De sociale positie van den landarbeider Zakenriiten TRIBUNAAL GOES Candidaatstellingen voor de Gemeenteraadsverkiezingen lil den landbouw van Neder land hebben, naar een globale schatting, drie tot vier honderd duizend landarbeiders recht streeks hun dagelijkschen werkkring en hun dagelijksch brood. De sociale positie van die honderdduizenden landarbei ders waren gedurende tiental len jaren weinig benijdens waardig. Lange arbeidsdagen, harde en zware arbeid en een sober loon; in deze paar woor den kunnen hun sociale om standigheden worden geken schetst. Een uitdrukking als: „het vergeten hoofdstuk", die veelal gebezigd wordt als men het over den landarbeider en zijn socialen toestand heeft, spreekt boekdeelen. „Een vergeten hoofdstuk". Is dat zoo? Gedurende lange jaren zeker, al is daarin ge lukkig in belangrijke mate ver andering en verbetering geko men. De landarbeiders vallen thans, evenals hun industri- eele collega's, onder vrijwel elke sociale wet, die als vrucht van parlementair overleg tot stand is gekomen. Dit geldt voor ongevallen zoowel als voor ziekten, voor ouderdoms en invalid iteitsrente ingevolge de Invaliditeitswet als voor Kinderbijslag en Ziekenfonds. Voorheen was dat niet altijd het geval. De Industriëele On gevallenwet dateert b.v. reeds van 1901, maar voor de land arbeiders verscheen de „Land en Tuinbouw Ongevallenwet' eerst in 1923 in het Staats blad. Gelukkig bestond er reeds jaren vóór de „wettelijke rege ling" van de ongevallenrisico in den landbouw, een vrijwilli ge, die op initiatiefvan sociaal voelende werkgevers in den landbouw tot stand was bracht. En dan de wettelijke rege ling van den arbeidsduur, die, het zij erkend, in den landbouw; minder gemakkelijk te rege len is dan in de industrieele bedrijven. Zij is dan ook nog nimmer wettelijk geregeld. Toch is het reeds meer dan een kwart eeuw geleden, dat de 8-urige werkdag voor de industrie wettelijk geregeld werd. En een eerste begrenzing van den arbeidsduur in de in dustrie dateert van een nog veel eerder tijdstip. Een be kend Minister, die met dit vraagstuk, n.l. de reglementee ring van den arbeidsduur in de industrie, te maken had, heeft eens gezegd, dat hij met be trekking tot dit onderwerp nog „een - eereschuid aan landarbeiders had in te los sen". Wat vóór een kwart eeuw reeds zoo werd betiteld en erkend, is nog nimmer in vervulling gegaan. Beteekent dit, dat de arbeidsduur van de landarbeiders nog even lang is als b.v. 25 jaar geleden? Nederlanders in Rusland Het informatiebureau van het Nederlandsche Ro--.de Kruis deelt ons mede: Sinds korten tijd is er te Mos kou een centraal inlichtingen bureau opgericht, dat zich bezig houdt met het opsporen van ver rniste personen in Rusland. Het is het informatiebureau van het Nederlartdsche Roode Kruis, mogelijk, zich via de Sow jet-Russische autoriteiten met bovengenoemde bureau in verbinding te stellen om inlich tingen in te winnen naar ver miste Nederlanders in Rusland. Men wende zich met vragen, betreffende vermiste Nederlan ders in Rusland uitsluitend tot het informatiebureau van het Nederlandsche Roode Kruis, Benoordenhoutscheweg 7, Den Geenszins! De landarbeiders zelf hebben, figuurlgk gespro ken, daadkrachtig de hand aan den ploeg geslagen en in aan houdende actie, bij stukjes en beetjes een korteren arbeids dag bedongen. Momenteel ligt in den akker- en tuinbouw de arbeidsduur gemiddeld bene den de 50 uur per week. De vrije Zaterdagmiddag werd, behoudens enkele Zaterdag middagen, die gewenscht of noodzakelijk zijn, om bijv. te oogsten, eveneens een feit, In de veehouderijbedrijven is de arbeidsduur-inkrimping ook op komst, maar in dezen sector van den landbouw gaat dit, vooral in de gegeven omstan digheden met een schreeuwend tekort aan arbeidskrachten, minder gemakkelijk. Vacantie met loon De landarbeider heeft daar naast en wie durfde daar enkele tientallen jaren geleden daaraan denken? zijn va cantie met behoud van loon. Voor de in los dienstverband werkende landarbeiders liet 't tot gelding komen daarvan tot heden te wenschen over. Door middel van een vacantiebon- nenstelsel, zooals o.a. gebrui- kelijk is in de bouwnijverheid, zal ook binnenkort hierin wor den voorzien. De betaling van z.g. over uren met een bepaald percen tage boven het normale uur loon is in den landbouw als elders geregeld. Naar de in voering van een bedrijfspensi oenregeling wordt ernstig ge streefd. In het bloembollenbedrijf is men met een dergelijke pen sioenregeling reeds eenige ja ren geleden begonnen, zij het aanvankelijk in bescheiden ma te. Kort geleden evenwel heb ben de werkgevers en de werk nemers in dien tak van bedrijf tot een belangrijke uitbreiding van den duur en van een ver hooging van de bedragen aan pensioen besloten. Ook de ar beiders brengen daarvoor we kelijks een relatief groot offer, want de premiebijdrage is pa ritair, d.w.z. werkgever en werknemer betalen ieder de helft. De loonen Vervolgens een enkel woord over de loonen van de land arbeiders. Het mag als over bekend worden verondersteld, dat het loon van den landar beider vóór den oorlog tot het laagste behoorde, dat in Ne derland werd betaald. En toch kan een all-round landarbeider die alle of vrijwel alle in den landbouw voorkomende werk zaamheden onder de knie heeft evenals welke andere groep van arbeiders ook, zeker aam spraak maken op het praedi- caat „geschoold" of „geoe fend". Ook in de verschillende takken van den landbouw kent men zgn diploma's, al is het landbouwonderwijs naar veler inzicht in het verleden te stief moederlijk behandeld. Neen, uit een oogpunt van vereischte vakbekwaamheid en mate van verantwoordelijkheid is er geen enkele reden tot een relatief lagere belooning van de landarbeiders. Toch was die belooning vóór clen oorlog in den regel 20 tot 30 pet. lager dan die van de vergelijkbare andere groepen van arbeiders op het platteland. Daarin is gelukkig een belangrijke wijzi ging gekomen ten gunste van de landarbeiders. Zij zijn, wat dit betreft, uit een diepen put omhoog gehaald. (Commentaar.) op werkdagen vrij Nogmaals het uitvoeren van autoritten. Volgens een publicatie, door den Inspecteur van de Rijksver keersinspectie, den heer Nieu- wenhuis te Middelburg gezonden aan de huurauto-ondernemers, is voor noodzakelijk zakenvervoer op werkdagen geen vergun ning meer noodig. Indien dit vervoer echter op Zon- en Feestdagen plaats vindt, is hier voor nog een schriftellijk toe- stemmingsbewijs van de R.V.I.i noodig. Autoritten voor ziekenvervoer mogen gemaakt worden op dok tersattest terwijl trouw en doop ritten onder de volgende voor waarden gedaan mogen worden: Hoogstens mogen hier per gelegenheid twee auto's voor worden gebruikt. 2. De af te leggen afstand (heen en terug) mag per gelegen heid hoogstens 40 k.m. bedragen; 3. Voor het vervoer naar een fotograaf tot het maken van een bruidsfoto mag hoogstens één auto worden gebezigd, mits de daarvoor af te leggen afstand niet meer dan 40 km. (heen en terug) bedraagt. Autoritten voor andere doel einden behoeven schriftelijk een toestemming van de Rijksver keersinspectie. Het doktersattest of het toe- stemmingsbewijs moet tijdens den rit in het voertuig aanwezig zijn en op verzoek ter inzage gegeven kunnen worden aan de bevoegde opsporings ambtena ren. In geen geval mogen de ritten worden uitgevoerd voor het bezoeken van feesten, ont spanningsgelegenheden, familie enz. Als eerste gedagvaarde ver scheen Donderdag voor het Tribunaal de ex- ontvanger griffier van Waterschappen, Deuntje Jacoba W. Welleman, uit Krabbendijke, die zich voor een lange lijst van beschuldi gingen had te verantwoorden. Zij was lid der N. S. B., was werkzaam geweest als sociaal werkster voor den N. V. D. en onderkring vertegenwoordig ster van het Strijd- en vier- duitenfonds, ontving referent De Korte op bezoek, en ver strekte haar hroer, den N. S. B.-directeur van het Arbeids bureau te Middelburg, de na men van mannen uit Krabben dijke, die voor tewerkstelling in Duitschland in aanmerking kwamen, Verder deelde zij aan den gemachtigde van den lei der, Jan Dekker, mede, dat de directeur van het postkantoor in Krabbendijke een N. S. B. reclameplaat op een ongunsti ge plaats had gehangen, waar zij niet voldoende opviel. Daar Seyss Inquart het aan rijksambtenaren had toege staan lid van de N. S. B. te worden, had verd. er geen be zwaar in gezien toe te treden. Dhr. de Roo, tribunaal lid, merkte op, dat verd. blijkens de lange lijst van besc-Valdigin gen, zeker wel in staat geacht kon worden de mannen uit Krabbendijke aan te hebben gegeven. Daar verd. echter alles ontkende moet er dus een ander zijn die dit deed. Nu bleek uit het verhoor, dat verd. dezen naam wist, RETRANCHEMENT Candidaten Gemeenteraad. Voor de Partij'van de Vrij heid zijn de volgende candi daten gesteld: 1. A. Willemsen Sr.; 2. J. de Hullu-Risseeuw; 3. Joh. A. Lucieer; 4. L. P. de Regt; 5. Chr. A. Lauret; 6. J. P. Schee- rens. Voor de Partij v. d. Arbeid: 1. J. A. A. Pattist; 2. J. J. de Meij; 3. H. A. den Hamer; 4. Iz. Cambier-Koster; 5. J. F. Kornelis; 6. Iz. Dierks. De A. R. en C. H. komen gecombineerd uit. De candidaten zijn: 1. J. J. de Bruyne; 2. S, v. d. Sluis; 3. J. P. Vercouteren; 4. W. Dekker; 5. J. F. van Cuijek. WOLPHAARTSDIJK Candidaten Gemeenteraad. Voor de a.s. gemeenteraads verkiezing zijn in deze ge meente de volgende candida ten gesteld: Chr. Hist: A. van der Vliet; J. Hannewijk; G. de Jager; J. J. van de Velde J. Jz.; A. van Damme; J. F. van Wel; F. Francke en D. Vleugel' Sr. Anti Rev.: P. Luikenaar; F. Caan; G. Heijnsdijk; Jac. Ver- hage; J. Katsman Pzn. Staatk. Geref.: L. Overbee- ke, M. Verschuure, A. Hooger- land en W. C. J. Bosschaart. Partij van de Vrijheid en Partij van den Arbeid (gecom bineerd): A. Koert; J. Kake- beeke; F. Ossewaarde Pzn., J. v. d. Voorde Izn. en M. de Vos. RENESSE Candidaten Gemeenteraad. Voor de Partij van den Ar beid zijn candidaat gesteld: 1. W. v. Klooster; 2. Z. Ro- seboom; 3, J. P. Berrevoets; 4. C. Doreman; 5. A. J. Ver boom. De Chr. Hist., Anti Rev. en Staatk. Geref. komen met een gecombineerde lijst uit. De candidaten zijn: 1. M. M. Krijger; 2. J. West hoeve; 3. N. Dalebout; 4. L. Fasol; 5. J. J. Padmos; 6. J. Plansoen; 7. C. Fasol; 8. L. J. v. d. Repe; 9. W, Hoogerhuis; 10. J. Viergever. Voor de Liberaal Dem. kies- vereen, zijn candidaat gesteld: 1. J. Stevense; 2. M. de Roo; 3. K. Hogerland; 4. P. Verton; 5. R. H. Blom; 6. M. v. d. Bout 7. H. de Feyter Szn.; 8. J. L. Hoogenboom; 9. W. Kostense. OOSTERLAND Candidaten Gemeenteraad. De A. R. en Chr. Hist. Par tij komen hier met een ge combineerde lijst uit en heb ben de volgende heeren can- diaat gesteld voor de a.s. ge meenteraadsverkiezing. 1. P. Th. den Boer; 2. J. J. G. Brouwer; 3. A. Stoutjesdijk 4. W. van Hoeve; 5. C. W. Kristelijn; 6. L. A. Capelle; 7. P. Bal; 8. A. J. Rotte; 9. J. M. v. d. Werf; 10. P. van der Maas. ST. MAARTENSDIJK Candidaten Gemeenteraad. Alhier is van Chr. Hist, zij de en de Prot Unie voor de a.s. gemeenteraadsverkiezingen candidaat gesteld: J. M. Boo- fert. De Chr. Hist, en de Prot. Unie komen niet met een apar te lijst uit, doch hebben hun can'didaat als laatste op de lijst van „Gemeentebelang ge plaatst. De Chr. Hist, kiezers zullen is niet op no. 1, doch op no. 7 van deze lijst moeten stem men. De candidaten voor de Stk. Geref. Partij zijn: 1. M. G. bij de Vaate; 2. D. Bouwman; 3. L. Bolle Mz.; 4. A. v. d. Maas; 5. M. Boogert. Voor de Partij van de Vrij heid: 1. C. M. Zerjlen; 2. J. de Rijke; 3. D. J. Fluijt; 4. J. A. Beije; 5. N. Mol; 6. G. A. van Langeraad; 7. A. v. d. Berge A. Rz.; 8. L. Steenpoorte. Voor de Partij van den Ar beid: 1. J. Hage; 2. F. Koster; 3. M. Verstraaten; 4. A. P. Verschuur; 5. W. L. Kloote; 6. A. Timmerman Cz. doch zij wenschte dien niet me de te deelen. Haar verdediger, Mr. Van Hasselt, begon met er op te wijzen, dat verd., aangetrok ken door het sociale werk, lid van den N. V. D. geworden was. Wat het bezoek van Re ferent de Korte betrof, deze kwam volgens den verdediger voor zaken bij haar broer op bezoek, die bij haar moeder, waar zij ook woonde, geëva cueerd was. Dat zij naar Mid delburg had gebeld was waar. Alleen had zij dit gedaan in tegenwoordigheid van de be trokken personen, die zelf dan met haar broer spraken en meestal vrijstelling van werk in Duitschland verkregen. Verdediger, die een 2eer groot aantal gunstig luidende verklaringen wist over te leg gen, verzocht het Tribunaal de meeste clementie. Het volgende geval was dat van P, J. Verdurmen, landbou wer uit Hansweert, die lid van de N. S. B. was geweest, als Oostlandboer in Rusland had gewerkt en samen met een Duitsch soldaat smokkelhan del had bedreven. Bij het verhoor stak verd. alle schuld op zgn vrouw, die ook de oor-zaak was geweest, dat hij in het Oosten zijn „heil" had gezocht. Hij verdiende daar een aar dige duit, n.l. 350 R.M. per maand en dacht eveneens, dat Holland er beter van zou wor den. Hoewel hij een revolver droeg ter zelfverdediging, was de bevolking hem toch zeer vriendschappelijk gezind. Ja, er kwamen zelfs wel eens par- tisanen op bezoek. Dat hij in Holland eieren aan de moffen had geleverd, ontkende hij. Dat had zijn echtgenoote ge daan. Doch deze, als getuige ge hoord, ontkende en beschuldig de haar man wederkeerig. Mr. Dirven wees er in zijn pleidooi op, dat Verdurmen een N. S. B.-er van den kouwen grond was geweest en probeer de te bewijzen, dat de Oost compagnie een Ned. instelling was. Mr. Vlaming was dit, zeer terecht, niet met hem eens en repliceerde, of verdediger het Legioen Nederland dan ook Goedewaagen weer in den Haag Zaterdagmorgen werd in Den Haag gevankelijk binnenge bracht Dr. T. Goedewaagen, die deze week in Duitschland werd gearresteerd. De P.R.A. is on- middelllijk met het hooren van den arrestant begonnen. Het zal vermoedelijk wel eenigen tijd duren, voordat de zaak Goede waagen rond is. omdat Goede waagen niet alleen als verdach te. maar ook als getuige in verschillende processen zal moe ten optreden. Gedetineerden in de mijnen Het aantal gedetineerden, te werkgesteld in de Nederland sche steenkolenmijnen, heeft de 800 overschreden. Ook tengevol ge van de wervingsactie melden zich nog steeds nieuwe arbeids krachten. Er moet rekening gehouden worden met het feit, dat de in dienst genomen gede tineerden grootendeels onge schoold zijn. Dit neemt niet weg dat gestreefd wordt naar een nieuwe stijging van de prestatie der ondergrondsche dienst. V eilingberichten Veilingsvcrccn. Zuid-Bcvcland, .Goes. Veiling van Vrijdag 1-1 Juni 1946 Kersen Luikenaars 0.701.03 per kg.. Early Rivers 1.17—2.17 per kg. Meiker sen 1.55. Hollanders 2.00. Aardbeiden 0.91—1.89. Alles per kg. Bloemkool IA f 36—f 45 per 100 stuks. Idem I, 18—39. Idem 11. 13—26. Komkommers 44—45. Idem II. 38. Idem III. 22—36. Kropsla I 25. Idem II. 12. Alles per 100 stuks. Peultjes f 156 per 100 kg. Doperwtjes 66 —71. Postelein 43—49. Spinazie 8. Ra barber 5—7.50. Tufnboonen 40. Sjalot ten 0.50-1.50. Alles per 100 kg. Wor telen 2630. Kroten 2630. Radijs Seider" 15—13. Alles per 100 bos.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 4