VRIJE STEMMEN DAGBLAD VOOR ZEELAND De tegenvoorstellen van Sjahrir SEYSS EN DE GIJZELAARS De Parijsche Conferentie Zaterdag 22 Juni 1946 Xe JAARGANG NUMMER 434 Alg. Leiding: B. G. Kloostendel en S. L. Boerma. Hoofdredacteur J. Koekebaltker. Eedactie en Admin.: Goes, Beestenmarkt 2 Tel. 8163. Gironummer dWM Het Atoomgevaar De grootste bedreiging voor de huidige menschheid is on getwijfeld de in Amerika ge fabriceerde atoombom geweest Geen oorlog bleek meer moge lijk tegen een land, dat dit ge heime wapen bezat. Twee ste den werden telkens in één worp verpletterd, en direct daarna lag Japan op de krte- en. Was er toen geen vrede gesloten, dan was vermoedelijk een geheel volk uitgemoord en een geheel land verkoest. Nu is er vrede. Maar de menschheid vraagt zich af: als er een volgende oorlog komt, waarin aan bei de zijden van .het wereldfront atoomwapenen gereed zijn ge komen en dat moet wel als zeker worden beschouwd wie blijft dan nog in leven? De twee strijdende machten vernietigen elkaar onderling, maar ook tusschen liggende volkeren en landen zullen- de dupe worden van dien moor denden strijd. De laatste we reldoorlog heeft wel ge leerd, dat er slechts een totale oorlog meer mogelijk is, waar niemand buiten kan blijven, ook al zou hij dat willen. Het is dus voor heel de menschheid een vraag op le ven of dood: hoe verwijderen we van dezen aardbol deze vreeselijkste aller bedreigin gen? Of is de menschheid ge doemd, aan haar eigen duivel- sche uitvinding te gronde te gaan. De geesten die zij heeft opgewekt zijn ze niet meer te binden en te knechten? Geleerden van de Amerikaan- sche marine hebben in een par lementscommissie verklaard, dat ze nu een middel hebben uitgevonden, waarmee men el- ken vorm va.n leven in een groote stad kan uitroeien, wan neer het wordt uitgestrooid door vlieguigen, die zoo hoog vliegen, dat ze veilig zgn voor afweervuur. Vermoedelijk werd gedoeld op het uitstrooien van radio actieve stoffen. En de deskun dige voegde erbij: wij hebben ons nu een benijdenswaardige positie verschaft in de wereld! sluier opgelicht, die dit doode- lijkste aller gevaren voor het oog van den gewonen man ver bergt. Zeker zoekt men in vele landen naar soortgelijke wa pens. In het Britsche Lagerhuis werd onlangs aan de regeering verweten, dat ze geen geld genoeg beschikbaar stelde om in dezen wedloop bij .te blij ven. En het is wel zeker, dat ook Rusland -met alle kracht de on derzoekingen in deze richting voortzet. Om van de kleinere landen maar niet te spreken. Is er geen redding uit djt dood el ij ke gevaar? Het voorstel van Baruch Bernard Baruch is de ver tegenwoordiger van de Ver- eenigde Staten in de Atoom- commissie der Vereenigde Volkeren. Hij stelt voor een interna tionale instelling te scheppen, die de controle op de vervaar diging dezer verschrikkelijke wapenen zal uitoefenen. Hij noemt dit lichaam de „Atomic Development Autho rity", en geeft in overweging, dit lichaam absolute macht te geven ter controle in alle lan den. Amerika zelf zou alle atoombommen die het bezit, willen vernietigen. En de com missie zou moeten toezien dat ze nergens anders worden ge- FT" Vertrouwen geeft moed, moed geeft kracht en kracht inspi reert tot daden. Overdenking HET ONTBREKENDE BRUGDEEL van de spoorbrug bij Zwijndrecht is Donderdag op zijn plaats gelegd. Men ziet hier van de Dordtsche oever hoe de overspanning haar bestemming nadert. Neaerlandsch Indie HET onafhankelijke Engel- sche weekblad „Time and Tide" maakt melding van de Indonesische tegenvoor stellen van Sjahrir en schrijft: Dr. Sjahrir heeft namens d« zgn. „nationale Indonesische re geering" eindelijk zijn tegen voorstellen overgelegd en "ïeeft hiervoor blijkbaar tijd afgeno men van zijn voorbereidingen tot de oprichting van een leger, dat tegenstand kan bieden, in dien de voorstellen niet worden aangenomen. De nota, die hij aan Dr. van bouwd. Een prachtig plan! Kon dit maar werkelijkheid worden! Maar nu de bezwaren. Wie moet deze commissie sa menstellen De nieuwe Volkenbond? Maar deze is tegenwoordig reeds in twee groepen verdeeld. Eenerzijds staat meestal bij stemmingen de meerderheid onder leiding van Amerika en Engeland. Anderzijds de min- 'derheid, onder leiding van Sov jet-Rusland, die meestal enke le Oost-Europeesche staten aan haar zijde vindt. Zal het denkbaar zijn, dat Rusland zich geheel zal over geven aan een Comité, waar in naar bij voorbaat zeker is, een meerderheid kan worden gevonden tegen mogelijke Rus sische belangen? Zal Rusland zijn land openstellen voor tech nische controle, terwijl het thans zoo moeilijk toeganke lijk is, zelfs voor neutrale be zoekers Dit is niet te verwachten. Rusland heeft dan ook reeds een ander plan geopperd. Het komt ons voor, dat het mooie initiatief van Baruch eerst effect zal sorteeren, in dien een vorm wordt gevonden waarin Amerika en Rusland als gelijke partners samen de controle uitoefenen, zoodat er geen meerderheid of minder heid kan worden gevonden. Het is toch al wel zeker, dat deze twèe grootste wereld machten den vrede voor de menschheid in handen hebben. Van hun tweeën hangt het af. Red. Mook overhandigd heeft, biedt ze ker een basis voor verdere onder handelingen. Dr. Sjahrir heeft niet alleen de erkenning van alge- heele souvereiniteit en onaflianke lijkheid van Java gevraagd doch ook uitbreiding van de souvereini teit over Sumatra. Idieel gezien wenscht Sjahrir den geheelen ar chipel, maar de Nederlanders heb ben niet alleen rekening te hou den met den eisch van Sjahrir, doch ook met de wenschen van de bewoners van andere eilanden, van wie velen Sjahrir uitdrukke lijk afwijzen. Het onrustbarende van de si tuatie is, dat Sjahr.tr overweegt zfjn toevlucht tot wapengeweld te. nemen als een noodzakelijk gevolg, indien de Nederlanders zijn voorwaarden niet aanvaar den. Het is moeilijk in te zien waar om, en het zal hem zeer moeilijk vallen de gematigde elementen in de bevolking er van te overtuigen dat het noodzakelijk is. Zij weten immers heel goed, wat een be roep op wapengeweld beteekent, n.l. het verlies van alle controle over de onverantwoordelijke ele menten. Zij moeten de oorlogs zuchtigheid van hun leider wel met vrees gadeslaan, zelfs al koesteren zij de hoop, dat hij zich op deze manier uitlaat meer om zijn tegenstanders te overbluffen dan dat hij werkelijk oorlog wil. Zij moeten zich wel twee dingen afvragen. Ten eerste op grond van welke overwegingen bestaat er aanleiding voor Sjahrir om te dur ver. veronderstellen, dat de V. N. niet alleen een dergelijk beroep op wapengeweld zal vernemen, doch er ook op zal reageeren, ten tweede, indien er een leger moet worden gevormd om tegen de Ne derlanders te vechten, zou dit dan niet beter gebruikt kunnen worden om de geregelde en onge regelde formaties in toom te hou PRINS BERNHARD in Londen aangekomen Prins Bernhard is gisteren per vliegtuig te Londen aangeko men. Tijdens zijn verblijf in En geland zal Z.K.H. een parade van de Nederlandsehe troepen afnemen, die aldaar in garni zoen zijn. De uitvoer van vlas De gemengde Belgisch-Neder- landsche commissie inzake rege ling van den export van stroovlas van Nederland naar België is na diverse besprekingen tot overeen stemming gekomen met betrek king tot den uitvoer van vlas van de oogsten 1944, 1945 en 1946. DE KANS Nee, ik bedoel niet de kans, die u heeft door een lot in de staatsloterij. Ook niet de kans door een schitterend volbracht examen. Ook niet de kans door dat u op het juiste oogenblik de juiste kruiwagen te pakken krijgt. Dat zijn alle miserabe le kansen. Ook de beste is nog miserabel tegen die kans wel ke ik bedoel. Dat is de kans die God ons geeft om ons zoo als wij reilen en zeilen, met al ons hebben en houden, aan (hem op genade of ongenade over te geven. Maar als we net doen Is het: genade. De kans om in de klare strooming van het Christen leven te worden opgenomen en meegenomen. Om Jezus Chris tus, den Heer, niet meer te verheerlijken in uitbundigheid van woorden, maar in eenvou digheid van daden. De kans om als 'n waarachtig vrij menschenkind voor altijd aan elke macht van slavernij onttrokken te zijn. Om uit het geheim te leven van een nieu wen hemel en een nieuwe aar de. De kans om op Gods roepen ja te zeggen en ja te doen. Diep in ons hart voelen we dat we zoo moesten. Maar in datzelfde hart doet ook zooveel mee dat zegt: la ter. Later. En we schuiven de kans op zij in de gedachte, dat we te allen tijde op haar de hand zullen kunnen leggen. Wan neer het ons zal passen. Maar weet ge zeker, dat ze er nog zijn zal, straks? Of liever: dat gij ze straks nog zult kunnen terugvinden? Weet ge, dat alles wel eens van het heden afhangt? Grijpt dan de kans. Gods kans. Nu. (Uit „Weekblad".) Neurenberg In het proces tegen Seyss-In- quart voor het Internationale Mt litaire Gerechtshof te Neurenberg zijn door den verdediger en door den openbaren aanklager vragen over de behandeling der gijzelaars en over de fusilleering van eeni- gen hunner gesteld aan den oud gijzelaar Mr. J. Linthorst Homan te Groningen. Mr. J. Linthorst Ho man kwam ten tijde de fusillee ring van vijf gijzelaars op 15 Augustus 1942 voor onder de groep var vijftig, wier fusilleering aan vankelijk scheen te zullen ge schieden. Hij heeft thans, na over leg met minister Schermerhom. die van 1942 tot eind 1943 woord voerder der gijzelaars in St. Mi chielsgestel was en nog over alle gegevens betreffende de drie gij zelaarskampen beschikte, een uit voerig relaas ingezonden over de arrestatie, de terechtstellingen, de ondergane behandeling, de vrijla tingen en het systeem der gijze ling. den, die hun fascistische en com munistische opleiding eer aan doen door massamoorden te ple gen op de „vreemde kapitalisti sche uitzuigers" in de persoon van de Chineezen? Misschien zal Sjahrir op deze vragen willen antwoorden, indien hem dit w 't toegestaan door de duistere gu- rer», die op het oogenblik zijn raadgevers zijn. Op de informeele bijeenkomst van de vier Ministers te Parijs werden geen besluiten geno men en formeel geen nieuwe voorstellen gedaan. De kwestie Ledenwer.'wedstrijd Voll<shoogeschool Iedereen die zich interesseert voor het Volkshoogeschoolwerk, kan meedoen aan een ledenwerf actie. Degene, die voor 1 Aug. a.s. aan mevr. H. Bouman, Zon nebloemstraat 25 te Goes, de meeste nieuwe leden opgegeven zal hebben zal tot belooning een fraai boekwerk ontvangen. Triest en de Italiaansch-Joego- Slavische grens werden bespro ken, heden zal men opnieuw bij een komen. Waarnemers beschrijven de vergadering van gisteren als vriendschappelijk en de uitwis seling van gedachten als zeer vrij. In kringen, die bij de con ferentie betrokken zijn, legt men er den nadruk op, dat de nega tieve resultaten niet behoeven te wijzen op minder goede vor deringen. Verder wordt er op gewezen, dat Bidault, van wien het initiatief tot een compromis over Triest werd verwacht, het zeer druk had met Fransche Binnenlandsche aangelegenhe den. Amerikaansch voorstel voor verdrag tegen Japan Het Amerikaansche departe ment van Buitenlandsche Zaken deelt mede, dat de Amerikaan sche regeering Engeland, de Sow jet-Unie en China heeft voor gesteld voor 25 jaar een verdrag te sluiten, dat er op gericht is te verhinderen, dat Japan een bedreiging voor den vrede wordt. Een ontwerp verdrag vol gen beginselen, die overeenko men met die, welke in April werden voorgesteld voor het ont wapenen en demilitariseeeren van Duitschland, is aan deze regeeringen overhandigd. HET WEER Zwakke tot matige wind tus schen Noord-West en Noord. Droog weer met afwisseling van zpnneschijn en wolken Iets warmer dan gisteren. Zon onder 21.03, op 4.20. Maan op 10.05, onder 12.21. Zondag Maan op 1.22, onder 12.40.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1