VRIJE STEMMEN DAGBLAD VOOR ZEELAND De toestand bij Bekassie en Tangerang Fonds noodgebieden Von Papen in de verdediging Samenwerking in Parlementair kabinet met de Katholieken? HET WEER Woens dag 19 Juni 1946 Ze JAARGANG NUMMER 491 Alg. Leiding: B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma. Hoofdredacteur J. Koekebakker. Redactie en Admin.: Goes, Beestenmarkt 2 Tel. 2163. Gironummer 410357 De economische en moreele toestand der wereld II. De economische toekomst. De huidige voedselnood in vele landen van den aardbol heeft duidelijk doen zien, dat de menschheid economisch vol strekt bijeen hoort. Het is niet meer zoo als voorheen, toen ieder volk kon denken: hoe méér ik zelf heb hoe beter. En hoe minder een ander volk heeft, dat straks misschien zijn vijand zal zijn, hoe beter. Nu het is wel typisch maar nu denkt niemand daar meer aan. In de sfeer der vereenigde naties, maar ook daarbuiten, bij de nog niet aangesloten volkeren, leeft krachtig het besefdie wereldhongersnood gaat ook óns aan, al lijden wij er wellicht niet zelf onder. Wij zijn innerlijk verbonden met die hongerende menschen daar in het verre land. En wij zullen al het mogelijke, ja het onmogelijke doen, om hen van den hongerdood te redden. Dit besef leeft bij allen. Het Internationale Roode Kruis is hier al sinds jaren en jaren de spreekbuis van. Tal- looze filantropische organisa ties trachten elk voor him klei ne deeltje iets van dit besef in praktijk te brengen. De Unrra is in dezen we reldoorlog en vooral daarna de toevlucht geweest voor alle volken die in nood verkeerden, en ze heeft ontzaggelijk veel goed gedaan. Nu onder leiding van den vroegeren burgemees ter van New York, die met de grootste kracht van propagan da er voor werkt, gelijk hij vroeger voor zijn politieke par tij heeft gewerkt. Het plan be staat, dat de U. N. O. al de hulp-organisaties zal bundelen in één wereldomvattende menwerking, die blijvend de economische nooden der we reld zal trachten op te lossen. En hier kijkt een nog groo- ter plan om den hoek. Niet slechts noodvoorziening is den plicht der vereenigde menschheid. Maar hier rijst een omvat tender taak op: internationaal moet de productie op de we reld worden geordend en ge regeld, zoodat het meest mo gelijke rendement wordt ver kregen. En daarnaast dient interna tionaal de distributie te wor den geregeld. Opdat in alle landen en alle volken ook wer kelijk ter consumptie komt wat de wereld voor allen heeft voortgebracht. Dit plan wordt in de desbe treffende afdeeling der U. N. O onderzocht. Op Schiphol arriveerden de commissies uit Suriname en Cura cao, om aan H. M. de Koningin een petitie aan te bieden naar aanleiding van den bestuursvorm van deze Nederlandsche ge- biedsdeelen. V.r.n.l.: F. J. G. Kwartsz, C. A. Eman, E- J- Jonk heer, Dr- M. F. Da Costa Gomez, W. L. Plantz, allen uit Curagao. Verder H. Miskin, S. Rambaran, A. M. van Eyck, J. C. Ho a Sjoe, F. H. R. Lim a Po en A. R. L. Smit, allen uit Suriname. Nederlandsch Indie DE berichten, die uit Bekassi en Tangerang komen, zijn nog steeds alarmeerend. Een groote Chineesche gemeen te wordt er geterroriseerd door Indonesiërs, die door het minste incident gebracht kunnen worden tot het bedrij ven van nieuwe massamoorden. Rust hersteld ten Oosten van Batavia Hl. De moreele toekomst Hier geldt het 't diepste. Als het waar is en het is, meen en wij, wéér dat een Hoogere Macht aan de menschheid Haar wil heeft kenbaar gemaakt, in de nor men die in het Evangelie wor den gesteld, en als het waar is wat wij meenen dagelijks te moeten ervaren dat deze normen toch in den grond er kend worden door alle men- schenharten, al zondigen wij allen er telkens tegen, dan is hier de hoofdtaak voor de mo reele toekomst der mensch heid opgedragen aan de Ker ken, in hun veelvuldige gestal tenis. Zij hebben de opdracht, De evacuatie van Chineezen met hun gezinnen heeft voortgang. Duizenden van hen zijn onderge bracht in kampen onder bescher ming van de geallieerden en ge regelde Indonesische legerafdee- lingen. Een Britsch vliegtuig, dat op ge ringe hoogte boven het gebied van Bekassi vloog, heett het vuur der Indonesiërs tot zwijgen ge bracht. Anderzijds verkeeren de 7000 Chineezen. die in het Nederland sche leger dienen, In een staat van uiterste nervositeit en bran den van verlangen hun dooden te wreken. Naar schatting is er voor een to taal bedrag van 6 millioen gulden in en bij Tangerang vernield. Evacuatie van Rawpi- personeel Als gevolg van het bespoedigen van de evacuatie van geïnterneer den zijn 460 leden van het Rawpi- personeel te Batavia en Semarang uit Solo gearriveerd. De evacuatie wcrdt steeds voortgezet. Thans wordt de evacuatie verricht met behulp van vier inplaats van twee Britsche vliegtuigen die driemaal per dag van Solo naar Semarang vliegen en eenmaal van Solo naar Batavia. De Britten hopen onge veer 3000 geïnterneerden per week te kunnen evacueeren. steeds die normen te blijven verkondigen, en in het dage- lijksch bestaan toe te passen. Al zondigen ook de Kerken menigmaal daartegen. Maar naast de kerken hebben al le humane en geestelijke stroo mingen de opdracht, om deze moreele normen voortdurend wereld in te dragen, en in eigen kring te beleven. Elk land, elk volk, elke re geering moet uitgaan van de gedachte: wij zijn een deel van een geheel. En alleen door sa menwerking in broederlijkheid en eendracht en gerechtigheid kan de toekomst der wereld en ook onze eigen toekomst wor den gebouwd. Verfrisschende getuigenis sen hieromtrent komen ons eiken dag tegemoet, als we ze maar willen zien. En alle stille daden van toewijding en ge meenschapszin verkwikken el- ken dag het naar liefde dor stende hart. Wij willen in den zin van deze hier uitgestippelde lijnen telkens de aandacht vestigen op een verheugend verschijn sel in de wereld der volken en in de gemeenschap der mensch heid. Red. De voorlichtingsdienst van het K.N.I.L. deelt mede, dat door de krachtsinspanning van de Neder landsche troepen rust en orde ln 't gebied ten Oosten van Batavia zijn hersteld. De bevolking is op de padi-velden weer vreedzaam aan den arbeid. Bij een huiszoeking te Krandjing (tusschen Batavia en Bekassi) heeft men een Japansch geweer en munitie aangetroffen, terwijl mer in de nabijheid Japansche wa' pens en uniformen heeft gevon den 12 verdachte personen zijn gearresteerd. Textiel voor Indonesië Het Republikeinsche ministerie van voorlichting bericht, dat Sjah rir op 15 Juni een telegram /an Nehru heeft ontvangen, waarin deze laatste mededeelt, dat Britsch-Indiërs te Bombay door bemiddeling van de Britsch-Indi- sche regeering 200 balen textiel- goederen als geschenk van het Indonesische volk per schip heb ben afgezonden. Italië officieel Republiek Het Italiaansche Hof van Cas satie heeft een proclamatie uit gegeven, waarin officieel gecon stateerd wordt, dat het Italiaan sche volk de republiek alls staats vorm heeft gekozen. De West-Indische delegaties vandaag naar Walcheren Heden zullen de beide West Indische delegaties op ini tiatief van het departement van Overzcesche Gebieds- deelen om omstreeks hall tien naar Walcheren ver trekken, ten einde daar een stuk verwoest Nederland in oogenschouw te nemen en een indruk te krijgen van den wederopbouw. De nacht zal te Goes worden doorge bracht. Op 21 Juni te omstreeks 10.3t uur zal de voorzitter van de Surinaamsche delegatie, de doop plechtigheid verrichten aan het nieuw K.L.M. vliegtuig „Para maribo". De beide delegaties zul len bij deze plechtigheid aan wezig zijn en tevens zijn den minister van Overzeesche Ge- biedsdeeflen en vertegenwoordi gers van Handel en Nijverheid uitgenoodigd. Met het vlieg tuig zal een rondvlucht boven Nederland worden gehouden. Slechts Uw daden toonen wie zijt H.M. Kanonneerboot van Speyck in dienst gesteld In Den Helder is de kanon neerboot K 3 door het hijschen van vlag, geus en wimpel plech tig onder den naam Van Speyck in dienst van de Koninklijke Marine gesteld. Daarmee is vol daan aan de wensch van Ko ning "Willem I ,die nadat in 1830 Van Speyck met zijn schip de lucht in was gevlogen, het verzoek uitte dat in de toekomst ter nagedachtenis aan dezen Ne derlandschen held steeds een der schepen van de Marine zijn naam zou dragen. Door het ministerie van Fi nanciën is toestemming ver leend bedragen uit geblokkeer de rekeningen aan het fonds noodgebieden over te maken. Door bedrijven kunnen deze giften als onkosten worden ge boekt. Het gironummer ten name van Volksherstel Fonds Noodgebieden Den Haag is: 405000. s.s. „Meerkerk" als verloren beschouwd Naar we vernemen zijn thans de laatste 6 leden der bemanning van het s.s. „Meerkerk" dat Zondag- natLt ter hoogte van West- Kapelle op een mijn is ge- looDen, veilig aan wal ge bracht. Loodsbooten, die nog ver scheidene malen in de buurt van het schip kruisten heb ben zich uit het gebied dat zeker gevaarlijk genoemd mag worden terug getrok ken. Er sprong nl. nog eeD tweede mijn, vlak voor den bceg van de Meerkerk uit elkaar, en hoewel het schip hierdoor geen verdere be schadiging heeft opgeloopen wordt het thans toch als ver loren beschouwd, latei- vernamen wij nog dat de reeds aangevangen ber- giogsv erkzaamheden stopge zet zijn en het schip is op-' gegeven. Neurenberg De verdedigers van Franz von Papen hebben allerlei stukken overgelegd, waaruit moet blijken dat von Papen in nauwe betrek king heeft gestaan tot degenen, die Hitler in Juli 1944 wilden ver moorden. Bovendien zou hij her haalde malen getracht hebben con tact met de geallieerden te krij gen voor het voeren van vredes onderhandelingen. Von Papen zou de functie van ambassadeur te Ankara slechts aanvaard hebben ten einde voor den vrede te kunnen werken. Daarbij ondervond hij steun van Nederlandsche zijde. Hij heeft esn voorstel van den Nederlandschen gezant in Londen, inhoudende her stel van den vrede met garantie voor de onafhankelijkheid van Po len en bespreking van de kwestie n den corridor, aan Hitier over- Pariijraad van de Partij van den Arbeid bijeen De wereld-suiker productie Het bureau voor de buiten- landsche landbouwbetrekkingen van het Amerikaansche minis terie van Landbouw raamt de wereld-suikerproductie van den oogst 1945-1946, welke op het oogenblik aan de markt wordt gebracht, op 27 2 millioen short ton, d.i. 75.000 ton minder dan het vorige seizoen en 7.3 mil lioen ton minder dan het gemid delde der jaren 1945-1939. De verminderde productie in be paalde gebieden van Europa doet de 1 millioen ton grootere opbrengst OP h®t Westelijke half rond meer dan te niet. Gisteren heeft te Amsterdam de partijraad en het hoofdbestuur van de Partij van den Arbeid on der voorzitterschap van den heer K. Vorrink een geheime vergade ring gehouden ter bespreking van de eventueele samenwerking tus schen de Kath. Volkspartij en de Partij van den Arbeid inzake het regeeringsprogramma. Aanwezig waren o.m. de ministers Prof. ir. W. Schermerhorn, ir. H. Vos, W. irees en Prof. Dr. P. Lieftlnck. Na afloop werd het volgende communiqué verstrekt: „De partijraad van de Partij van den Arbeid heeft kennis genomen var het resultaat der besprekin gen, die namens de Tweede Ka merfractie met den heer Beel zijn gevoerd over de vorming van een parlementair kabinet, steunende op de Partij van den Arbeid en de Katholieke Volkspartij. De partij raad oordeelde, dat wat de grond slagen van een program betreft, de voorwaarden voor een vooruit strevend bewind aanwezig zijn. Wanneer de samenstelling van het kabinet hiervoor de noodige waar borgen biedt en wanneer dit pro gram en dit kabinet ook van de zijde der K.V.P. in progressieve geest wordt gesteund, zoo meende i de partijraad, zal een constructie ve welvaartspolitiek in Nederland mogelijk zijn. De partijraad ver zocht de fractie hierop niet alleen thans maar ook tijdens het optre den van het te vormen .cabinet, het oog gericht te houden". Belgische Handelsovereenkomst met Uruquay Het ministerie van Buiten- landsche Zaken deelt mede dat op 14 Juni een handelsaccoord en de betalingsovereenkomst met Uruquay door den Belgi schen Gezant, den heer van Schendel. te Montevideo onder teekend werden. Het accoord treedt onmiddel lijk in werking. gebracht. Na Stalingrad was het von Papen duidelijk geworden, dat de vrede met het regiem van Hitier een onmogelijkheid was. Geruchten rond Jackson Robert Jackson, de eerste Amerikaansche aanklager te Neurenberg, heeft nadrukkelijk de berichten tegengesproken, dat hij zijn functie had neerge legd of het Plan had dit te doen. DE JOODSCHE verzetsbeweging in Palestina heeft Joodsche win keliers te Jeruzalem verzocht hun winkels te sluiten gedurende de begrafenis van Weitz Jr.. een der saboteurs, die op Zondag 16 Juni gedood is bij de aanvallen van de Hagnah op bruggen en spoorwe- Wisselende bewolking met en kele buien. Koel weer. Matige tijdelijk krachtige Westelijke wind. Zon onder 21.02, op 4.19 Maan op 0.01, onder 8.32. Laatste Kwartier: 22 Juni.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1