VolkshoogeschooSweekeinde DUITSCHLAND zooals het nu Druk bezocht eerste in Zeeland 50 enthousiaste jongeren op het buiten ,.nE ELDERSCHAHS" bijeen Het waren enthousiaste jon geren uit alle lagen der be volking en van vele maat schappelijke richtingen, die van Vrijdagavond tot Maandagmor gen nabij Aardenburg, op het buiten „De Elderschans" bij een waren. Alle punten van het pro gramma waren er op gericht het wederzijds begrip en ver trouwen aan te wakkeren en gemeenschapszin te kweeken, hetgeen ook de doelstelling en het idee is van de Volkshooge- school. Er heerschte een bijzonder prettige sfeer, die bewees dat de Volkshoogeschool in Zee land levensvatbaarheid heeft en een goede toekomst tege moet gaat. Terecht noemde de landelijk H.M. de Koningin decoreert dertig helden (Vervolg van pag. 1). Nieuw benoemde ridders, dank baar ben ik ook, dat deze plech tigheid mij kennis doet maken met u, officieren, onderofficieren en soldaten, die ik kan onderschei den met de orde van de Bronzen Leeuw, na de militaire Willems orde de hoogste militaire onder^- scheiding. Uw voorbeeld en voorgaan wist anderen vertrouwen in te boeze men en op te wekken met u hun leven veil te hebben voor het Va derland. Officieren, onderofficieren, sol daten en manschappen, die in dit carré staat aangetreden, voor u ls dit eveneens een groote dag, daar gij vóór u moogt zien de wakke re mannen, wier daden steeds voor u een voorbeeld zullen zijn van wat een strijder in de moei lijkste oogenblikken van zijn le ven in den strijd tegen den vijand behoort te verrichten. Ik ben er ten volle van over tuigd, dat gij op dezelfde wijze uw plicht zult doen als uw thans onderscheiden wapenbroeders, wanneer zulks van u gevraagd mocht worden. De Luit. ter Zee van de le klas se H. A. W. Goossens, adjudant van H. M. de Koningin las de ,,mu taties" voor, een beknopte samen vatting van de door elk verrichtte daden van moed en van beleidvol optreden tijdens den strijd tegen den vijand. Het groote oogenblii Treffende oogenblikken volgden nu. Nadat H. M. de eedsformule voor de nieuwe M.W.O.-ridders had voorgelezen en deze achter eenvolgens de eed c.q. de belofte hadden afgelegd, begaf de Konin gin zich naaf elk van hen om hen met de versierselen te omhangen of het ordeteeken op te spelden. Eerst Generaal Winkelman, daar na Prins Bernhard en de over.' gen. De lippen van de helden trilden en vele van de familieleden, ook menig toeschouwer, konden slechts met moeite hun ontroering bedwingen toen H. M. met een. fermen schouderslag deze helden tot ridders sloeg. Toen deze symbolische hande- ling haar Prinselijken schoonzoon betrof, was er ook in het gelaat van onze fiere vorstin iets dat haar innerlijke ontroering ver ried. De kleirie prinsesjes keken zeer geinteresseerd toe. Alle aanwezige leden van het Kd pittel der M.W.O., begroetten ver volgens op de gebruikelijke wijze, met schouderklap en handdruk, de nieuwe leden. Défilé Aanstonds hierna begon net groote troependefilé. wc meer dan 7000 man van alle on- derdeelen van onze Nederland- sche weermacht, ook de Marine en Luchtvaarttroepen, Kon. Mare chaussee, een bataljon opleiding Koninklijke Landmacht, waaron- dei een detachement Indisch in structie bataljon, het Vrouw. Hulp Korps, de Pantserschóol 'en de ar- tillerieschool, deelnamen. Ook nu weer rechtop in haar auto staande, nam H. M. het de- fdé af. Keurig marcheerden de troepen de Landsvrouwe voorbij De Kroonprinselijke familie volg de het pracht). schouwspel in de onmiddelijke nabijheid van de Ko ningin. Gelukkig was het juist op de hoogtepunten van dit grootsche militaire festijn, dat de zon door de wolkenmassa's brak en het heel in gouden glans zette. leider van het V. H. S.-werk Dr. H. G. W. van der Wielen, het weekeinde dai# ook een groot succes, waarmede alle deelnemers het eens waren. De opening Nadat Dr v. d. Wielen Vrij- uagavond het weekeinde had .eopend, hield hij een lezing over: „Het heden als keer punt". Hy vestigde er de aan dacht op, dat reeds na den vo- rigen wereldoorlog vele er groote veranderingen waren ingetreden. Nogmaals heeft oorlog de wereld beroerd en we hebben hier, zoowel als overal elders, het groeien van onafhankelijkheidsbesef kun nen gade slaan. Wij moeten nu de plaats van het eigen land opnieuw bepalen. Noodzakelijk is een versterking van ons volk naar binnen, terwijl naar buiten bewustwording van on ze plaats noodig is. Wij wen- schen geen zakelijke verhou ding van individu tot gemeen schap, aldus spr., maar nor men, die ontleend zijn aan het Evangelie en die in de daden der menschen dagelijks tot uit drukking zullen moeten ko men. Verder dient naast de samen werking tusschen de induvi- duen en de groepen ook inter nationaal contact gemaakt te worden, opdat de volkeren el kaar in waarachtigen gemeen schapszin zullen leeren waar- "eeren. De verwezenlijking van dit alles hangt in groote mate af van den wil en werkkracht van de komende generaties. Om zijn gunstige ligging zou Zee land wel eens van belang kun nen worden bij het hierboven genoemde internationale con tact. Organisatie in Zeeland 's Zaterdagsmorgens werd de organisatie van de V. H. S. in Zeeland besproken. Er werd levendig van gedachten gewis seld. Dr. v. d. Wielen gaf een historisch overzicht en haalde dikwijls voorbeelden uit Dene marken aan, alwaar de V. H. een belangrijke plaats in het volksleven inneemt. Hij sprak de hoop uit, dat er Voor de microfoon Siemt Maandag 24 Juni om 18.15 uur af op Hil versum I (301.5 m.). Er zal een korte causerie ge houden worden over de a.s. Landbouwtentoonstel ling der Z.L.M. Protest uit Suriname Twee R.K. Surinaamsche organi saties „Volksbond St. Joseph" en „Organisatie Sint Clemens" hebben een telegram gezonden naar Koningin Wilhelmina, waar in zij verklaren: „Wij ondersteu nen de doelstellingen van deze de legatie niet. Wij protesteeren te gen de delegatie." over 10 jaar in iedere provin cie een V. H. S. zal zijn. Er zal in zes gewesten in Zeeland (te weten: Walcheren, de Bevelanden, Schouwen en Duiveland, Tholen, O. Z. Vlaan deren en W. Z. Vlaanderen) een werkgroep worden ge vormd, die de propaganda ter hand zullen nemen. Uit deze werkgroepen zal een voorloo- pig centraal bestuur worden gekozen, dat zal trachten nog meer weekeinds te organisee- ren. Andere programpunten Zaterdagmiddag hield Ir. J. P. Kloos uit Haarlem een le zing met lichtbeelden over: .Modern wonen in Zeeland", waarbij hij tal van technische uiteenzettingen gaf. 's Avonds stond een inleiding en voordracht door Mevr. E. 7. d. Broecke-de Man over: .Hollands Glorie" op het pro gramma. De Zondagmorgen was voor kerkgang gereserveerd, waar- dhr v. d. Wielen het gebruikelijke Zondagswoord sprak. 's Middags maakten de jon geren een wandeling naar het Deopoldkanaal in België. Vóór den avondmaaltijd hield de heer J. J. Rosseel uit Aar denburg een gedocumenteerde inleiding over: „De geschiede nis van Aardenburg". Op den laatsten avond der bijeenkomst hield de heer Sjef van Dongen, de bekende Noord poolreiziger, thans burge meester vatf Aardenburg, een buitengewoon animeerende ver handeling over: „Noordpool- reisherinneringen. Met het zingen van eenige liederen werd de avond en ook het weekeinde besloten. Allen die aan dit weekein de hebben deelgenomen, zullen met genoegen aan deze dagen terugdenken. VOEDSEL EN OPBOUW IS ONZE SPECIALE VERSLAGGEEFSTER SCHRIJFT: voedsel in. Voor vele Neder landers onbegrijpelijk, terwijl In dit land, waar ieder die wij spreken klaagt over de kleine voedselrantsoenen, den ken wij vaak, als wij aan een keurig gedekte tafel, waarop uitstekend verzorgde en vol doende spijzen verschijnen, aanschuiven, aan den tijd van honger en kou, die wij in 1944 1945 in Nederland boven de rivieren meemaakten. Toen wij suikerbieten en bloembol len moesten eten, terwijl de Duitschers hun maag konden vullen, thans krijgen de Duit schers 1050 caloriën (in Berlijn plm. 1500), terwijl wij luxu eus dineeren. Leedvermaak Och, daarmee schiet niemand op. Duitschland is er, en de Duitschers zijn er, en er zal dus rekening gehouden moeten worden met dit land en zijn bewoners. De Engelsche bezettingsau toriteiten meenen het ernstig met den opbouw van Duitsch land en daarom voeren zij de voedselpositie van ingeland heelemaal niet florisant is. Voedsel is evenwel het begin van den opbouw. De door Duitschland bezet geweest zijnde landen vragen om her stelbetalingen. - Duitschland kan echter niet betalen als het niet produceert en als het geen voedsel heeft, kan het niet produceeren. De fabrieken hebben kolen noodig maar de mijnwerkers, die al reeds extra rantsoenen krijgen kunnen niet voldoende boven den grond brengen, omdat hun lichamelijke krachten, tenge volge van voedselgebrek, te kort schieten. Engeland voert dus levensmiddelen In, laat enorme hoeveelheden haring (in Maart 30.282.710 kg.) uit Noorwegen invoeren, en de Britsche bezettingsautoriteiten houden streng toezicht op den landbouw. Ds Pop en Prof. Banning in Zeeland De Kerk in de Wereld van nu Over bovengenoemd onder werp spraken Ds. Pop en Prof. Banning in stampvolle Ned. Herv. Kerken in Zeeland. Aan een verslag in „De Vrije Zeeuw" ontleen en wij het volgende Ds. Pop oefende critiek uit op de Kerk zooals deze voor den oorlog bestond. Spreker vervolgde Zoo zag de Kerk na 10 Mei 1940 een volk in diepen nood, zonder in staat te zijn leiding te geven. Toch was dit noodig wilde de Kerk over de geheele linie werkelijk Kerk worden. We hebben toen het voor recht gehad drie mannen te bezitten die dit helder inzagen n.l. Dr. Gravemeijer, Profes sor Kraemer en Prof. Schol ten. Zij zagen dat de Kerk midden in het volk moest gaan- staan en verkondigen dat Je zus de Heer is en dat de Kerk moet zijn de Kerk van Jezus Christus. Allerlei vragen rezen reeds in het begin der bezettingstijd. In Augustus 1940 werd daar om naast de Synode ingesteld de Commissie voor Kerkelijk Overleg, met Prof. Kraemer als voorzitter. Deze Commis sie stelde diverse werkgroepen b.v. voor de Jeugd, voor Kerk en Zending, i voor de School. Bovenal werd de na druk gelegd op de Gemeente. Het zijn toch de Gemeenten die heelemaal opnieuw moeten leeren wat het is aan Christus te gehoorzamen, die met blijd schap de verzoening van hun zonden vieren aan de Avond- maaltafel, die 'n gemeenschap met elkaar vormen ook in de daden van het gewone leven, wat tevens tot uiting komt in het sociale leven. Er waren lang allerlei span ningen in de Ned. Herv. Kerk. De duivel had alles te zeggen in de harten der menschen, doch door de kracht van den Heiligen Geest wordt het mo gelijk, dat de Gemeente met terdaad zegt, dat Jezus Chris tus de Heer is. De Kerk moet worden één gemeenschap rond om Jezus Christus. Het is hierom, dat het in de Ned. Herv. Kerk gaat. Het gaat om de heerschappij van Jezus Christus in ons dage- lijksch leven. Van mensche- lijke dingen en van duivelsche dingen vandaan naar Jezus Christus, aldus besloot Ds. Pop zijn toespraak. Prof. Banning spreekt. Zoowel de menschen in als buiten de Kerk, aldus Prof. Banning, zijn bezig het wonder der Kerk opnieuw te ontdek ken. Men is gaan ontdekken, dat de Kerk niet meer alleen verantwoordelijk is voor de menschen in de kerk of voor de ingeschrevenen in de ker kelijke registers, doch voor het geheele volk. Allerlei stukken uit den Bijbel hebben we op nieuw leeren verstaan. De Kerk staat in de wereld ter- wille van de wereld in nood, en wie de Kerk opnieuw ont dekt, ontdekt daar ook op nieuw de wereld, vooral de wereld in nood, in haar ver scheurdheid, in haar verloren heid. Gij mensch, zgt van God, en die God heeft U lief, aldus Prof. Banning. Het bewijs daarvan is Jezus Christus. Het wezen van de Kerk is 't Kruis. Jezus Christus heeft de wereld openbaar gemaakt wie God is. Hij heeft om bekeering ge roepen en is gestorven aan het kruis. Als ware Christenen zullen we nooit mogen zwijgen over het onrecht, de armoede, de slavernij, de knechting. De Kerk zal moeten strijden tegen de knechting vén een Ameri- kaansch-, Engelsch-, of Neder- landsch kapitalisme. Nooit zoo ials een vakvereeniging of zoo- Protest huisslachtregeling In talrijke plaatsen in Over ijssel zijn de laatste weken ver gaderingen belegd, waarin ge protesteerd werd tegen de nieu we huisslachtingsregeling. Een regeling, tengevolge -waarvan velen, die sedert jaren hun eigen varken slachtten, thans uitge sloten worden. In de meeste van deze bijeenkomsten werd beslo ten een lijst met handteekenin- gen van belanghebbenden te ver zamelen, om aldus gezamenlijk tegen de aangekondigde maat regelen te protesteeren. Tevens zullen een aantal afgevaardig den van deze vergaderingen bij de betrokken, autoriteiten ver schillende bezwaren mondeling toelichten. BENESJ HERKOZEN Dr. Eduard Benesj is met a gemecne stemmen tot presiden van Tsjecho-Slowakije herkoze- Veroordeelingen Unilever De Rotterdamsche rechtbank heeft den 49-jarigen procuratie houder bij de Unilever Vei koopcentrale, J. B. en den 52 jarige kantoorbediende P. J. H. G„ die ruim 250.000 rantsoen bonnen voor margarine verduis terd hadden, resp. veroordeeld tot anderhalf jaar en acht maan den gevangenisstraf, met aftrek van preventief. Nederlandsch-Belgische Grensovereenkomst Het Belgische ministerie van Buitenilandsche Zaken deelt me de, dat er thans stappen gedaan worden bij de Nederlandsche regeering ten einde de regeling die door de grensovereenkomst van 1843 voorzien was. betref fende de landerijen, die in de Belgisch-Nederlandsche grens streek door Belgische en Ne derlandsche landbouwers be bouwd worden, te herstellen. Verwijdering van Duitschers Binnen korten tijd zal het kamp Mariënbosch bij Nijme gen, dat ten behoeve van de verwijdering van niet ge- wenschte personen van Duit- sche nationaliteit als transit kamp ter beschikking van het ministerie van Justitie is ge steld, gereed zijn. Het kamp biedt plaats voor maximum 1400 personen. Het ligt in de bedoeling om alle ongewenschte Duitschers in ons land via dit kamp naar hun heimat terug te brengen. als een politieke partij dit doet maar gesteld onder het Licht van het Evangelie. In naam van God moet leu gen leugen en onrecht onrecht heeten en een Gemeente, die daarvanschrikt, dient te stik ken in haar burgerlijkheid. Als onze ried. Herv. Kerk Volkskerk zal zijn, zal dit be- teekenen, dat Christus Heer is over alle levensgebieden. Als zij na dit smartelijk dieptepunt in onze geschiedenis nog een weg omhoog zal vinden, dan zal dit alleen zijn met behulp van Hem die gezegd heeft Ik ben de Weg, de Waarheid én het Leven. Wij zouden waard zijn door een nieuwen zond vloed te worden weggevaagd, indien we onzen richtingsstrijd zouden voortzetten. Machtiger dan partijen is de Geest van Jezus Christus, en we laten ons niet meer naar ons eigen hokje terug dringen. God heeft ons samengebracht tot die Eene, die is de Heer der Wereld. En zoo alleen la het ook Innerlijk verantwoord, dat uit_ de Ned. Herv. Kerk allerlei dingen naar voren ko men. Als we samen leeren te buigen, samen leeren te bid den, dan alleen kunnen we sa men werken en strijden.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 4