleveringen pas behoeft uit te voeren, wanneer het zijn totale economische plannen in orde kan brengen over een goederensurplus beschikt. Per Zwitsersche inwoner be rekend bedraagt de gezamen lijke financieele bijdrage voor den Europeeschen wederop bouw rond 180 francs per hoofd. Zelfs tot den offlcieelen dol larkoers van 4.32 francs om gerekend geeft dit als uit komst 43 dollar per hoofd. Zou de U. S. A. de oude wereld in dezelfde mate hebben gehol pen, dan zou ze bij haar inwo nersaantal van ruim 140 milli oen, 5880 millioen dollar voor crediet aan Europa moeten spendeeren. In werkelijkheid heeft de Senaat nu pas zijn veto gege ven om aan Engeland het eer ste crediet te verschaffen en het is nog niet zeker, dat dit land vóór 1 Juli zijn geld zal krijgen. Zelfs dan nog zal Amerika in verhouding tot ztfn bevol kingsaantal ver bij de hulp van Zwitserland ten achter zijn. Ingez. mededeeling GOOI DIE RHEUMATIEK VAN U AF. Dat kan. Rheumatische pijnen zijn een gevolg van onzuiver bloed. A1" ge met de kleine dagelijksche dosis Kruschen uw bloedzuiveren-1 de organen weer normaal op gang brengt, verdwijnen Uw pijnen vanzelf. Maar neem Kruschen wel regelmatig 't Komt eigenlijk Uw heele gestel ten goede en ge voelt U al gauw 'n ander mensch. Bij Apoth. en Drog. Fabr. Grif fiths Hughes Ltd., Manchester (Engeland). Het centrum van smokkel te Hansweert Het „Vrije Volk" schrijft: In de week van 10 tot 15 Juni hebben ambtenaren van de invoerrechten te Hansweert groote hoeveelheden fraudu leus ingevoerde goederen op schepen ontdekt, welke prompt in beslag werden genomen. Het bëtreft hier goederen, welke de schippers via Hans weert trachten binnen te smok kelen en welke deels bestemd zijn voor de zwarte markt in Nederland, terwijl een ander deel zijn weg vindt via Rotter dam naar Duitschland, onder andere koffie. Op een zestal schepen werd voor een waarde van meer dan f 25.000 in beslag genomen. Het betrof hier tientallen kilo's tabak en koffie, tapijten dameshoeden, voiles voor da meshoeden, japonstof, mantel stof en stof voor heerencos- tuums. Op alle mogelijke en onmogelijke plaatsen was de ze smokkelwaar verstopt, maar de ambtenaren kennen zoo zoetjesaan de inrichting der schepen wel en voor de oogen van de stomverbaasde schip pers werden de goederen te voorschijn getooverd. Ook de invoer van Belgische franken begint groote afmetingen aan te nemen. Onder vloerkleeden en tapijten treft men het zoo begeerlijke Belgische betalings middel aan. Zoo vond men laatst een portefeuille met f25.000 aan Belgische franken E.A. Baron van Harderbroek van Harderbroek overleden Zaterdagmorgen is de opper- ceremoniemeester van H.M. de Koningin, R. A. Baron van Har den broek van Hardenbroek, in St. Antoniushoeve te Voorburg, waar hij, na een ernstig auto ongeval op 8 Juni werd opgeno men. overleden. Reyr.oud Adolph Baron van Hardenbroek van Hardenbroek, werd op 11 October 1874 tc Leusden geboren, waar zijn va der burgemeester was. Na zijn vooropleiding bezocht hij Koninklijke Militaire Academie te Breda, welke hij in 1895 als tweede luitenant der huzaren verliet. In 1902 volgde zijn aan stelling tot eersten luitenant H.M. de Koningin benoemde hem in 1905 tot Haar ordonnans officier en van 1912 tot 1919 was hij kamerheer van Hare Majes teit. In 1919 werd hij tot kamer heer-ceremoniemeester bevor derd. Bij het afscheid van graaf J. H. F. du Monceau werd baron van Hardenbroek van Harden broek opper-ceremoniemeester. Sedert 1936 Is hij Groot-Offi cier van het militaire huis van de Koningin. De overledene, wien in den loop der jaren talrijke onder scheidingen werden toegekend, trad veelvuldig op als vertegen woordiger van H.M. de Konin gin. Het stoffelijk overschot zal worden bijgezet in het familie graf te Neer-Langbroek (Utr.). De datum van de bijzetting is nog niet bekend. Senaat in Italië OPGEHEVEN De Italiaansche regeering heeft een decreet uitgevaardigd waarbij de senaat wordt opge heven. De Italiaansche senaat heeft berust op de grondwet van 1848 en was behouden gebleven ge durende Mussolini's bewind. Hij bestond uit zeven koninklijke prinsen en een onbepaald door den koning te benoemen leden. In 1940 bedroeg dit aantal 535. 100 ton bloem Donderdag en Vrijdag vond de uitreiking plaats van de door het Amerikaansche Roode Kruis beschikbaar ge stelde bloem en rozijnen, over het onderwerp: „Harmo- Niet minder dan 100.000 kg. bloem werd door de gezamen lijke Middelburgsche bevolking versjouwd. Den geheelen dag, tot laat In den avond zag men allerlei menschen groote witte balen op hun schouders vervoeren. Het hoogtepunt van de le vendige drukte werd bereikt toen Donderdavond een rij van vijf menschen breed en honder den meters lang op de uitrei king wachtte. Vaders van groote gezinnen reden met handkarren en krui wagens volgeladen met bloem naar huis, vrouwen met wasch manden en kinderen met kus- sensloopen krioelden door el kaar. Er heerschte bedrijvigheid, en dank zij deze edelmoedige gift zullen we koeken met ro zijnen kunnen eten. Causerie Ir. J. Fukken Op uitnoodiging van de per- soneelvereen. van ambtenaren van het Gewestelijk Arbeids bureau, hield Ir J. Fukken, werkmethodekundig ingenieur te Gouda op Donderdagavond 20 dezer in de koffiekamer van het kantoor' der N.V. P. Z. E. M. te Middelburg een causerie nie tusschen mensch en Taak als Efficiency-maatregel". Op duidelijke wijze toege licht met vele voorbeelden, ver telde de spreker zrjn talrijk gehoor, welke methoden toe gepast moeten worden om de juiste sfeer te scheppen tus schen den mensch en zijn werk Na afloop werden nog ver schillende vragen gesteld, wel ke door den spreker werden beantwoord. Vrouwen werken in het puin ONZE SPECIALE VERSLAGGEEFSTER SCHRIJFT: IS Het beeld, dat de bekende promenade Kurfürstendamm t»p vrije dagen toont, is vroo- lijk, maar het laat ons slechts een klein deel van Berlijn zien. Dit niet alleen in den zin, dat tairen te trekken. Veel Berlijnsche vrouwen werken in het puin. Zij zitten tusschen stof en ruïnes en zij bikken steenen schoon, zij rij den met karretjes de afgebik- Berlijn enorm veel grooter op- te steenen naar de verzamel- pervlakte beslaat dan de Kur fürstendamm. Het leven, dat zich op en om den Fürstendamm concen treert is slechts het leven van een kleine groep Berlrjners. In Berlijn wonen op het oogenblik tweemaal zoo veel vrouwen als mannen (veel van deze laatsten zijn nog niet uit krijgsgevangenschap terug ge keerd o.a). Het grootste deel van de Berlijnsche vrouwen heeft geen elegante toiletten meer om op den Kurfürsten damm te flaneeren en de aan dacht van de geallieerde mili- onder het afdek van een lier. En dit alles is nog slechts een gedeelte van wat men vindt. Men is er van overtuigd, dat gelden en goederen op groote schaal via Hansweert Neder land worden binnen gesmok keld, welke niet voor den dag komen. Men doet echter al 't mogelijke om dezen smokkel handel den kop in te drukken. Het vermoeden bestaat verder dat de schippers slechts de stroomannen zijn, die het ge vaarlijke werk op moeten knappen. De eigenlijke geld schieters in de havenplaatsen zitten dan rustig te wachten, totdat de goederen veilig wor den afgeleverd. plaatsen of scheppen de hui- zenrësten op hoopen. Voor dit werk ontvangen de vrouwen maar 72 pfennig per uur. Het is dan ook niet het loon dat hen trekt, het zijn de levens middelenkaarten voor zwaren arbeid, die zij voor dit werk krijgen. De tentoonstelling van hui- zenresten en menschelijke el lende in Duitschlands hoofd stad wekt medelijden op, maar wij als Nederlanders voelen di rect naast dit medelijden weer het leed, dat ons werd aange daan in den bezettingstijd. En zoo staan wij hier, waar ook veel Duitschers geleden heb ben onder het nazi-regiem, vaak voor de moeilijke vraag: moet hier geholpen worden Zeggen wij ja (hier bedoelen wij niet, dat Nederland moet helpen aan den opbouw van Duitschland, maar hulp in het algemeen), dan begrijpen wij ons zelf niet. De Duitschers hielpen ons nooit, integendeel. Zeggen wij nee, dan denken wij met angst aan de toekomst van Europa, want zooals wij al vroeger zeiden, moet in den opbouw van Europa ook Duitschland een rol spelen, zij het dan een zeer ondergeschik te en voor het grootste deel ten gunste van de geallieerden. Propaganda-vergadering Chr. Metaalbevverkersbond Donderdagavond heeft een propaganda-avond in het C. J. M. V.-gebouw plaats gehad van de afd. Vlissingen van den Chr. Metaaluewcrkersboiid. De voorzitter, dhr Sorel, sprak 'n openingswoord, waar na dhr Wetselaar de jubilee- rende leden van de afd. Vlis singen, toesprak en hun de bondsinsignes voor het 25-ja- avond heeft op verzoek van de rig lidmaatschap overhandig de. Tevens sprak dhr. Rol vink, de nieuwe districtsbestuurder voor Zeeland een kort woord. Hierna hield dhr Wetselaar een causerie, getiteld: „Trouw moet blijken". Op duidelijke wijze belichtte spr. den toestand in de arbei derswereld in de laatste helfl Ier vorige eeuw en wees op den arbeid van mannen als Groen van Prinsterer, Kuyper en Talma, die veel misstanden hebben verbeterd. Toch is de huidige toestand nog voor verbetering vatbaar, terwijl de zegen van den arbeic' aan allen ten goed moet ko komen. Het goede der aarde is niet alleen voor de rijken. Dhr. Rolvink sloot met dank zegging. Propaganda-avond De Schakel. Zaterdagavond werd door de N W. G. O. N. „De Schakel" voor het eerst na 7 lange jaren een propaganda-avond georganiseerd, waarbij het tooneelstuk „Mijn heer en Mevrouw" van James Jo- land, werd opgevoerd. De Voor zitter de heer I. Weug, sprak een kort openingswoord en heette een ieder hartelijk welkom en ging in gebed en zingen van liederen voor Tusschen de bedrijven door werd door de voorzitter iets verteld over het nut van „de Schakel'1 en het jeugdwerk. Het tooneel stuk werd met goed verloop ge speeld, zoodat ieder zich ver maakte en tevreden huiswaarts keerde. Bloemuitreiking. Zaterdag had in de Scheldehal de uitreiking van bloem en ro zijnen plaats, waarvan wij ln ons vorig artikel melding maakten. De uitreiking verliep onder be waking der politie, uitstekend. De verdeeling geschiedde door perso neel van het Roode Kruis. Ook zagen wij Amerikanen, die ver schillende foto's maakten. De hulp der padvinders en particulie rer, bleek niet noodig te zijn door de goede organisatie. In de morgenuren zagen wij de men schen in ï-ijen staan, later op den dag konden zij direct geholpen worden. Tentweek Leger des Heils. Zaterdagavond had de opening plaats van de tentweek die door hef Leger des Heils te Vlissingen van 22 tot en met 30 Juni gehou den zal worden. De opening ge schiedde door Luit.-Kol. W. P. Rawle van het hoofdkwartier te Amsterdam. Er zullen verschillen de predikanten van allerlei icn tingen spreken. Ook is er mede werking van verschillende zang- vereenigingen en muziekcorpsen In de tent is plaats voor ongevec 300 man en er wordt een groot- opkomst verwacht. VEERE De Gamalenvangst Aan de Gemeentelijke vischmijn werd in de week van 10 tot 15 Juni, 3111 kg. consumptiegarnalen aange voerd. Ringrijdery Tijdens een op Zaterdag ge houden vergadering van de ringrijders alhier, werd beslo ten om op den verjaardag van Z. K. H. Prins Bernhard een ringrijderij te paard te doen plaats vinden. MIDDENSTANDS -DIPLOMA Voor het Middenstandsdiploma te Ber- ;n op Zoom slaagden de dames T. Beckc, J. Blom en T. de Jong. en dc heeren D. Ancmact. G. Bolier. W. Bijl, Ca Geuze. M. van der Gouwe, M. Hage j. Poot. allen te Scherpenisse. Zij alen genoten hun opleiding van den heer C. A. A. Kouwman. hoofd der school te Scherpenisse. die met zijn onderwijs dus mooi resultaat boekte.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 4