Él VRIJE STEMMEN DAGBLAD VOOR ZEELAND Reactie op tegenvoorstellen te Batavia Speer doet onthullingen Maandag 24 juni 1946 2e JAARGANG NUMMER 495 Alg Leiding: B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma. Hoofdredacteur J. Koekebakker. Redactie en Admin.: Goes, Beestenmarkt 2 Tel. 2163. Gironummer 410357 Het Heilige Land Zoo heet van ouds de land streek waar Jezus op aarde heeft vertoefd, waar het volk heeft geleefd, waaruit Hij ge boren werd, en waar tallooze namen en ruïnes herinneren aan het Bijbelboek, dat ons de geschiedenis van dit volk en de geschiedenis van Jezus Christus in Zijn omwandeling op aarde voor oogen stelt. Wij zien er Abraham wandelen, wij zien er den grooten koning David, wg zien er Jozef en Maria optrekken naar Bethle hem, wij zien er den gekruisig den Heiland, die de Heiland der wereld is geworden. En steeds trekt het hart der Christenheid in eerbiedig her denken naar deze gewijde stre ken. Steeds ziet het volk van Israël in weemoedig verlangen uit naar een terugkeer naar 't oude vaderland. Maar wat is Palestina thans? Een grootendeels Arabisch land, waar de Mohammedaan- sche godsdienst de leidende re ligie is. Zelfs op de van ouds voor Jood en Christen heilige plaatsen staat de moskee, als een teeken, dat daar Allah wordt aangebeden. En de Christelijke nederzettingen zijn luttel, de Joodsche gemeen schap was tot voor kort een kleine minderheid. Dit is langzaam aan veran derd. Onder Britsche leiding, die van den Volkenbond na den vorigen wereldoorlog het man daat over PalesMna had ont vangen, nadat het op de Tur ken veroverd was, hebben de Joden gelegenheid gekregen zich weder in Palestina te ves tigen, naar de belofté van Bal four, dat zij daar een nieuw te huis zouden vinden. En nu zijn ze er, in steeds grooter getale. En ze hebben veel grondgebied in cultuur ge bracht, en veel instellingen ge schapen van socialen en weten- schappelijken aard. De toestroo ming van nieuwe Israëlieten moest worden beperkt, omdat het heele land in handen van de Joden dreigde te komen, terwijl de meerderheid der bevol king, die uit Arabieren bestond en nog bestaat, steeds meer in een noodpositie dreigde te ge raken, en steeds feller protes teerde tegen dien toevloed van .vreemdelingen" Engeland geraakte tusschen twee vuren. Nu staan de partijen fel te genover elkander. Beide zijn gewapend. Beiden keeren zich tegen den bezetter, die in hun oogen hun onrecht doet. Sa- botage-daden, moorden en ont voeringen zijn aan de orde van den dag. Hoe redt Engeland er zich uit? De geheele Arabische Liga stelt zich aan de zijde van de Palestijnsche Arabieren, wier opperhoofd juist uit Frankrijk is ontsnapt, en zich bij hen ge voegd heeft. De Moefti is po pulair als weinigen in dit Ara bische land. De Joden worden rebelsch en keeren zich tegen de Brit ten die zij trouwbreuk verwij ten. Een Britsch-Amerikaansche Commissie heeft het voorstel gedaan, onmiddellijk 100.000 Joden in Palestina toe te laten, die thans in Europa geen wo ning meer kunnen vinden. Maar Engeland durft niet te besluiten dit uit te voeren. Hoe kom hier een oplossing? Of wordt het een burgeroor- Genoemd ontwerp hield in. dat in de toekomst een Indonesische republiek gevormd zou worden als onderdeel van den Indonesi- schen federatieven vrijstaat bin nen het kader van het Koninkrijk. Nu doelt men op een Indonesi- schen vrijstaat met weglating var. de federatieve constructie welke een bondgenootschap met Nederland zou sluiten. Ofschoon Nederlandsche kringen zich den ernst van dit verscnil- punt bewust zijn, zien zij toch de mogelijkheid en wenschelijkheid van verder overleg en besprekin gen met de republikeinen in. Ge noemde kringen zijn van meening dat de goede resultaten van deze besprekingen in geen geval bij voorbaat uitgesloten of in twijfel getrokken moeten worden. Volgens betrouwbare mededee- lingen heeft, na de overhandiging van de tegenvoorstellen, inder daad een inleidend semi-officieel contact plaats gehad tusschen de beide partijen. Dezelfde bron deelt mede, dat men kan aanne men, dat in de eerstkomende da ger. dit semi-officieel contact ver nieuwd zal worden. Het optreden der Britten „Ik heb vernomen, dat de groo ts stroom der gerepatrieerenden bittere gevoelens jegens de Brit ten naar Nederland medebrengen Dit is te betreuren, omdat het te wijten is aan onvoldoende bekend Neaerlandsch Indie BEVOEGDE Nederlandsche kringen te Batavia deelen de meening, welke uitgedrukt is in het communiqué van den Regeeringsvoorlichtingsdienst te Den Haag, vol gens welke de laatste Indonesische tegenvoorstellen een stap terug zq'n, vergeleken met het ontwerp, dat werd overge legd by het laatste verblyf van Dr. van Mook in Nederland. S.D-politiec'nef te Hannover Naar de Britsche bestuurs commissie in Duitschland be kend maakt, is de chef der po litie te Hannover, Schulte, die onlangs door de Britsche auto riteiten gearresteerd is, tijdens de bezetting lid geweest van den Sicherheitsdienst in Neder land. Toen het militair gezag den man benoemde was het niet is alVzet zoodra er voldoende van dit feit op de hoogte. Hij getuigenverklaringen beschik baar waren. log, gepaard gaande aan een opstand tegen het Britsche ge zag? Wellicht dat uit Amerika het verlosende woord zal ko men. De Amerikaansche senator Edwin Johnson, vooraanstaand lid van de Militaire Senaats commissie, heeft er op aange drongen, dat Engeland zijn mandaat zou afstaan aan de Vereenigde Staten. Dit mach tige land zou niet aarzelen, zei- de hij, om terstond uitvoering te geven aan het besluit der bovengenoemde commissie tot het direct toelaten van 100.000 Joden. En tevens zou Amerika het aandurven, de door Bal four gegeven belofte te hono- reeren nu, naar hij zeide, Engeland die belofte trouwe loos had gebreken en Pales tina werkelijk maken tot een Nationaal Tehuis voor de ver volgde Israëlieten in de ge heele wereld. Hiermee komt hij in het ge vlei van het Joodsche Bureau voor Palestina, dat heeft ver klaard: ,,De eenig juiste, prak tische en duurzame oplossing van het dubbele probleem van Palestina en het Joodsche volk is de vestiging van Palestina als Joodsche staat. Maar wat moet er dan met de Arabieren gebeuren, die er ook al honderden jaren wo nen? Red. heid met en te weinig begrip van de uiterst moeilijke taak van de Britten op Java", aldus heeft Wing Commander Thomas Stuart Tuil van de R.A.F. in een inter view met een redacteur van A. N. P. verklaard. Tuil is onlangs uit Java teruggekeerd en vertoeft thans in Nederland om zijn Neder landsche aanstaande echtgenoote te bezoeken. Hij is zeer goed geinformeerd met betrekking tot de moeilijkhe den op Java, van het eerst begin af, daar hij een van de eerste ge allieerde vertegenwoordigers is geweest, die na de capitulatie van Japan op Java zijn geland. Op 1 September is hij, met slechts 9 man, per valscherm op Midden-. Java neergelaten. Zij bevonden, plotseling, dat er te zorgen was voor de voeding en de bescher ming van ongeveer 12.000 Europea nen. „Toen ik landde", aldus Tuil, waren er teekenen van een vree- sehjke politieke opwinding en ik zag. dat het moeilijk zou zijn er goed door heen te komen. Overal waren jongelieden aan het mar- cheeren en vele Indonesiërs droe gen de rood-witte kleuren van de nationalistische beweging. Aan Nederlanders, die vragen, waarom Groot-Brittannië niet met een sterke strijdmacht op Java is gekomen en op het geheele eiland de orde heeft hersteld, wil Wing commander Tuil in herinnering brengen, dat de Britsche strijd krachten de stipte instructies had der- om een zoo neutraal mogelijk ke houding aan te nemen. En ver der, indien de Britten hadden ge tracht „de orde te herstellen", zouden de Indonesiërs de Neder landers, die in het binnenrand als gijzelaars werden vastgehouden, hebben gedood. En tenslotte, dooi de plotselinge ineenstorting van Japan, waren er niet voldoende troepen beschikbaar om de pacifi catie van zulk een enorm gebied, als toen moest worden bezet, door te voeren. Tenslotte wees Tuil er nog op, dat de geallieerde teams tusschen October en December 1945 zorg hebben gedragen voor de evacua tie uit het binnenland van onge veer 14.000 personen; in December kwamen daar nog 11.000 bij. Onderzoek naar dood van Britsche soldaat Men heeft een onderzoek inge steld naar den dood van een Britsch soldaat, die in Batavia in de nabijheid van het Paleis van den luit.-Gouverneur-Generaal, Dr. van Mook, in zijn hart is ge schoten. Tijdens het lossen van het schot wtiren verschillende gewapende schildwachten en Nederlandsche soldaten in de nabijheid. De export van Bali Tijdens de maand Mei heeft Bali 1031 ton rubber naar Amerika ge ëxporteerd ter waarde van 800.000 Ned. Ind. guldens. Verder 266 ton kokosnootolie, 99 ton Sojaboonen. 61 ton fruit, 20 ton eieren, 15 ton varkensvet naar Semarang, 115 koeien en 475 varkens naar Soera baja. De totale invoer bedroeg 774 ton. Prins Bernhard bezoekt Ned. troepen in Engeland Het bezoek dat Prins Bern hard Zaterdag aan het hoofd kwartier der Nederlandsche troepen in Engeland bracht, heeft bijna twee uur geduurd. De Prins maakte onder leiding van den commandant, generaal- majoor D. van Voorst Evekink een rondgang langs de verschil lende afdeelingen en daarbij werden de Engelsche officieren van de Britsche militaire mis sie, die bij het hoofdkwartier zijn gedetacheerd, alsmede de Nede1 >mdsche afdeelingschefs aan hem voorgesteld. Van het hoofdkwartier begaf de Prins zich naar de kazerne aan de Westbournestreet, waar de Ne derlandsche troepen, die tot het detachement van het hoofd kwartier behooren, stonden op gesteld. De Prins betuigde zijn groote tevredenheid over de militaire organisatie. Bij de voortzetting van zijn inspectietocht zal Prins Bern- hard vergezeld worden door den minister van defensie mr. J Meynen, die Zondag per vlieg tuig te Londen aankwam. Onderhandelingen in Britsch-Indie in impasse Naar het schijnt zijn de on derhandelingen van de Congres partij met den onderkoning vastgeloopen. Het antwoord van den onderkoning op den brief van de Moslem Liga wordt in kringen van de congrespartij ge zien als een belemmering voor het congres om de voorstellen van de Britsche kabinetsmissie voor een voorloopige Britsch-In- dische regeering te aanvaarden. Men zal echter een definitieve beslissing over deze aangelegen heid uitstellen tot Pandit Neh- roe te New Delhi is aangeko men, zijn meening aan het be stuur der partij kenbaar zal heb ben gemaaKt. 1 Mei 30 Augustus Ten bate van oorlogsslachtoffers en ter voorziening in óorfogsnooden EEN DAAD!: Frankeer als regel met een Nationale Hulpzegel. De inflatie in Hongarije De inflatie in Hongarije ver loopt zoo fantastisch snel, dat de drukkers van bankbiljetten niet meer aan den vraag kun nen voldoen. De prijzen op de zwarte markt stijgen met 100 150 pet. per uur. De regeering heeft toegezegd, tegen 1 Augustus te beginnen met stabilisatie. Hulpzegelcampagne ten bate van de Oorlogsslacht offers en ter voorziening in de Oorlogsnooden Ter gelegenheid van de eer ste herdenking onzer ge lukkig herwonnen Vrijheid heeft het Hoofdbestuur der P. T. T. een te loven vorm gege ven aan het denkbeeld het ge heele Nederlandsche volk uit vrijen wil de helpende hand te laten bieden aan de door den onbarmhartigen oorlog getrof fenen. De P. T. T. geeft een ieder de gelegenheid van 1 Mei tot en met 30 Augustus de postze gels van haar serie Nationale Hulpzegels te koopen. De ministers van Binnen- landsche Zaken; Onderwijs, Kunsten, en Wetenschappen, alsmede van Sociale Zaken hebben bepaald, dat de toeslag opbrengst der zegels ten bate is van de oorlogsslachtoffers ë»i ter voorziening in de ooi*- logsnooden. Aan particulier initiatief is het organiseeren van den ver koop overgelaten. Vandaar de geboorte van het Landelijk Bu reau Nationale Hulpzegel, ge westelijke en plaatselijke werk commissies, die als taak heb ben den verkoop dezer zegels te bevorderen. TIJDENS de tornado in Z.- Ontario en Michigan werd het stadje Ojibway geheel wegge- zwaar geteisterd. Honderden vaagd. Ook Windsor werd zijn gewond, duizenden dakloos. Het aantal dooden bedraagt thans 20. Neurenberg Uit de duisterste jaren van het Rijk IACKSON gewaagde van een nazi-experiment, waarbij 20.000 Joden „zonder de moeite van doodschieten, verbranden of vergassen" in een dorp buiten bet concentratiekamp van Auschwi'z vernietigd werden. Hierbij werden zij op zoo danige manier vernietigd, dat er geen spoor werd nagelaten, zoo zeide Jackson. Speer verklaarde niets van het experiment 'e we ten. „Indien wij een dergelijk wa pen bezeten hadden, zou ik er van geweten hebben," zeide Speer. Jackson vroeg daarop: „De Duit- sche berichten over een nieuw ge heim wapen waren dus sterk over dreven, teneinde het Duitsche volk in den oorlog te houden?' Speer: ,.dat was het geval in de eindphasen van den oorlog. Drie Duitsche fabrieken werkten tot eind 1944 op volle kracht aan de productie van 2 nieuwe gifgassen, waartegen geen gasmasker be stand zou zijn geweest." Speer zei de, dat er proeven mede gedaan waren, waarbij een „verschrikke lijke uitwerking" werd geconsta teerd. Gasooriog" „In den hersfst van 1944", aldus Speer, „wilden Goebbels en Ley den oorlog „coute que coute Voortzetten, terwijl zij het ge bmik van de twee nieuwe gassen bespraken. In October 1344 heb ik er bij Hitier op aangedrongen de. vervaardiging van het gas stop te zetten, omdat eenige zijner be standdeel en voor de vliegtuigpro ductie noodig waren. Hitler stond er echter op, dat de productie van gas voortgezet werd. Ik wist ds productie echter te besnoeien, ln militaire kringen was men gekant tegen den gifgasoorlog, die zij als „waanzinnig" beschouwden. Zij wisten immers dat door de geal lieerde overmacht in de lucht tie Duitsche steden het ergst te tij den zouden hebben. Duitschland was een of twee jaar achter in de onderzoekingen op het gebied der atoomenergie. Er werden experi menten ondernomen, maar 2 vo ir aanstaande experts zijn naar Ame rika gegaan. Wij hadden het niet ver gebracht en veel van tegen slagen te lijden." Speer zeide voorts, dat hij het Hitier kwalijk nam, honderden V-2's naar Engeland afgeschoten te hebben, toen de oorlog verlo ren was. De vervaardiging was kostbaar en in verhouding tot da uitwerking der raketten niet ge rechtvaardigd." Voor iedere ra ket zou men een jager hebben kunnen vervaardigen", aldus Speer. HET WEER Zacht weer met afwisseling van zonneschijn en wolkenvel den. Geen regen van beteeke- nis. Zwakke tot matige wind, In de Noordelijke provincies tusschen Noord en West. in deoverige deelen des lands eest uit noordelijke richting.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1