VRIJE STEMMEN DAGBLAD VOOR ZEELAND H. M. de Koningin decoreert dertig helden Anjerdag De Conferentie van Parijs De Nederlandsche verliezen r»*iiri in nn> wo Alg Leiding: B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma. Hoofdredacteur J. Koekebakker. Redactie en Admin.: Goes, Beestenmarkt 2 Tel. 2163. Gironummer 4263S7 Vrijdag 21 Juni 1946 Se JAARGANG De ioekomst van Duitschland Een der grootste problemen van dezen na-oorlogschen tijd is welwat moeten de ver bonden volkeren van Duitsch land trachten te maken? Het is thans overwonnen en lam geslagen. Maar het moet weer herleven. De wereld-huishouding kan geen doode plek in het midden van Europa dulden op den duur. Thans is Duitschland ver deeld in vier zönes, elk be stuurd door een der vier mach ten die de overwinning hebben bevochten, terwijl van de kleine naties, die bondgenooten waren, ook contingenten zijn of worden toegelaten, die deel mogen nemen aan de tijdelijke bezetting van het vijandelijke land. Maar dit kan zoo niet blijven. Er moeten op den duur vaste regelingen komen. Eerste taak van de bezet ters was, alle nazi-invloed uit te bannen. Deze taak is nog maar ten deele vervuld. Tel kens duiken berichten op om trent geheime nazi-organisa ties, die dan weer zooveel mo gelijk onschadelijk worden ge maakt. Dit werk zal nog wel jaren moeten worden voortgezet. Een zekere controle blijft dus ge biedende eisch Maar de gewone burgerlijke bestuurstaak dient toch een maal weer in handen van Duit- schers te komen. Hoe dit nu op te zetten? Van Engelsche zijde is een voorstel gekomen, om Duitsch land te splitsen in diverse kleine staatjes, die dan in fe deratief verband kunnen wor den samengevoegd tot een grooter geheel, vopr de alge- meene belangen, die gezamen lijk moeten worden behartigd. Amerikanen en Pranschen hebben met deze plannen reeds hun instemming betuigd. Van Russische zijde is nog geen in stemmend getuigenis gekomen en kan wellicht ook niet wor den Verwacht. Rusland heeft zich vroeger steeds voor een Duitschland met centraal be stuur uitgesproken, onder lei ding van Berlijn, dat nog steeds binnen de Russische zöne valt, al is het dan in vier gedeelten verdeeld, ieder onder een der groote vier. Maar het verdienstelijke van het Britsche plan is, dat het ook gedeeltelijk kan worden uitgevoerd, door ieder van de vier bezetters in het eigen ge bied. Zoo heeft Engeland reeds gedacht aan drie staat Vs: 1. Sleeswijk-Holstein mei» de Hansa-steden en hun om geving. 2. Groot-Hannover. 3. Het Rijnland, met het Ruhr* gebied en een groot deel van Westfalen. Het Ruhrgebied zou in dezen opzet dan weer een speciale status kunnen krijgen, als een gebied, waarin de West-Euro- peesche landen, ook ons land, zouden kunnen participeeren bij de leiding van de indus trieën aldaar. Van Fransche zijde wordt, zooals wij zeiden, instemming betuigd met de hoofdgedachte van het plan. Maar tevens wordt er de aandacht op ge vestigd, hoe de zóne-grenzen der vier bezetters niet geheel tot grondslag kunnen dienen. Zoo worden Baden en Wurtem- Grootste militaire plechtigheid sinds jaren HET VLIEGVELD SOESTERBERG was gisteren het too- neel van de grootste miiitaire plechtigheid sedert jaren. .Zware slagregens en hagelbuien, nu en dan zelfs verge zeld van bliksem en donder, poogden eenige malen vergeefs eenigc afbreuk te doen aan het indrukwekkende schouwspel, dat om half elf aanving, toen H. M. Koningin Wilhelmina arriveerde en door den chef van den generalen stA' luit. Generaal Mr. H. J. Kruis werd begroet. Alle bioscopen in Nederfland zullen hedenavond een kort filmpje over het Prins Bernhardfóndg vertoonen, waar in Z. K. H. Prins Bernhard zal spreken over Anjerdag. Het is de eerste maal, dat opnamen van den Prins in zijn werkka mer worden gepubliceerd. De duur van het filmpje is onge veer 2 minuten. Gekleed in licht grijze bontjas iet iets afwijkend gekleurde hoo ge kraag, paarse hoed waar om heen een grijze struisfeer, recht opstaand in de roode Ford V-3, H. M. zich langs de troepen n, die in een groot carré op de So'esterberger heide stonden opgesteld. Aan de Westzijde van het ter rein was een ruimte afgelijnd, de saluting base'' daden van moed, beleid en trouw, door genoemde troepen in dit tijd perk, bij herhaling bedreven''). Vervolgens tot Ridder in de Mili taire Willemsorde o.a. Kol. W. F. Hennink. De Bronzen Leeuw werd uitgereikt o.a. aan: luit. kol H. D- Scherpenhuyzen en huzaar le Kl. H. A. Barendreft. Toespraak der Koningin Alvorens tot de decoratie over Daar zouden aanstonds de 30 te gaan hield H. M. een toespraak helden van de fronten en van het verzet door H. M. persoonlijk wor den gedecoreerd. Ter zijde van deze ruimte ston den in afzonderlijke vakken alle opper- en vele hoofdofficieren van de verschillende onderdeelen van Zee-, Lucht- en Landmacht, hur.ne Excellenties de Ministers, Prof. ir. W. Schermerhorn, Mr. J. Meijnen en J. M. de Booy en ver scheidene buitenlandsche militaire attaché's. Ook een groot aantal familieleden van de nieuw gede coreerden en eenige oorlogs-inva- liden woonden de plechtigheden bij Prinsesjes aanwez Toen de auto van H. M. op de „saluting base" arriveerde stond daar reeds de Cadillac, waarin Prinses Juliana met de kleine Prinsesjes was gezeten. De prin selijke kleuters droegen elk de zelfde blauwe manteltjes, die zij steeds als de zon even doorbrak, uittrokken om in haar vlotte ga- ruit e jurkjes, of wel in de auto van de Koningin te klauteren, of zich onbevangen te bewegen tus- schen de vele fraaie uniformen. Op de startbaan, juist voor de Koninklijke auto stonden naast el kaar opgesteld de 30 mannen, die van H. M. de Koningin de decora ties zouden ontvangen. Het wa ren: Generaal H. G. Winkelman. Grootkruis in de Orde van den Nederlandschen Leeuw; Z. K. H. Prins Bernhard der Nederlanden, het Commandeurs-Kruis der Mi litaire Willemsorde („wegens uitnemende en bezielende leiding bij de bevrijding van het Vader land als bevelhebber der Neder- landsche Strijdkrachten en tevens als eixenning van de uitstekende Egypte en Groot-Britannië De Egyptische delegatie, die belast is met de mogelijke her ziening van het Anglo-Egyptisch verdrag, heeft, naar uit betrouw bare bron wordt vernomen, de Britsche ambassade doen welen dat zij in beginsel accoord gaat met de nieuwe Britsche voor stellen tot het sluiten van een nieuw verdrag tusschen de twee landen. waaraan wij het volgende ontlee- nen: „Het is mij een voorrecht, dit maal op vaderlandschen grond, een aantal onderscheidingen voor moedig en beleidvol gedrag te over den vijand te kunnen i reiken, in het bijzijn van verscml lende onderdeelen van Land-, Zee en Luchtmacht. Generaal Winkelman, Ik acht mij gelukkig, u persoonlijk, oij deze eerste parade op Vaderland schen grond, het Grootkruis in de Orde van den Nederlandschen Leeuw te kunnen uitreiken, als blijk van waardeering en erken telijkheid, voor al hetgeen gij ge daan hebt als opperbevelhebber van Land- en Zeemacht in de moeilijke dagen tijdens en na de overrompeling door een trouwe- loozen, overmachtigen vijand. Met eerbied en diepen weemoed gedenk ik, en zult ook gij allen die hier aanwezig zijt, gedenken hen, die met dezelfde bezieling en hardnekkigheid gestreden .hebben voor ons aller vrijheid en daarbij het offer van hun leven brachten. Generaal Prins Bernhard, na ja renlang ondergrondsch verzet zon der weerga in Nederland zelf - en van een strijd op alle wereld zeeën en in de lucht, tezamen met onze bondgenooten, hebben de Prinses Irene Brigade, de Luchtmacht en de Binnenlandscne strijdkrachten onder uwe bevelen als bevelhebber der Nederland- berg daardoor in twee deelen verknipt, wat bij een defini tieve formeering toch gecor rigeerd zou moeten worden. Van Russische zijde werd door Maarschalk Sokolowski onlangs in het hoofdkwartier te Karlshorst een rede gehou den (hij is de opperbevelheb ber in de Oostelijke zöne van Duitschland), die nog niet kon ingaan op het nieuwe Britsche plan, omdat dit toen nog niet bekend was, doch die wel heel duidelijk uitstippelde wat Rus land thans in zijn gebied bezig is te doen. De ontmanteling der oorlogs industrieën moet voortgaan. Doch de vredesindustrieën moeten worden aangemoedigd, opdat Duitschland weer kan leven, en aan zijn verplichtin gen kan voldoen. Daartoe heeft Rusland slechts een deel van het haar toeko mende in beslag genomen,', en integendeel reeds veel gedaan, om door handelsovereenkom sten en toevoer van grondstof fen de fabrieken weer te doen draaien. Onder Russisch toezicht gaat ook Duitschland zijn herle ving tegemoet Gelijk de Brit sche, Amerikaansche en Fran sche plannen in een herleving van Duitschland op economisch gebied in hun zones trachten te voorzien. Maar het is nog een lange weg! Red. Strijd tegen het kwade, maar niet tegen uw naaste. West Indische delegatie krengt nogmaals bezoek aan WALCHEREN Zooals we reeds in ons blad van gisteren mededeelde overnach ten de West-Indische afgevaar digden in Goes. Gisteren maak ten ze nogmaals een tocht naar Walcheren. In Vlissingen wer den de havenwerken bezichtigd en eveneens een tochtje per boot naar het fort Rammekens gemaakt. Ook West Kapelle en Veere werden met een bezoek vereerd. Wij zijn verheugd, dat men ook in het buitenland een zoo groote belangstelling voor het streven op Walcheren toont. Eenige overeenstemming De conferentie van ministers van buitenlandsche zaken der groote megendheden heeft overeenstem ming bereikt ten aanzien van de volgende punten; 1. De geallieerden zuilen hun troepen uit Italië terugtrekken, 90 dagen na het teekenen van het vredesverdrag met Italië, mits 'le Britsche troepen de beschikking krijgen over een verbindingsweg tusschen Engeland en Oostenrijk via de Amerikaansche bezettings zone van Duitschland, en mits dei Sovjet-Unie uitvoering geeft aan haar belofte, het vorig jaar te Londen gegeven, dat zij haar troe sche strijdkrachten, een roemrijk aandeel ln de bevrijding van het Vs.derland gehad. Als bewijs van waardeering, voor hetgeen gij voor het Vaderland deed, verleen ik u het Comman deurskruis der Militaire Willems orde. Ik weet, dat gij deze hooge onderscheiding mede zult willen beschouwen als een hulde, ge bracht aan de daden van moed, beleid en trouw, van de troepen onder uw bevel. (Vervolg op pagina 2) Neaerlandsch 'Indie De Nederlandsch Indische voor lichtingsdienst heeft bekend ge maakt, dat het Nederlandsch In dische leger in geheel Neder landsch Indië, gedurende den maand Mei, de volgende verliezen heeft geleden: 20 dooden, 2 ver misten en 85 gewonden. 854 Terroristen zijn gevangen ge nomen, waaronder twee Japannee zen. Het aantal terroristen, dat ge dood werd kan niet worden op gegeven omdat zij dikwijls de dooden medenemen, teneinde ver liezen te verbergen. Evacuatie Chinezen Volgens een bericht van Radio New Delhi heeft Sjahrir aangekon digd, dat met de geallieerden een overeenkomst is bereikt ten aan zien van de evacuatie uit West- Java naar Batavia van tienduizend Chineezen, die sedert de slachtin gen van Tangerang ter wille van hun veiligheid onder bewaking zijr gehouden. Kampen op Atjèh De Nederlandsch-Indische voor lichtingsdienst deelt mede, dat door de bemiddeling van het in ternationale Roode Kruis en in sa menwerking met het Indonesiscne Roode Kruis een commissie, waar onder eenige artsen, het kamp te Lawe Segalagal. residentie Atjeh, hebben bezocht. In dit kamp zijn 1436 mannen, vrouwen en kinderen, geinter- neerd. De gezondheidstoestand 's volgens de berichten tamelijk goed. Er zijn weinig gevallen van malaria en frambosia; dysenterie- gevallen zijn er niet. De voedsel situatie is goed. De Piet Hein-kwestii Chifley heeft een redevoering gehouden in het Australische huis van afgevaardigden, waar bij hij een bedekte doch on miskenbare terechtwijzing heeft gericht het adres van den Nederlandschen gezant van Aers sen Beyeren Voshol voor diens kritiek in het openbaar op het feit, dat de Australische regee ring er niet in geslaagd is om te zorgen, dat de Nederlandsche torpedobootjager „Piet Hein" werd gerepareerd. Chifley zeide: Ik ben met zijn verklaring geenszins ingenomen Ik ben van meening, dat de di plomatieke betrekkingen er niet op vooruit gaan, indien de ver tegenwoordiger van welke re geering dan ook zich mengt in krantenstrijd, waarvan men licht zou kunnen aannemen, dat zij bedoeld was om de huidige regeering schade te doen. Ik neem aan, dat een dergelijke bedoeling niet bij den Neder landschen gezant heeft voorge zeten, toen hij zijn verklaring aflegde. Evacués verlaten Siam Achthonderd evacue's hebben op 19 Juni met de „Tabinta" Siam verlaten op weg naar Ne derland. Omstreeks 19 Juli zal de „Ruys" 1800 evacue's als laatsten naar Holland vervoe ren. pen binnen een gelijke termijn te rug zal trekken uit Bulgarije. Byrnes verzekerde Bevin, dat de Ei.gelschen de beschikking zouden krijgen over een verbindingsweg door de Amerikaansche zone van Duitschland. Ook een Russisch voorstel alle on gebruikte en gevorderde gelds waarde en goederen binnen die zelfde termijn aan de Italiaansche regeering terug te geven werd aanvaard. 2 De geallieerde commissia voor het uitvoeren van het vre desverdrag zal bestaan uit de am bassadeurs te Rome van Engeland Amerika, Rusland en Frankrijk. De commissie zal gedurende 12 maanden in stand blijven. De regeling van de Fransch-Ita- liaansche grensproblemen zal wor den uitgesteld tot Molotof het rapport der deskundigen over Ten dabriga heeft bestudeerd. Tijdens de „strikt informeele" bijeenkomst der ministers werd hun een Amerikaansch voorstel voorgelegd, om de kwestie van de souvereiniteit van Italië's voorma lige Afrikaansche koloniën eea jaar uit te stellen. Aan het eind van dit jaar zoudeii de kolom--n onder het beheerschap der Ver. Naties komen, indien de ministers nog geen oplossing zouden hebben gevonden. De ministers benoem den een speciale commissie om dit voorstel in overweging te ne men, dat tevens de invoeging in heT. ontwerp vredesverdrag met Italië zou bevatten van een clau sule, waarin het afstand doen van dc koloniën door Italië wordt ->an gegeven. De ministers bereikten geen overeenstemming, maar zij waren het er over eens, dat uit stel te verkiezen is boven in het geheel geen oplossing. Gr. Britannië en de V.S. leveren wapens aan Spanje Dr. Giral, het hoofd van de Spaansche regeering in balling schap, heeft op een persconfe rentie beschuldigingen geuit ten aanzien van. Engeland en de Vereenigde Staten. Een Brit sche firma, zoo zei hij, levert aar geschut, pantserpla ten en apparaten om het vuur van slagschepen te richten aan regeering Franco. De Ame rikaansche hulp bestond vooral in de levering van petroleum. Positie van Bidault Bidault, de opvolger van Gouin, die op zijn beurt De Gaulle op volgde, is officieel hoofd van de voorloopige Fransche regeering. Zijn functie sluit in zekere zin aan op die van president der Fransche republiek, maar deze laatste functie wordt op het oogenblik niet vervuld. Wordt Degrelle uitgeleverd Het blad Liberation publiceert een bericht uit Madrid, waarin gezegd wordt, dat de Spaansche autoriteiten de uitlevering van Leon Degrelle aan België heb ben toegestaan. 'HET WEER Wisselende bewolking met in het Oosten van het land plaat selijk nog enkele buien, ^ver dag matige wind tusschen Zuid-West en Noord-West. Iets warmer. Zon onder 21.03, op 4.19. Maan op 0.47, onder 11.03. Laatste Kwartier: 22 Juni.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1