WI JE STEMMEN DE CONFERENTIE TE PARIJS BRIEF VAN AMIR SiARIFOEDIN STOPZETTING VAN MAATJESHARING? DAGBLAD VOOR ZEELAND Dinsdag 18 Juni 194€ 2c JAARGANG NUMMER 4»f Alg. Leiding: B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma. Hoofdredacteur J. Koekebakker. Redactie en Admin.: Goes, Beestenmarkt 2 Te!. 2163. Gironummer 41635-. De toekomst der wereld Met bezorgdheid slaat de menschheid in dezen tijd de ontwikkeling der dingen in de wereld gade, en zij voelt zich dan geslingerd tusschen hoop en vrees. De hoop blijft leven, op grondt) van het geloofsvertrou wen, aat een Hoogere Macht nog iets met het menschdom voor heeft. Op grond ook van de overtuiging, dat de levens beginselen die in het evange lie voor altoos gegeven zijn, toch weerklank vinden in al meer menschenharten. Op grond eindelijk ook van het wetenschappelijk inzicht, dat de politieke, economische en moreele ontwikkeling voort gaat te sturen naar 'n samen bundeling van alle volken en alle menschen tot één wereld rijk, dat geestelijke vrijheid en stoffelijke welvaart zal verwe zenlijken voor allen. Dev r e e s bekruipt menig maal angstige harten; omdat de dagelijksche gebeurtenissen in de groote wereld en in de eigen kleine omgeving wel heel andere taal schijnen te spre ken dan gehoorzaamheid aan de hooge eischen, die God aan de wereld.heeft gesteld, eischen van eendracht, broederlijkheid en gerechtigheid. Wij mee- enen, dat de hoop de vrees altijd weer moet overwinnen in ons eigen hart, omdat dit de taak is, die aan ons per soonlijk door de Leiding van ons leven wordt gesteld. En daarom willen wij ook heden, naar het woord van Van KI effens, realisme en ide alisme cómbineeren, door de feiten van vandaag te laten spreken, doch die feiten te zien in een idealistisch licht. De toekomst der wereld kun nen wij in het kort onder drie erlei gezichtpunt zien. Politiek. Économisch. Mo reel. I. De politieke toekomst Hier is de eenige uitredding: de United Nations Organisa tion, De Vereen. Naties, laat ons kort zeggen: De nieuwe Volkenbond. In die Volkenbond zijn drie grootmachten samengevoegd, naast talrijke minder grooten en vele kleinen. Die grootmachten zijn het Britsche wereldrijk, de Veree- nigde Staten van Amerika, er de Unie van Sovjet-republie ken. Als zij het eens zijn of wor den, dan heeft de wereld niets te vreezen. Worden zij het ooit eens? O, o, wat wordt er hieraan getwijfeld! Nu weer Parijs. Zal het niet vast daar misloopen, zegt de pessimist En de dreiging van een toekomstigen derden we reldoorlog doet het hart stil staan van ontzetting. Zooals de Brische grootzegelbewaarder, Arthur Greenwood, zeidein derdaad is in de toekomst een oorlog mogelijk, waarbij enkel op een knop wordt gedrukt en heel de wereld valt in puin. Maar gelijk een Greenwood niet werkelijk gelooft aan het werkelrjk-worden van zulk een mogelijkheid, zoo mag de nuch tere beschouwing ook consta- teeren, dat geen der drie aller grootsten eenig belang kan hebben bij zulk een wereldver woestlng, die zeker ook eigen land en volk zou treffen. Daarom zullen de samen komsten der grooten, en de samenkomsten van alle ver bonden volken, wel. dikwijls De ministers van buitenlandsche zaken der Groote Vier zijn giste renmiddag om vier uur voor de tweede maal te Parijs bijeengeko men. De Amerikaansche minister Byrnes, was voorzitter tijdens de ze vergadering. Het ontwerp-verdrag met Italië dat 0e ministers door hun plaats- Vredesverdrag met Italië aan de orde op één lijn te stellen met die van de West-Europeesche geallieerden werd in behandeling genomen. De Groote Vier zijn reeds tot overeenstemming gekomen over de clausules, dat Italië afstand zal doen van alle voordeelen en voor rechten, welke het volgens net accoord van Peking in 1901 heeft verkregen, dat het pachten van de Italiaansche concessie te Tientsin te niet wordt verklaard en dat Italië afstand doet van alle rech- vervat in de internationale regelingen te Shanghai en Amoy. Reuter voegt hieraan toe: Het accoord van Peking, dat getee- kend werd na de ontzetting van buitenlandsche legaties te Peking door een internationale strijd macht tijdens den bokseropstand, stond den legaties toe zich met de wapenen te beschermen en legde China schadevergoeding op. China verbrak de betrekkingen met Italië, nadat dit land de door de Japaruieezen gesteunde mario- nettenregeering te Nanking had erkend. Memorandum De Italiaansche regeering heeft den ministers een memorandum doen toekomen over de wijzi ging der Fransch-Italiaansch© Grens. Het Italiaansche memorandum, dat den ministers is overhandigd, stelt een compromis voor ten aan zien van den Franschen aan spraak op het Plateau van den Mont Cenis. 60 K.M. ten Noord- Westen van Turijn. Het gebied zou volgens dit voorstel onder Ita liaansche souvereiniteit komen re staan, maar Frankrijk zou een groot gedeelte van de electriciteit krijgen, die in den zomer daar wordt geproduceerd. In den win ter zouden de Italianen het groot ste gedeelte krijgen. De Italiaan sche delegatie te Parijs doet In middels pogingen om door middel van directe besprekingen met de Franschen alle Fransch-Ita liaansche grensproblemen op lossen. Het voorstel van Molotof met de economische clausules van het vredesverdrag met Italië beginnen wordt door de Italiaan sche regeering als een „zeer vriendschappelijk gebaar" v Sovjet-Unie jegens Italië schouwd. De president der Bulgaarsche nationale vergadering, Koralof, hedenochtend per vliegtuig met zijn delegatie aangekomen. Later vernamen wij, dat ten aan zien van de 7 punten van het eco nomische gedeelte van het ont- werp-vredesverdrag met Italië overeenstemming was bereikt. De overige punten zullen heden ter sprake komen. De Groote Vier zijn gisteren In beginsel tot overeenstemming ge komen over: Vergoeding voor oorlogsscha de aan geallieerde eigendommen in Italië. Italiaansch bezit op het ge bied der Vereenigde Naties. 3 Afstand van Italië van eischen ten aanzien van de Ver eenigde Volken. Algemeene economische be palingen in verband met den han del Hedenmorgen wordt behandeld: 1. Herstelbetalingen. I Het teruggeven van eigen dommen der Vereenigde Naties. Italiaansch eigendom In afge stane gebieden. Byrnes verklaarde dat de Ver eenigde Staten bereid waren om Italië te helpen afstand te doen var. alle eischen op Italië, met in begrip van herstelbetalingen. Be- vin en Bidault verzetten zich hier tegen, terwijl Molotof zich naar geen van beide zijden wilde bin den. Nationale Ambachtstentoon^teHing Naar de directeur van het di rectoraat voor den middenstand, Dr W. L. Groeneveld Meyer me dedeelde ligt het in de bedoeling om in Juli 1947 in de Jaarbeursge bouwen te Utrecht een groote na tionale ambachtstentoonstelling te houden. Ongeveer 50 verschillende ambach ten zullen aan deze expositie deel nemen. groote verschillen openbaren, gelijk binnen de grenzen van ieder land ook groote verschil len zijn, en veelvuldig strijd wordt gevoerd; maar zooals in ons eigen land b.v. een bur- gerooorlog om die verschillèn eenvoudig ondenkbaar is, zoo is een oorlog tusschen de leden van den Volkenbond ondenk baar, omdat niemand dat wil. Er is dus geen anderen uit weg, dan steeds maar weer, in moeilijke onderhandelingen samen te trachten tot regelin gen van het wereldleven te ko men, die wel nooit ideaal zul len z\jn, maar telkens 't hoogst bereikbare voor de mensch heid zullen moeten bevatten. In dezen geest bidden wij Gods zegen over de Parijsche conferentie. Red. Nogmaals de MEERKERK" S.S. -ramp Spreek óp uw tijd, doch zwijg over anderen. HET ZOU IN DE VAARGEUL GETROFFEN ZIJN. Zooals wij mededeelden kan het s.s Meerkerk niet meer gered wor den. Wel stelt met pogingen in het werk om nog een deel van de lading, bestaande uit ongeveer 800 ton stukgoederen te bergen. Eerst meet echter het gebied rondom het schip gezuiverd worden van eventueele mijnen. Hiertoe zijn mijnenvegers uit IJmuiden naar de Zeeuwsche wateren gediri geerd en deze wisten inderdaad een nog daar ronddrijvende mijn onschadelijk te maken. Pas wan neer de bergingsvaartuigen vei lig bij de Meerkerk kunnen ko men zal getracht worden de la ding te redden. Sleepbooten heb ben de wacht betrokken rondom het schip, terwijl op het strand wachtposten der 7e compagnie Gezagstroepen eventueele strand- roovers verre moeten houden. Na ons medegedeeld werd, zou kapi tein Wijkers verklaard hebben, dat het schip reeds in de vaargeul getroffen werd, waarna het af dreef en in het nog niet van mij nen gezuiverde gebied terecht kwam. Honderdste vliegtuig uit Batavia op Schiphol Gisterenavond om 7 uur is hel 100ste Indië vliegtuig van da Netherlands Governement Air Transport op Schiphol geland. Namens de directie van de KLM bood de heer Thomas den pas sagiers ter herinnering het boek Wings Across Continents aan, welk boek ook reeds bij het ver trek van het 100ste toestel naar Batavia was aangeboden. Neder landsch Indie Met betrekking tot de bezetting van Bekassi door de geallieerden en de gewapende botsingen tus schen geallieerde en Indonesiscne strijdkrachten aldaar, is hedeii be kend gemaakt, dat Amir Sjarlfoe- din de Indonesische minister van defensie, in een schrijven aan de® geallieerden bevelhebber d.d. 11 Juni erop heeft gewezen, dat bot singen in de buurt van Klender, ten Oosten van Djakarta, een be lemmering zouden beteekenen voor de gemeenschappelijke taak om Rawpi-personeel te evacuee- ren en rijst voor de bezette ge bieden aan te voeren. Sjarifoedin schrijft: „Tot dusver werden de botsingen bij Klender veroorzaakt doordat Nederland- sche troepen de rivier Tjakoeng overtrokken, welke sedert de be zetting van Djakarta de Oostelijke grens van het gebied van Djakar ta vormde. Orde en rust te Klen der zijn dringend noodzakelijk voor een vlotte evacuatie van Rawpi-personeel per trein naar Djakarta en het rijstvervoer. Te rugtrekking van de Nederland- scht troepen uit het geheele ge bied van Klender en de vervan ging daarvan door Britsch-Indi- sche worden dringend noodzake lijk geacht om botsingen in de toekomst te vermijden. De Indo nesische strijdkrachten, die het ge bied ten Oosten van de Tjakoeng- rivier bezet houden, zullen ei voor verantwoordelijk zijn, dat! van hun gebied uit geen aanval len worden ondernomen. Uw voor stel om de grenslijn te verplaatsen naar de kali Bekassi is niet :an- vaardbaar, daar dit voor ons net verlies van de rijstgebieden tus schen de Tjakoeng- en de Bekassi rivieren zou meebrengen. Samen werking tusschen de plaatselijke bevelhebbers der Britsch-Indische strijdkrachten ten Westen van de Tjakoengrivier en de Indonesische Indonesische tegenvoorstellen overhandigd De Indonesische tegenvoorstel len zijn gistermiddag door een der Britsche autoriteiten aan dr. van Mook overhandigd ten Oosten daarvan is mogelijk. Wij zullen de uiterste pogingen aanwenden om botsingen bij Kien der te voorkomen en wij zijn vol vertrouwen, dat gij van uw kant hetzelfde zult doen, want deze botsingen beteekenen slechts moeilijking van onze gemeenschap pelijke taken. CHINEES CHE VLUCHTELINGEN Ongeveer 105 Chineesche vluch telingen uit Pangkalan en andere dorpen ten Noorden van Bekassi, aar. den Westelijken oever van de Nieuwe Britsche Nota aan Roemenie Na de Britsche nota van Mei. aan de Roemeensche regeering waarin geprotesteerd werd te gen het in gebreke blijven van Roemenië voorbereidingen tot algemeene verkiezingen te tref fen. is thans een tweede over handigd. waarin wordt gezegd, dat het antwoord van Roemenië op de eerste nota niet alleen onjuistheden bevat, maar een totaal onvoldoend en verdraaid beeld geeft van den toestand en dientengevolge als volkomen on bevredigend wordt beschouwd. In de nota wordt de hoop uitge sproken, dat Roemenië onmid dellijk stappen zal onderneTOêh de vroeger gedane beloften na te komen. zijn in Cornells aangekomen. Van het In donesische volksleger hadden zij opdracht gekregen de Bekassi over te steken en zich te begeven naar Tarantjongok. Inplaats van naar deze plaats te gaan, zijn zij naar Bekassi getrokken, zijn daar do rivier overgestoken en hebben zich begeven naar Krandji, welke plaats door Nederlandsche troe pen is bezet. Voorts zijn nog 506 Chineesche vluchtelingen uit Tji- leungsir, ten Zuiden van Bekassi in Meestr Cornells Gisterenmiddag had te 's-Gra- verhage een vergadering plaats van vertegenwoordigers van bij den haringverkoop betrokkenen. Ter vergadering werd vastge steld, dat het onmogelijk is, maat jesharing de slechts licht ge zouten haring voor den prijs var. 8 cent te verkoopen, waarbij ten hoogste, volgens de jongste ministerieele bepaling, voor het schoonmaken van de haring 1 cent per stuk mag worden bere kend. Een geroutineerde kracht kan ongeveer 50. maximaal 60 harin gen per uur schoonmaken. De verdiensten uit dien hoofde van f 0.50 tot 0.60 per uur, worden veel te laag geacht. Wel is de in koopsprijs voor den detailhandel 5 cent per haring, maar de ver koopsmarge van 3 cent kan ten hoogste algemeene onkosten dek ken. Het publiek wenscht uitsluitend schoongemaakte haring. Aange zien de haringverkoopers niet met een marge van 1 cent per na ring voor het schoonmaken kun nen rondkomen, dreigt voortaan uitsluitend verkoop van „haring uit het vat" de sterk gezouten steurharing. De haringverkoopera zijn bereid, de haringen uit he< vat tegen 8 cent te verkoopen. Het publiek moet ze evenwel dan zelf schoonmaken. Gezien de er varingen het vorige Jaar bij de flink gezouten bokkingen opge daan. is men van deskundige zijde bevreesd, dat vooral bij de Jeug dige landgenooten, die thans voor het eerst haring eten, een sterke antipathie zal ontstaan tegen da consumptie van de haring uit het vat. die eerst nog moet worden geweekt waarbij een groot deel van het vetgehalte verloren gaat alvorens deze kan worden ge nuttigd. Besloten werd aan den minister het voorstel te doen, voor net schoonmaken 4 cent te mogen be rekenen, waarbij dan de verkoope prijs voor schoongemaakte haring op 12 cent per stuk zou komen. Voor de grootste suikerraffinaderij in Europa, te Dinteloord in Noord Brabant liggen thans 30 schepen, geladen met ruwe sui ker, welke in zoo kort mogelijken tijd bewerkt zal worden, zoo dat het netelige suikerprobleem in ons land e^nigszins kan worden opgelost. HET WEER Meest zwaar bewolkt met tij delijk eenige regen, matige, aan de kust tijdelijk vrij krach tige wind tusschen Zuid en West, weinig verandering in de temperatuur. Zon onder 21.62, op 4J8. Maan onder 7.22. Laatste Kwartier: 22 Juni.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1