6 Juli RECLASSEERINGSDAG De verplichte melding STAD EN LAND Goes Handelsoverleg DUITSCHLAND zooals het nu is Mïddelburq Voor het eerst sedert zes jaren zal op 6 Juli a.s. weer een nationale reclasseerings- dag worden gehouden. In het prachtige museum Fodor aan de Keizersgracht te Amsterdam, heeft de secretaris van de Afd. Amsterdam van het uitvoerend comité „Natio nale Reclasseeringsdag", dhr. A. F. Besselaar, een uiteenzet ting gegeven van de beteeke- nis van dezen nationalen re classeeringsdag. De nationale reclasseering is gevormd uit het samengaan van alle Nederlandsche reclas- seeringsinstellingen en veree- nigingen. De opbrengst van de collecte op dien dag, welke in ongeveer duizend plaatsen in ons land zal worden gehouden, is dan ook geheel voor de kas van deze samenwerkende in stanties. Waarom is deze eerste col lecte sindsOde bezetting zoo belangrijk Omdat de Duitschers enor me schade aan het reclassee- ringswerk hebben toegebracht 'en juist in deze dagen dit werk zoo belangrijk is. Het ont breekt de diverse instellingen op het oogenblik aan practisch INGEZ. STUKKEN (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie.) Over onze arme hoofden Geachte Redactie, Over ons, maar zónder ons (leden der Ziekenfondsen) er een geschil gaande, wat' ten zeerste de volksgezondheid kan schaden en dit vooral wat betreft de minder gesitueer den onder onze burgerij. In di verse advertenties toch. is er bekend gemaakt door enkele specialisten, in dit geval een chirurg en een tandarts, dat zij niet meer voor leden van Ziekenfondsen werkzaam zijn, tenzij deze persoonlijk vooruit betalen. Of dit dan ook parti culiere tarieven zijn wordt niet gezegd. Men moet dit zeker maar afwachten. Och arm zie kenfondslid, wat wordt er toch met je gesold! In elk geval is de kleine man weer eens de dupe en dit door het actief optreden van H.H. specialis ten. Vast staat, dat het alge meen belang en de volksge zondheid hier zeer erg door geschaad zullen worden. De oorzaak van dit conflict blijft voor ons verborgen. De betreffende besturen han dalen niet of slecht, maar de aangesloten leden kunnen prompt iedere week hun pre mie betalen of bij het bereiken van een zoogenaamde wel- Btandsgrens prompt aan den dijk gezet worden. De leden hebben dan ook to taal niets te vertellen en zit ten nu met de gebakken pe ren. Het wordt meer dan tijd, dat aan dit soort gedoe, waar van zoovelen de dupe kunnen zijn, een einde komt. Deze vrijheid van aangeslo ten en voor de fondsen wer kende specialisten moet m.i. nu maar eens van overheidswe ge onderzocht worden. Het mag toch niet zoo worden, dat enkele menschen een beslis sing nemen over zaken waar duizenden het slachtoffer van worden Ik hoop dan ook, dat het verstand en gemeenschapsge voel bij de betrokkenen wak ker moge worden en dat de vruchten van een gezond on derling overleg niet lang op zich mogen laten wachten, tot heil van de Ziekenfondsleden. Met dank voor de plaatsing. J. v. OVERBEEKE, TT-"»-'-—-i alles, maar vooral aan geld. Met nadruk verklaarde de heer Besselaar, dat de op brengst van deze a.s. collecte niet gebruikt zal worden ten behoeve van de politieke de linquenten. Inmiddels kregen we een af fiche toegezonden, vervaardigd door den grafischen kunstenaar Aart van Dobbenburgh, die zeer geslaagd genoemd mag worden. De plaat toont ons een man, voorover op den grond geval len, een ontwortelde, een ge- zonkene, één uit velen. Het gelaat is als uitge- bluscht, de vingers krommen zich als zochten zij een laat- sten houvast. Waar is deze mensch nog goed voor? Een hardvochtige wereld, waarin ieder voor zichzelf strijdt, zal over hem heen loo- pen, vernietigen. Het is inderdaad of de man op den grond alleen nog maar op den genadeslag wacht. Maar rondom dezen figuur, grauw en van een ontstellende armzaligheid, bloeit toch de hoop op. Hij is nog niet geheel verloren Een drietal witte duiven, boden van vrede en barmhar tigheid, heeft zich op den rug van den man neergezet, een vierde wiekt aan Het is of zij dezen gezonkene willen beschutten, in de kleine oogen wordt om erbarmen ge smeekt Hun wieken vallen over den man, bedekken hem straks ge heel, k cester end en bescher mend En daar, waar het donkere hoofd is neergesmakt, bloeit een plantje, schiet een witte bloem omhoog Deze affiche ontroert en met haar suggestieve zeggings kracht zal zij haar doel zeker niet missen: ons allen tot na denken te stemmen over het lot van den gevallen mede- mensch. Uitspraken Tribunaal GOES. In de zaak tegen L. J. van Nieuwenhuyze te St. Philips- land deed het Tribunaal giste ren de volgende uitspraak: Ontzetting uit het recht om openbare ambten en bedienin gen te bekleeden en tevens ontzetting uit het recht van verkiesbaarheid. Beide voor den tijdsduur van 3 jaar. Ook officieren en onderoffi- ciere?i moeten zich melden. Het schijnt nog niet voldoende bekend te zijn, dat officieren en onderofficieren zich dienen te melden bij de aanmeldingsbu- reaux voor Oorlogsvrijwilligers, indien zij op 10 Mei 1940 tot de Kon. Landmacht behoorden. Ge bleken is n.l., dat verschillende dezer militairen meenen, dat op hen die verplichting niet rust, omdat zij op dien datum niet onder de wapenen waren op grond van de Mobilisatie-Vrij- stellings-beschikking of om an dere redenen. Het is echter ge- wenscht, dat belanghebbers als nog de gelegenheid krijgen aan hun verplichting te voldoen, wil len zij zich niet strafschuldig maken. Daarom wordt door den Pro vinciaal Inspecteur ter kennis van officieren en onderofficie ren, die op 10 Mei 1940 tot de Kon. Landmacht behoorden, doch om zekere reden toen niet onder de wapenen waren, ge bracht. dat op hen ook de ver plichting rust zich te melden bij het naastbij zijnde „Aanmeldings bureau voor Oorlogsvrijwilli gers" ter registratie. Zij, die zich dus ten onrechte niet gemeld hebben, dienen dit alsnog te doen. WAARSCHUWING De Burgemeester van Goes brengt het volgende ter kennis van de bevolking van Goes en omgeving. Op 19, 20 en 21 Juni 1946, des namiddags tusschen 4 en 5 uur, zal door het Bomb Dis posal een hoeveelheid munitie opgeblazen worden aan de Noordzijde van den z.g. muni- tiedijk (oude Zeedyk) te Goes (6 tot 8 explosies). Aangeraden wordt, ramen en deuren, zooveel mogelijk open te zetten. In de omgeving van den munitiedyk werkende landar beiders worden verzocht en aangeraden vóór 4 uur des na middags, de landerijen te ver laten en zich in veiligheid te stellen. Na 5 uur nm. op ge noemde dagen Is de «.oCstand weer normaal en kan het werk worden voortgezet. Zegt. het voort! De Burgemeester, W. C. TEN KATE. Pension voor enkele dagen In de Staatscourant van gis teren is opgenomen een bekend making van den voorzitter van Bedrijfshoreca, waarbij het aan leden van de ondervakgroep pensions in bepaalde streken en gemeenten van het land wordt toegestaan in de maanden Juni tot en met September voor korteren onafgebroken tijdsduur dan vijf dag enlogies te ver strekken. Zwitsers bezoeken Zeeland In ons blad van gisteren pu bliceerden we een bericht on der bovengenoemd kopje. In dit bericht stond vermeld, dat de dertig gasten in hotel Cen traal den nacht doorbrachten. Bij nadere informatie is ech ter gebleken, dat zij tevens in hotel de Korenbeurs, hotel Terminus en hotel de Koophan del overnachtten. tusschen zones in Duitschland (Manchester Guardian Het Parool.) Op 13 Juni is in Berlijn een conferentie begonnen, waar op Duitschers uit de Amerikaan- sche en Russische zone midde len zullen bespreken, om han del met elkaar mogelijk te ma ken Deze conferentie 2al even tueel het uitgangspunt zijn van verdere onderhandelingen, die zich over alle zones uitstrek ken. Dat de Amerikaansche en Russische zones het eerst on derhandelingen als deze kun nen aanvatten, hangt samen met het feit, dat daar nu pro vinciale regeeringen function- DE RANTSOENEN ONZE SPECIALE VERSLAGGEEFSTER SCHRIJFT: In de Britsche „Information Room" in Lübeck (22 km. van Herford verwijderd) zien wij de Statistieken en de uitstal ling van het dagelijksehe voea- antsoen in de Britsche zone Het doet ons denken aan de foto, die in veel Nederlandsche bladen verschenen is, waarop het rantsoen van een enkelen aardappel en een snee brood en wat suikerbiet te zien is. Het hongerrantsoen van bo ven de rivieren. De Duitschers krijgen meer dan wij toen, 1050 calorieën per dag. Maar ook dit is een hongerrantsoen. Heeft een normale man niet van 3000-4500, 'n vrouw nietv. 20003000 calorieën per dag noodig? Van kinderen ligt het ber.oodigde aantal calorieën tusschen de 20003800. De Duitschers krijgen in ca lorieën uitgedrukt: Melk 42 (een lepel vol), kaas 5 (plm. 1 cm3), viseh 22, vleesch 50 (net genoeg om één boterham te beleggen), jam 36 (een lik je), suiker 12 (voor 3 kopjes koffie of thee), vet 104 (2cm3) grutterswaren 117 (onvoldoen de voor één bord pap), brood 587 (ongeveer 4 sneden) en 'n eetlepel koffie (surrogaat). Dit alles per dag. Aardappelen zjjn er niet en worden dus niet gedistribu eerd. Op het land zijn er wel aardappelen en stedelingen trekken naar buiten om ze te halen. Engeland zal aardappe len naar Duitschland versche pen tot ongenoegen van de Britten, zooals uit de ingezon den stukken in de Engelsche kranten blijkt. Uit de statistieken leeren wij voorts, dat het aantal voed- seldiefstallen steeds stijgt. Op 26 Mei j.l. stonden er 2600 ge- neeren, die naar Duitsche eco nomische besprekingen afge vaardigden kunnen sturen. Het is de bedoeling van de conferentie, de algemeene han- delsvoorwaarden te verbete ren, het komen en gaan van zakenlieden te vergemakkelij ken en het geldverkeer soe peler te maken. De Amerika nen zijn van meening, dat alle ruilhandel de Mark nog ver der verzwakt. De afgevaardig den uit de Amerikaansche zone hebben een lange lijst bij zich van goederen, die zij in de Rus sische zone willen koopen, zoo als steenkool, steenkoolproduc ten, staal, bouwmaterialen, s, porselein, chemicaliën, cellulose, papier en textiel. De Russische Duitschers zullen daartegenover hun wenschen kenbaar maken. De Amerikanen hebben se dert eenigen tijd moeite daan om deze conferentie tot stand te brengen, die, doordat' Duitschers uit beide zones, el kaar in Leipzig ontmoetten, definitief kon worden geregeld Ritten per autobus Met het oog op de vervoers behoeften in het a.s. vacantie- seizoen heeft het Directoraat Generaal van het Ministerie van Verkeer en Energie toe stemming verleend om ritten per autobus uit te voeren voor schoolreizen, vervoer van bui tenlanders en vervoer van per sonen uit zwaar geteisterde gebieden, indien ter plaatse of in de onmiddellijke nabyheid niet voldoende gelegenheid voor ontspanning is. Toestemming voor deze rit ten zal door de Rijksinspec teurs van het Vervoer in het algemeen worden verleend, als het vervoer niet zonder over wegend bezwaar per openbaar middel van vervoer kan ge schieden. Muziekavond Voor leden van de Vereen, van Vrijz. Herv. zal op Woens dag 19 Juni a.s. in de Doops gezinde Kerk een muziekavond worden gegeven, waaraan me dewerking verleenen: Mevr. Bonthuis-d'Hont, viool; de heer J. Rtfn, orgel en 'tVryz. Gods dienstig zangkoor. Vakopleiding Alhier heeft zich een com missie gevormd, bestaande uit de heeren: L. Gabriëlse, A. C. Julianus en R. van Roo, met het doel ook in Zeeland de op leiding te organiseeren voor de onderscheidene vakdiplo ma's, de vakgroep woning-in richting betreffende. Het behalen van een of meerdere dier diploma's is vereischt voor de vestiging of overname van een zaak, ook door een zoon van zijn vader, volgens het vestigingsbesluit meubileeringsbedrijf 1944. Daarnaast is het volgen er van ook van belang voor de werknemers, die geen vesti ging bedoelen, doch hun ken nis willen vermeerderen of werkzaam zijn in een meubilee ringsafdeeling van een groo- tere zaak. Bovendien voor reeds geves- tigden, die meer van hun vak willen weten en niet willen achterkomen bij de cursisten. De cursussen worden inge steld op het behalen van een of meer der volgende diplo ma's: meubelmakersbedrijf detailhandel in meubelen; woningstoffeerdersbedrijf d. meubelstoffeerdersbedrijf. De kosten der cursussen worden hoofdelijk omgeslagen en kunnen dus per hoofd eerst berekend worden nadat de in schrijving gesloten is. De plaats waar de lessen gegeven zullen worden wordt bepaald naar de woonplaats der cursisten. Reis- en verblijfkosten en studiewerken zijn voor reke ning der cursisten persoonlijk, evenals teekenbehoeften, enz. De opleiding omvat twee halfjaarlijksche cursussen met e.a. 375 lesuren. De commissie nodigt geïnte resseerden uit hun inschrijving desnoods voorloopig spoe dig in te zenden aan den heer R. van Roo, Nieuwe Burg 27, Middelburg. Deze inschrijving moet dui delijk bevatten: naam, woon plaats en straat, de verklaring dat inschrijver minstens 2 jaar practisch in het vak of den handel werkzaam is en voor welke der genoemde cursus sen men inschrijft. Eventueele wenschen kun nen ook medegedeeld worden. Het is begrijpelijk, dat het welslagen dezer cursussen van groot belang is, niet alleen voor betrokkenen zelf, doch ook voor het publiek, dat in de toekomst verzekerd kan zijn van vakmanschap bij vestiging van een zaak. Medegedeeld kan worden, dat reeds in meerdere plaat sen van ons land deze vak examens worden afgenomen. De examens worden geregeld door de „Commissie Vakoplei ding en Examenregeling" af genomen en staan onder toe zicht van Rijksgecommitteer den. Benoeming Als opvolger van dhr. G. W. Graafhuis, die wegens gezond heidsredenen den dienst met pensioen heeft verlaten, is door den Raad van Bestuur der N. V. Prov. Zeeuwsche Electrici- teits-Mij. met ingang van 1 Juni 1946 tot Administrateur der vennootschap benoemd: de heer J. M. Baan, voordien hoofdboekhouder in dienst van I

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 4