Hoe Katwïjk's duinenschoon door den bezetter werd ontluisterd Commissaris der Koningin STAD EN LAND Twee ons ruwe suiker per week Hoe onderaardsch Katwijk ons interesseerde Triest beeld'van verwoesting en duinafbraak (Speciale correspondentie) Uw correspondent werd on langs op clandestiene wijze in de gelegenheid gesteld de on- dergrondsche kasteelen van de vesting Katwijk destijds te be zichtigen. Een inwoner van Katwijk, een stoere haringvis- scher, vergezelde me op mijn gevaarlijken tocht. Gevaarlijk, omdat we reeds by het betre den de? eerste duinenstrook door een waarschuwingsbord erop gewezen werden, dat het zich in de duinen bevinden ten strengste verboden is, in ver band met het feit, dat explosies van nog niet verwijderde land manen doodelijke gevolgen voor den betreffenden persoon kunnen hebben, doch ook om dat je somtijds heel wat bar ricaden moet overklauteren, wil je het doel bereiken. „Landmijnen mgnheer, zijn er practisch niet meer, doch denk om je kleeren, je scheurt ze zoo open. Het is alles prik keldraad". Wie hier een kijkje genomen heeft, verstaat het leutige liedje: „Blonde Mien- tje heeft een hart van prikkel draad, blgf maar thuis, prik keldraad". Welk een droefgeestig schouwspel! De eens zoo be minde duinenpasjes, die zich als een lint door de met helm beplante plateaux en over en langs de hooge duintoppen heenslingerden, de hoofdwegen dwars door de duinenrijen heen brekend, duin op, hoogte af, de fietspaden, doch veel erger het ontzagwekkende duin landschap met zgn immer be koorlijken blikhet moch't niet ontkomen aan den nor- schen, bruten machtswellust van den tiran, die ons vijf ja ren achtereen op schrikkelijke wijze onze vrijheid, onze na tuurmonumenten onderhou den en verzorgd door oudere generaties ontnam. Bij het aanschouwen van deze vernie ling, die als een tergende tra gedie in onze historiebladen zal worden geboekstaafd, zien we eerst hoe diep de mof zijn draconischen klauw in ons na tionaal volksbestaan heeft ge slagen. Zooals dit schier einde- looze duinlandschap door den bezetter op de meest liederlij ke wijze is geruïneerd, zoo heeft hij onze bestaanszeker heid ondermijnd en dusdanig aangerand, dat wij somtijds uit zwakheid wel eens bij de pak ken neerzitten en zeggen: hoe zal dit alles weer in orde ko men! Doch het getuigt tevens, van het dat bij het zien der ruïnes ook een lans wordt gebroken voor den wederop- SpclkföVOl WAT EEN WEG! Bent U wel eens naar het station van Vlissingen gere den? Wat een weg hè? 'tls geen weg meer, het is één grooten put, met hier en daar een stukje weg. Zou 't nog lang duren voor daar eens verbetering komt? Vol verwachting klopt ons hart. CHEERIO. bouw van ons volk, zoowel ma terieel als geestelijk. De meesters in afbraak en camouflage Eén ding kunnen we van 't gedisciplineerde ondanks dit het onderspit delvende Duit sche leger overnemen, n.l. de tot in de finesses toe verzorg de camouflage. Veel is reeds verwoest en afgebroken van wat zg in onze duinen hebben tot stand gebracht, doch de sporen van diverse bouwsels en constructies zgn nog zqo duidelgk te zien, dat we ons verwonderen moeten over het feit, dat dit werk, dat als het ware als een paddestoel uit den grond rees, in zoo'n kort tgds- bestek, zgn beslag heeft ge kregen. Het wemelt van ca mouflagemateriaal. Alle bunkers kunt ge U de grootte ervan voorstellen? kasten van 10 m hoog o.a. zijn overdekt met gzerdraad, prikkeldraad, sortiment boom bladeren; bovendien zijn ze rond gemaakt met gewapend beton in den vorm van een duin, daarover graszoden en helm; klaar is Adolf. Ziedaar, het vermomde duin met een tot voor kort nog kloppend hart van ijzer, staal en beton, waarin de Duitscher zijn stou te plannen beraamde, zijn troe ven uitspeelde en menig sadis tisch denkbeeld ten uitvoer heeft gebracht. Alias Noord- wrik en Scheveningen. I lu echter verlaten, aan de vergetelheid prijs gegeven, van enthousiasme ontbloot, klopt 't ijzeren duinenhart niet meer Het is alles dood, vernietigd, de slagaderen zijn doorgesneden, het bloed stroomt aan alle kan ten; groote gaten van meters hoog gapen je wreedaardig aan als zouden ze je willen verslinden. Dit is het beeld van Katwijks duinen. Naargeestig effect van den Duitschen Cultuurmensch. Waar de Hollandsche „dames" feest vierden Weer een bordje: streng ver boden zich te bevinden in Rijn lands duinen. We bezichtigen het luister apparaat, dat diende om de vijandelijke vliegtuigen van veraf waar te nemen. Hoe prachtig zal dit gefunc- tionneerd hebben. De resten van de electrische installaties en talrijke onderdeelen zgn nog te vinden. Doch verder is het een brok oud-roest, tergend overblijfsel van een verschrik- kelgken tijd. In tempo gaan we weer het duin af, kijken nog even om naar die geweld dadige zee, met haar hoop op spattende schuimende koppen, golven van meters hoog, die zich als een kleed op het met barricaden bezaaide strand uitrollen. En temidden van deze duinenmisère denk je on willekeurig: inderdaad, de zee Ir toch hetzelfde gebleven. We jzichtigen nog het ontvang apparaat, enkele kolossale zoeklichtbewaarplaatsen, mi- railleurnesten, de z.g. één- mans-löcher ontelbaar in getal, schijnwerpersstellages. Wie beschrijft onze verba zing, toen wij een bezoek aan het onderaardsche militaire re creatiecentrum brachten, waar wij o.m een complete bioscoop zaal aantroffen met tooneel en andere gerieflijkheden, die bij een ontspanning van dien aard te pas komen. Ja, hier hebben eens de Duitschers geleefd en gefuifd, met hun wufte Hol landsche freulen, die ons land op de meest vulgaire wgze hebben verkocht en den ge Rantsoeneering in Zuid-Afrika? Dr. H. J. van Eek, directeur voor de voedselvoorziening en distributie, heeft verklaard, dat hij de voedselrantsoeneering in negen belangrijke stadsdistric ten in Zuid-Afrika op 1 Aug. a.s. hoopt in te voeren. Brood en suiker zouden zeker worden gerantsoeneerd en de mogelijk heid voor rantsoeneering van vleesch wordt thans overwogen. West-Indische petitie Op Dinsdag a.s. te 16 uur zul len de West-Indische delegaties de petitie, waarin de wenschen en verlangens van de bevolking der beide West-Indische gebieds deelen vervat zijn, aan H. M. de Koningin overhandigen. Apotheken Zaterdag 22 Juni t.m. Zaterdag 29 Juni 1946. Vlissingen: Apotheek Engering Bellamypark. Middelburg: Apotheek van der Harst. Goes: Apotheek Da Porte. Candidaten Gemeenteraad WESTKAPELLE Naar we vernemen komen de in ons blad van 8 Juni hier' onder vermelde candidaten niet uit voor de Partij van den Arbeid, doch voor de z.g.n. werknemersparty W Gabriëlse az.; p. verha- ge Lz.; H. v. Rooyen Jz.; K. Roelse Az., W. Westerbeke Hz., C. Cysouw Lz; D. Hui- bregtse Pz.; W. v. Vaardegem Hz. DREÏSCHOR In de op 14 Juni j.l. gehou den openbare vergadering van het hoofdstembureau alhier werd besloten de ingeleverde candidatenlijsten voor de ver kiezing van den raad geldig te verklaren en alle candidaten op die lijsten te handhaven. Ingeleverd werden 2 candi datenlijsten met de volgende candidaten: Vrgz. Kiesver.: J. P. Eijke; A. J. van Bloois, P. Klompe, H. Wagemaker, A. H. Barendregt A. van der Linde, W. A de Vrieze en J. A. van Bloois. Partij van den Arbeid: J. v. der Doe, C. Klaasse, J. J. van Felius, J. C. de Bil, B. van der Linde; M. W. Hoogstrate, A. van der Werve; T. M .Straaij- er, A. den Haan, Joost van der Linde, A. Kommer en H. van Dijke. spreekt na 5 jaar het nieuwe college der Prov. Staten toe Na afloop van de beëediging der leden in de buitengewone zitting der Prov. Staten, op Woensdag jl., sprak de Com missaris der Koningin het nieu we college toe. Hij begon met alle leden ge luk te wenschen bij het aan vaarden van hun functie en schetste In eenige bewoordin gen de situatie sinds 1940. De laatste zitting der Prov. Staten had plaats gevonden op van velen, die door den proble- matischen tijd confuus werden, aan het wankelen hebben ge bracht. Welke tooneelen zullen zich in deze recreatiezalen af hebben gespeeld. Een nog meer typisch staal tje troffen we aan, toen we een bezoek brachten aan de z.g.n. officierenbunker. Wel te ver staan een complex bunkers, verbonden door tallooze gan- jen. Als wij terloops memoree- ren, dat het intérieur van deze onderaardsche patriciërshui zen verrgkt werd met de meest zeldzame old-finish dressoirs en met pluche bekleede fau teuils en wat meer zij dan kunt u begrijpen, dat we na dit hoogtepunt van ons overigens zeer interessant be zoek niet veel animo hadden verder te gaan. We kozen het „duinenpad". Het is werkelijk interessant geweest. Wg hebben tenminste genoten van het „onbetwist bare kunstenaarstalent" der Duitsche architecten. Wij heb ben ons vermeid in het heim- liche gevoel van hen, die zich desondanks het stoute plan niet schaamden naar uit de ge gevens is vast komen te staan de Hollanders naar Polen te transporteeren. Heimlich! Wij herinneren slechts aan de tot in de perfectie uitgeruste keukens, die wij tijdens ons be zoek aantroffen, metijs- kasten o.a. Wat zal er in die ijskasten gezeten hebben? On:; werd medegedeeld, dat men in principe besloten heeft dat gedeelte der bunkers, wat boven de duinen uitsteekt, te vernietigen. De betonnen har ten worden eenvoudig dichtge metseld. Zal het nageslacht ze nog eens opgraven en voor het pu bliek ten toon stellen als een sprekende herinnering aan de intense vernielzucht van onze toenmalige overheerschers 11 Aug. 1941, waarna 't werk van dit lichaam werd stopge zet krachtens een besluit van den Rijkscommissaris. We zijn nu echter, aldus spr. weer tot den normalen grond- wettelijken toestand terug ge keerd, waar bg ook het onmis bare instituut der Prov. Sta ten weer een plaats in onze samenleving zal hebben. Het is de taak van dit college de huishouding van de provincie te verzorgen en, zoo zeide spr. verder, het lidmaatschap wordt door u wel onder zeer zorg volle omstandigheden aan vaard. De provincie is zwaar ge troffen en er is een weerga- looze materieele schade, die nog vele jaren gevoeld zal wor den. Wij hebben een hoogen prijs betaald voor de bevrijding' van ons land en van geheel Europa. Maar helder stralend was het licht der bevrijding. Vervolgens bracht de Com missaris dank aan onze bond- genooten, die ons hielpen be vrijden en aan het overgroote deel der Nederlandsche bevol king voor zgn fiere en stand vastige houding. Hij haalde de drieeenheid: God, Oranje, Ne- lerland aan en memoreerde den 13den Maart 1945, waarop de Koningin weer" voor het eerst na vele jaren aan de grens bij Aardenburg den va- derlandschen bodem betrad. Na de bevrijding in 1944 heb ben we, zoo vervolgde spr.,, veel hulp uit binnen- en bui tenland ontvangen, maar er zal toch nog heel wat werk verzet moeten worden, alvorens we het niveau van voor den oor log bereikt hebben, voor ge luk en welvaart in de gezinnen is teruggekeerd. Maar we zouden geen Zeeu wen zgn, als we door deze te genslagen den moed lieten zakken. De Commissaris besloot met een krachtig beroep te doen op allen, om in eensgezindheid hun krachten ten dienste van de provincie te stellen, opdat Zeeland weer een bloeiend ge west als voorheen zal worden. Hij hoopte tenslotte, dat de vriendschappelijke verhoudin gen en den waardigen toon, die de zittingen der Zeeuwsche Staten altijd kenmerkten, ook in de toekomst gehandhaafd zouden blijven. Audiëntie vervroegd De gewone audiëntie van den Commissaris der Konin gin in Zeeland op Donder dag 27 Juni a.s. zal niet door gaan, in plaats daarvan op Woensdag 26 Juni a.s. Middelburg Zeeuwsche boeren en boerinnen naar Amsterdam. Weken lang is gewerkt aan de voorbereiding van de tocht naar Amsterdam, waar ten bate van de Stichting „Hulpactie Scheid- monden" zal worden gecollec teerd. ~En Vrijdag was het al vroeg een levendige drukte op de Zeeuwsche stations. Om half twee reeds waren honderden echte en onechte boeren en boerinnen van Walcheren met bussen aan het station te Mid delburg aangekomen en ondanks het ongewone uur zat de stem ming er goed in. 7"5d-P.®veland BORSSELE. Collecte De collecte ten bate van de T.B.C.-bestrijding heeft opge bracht f 118.35. Kerknieuws Ds. D. L. Aangeenbrug te Leerdam, is beroepen bij de Geref. Gemeente alhier. Z. - Vlaanderen ,ETR AN CHEMENT. Mis geschoten Een dezer dagen bemerkten enkele grensbeambten 'n per soon die klaarblijkelijk met smokkelwaar de grens over wilde. Op hun sommatie, te blijven staan, liep de man echter snel door en pas toen de kommie zen, na hem voor de tweede maal gesommeerd te hebben, op hem schoten, liet hij zijn smokkelwaar achter en rende, zonder getroffen te zijn, door. Wel werden de ruiten van het café van dhr. Kotvis inge schoten en deze zal zeker niet gelachen hebben, want glas is schaarsch, vooral in Zeeuwsch Vlaanderen. Alvorens een aanvang is gemaakt met de distributie van ruwe sui ker, heeft het Centraal Instituut vcór Voedingsonderzoek te Vi trecht dit product op zijn kwali teiten voor consumptiedoeleinden onderzocht. Er bleken geen scha delijke stoffen in de ruwe suiker aanwezig te zijn en evenmin kon •een schadelijke werking door bac teriën word engeconstateerd. De geruchten dat ruwe suiker scha delijk zou zijn voor de gezondheid zijn dan ook van allen grond ont bloot. Omstreeks einde Juni zal een be gin worden gemaakt met de distri butie van ruwe suiker op basis van een rantsoen van 400 gram per persoon per veertien lagen voor alle leeftijdsgroepen. Door de moeilijkheden van de laatste weken was het niet moge lijk, den detailhandel tijdiger te bevoorraden, zoodat de distributie van ruwe éuiker niet eerder ter hand kon worden genomen. Vermoedelijk zal op 27 Juni de eerste bon voor 400 gram ruwe suiker worden bekend gemaakt voor de periode van 22 Juni tot Juli. Voorzoover nog voorraden geraffineerde suikér- bij de win keliers aanwezig zijn, mag op de zen bon ook geraffineerde tlker werden afgeleverd. Voor de kin deren van 0 t.m. 4 jaar, voor wie reeds op 13 Juni een bon voor sul ker voor drie weken was aange wezen, zal de achterstand met de bekendmaking van dezen eersten bon op 27 Juni geheel zijn inge- loopen. De ruwe suiker is er Een lading van 21.000 balen ruwe suiker is gistermiddag uit Havanna met het Nederland sche s.s. „Stad Maassluis" te Rotterdam gearriveerd. Het schip heeft ligplaats genomen aan de Maashaven.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 4