De meerstemmigheid Atoomontwapening ÉÉMÜ Mensch of Aap MozJefe De meerstemmige muziek Oorspronkelijk ging men uit zoo'n vanzelfsprekende plaats gaan innemen, dat het eigenlijk vreemd lijkt, dat men vóór een bepaalden tijd niet andei's dan eenstemmige mu ziek beoefende. Van een meer stemmigheid, die het belang rijke bestanddeel van de Wes- tersche muziek uitmaakt, was geen sprake, hoogstens had men te doen met toevallig ge lijkklinkende intervallen (toon afstanden), welke echter niet bewust gewild waren of in een muzikale behoefte voorzagen. De eerste teekenen van meerstemmigheid wijzen te rug naar de IXde eeuw. Het muziek-tractaat „Musi- ea enchircades", waarvan men eerst aannam dat het geschre ven was door Huebald van St. Amand (840930), doch waar schijnlijk afkomstig is van een Ierschen monnik, geeft onr een beeld van de vroege primitieve beoefening der meerstemmig heid. Betrekkelijk weinig is er nog bekend over het allereer ste begin, daar het gebruikte notenschrift bijna niet te ont cijferen is. In Frankrijk zoowel als in Engeland, treft- men de eerste sporen der meerstemmigheid aan. In Schotland is er in de XUde eeuw sprake van een bloeiende meerstemmige volks muziek, terwijl men ook sporen aantreft in het volksmuziekle ven op IJsland. De handschriften, die eenig Inzicht in de ontwikkeling der meerstemmigheid bieden, laten een zeer primitief stadium zien De basis der meerstemmig heid werd gevormd door de consonante intervallen (twee in zichzelf bevredigend tesa- men klinkende tonen), de quart, de quint, het octaaf en de prime. De andere interval len, de terts, sext, septime en seconde, noemde men dissonan ten en werden in het begin niet gebruikt. Later kwamen zt voor als voorbijgaande inter vallen, die niet het hoofdbe standdeel van de meerstem mige compositie vormden. Examencommissie Door den Minister van On derwijs, Kunsten en Weten schappen zijn benoemd tot lid van de commissie, welke in 1946 te Rotterdam belast is met het afnemen van de exa mens ter verkrijging van de akte van bekwaamheid, be doeld in art. 77b der wet tot regeling van het lager onder wijs van 17 Aug. 1878: de heeren K. Huizenga en J. W. van Swighem, resp. di recteur en leeraar eener bijz. Kweekschool voor pnderwij- zers en onderwijzeressen te ken deel van de muziek heeft van de Gregoriaansche melo die (Katholiek kerkgezang) waaronder men op een quart afstand een parallel loopende stem legde, terwijl men er bo ven op een quint afstand even eens een parallel loopende stem plaatste. Zoo ontstond een meerstem mige compositie, waarvan de bijstemmen rhythmisch en me lodisch geheel afhankelijk wa ren van de oorspronkelijke Gregoriaansche melodie. Deze bijstemmen gaan zich echter langzamerhand door het aan brengen van rhythmische en melodische veranderingen zelf standig ontwikkelen en komen op den duur geheel vrij te staan van de grondmelodie. Een groote bloeiperiode van deze composities, welke den naam Organum kregen, ont wikkelt zich in de school der Nötre Dan>e te Parijs onder haar twee groote leiders Leo- ninus en Perotinus. Naast het Organum ontwik kelen zich - andere compositie- vormen, zooals het motet en de conductus, waarin zich de meerstemmigheid vrijer kan ontplooien. Vanuit Parijs gaat de meer stemmige muziek haar groote vlucht beginnen via Engeland naar de Nederlandsch. scho len met Dufay, Ockeghem, Jos- kuin des Prez en Orlandi di Lasso, waarna ze culmineert in Palestrina en haar afsluiting vindt door Bach. De meerstemmigheid, die zich van de IXe eeuw tot 1600 ontwikkelde, kreeg den naam Polyphonie, wat duidt op het samenklinken van zelfstandige stemmen, die zich horizontaal voortbewegen, de z.g. horizon tale schrijfwijze. Na 1600 ontwikkelt zich van uit Italië, als reactie op de ingewikkelde polyphonie een ander vorm van meerstemmig heid, de homophonie, oorspron kelijk een melodie, begeleid door accoorden, welke wijze van componeeren men de ver ticale schrijfwijze noemde. Ook deze vorm gaat een groote ontwikkeling tegemoet welke zich uitstrekt tot in onze eeuw en nu--op haar eindpunt schjjnt te zijn aangeland. De ontwikkeling der muziek vol trekt zich nu op ander terrein. Door het tegelijk laten klinken van verschillende maatsoorten en toonaarden heeft men con trasten geschapen, die een ge heel ander aspect aan de mu ziek geven. Zoo zien we dat na meer dan 10 eeuwen de meerstemmig heid zich tot een formidabele hoogte heeft opgewerkt en zich tot een niet te verbre- Middelburg. ontwikkeld. de V. B. Persconferentie van Pres. Truman Op een persconferentie deelde President Truman med^, dat Amerika nog steeds aandringt op de toelating van 100.000 Jo den in Paüestina en een com missie naar Engeland (pendt om te trachten op dit punt over eenstemming te verkrijgen. Gevraagd of deze commissie zou beilaan uit de Ministers van Buitenlandsche Zaken, Oorlog Financiën, die hij eenigen tijd geleden aanwees om hem behulp:.aam te zijn bij de oplos sing van de moeilijkheden inza- Palestina, antwoordde de President ontkennend en - zeide dat de commissie zou worden sa rnengesteld uit door deze Minis ters te benoemen vertegenwoor digers. Truman voegde er aan toe, dat geen 'Wijzigingen in de Ameri- kaansche immigratiewetten, ten einde meer Joden uit Europa in Amerika te kunnen toelaten, wor den overwogen. Hij wees er op dat dp» vastgestelde quota krach tens de huidige wetten gehand haafd bleven. Volgens Truman zall Myron C. Taylor gehandhaafd blijven als de persoonlijke vertegenwoordi ger van den Président bij het Vaticaan totdat de wereldvrede is verzekerd. Hij deelde kortge leden aan een groep dominees, die hem betreffende deze aange legenheid bezochten, mede, dat Taylor op deze post zou blijven gehandhaafd niet alleen totdat het vredesverdrag met Italië is opgesteld, doch totdat de wereld vrede is verzekerd. De President zeide dat hij Taylor wederom terug had ge- zonden om behulpzaam te zijn Wie verlost ons van onze eigen uitvindingen? SIR ALEXANDER CADOGAN heeft in een rede voor de Atoomcommissie van Vereenigde Naties het plan der Vereenigde Staten voor ..atoomontwapening" ondersteund Namens de Britsche regeering zegde hij alle steun toe aan dit plan om een internationaal insti tuut tot ontwikkeling van de atoomwetenschap op te richten, welk instituut de macht zou be zitten overtreders van de interna tionale overeenkomsten ten aan zien van de controle van atoom energie snel te bestraffen. De Brit sche regeering zal niet met een eigen plan naar voren komen, doch haar denkbeelden over de in ternationale controle der atoom- Vliegtuigen voor de Marine Voor dienst bij de Nederlandsche Marineluchtvaart is opnieuw een aantal Firefly MK 1. verkennings vliegtuigen aan de Kon. Marine afgeleverd. Er is een aanzienlijke order voor de nieuwe Firefly MK 4. geplaatst bij de Fairy Aviation Company door het Nederlandsche ministerie van marine. bij het scheppen van den vrede, op dezelfde wijze zooals Taylor wijlen President Roosevelt had geholpen. Wanneer dat doel is bereikt dan zal er niet langer een officieele vertegenwoordi ger bij het Vaticaan zijn. De President was wegens drin gend ander werk nog niet in de gelegenheid geweest het Con gres te verzoeken om de Export Import Bank aanvullende mach tiging te verleenen tot het ver strekken van leeningen tot een bedrag van 1.500.000.000 doch dat hij deze aangelegenheid in beraad zou nemen. energie binnen het kader der Ame rikaansche plannen poneeren. De Britsche regeering wenscht vooral de nadruk te leggen op de psyeno logische werking van een snelle berechtingsmogelijkheid van even tueele overtreders. Cadogan drong aan op een spoedig begin van het werk der atoomcommissie der V.N. De Russische gedelegeerde, Gro- myko, sprak onmiddellijk na Ca dogan. Hij deed een beroep op de wereld de atoomenergie slechts le gebruiken voor het verhoogen van den levensstandaard en het ver beteren vhn levensomstandighe den. Hij beschreef de ontdekking der atoomenergie als een oor- bede van nog grootere wetenschap peLijke ontdekkingen". Gromyko legde een plan over voor een in ternationale overeenkomst, waar bij de productie en het gebruik vaij atoomenergie voor destruc tieve doeleinden verboden zou worden, en waarin ook de ver nietiging van voorraden van atoombommen en de bestraffing var overtreders opgenomen :ou worden. Deze overeenkomst moet gevolgd worden door andere maat regelen tot verzekering van het strikte nakomen van de overeen komst, met sancties tegen een on wettig gebruik van atoomenergie, alcius Gromyko. Gromyko leverde voorts critiex op de politiek van geheimzinnig heid, die ten aanzien van de we tenschappelijke ontdekkingen on dit gebied gevolgd is, en die een sfeer van wantrouwen tot gevolg heeft gehad. Ook het uitwisseion van wetenschappelijke inlichtin gen heeft hieronder te lijden", al dus Gromyko. De Russische gedelegeerde verzet te zich tegen het Amerikaansche voorstel om ten aanzien van de atoomenergie het vetorecht der groote mogendheden te doen vei- vallen. Naar zijn meening waren pogingen, om de eensgezindheid dei leden van den Veiligheidsraad te ondermbijnen in zaken van be lang tegen de beginselen van het handvest. ALS EEN BENZINETANK ONTPLOFTIn de opslagplaats te Pernis (Rotterdams Petroleumha ven) ontstond deze week brand m een bc'. i T.k. Een ontpoffing volgde, waarbij hei dak van de tank werd afgerukt. Een indrukwekkende rookkolom steeg ten nemel en alarmeerde de bèvolklng van Rotterdam. Als een bijzondere prestatie zij nog vermeld, dat de brandweerploeg van de opslagplaats het vuur eigenhandig in korten tijd wist le bedwingen. Feuilleton ALDER MATIN-MAGOG Vrij naa^ het Engelsch door D.A.O. 31 „O, het is ontzettend!" kreunde Violet. „Ik weet, dat er gevaar is, hoewel ik niet al de details van het complot ken. Ik heb niet genoeg verstand van bank zaken om alle trucs te door zien, die ze iemand als Borset- ti kunen verschaffen als hij 't op den ondergang van je va der heeft toegelegd. Hij voert iets duivelsch in zijn schild, daar ben ik zeker van. Wat het precies is zal ik vanavond ontdekken". HET GORDIJN WEGGESCHOVEN Violets stemgeluid was een heesch gefluister. „Hoe? Wie zal het je zeg gen?" vroeg ze. „De persoon, die me tot nog toe gewaarschuwd heeft. Elk mensch heeft vijanden en Iede re schurk wordt bespied door een anderen schurk. Die mij heeft ingelicht moge een ver achtelijk mensch zijn. Het kan mij niet schelen. Het gaat er om je vader te redden". ,Je hebt gelijk, Roland". „Eenigen tijd geleden ont ving ik een in dubbelzinnige bewoordingen gestelden brief van Borsetti's kantoorbedien den, waarin hij mij aanbood mij een vertrouwde mededee- ling te doen, die mijzelf aan ging. Ik vernietigde den brief. Andere volgden, dringender en meer ter zake. Allen behelsden ze zinspelingen op jou en je vader, op de zaken en plannen van Pasquale Borsetti. Ten slotte besloot ik erover te spre ken met je vader, maar juist toen bemerkte ik 'n eigenaar dige verandering in zijn hou ding jegens mij. Hij zag er bezorgd en peinzend uit. Ik voelde dat er een invloed was die mij tegenwerkte, dat wer kelijk datgene, waarvoor ik gewaarschuwd was, plaats greep. In weerwil van mijn af keer voelde ik mij nu gedwon gen notitie te nernen van mijn anoniemen briefschrijver". „Wat gebeurde er toen?" „Hij vroeg mij om geld. Dat was vanzelfsprekend. Ik gaf het en beloofde meer. Toen werd hy zeer vertrouwelijk en legde zijn plannen bloot. Hij beloofde niet alleen mij bewij zen te verschaffen van Borset ti's intrigues, maar hg zou mij ook de middelen aan de hand doen om dit bedrog te ontmas keren en je vader te redden, zonder dat de laatste ook maar even vermoedde, dat er ge- vaor dreigde. Voor vanavond heb ik een gesprek met dien man. Je ziet dus, dat ik gaan moet. Het is mijn duren plicht". Er heerschte een korte stilte Beiden ontwaakten als uit een droom Violet mompelde: „Ro land, Roland". Ja, ze geloofde hem. Hoe kan ze zich ontveinzen, dat er iets geheimzinnigs, i#ts bui tengewoons met hem gebeurd v/as? Ofschoon ze met moeite adem haalde en het haar dui zelde, kon ze niet anders dan zichzelf bekennen, dat Ro lands geest, Rolands ziel bij haar was. Hoe was het mogelijk niet te gelooven als het vreemde schepsel achter haar wist wat geen ander schepsel wist, be halve Roland. En toch hem te gelooven was waanzin! „O, kan het waar zijn? Is het mogelijk?" fluisterde ze als in een droomtoestand. „Het kan waar zijn! Het is waar! Denk aan wat ik heb doorgemaakt!" „Maar wat is er dan ge beurd Zeg het mij, tracht het te verklaren". „Verklaren!" riep hij uit op bitteren toon. ,,Hoe kan ik dat, als ik het zelf niet weet. Ik be grijp er zelf niets van". Loom en uitgeput in den armstoel liggend, gehoorza mend aan het bevel van de stem om niet achterom te zien trachte Violet zich te verman nen, haar verwarde gedachten te verzamelen en het mysterie te ontsluieren. Maar dit ging haar mach' te boven en de macht van eli menschelgk wezen. Ze kon den sleutel tot wal voor menschenverstand onbe grijpelijk was niet ontdekken. Er was ongetwijfeld een dub bele persoonlijkheid in de ka mer, daarvan was ze over tuigd. De eene voelde ze phy- siek; de gedachte eraan be nauwde en verschrikte haar. Haar verstand kon evenmin de tegenwoordigheid van den tweede ontkennen; haar on stoffelijke manifestatie was even duidelijk. En toch voelde ze zich niet in staat het feit te aanvaarden dat beide invloeden voortkwamen uit een en het zelfde wezen zooals de vreem de verschijning achter haar beweerde. (Wordt vervolgd),

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 6