Volk in Nood Stichting Herstel Zeeland 1945 STAD EN LAND n Middelburg Eerste zifting der Prov. Staten De Industrialisaiiemogelijkheden in Zeeland voor de van een Zeeland Het bestuur der Stichting kwam in vergadering bijeen Verslag werd uitgebracht omtrent het contact dat werd opgenomen met Ir Tromp, reeringscommissaris vliegtuigindustrie. Besloten werd in samenwer king met enkele andere instan ties, de aandacht te vestigen op de mogelijkheden, welke voor de vestiging Vliegtuigindustrie i aanwezig zijn. Voorts kwam aan de orde de wederopbouw van 't bedrijf der N V. van Melle te Bres- kens. Verslag werd gedaan van de besprekingen, welke gevoerd werden met de Minis ters van Wederopbouw en van Handel en Nijverheid en van de rapporten, welke ter zake ook aan den Ministerraad wer den toegezonden. Een defini tieve beslissing is nog niet ge nomen. Blijkens mededeeling van den Raad voor Herstel en Wederopbouw, wordt thans door genoemde ministers op korten termijn een onderzoek ingesteld naar de vraag, welke industrfalisatiemogelijkheden zich als compensatie voor Bres kens kunnen voordoen, wan neer de firma Van Melle uit Breskens zou vertrekken. De ministers werden door den Raad gemachtigd om aan de N. V. van Melle ontheffing te verleenen van haar herbouw- plicht in Breskens voor het ge val dergelijke mogelijkheden realiseerbaar zijn. In het te genovergestelde geval zal de Raad zich nader beraden. Het is onnoodig te zeggen, dat het Bestuur aan de ontwikkeling van deze zoo uiterst belangrij ke aangelegenheid zijn volle aandacht blijft besteden. Verzoek om prioriteit Het Bestuur der Horeca ver zocht de bemiddeling van de Stichting om een zekere prio riteit voor het herstel van de zwaar getroffen café-restau rant-bedrijven te Middelburg. Dit zal worden doorgezonden aan den Raad van Bijstand voor Handel en Nijverheid, teneinde dit verzoek te betrek ken in het door hem uit te brengen advies nopens de volgorde der definitief te her bouwen bedrijven in Middel burg, Het pJan Kuijt Aan den Raad van Bijstand voor Onderwijsaangelegenhe- den zal ter beoordeeling wor den doorgezonden het door dhr F. Kuyt, hoofd der Chr. U. L. O-school te Krabbendijke, op gestelde plan omtrent het on derwijs en de opvoeding op hot platteland. De Raad van Bij stand zal dezer dagen door den voorzitter der Stichting wor den geïnstalleerd. De gezinszorg T.a.v. de gezinszorg werd medegedeeld, dat het uit de bestaande organisaties, werk zaam op maatschappelijk ter rein, gevormde comité van ac tie op Vrijdag 21 dezer zijn eerste vergadering zal houden Op deze vergadering zal de te voeren propaganda worden be sproken, welke zal worden ge- financiëerd door Volksherstel. Met Mr. Tjeenk Willink, se cretaris-generaal van Volksher stel, vond een bespreking plaats nopens de werkzaamhe den van Ned Volksherstel in Zeeland. Daar de Stichting zich eveneens op sociaal-cultureel terrein beweegt, werd de vraag behandeld, in hoeverre de taak van Volksherstel in Zeeland door de Stichting zou kunnen worden overgenomen. De financiëering van dit deel der werkzaamheden van de Stichting zou dan voorloopig door Ned. Volksherstel geschie den. Besloten werd tot de op richting van een Raad van Bijstand voor Sociale en cultu- reele aangelegenheden, te vor men uit leden van het bestuur van de provinciale afdeeling van Volksherstel en een verte genwoordiger der Z. V. U., ter wijl voorts nog enkele particu lieren tot deelneming zullen worden uitgenoodigd. De Raad van Bijstand zal zich met het werk van Volksherstel ver trouwd maken met het uitein delijke doel t.z.t. het werk van Volksherstel voort te zetten. De provir. 'ale afdeeling blijft dus voorhands bestaan. Aankoop aquarellen Het bestuur der Stichting „Scheldemonde" besloot op voorstel der Stichting tot den aankoop van een 25-tal aqua- rGTIën van den Zeeuwschen kunstschilder Waalke Dinge- manse Jr. te Haarlem. De aquarellen geven weer de dich ting der verschillende dijkga- ten en enkele beelden van Wal cheren gedurende de onderwa terzetting. De Stichting „Scheldemonde' zal met de aquarellen exposee- ren in die gemeenten, in het noorden des lands, waar nog collecten zullen worden geor ganiseerd. Na afloop van de acties der Stichting „Schelde monde" zullen de aquarellen ter beschikking van de Stich ting Herstel Zeeland 1945 ge steld worden, teneinde de col lectie, voor de historische docu mentatie van den watersnood van buitengewoon groot be land, voor Walcheren te be houden. De Stichting Herstel Zeeland stelt zich voor, de aquarellen alsdan ter beschik king te stellen van die ge meentebesturen, welke bij de uitbeelding zijn betrokken. In het najaar zal de collec tie onder auspiciën van het bestuur der Z. V. U. in Zee land worden geëxposeerd. Voorts werd mededeeling vangen van het bestuur der Stichting „Scheldemonde", dat het beheer en de besteding der tot dusverre gecollecteerde gelden zullen worden overge dragen aan de Stichting Her stel Zeeland 1945. Daarvoor zal vanwege de Stichting een Raad van Bijstand in het le ven worden geroepen, welke omtrent het bestemmen der gelden aan het bestuur zal ad- viseeren. Crediet Herstel Zeeuwsche Visschersvloot Voorts kwam aan de orde de bemoeiingen der Stichting 2e credietverleening door de Herstel Bank voor den we deropbouw der Zeeuwsche vis- Een hall pond vleesch per week Met ingang van 23 Juni zal het vleeschrantsoen voor de .leeftijdsgroepen boven vier jaar worden verhoogd van 150 tot 200 gram per persoon per week. Tevens zal op 20 Juni voor verbruikers boven vier jaar een extra bon voor 100 gram vleesch worden bekend gemaakt, welke van 23 Juni af veertien dagen geldig blijft. Zooals reeds eerder is aange kondigd tracht de regeering de beperkingen, die het le vensmiddelenpakket o.a. door de verlaging van het brood rantsoen heeft ondergaan, aan te vullen met andere produc ten. Het ligt in het voornemen om, indien mogelijk, regelma tig boven dit nieuwe rantsoen een extra bon voor vleesch aan te wijzen, op dat het vleeschrantsoen, behalve voor de kinderen van 0 t.m. 4 jaar, in dat geval gemiddeld 250 gr. per week zal bedragen. Opleiding van JEUGDLEIDERS Door den ministerraad is be- paalld, dat aan die ambtenaren, voor wie een daartoe strekkend verzoek door een bonafide jeugdvereeniging wordt gedaan, voor eenmaal gedurende hoog stens veertien dagen verlof met behoud van bezoldiging gegeven kan worden voor het volgen van een opleidingscursus voor jeugdleider of -leidster. Dit verzoek dient echter voor zien te zijn van een gunstig ad vies van het directoraat-gene raal vorming buiten schoolver band van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen. „Pak an!" Onder dezen titel voerde het Regenboog-cabaret Maandag avond voor een goed bezette zaal in 't Schuttershof een re vue op. De aanplakbiljetten vermeldden: „De bonté trein boemelt langs onze troepen!" Nu, het Regenboog-cabaret heeft in zijn oponthoud te Goes een uitstekend programma ten tooneele gebracht. Allei eerst een woord van lof voor Willy van Hemert, die de leiding had en Peter Keilen- bach, die voor de pianobege leiding zorgde en bovendien zeer verdienstelijke soli op dit instrument ten gehoore bracht. Ook de andere medespelenden lieten zich van hun besten kant zien. Veel succes oogst ten de „Drie dwaze maagden" met hun liedje over de heden- daagsche dienstboden en de „Hilly, Holly miaauw Ha- wai'ns met hun oerkomiek programma. „Het schot in den nacht", een komische schets waarin Willy van Hemert op uitstekende wijze de hoofdrol vertolkte viel zeer in den smaak bij het publiek. Het geheel werd georgani seerd door de R. A. O., die de ze keer wel een zeer goede keus heeft gedaan. De avond werd met een bal besloten. Emmablcem- collecte De Emmabloem-collecte bracht f 1141,65 op. Te Wilhelminadorp f 29,22. Oproep van H.K.H. Prinses Juliana HK.H. PRINSES JULIANA heeft iii haar kwaliteit vai presidente van Ned. Volks herstel. over beide zenders1 een radiorede uitgesproken. Hier aan ontleenen wij het volgende: „VOLK IN NOOD" „Dit is het schrijnende beeld, dat bij mij achter is gebleven, na de verschillende bezoeken, die ik heb gebracht aan onze geteisterde ste den en dorpen. De indrukken, die ik nog pas den allerlaatsten tijd kreeg in de noodgebieden van Bra bant, hebben deze benauwende herinneringen niet verzacht. actie, die in de komende veer tien dagen zal worden gevoerd voor het door Nederlands Volks herstel in het leven geroepen Fonds Noodgebieden, geeft mij welkome aanleiding om uiting te geven aan de gevoelens, die oij mij gewekt zijn door de kennis making met die deelen van ons volk, die het zwaarste door den oorlog getroffen zijn. Vóór alles wil ik hier getuigen van mijn groote bewondering -oor den moed en energie, waarmede de bewoners van de noodgebieden uit puin en chaos, weer hun leven aan het opbouwen zijn onder on zegbaar moeilijke omstandigheden Hier is tnet de meest primitieve middelen, met een onbegrensd vermogen om uit niets iets te maken en met ware volharding schersvloot, terwijl eveneens ter sprake kwam de tijdelijke verplaatsing der visscherij naar elders in verband met het mijnengevaar. Vanwege de Stichting wor den pogingen in het werk ge steld elders in het land een tijdelijke noodhaven te vinden, waarbij de aan te voeren pro ducten toch ter beschikking van den Zeeuwschen handel blijven. Ten slotte werd door de di recteuren overgelegd een ont werp rapport nopens den stand van zaken bij en de organisatie van den wederopbouw in Zee land. Dit werd ter kennisne ming tqr hand gesteld van de leden van het bestuur voor be handeling in de volgende ver gadering. Uitvoerig verslag werd uit gebracht met betrekking tot de vlasindustrie in Zeeuwsch- Vlaanderen. door de bevolking iets groots verricht. Herhaaldelijk ben ik bij mijn tochten getroffen door den geest van samenwerking, waarin men aan het opbouwen is, door de waarheid van ons aloude eendracht maakt macht. Dit alles is voor ons geheele land van enorm belang en er- dient meer aandacht en waar deering, dan er tot nu toe vaak aan gegeven is. Het is mij dan ook een behoefte om, nadat mijn man en ik in De nemarken, Zweden en Zwitserland den dank van het Nederlandsche volk hebben overgebracht voor alle hulp, die het buitenland ge geven heeft, thans bewondering uit te spreken voor allen in om eigen land, die zelf hebben aan gepakt en die door hun eiger krachtsinspanning en initiatief al het verwoeste niemandsland Nederland weer bewoonbaar en vruchtbaar hebben gemaakt. Het spreekt vanzelf, dat dit niet mogelijk zou zijn geweest zonder de zeer krachtige regeeringsmaat- regelen, terwijl ook de vrijwillige hulp uit binnen- en buitenland van niet te onderschatten belang is geweest. Ik wil hier echter slechts wijzen op de geestkracht en het uithoudingsvermogen, die de bewoners van de noodgebieden zelf hebben getoond. Probeert U zich eens voor te stel len, hoe U zich zoudt gevoelen als U met uw gezin van vader, moeder en vijf kinderen moest le ven in een kippenhok met een ge middelde hoogte van 1.60 M. en een uwer was ernstig ziek zonder voldoende verpleegd te kunnen worden. Kunt U zich indenken in het leed van de vrouw, die door het oorlogsgeweld haar man ver loor, en bij terugkomst in haar dorp vrijwel niets meer terug vond van haar ruime woonhuis en floreerende winkel? En toch heeft ook dit gezin den meed niet opgegeven, ook al moe ten de moeder en haar vier zoons en dochters van 1622 jaar samen in een varkensstal slapen, die zoo vochtig is, dat zij allen aan rheu- matiek zijn gaan lijden. Dit alles en nog ontstellend veel meer ellende bestaat op dit oogenblik in ons land. Wij Nederlanders mogen onze plicht ten opzichte van onze ge troffen landgenooten niet afschui ven op het buitenland. Ons volle Is thans weer zoover gekomen, dat het zichzelf kan en moet helpen en ntfet op hulp van buitenaf mag blijven rekenen. Luisteraars, ik doe een dringend beroep op U, om te beseffen, lat wij als Nederlanders verantwoor delijk zijn voor onze getroffen landgenooten in alle groote en kleine noodgebieden en vraag U dit in de komende weken daad- rkeiük te tooien Nogmaals „het bezoek der buifcenlandsehe deskundigen" In ons bericht van gisteren vermeld onder denzelfden titel, is door een vergissing in de derde alinea een regel weg gevallen. Men gelieve hiervoor te le zen: Onder de aanwezigen za gen we o.a.: den heer J. Ma Glotzbach, directeur der B. S. en Ir. J. Versteeg uit Goes, di recteur van de afd. Zeeland van den Ned. Alg. Keurings dienst voor Landbouwzaden en pootaardappelen (N. A. K.). Zomerconcerten In den loop van dezen zomer zullen de muziekvereenigingen Hosanna en Euphonia een 5- tal concerten geven en wel Hosanna op 29 Juni, 27 Juli, 10 en 31 Augustus en 14 Sep tember. Euphonia op 20 Juli, 17 en 31 Augustus, 7 Septem ber en 21 September. Nieuw gekozen leden beêedigd Iii verband met de candidaatstel ling van de leden voor de eerste Kamer op Vrijdag a.s. kwamen gis termiddag de Prov. Staten onder presidium van den Commissaris der Koningin, Jhr. Mr. J. W. Quarles van Ufford voor het eerst sinds Augustus 1941 in buitenge wone zitting in het Schuttershof bijeen. Er waren 41 leden, onder wie de eenige dame Mevr. v. d. Bz'oecke-de Man, aanwezig. Nadat de voorzitter een kort openings woord had gesproken werden drie commissies, bestaande uit drie leden aangewezen om de geloofs brieven te onderzoeken. De hee- ren van de commissies snuffelden eenigen tijd in allerlei papieren en deelden den voorzitter mede, dat alle geloofsbrieven in orde be vonden waren. De gebruikelijke eeden en beloften konden vervol gens worden afgelegd en zonder hoofdelijke stemming werd de aan stelling van alle leden bekrach tigd. Hierna hield de Commissaris zijn toespraak, omdat hij de aan wezigen eerst na de beëediglng met leden van de Prov. Staten kon aanspreken. De heer Kodde, die het langst zitting heeft in de Staten dankte namens alle leden voor hetgeen de Commissaris Jn de afgeloopen jaren voor Zeeland heeft gedaan. De voorzitter sloot hierop de vergadering. De eerste gewone zitting voor de Staten zal plaats hebben op 2 Juli a.s. des namiddags 2 uur in het Schuttershof. De Pers miskend Dat voor de gewone film voorstellingen in de beide bios copen te Middelburg geen plaatsen voor de pers gereser veerd worden, kunnen we ons indenken, hoewel wij de hou ding der Directie niet kunnen apprecieeren. Dat echter bij de voorstellingen, die gege ven worden ter gelegenheid van het filmfestival, de Pers als zoodanig absoluut wordt geweigerd, is betreurenswaar dig. Het gaat hier immers niet om de film als film, doch als kunstwerk. Bovendien zijn t stukken die vertoond worden b.v. Potemkin op het filmgebied meesterwerken uit het heden en verleden. We hadden in dit geval dan ook zeer zeker een beetje me dewerking van de Directie ver wacht. EXAMEN ALG. HANDELSKENNIS (Middenstandsdiploma Geslaagd rijn dc dames M. Meijer te Kapcllc H. J. Pollie. Oud-Vossemecr S. J. Pollie. Oud-Vossèmecr en T. Poelman. Wemeldinge. De hccren A. Nijsse en P. J. Mol. 's-H. Arendskcrke A. de Munijck. J. de Muijnck en J. de Muijnck. Borsscle J. Minderhoud. Dom burg H. van Oosten en M. A. Potter, Goes M. J. Provoost, Groede P. H. Paree, 's-Hecrenhoek J. M. Mil, Yer- sckc H. Nicuwcnhuijrc, Ycrseke J. W. C. Noordhoek, Kamperland J. Mln- naard. Kloetinge L. Molhoek en L. Molhoek. Krabhcndijke C. H. Net. K. J. Net. J. P. Neve, R. A. Papegaaij. J. Piercns. Middelburg J. Polderdijk en M. Moerdijk, Nieuwdorp C. Meijer en A. van Poelje, Schorc A. Oele, We meldinge. Afocwercn 10 candidate».

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 4