VRIJE STEMMEN DAGBLAD VOOR ZEELAND Horoscoop Britsch Ultimatum aan Indonesiërs bij Soerabaja s.5. «MEERKERK» ter hoogte van WESTKAPELLE op een mijn geSoopen Maandag 17 Juni 1946 *e JAARGANG NUMMER 48Ö Alg. Leiding: B. G. Kloosterziel en S. L. Boerraa. Hoofdredacteur J. Koekebakker. Redactie en Admin.: Goes, Beestenmarkt 2 Tel. 2163. Gironummer 41035$. In stilte werkt Dr. Beel ver der aan de samenstelling van het nieuwe kabinet. Er verschijnen wel eens krantenberichtjes dat dit of dat is gebeurd, dat de forma teur met die of die gesproken heeft, dat die of die Kamer fractie heeft vergaderd, enz. Ook komen wij herhaalde lijk voorspellingen tegen om trent de kansen van een mini sterie uit de katholieke Volks partij en de Partij van den Arbeid, terwijl van andere zij de meer kans wordt gegeven aan een kabinet op breedere basis, waaronder dan gewoon lijk bovenstaande twee partijen plus de Chr. Hist. Unie wordt verstaan, soms met bijvoeging van de A. R. Partij, ook wel eens met de Partij van de Vrij heid erbij. Alleen de Staatk. Gerefor meerden en de Communisten hebben wij nog nergens als mi- nistrabel aangetroffen, die val len er voorloopig buiten, al heeft de eene twee en de an dere zelfs tien afgevaardigden in de nieuwe Kamer. Ook een uitsluitend rechts kabinet wordt wel gememo reerd, ofschoon men er bij voegt, dat dit alleen mogelijk zal zijn, als de Partij van den Arbeid voor de uitnoodiging om mee te werken bedankt Maar niemand weet het rechte. En wij evenmin. In stilte werkt minister Beel verder. Maar nu zagen wij de zaak eens van een ander oogpunt bezien. Een teekenaar in Op Wacht wiens naam we niet kunnen ontcijferen, geeft de grappige voorstelling van een school lokaal, waar de vijftien minis ters in kleine schoolbanltjes zitten, en daarvoor staat de onderwijzeres, de Nederland- sche Maagd. Zij kijkt in een boekje de cijfers na, die de jongetjes hebben behaald, en er onder staat: zouden er van hen nog overgaan naar de vol gende klas? Gij begrijpt de bedoeling. De volgende klas is het volgende ministerie, dat minister Beel nu bezig is samen te stellen. Wie gaat er mee over? Ziedaar ook een puzzle. In het voorste bankje zitten Drees en Schermerhorn naast elkaar, en in het voorste zij bankje zitten Lieftinck en Vos. Ieder kijkt in verwachting. Hoe zal de keuze uitvallen? Van Kleffens is de oudst- gediende. Hij zat al in de laat ste Londensche kabinetten. Beel en Booy zitten nu vijf tien maanden, van af het laat ste ministerie Gerbrandy. De anderen zitten nog geen jaar, sinds het optreden van het ministerie Drees-Schermer' horn. Zullen deze vijftien mannen grootendeels worden geconti nueerd, of zullen ze grooten deels worden aan den kant ge zet? Wederom: niemand weet het. En wij evenmin. Maar wij willen een korte horoscoop trekken. Stel, dat de vermoedens van velen bewaarheid worden en we een Roomsch-Rose kabinet krijgen, zooals het dan wel ge noemd wordt: hoe zal dit mi nisterie er uit zien? Neemt men dan alleen leden van een dezer twee partijen in het ministerie op? Neder landsch Indie Britsche vliegtuigen hebben rondom het gebied van Soera baja pamfletten met het vol gende ultimatum uitgeworpen: „Indonesische strijdkrachten worden thans in de nabijheid van Soerabaja geconcentreerd. Dit in strijd met de door uw leiders gegeven verzekering, dat alles zou worden gedaan om een gewapend conflict tus schen geallieerden en Indone siërs tijdens den voortgang van de onderhandelingen te vermij den. Indien niet alle troepen bewegingen en verdere maat regelen in het gebied begrensd door de lijn Pangkom—Lamon- ganModjokerto, de rivier de Porong en de kust onmiddel lijk worden gestaakt, zullen de concentraties binnen 24 uur en zonder verdere waarschu wing uit de lucht worden aangevallen." Britsch militair aan het woord Een officieele Britsche militaire woordvoerder heeft medegedeeld, dt.t 24.000 Japanneezen uit Oost- Java zijn geëvacueerd, 3000 zijn nog achtergebleven. Zij zullen al len binnen enkele dagen worden geëvacueerd. Uit West-Java zijn 19.000 Japanneezen afgevoerd, 12.000 blijven nog achter, waarvan 7000 voor het verrichten van ar beid zijn bestemd. Uit Sumatra zijn 48.000 Japanneezen geeva- cneerd, 19000 blijven nog achter. U.'t het Oostelijk deel van de bui tengewesten zijn 100.000 alle Japanneezen afgevoerd. Uit net Westelijk deel 52.000, ook hier is niemand achtergebleven. De woordvoerder bracht hulde aan een Nederlandsche patrouille, welke de rivier de Tjisadane bij Tangerang was overgestoken en 2500 Chineezen uit het gebied van Maoek had gered, zij had daarbij geen verzet ontmoet. Met betrekking tot de verkla ring van den republikeinschen minister van voorlichting, Natsir, „De Nederlanders zijn de Tjisa dane overgestoken en hebben nul zen in asch gelegd" merkte de woordvoerder op: Het is zeer on waarschijnlijk, dat dit is geschied. De Nederlandsche troepen zijn de rivier alleen overgestoken om de Chineezen te redden"t De militaire woordvoerder heeft verder medegedeeld, dat een /an do Britsche vrachtwagens, die men aan de Indonesiërs voor het transport van rijst naar Batavia had overgedragen, op het station van Klender was ontdekt. De wa gen was boordevol munitie. Ook een aantal Britsche geweren, die waarschijnlijk behooren tot ln dat geval zouden van de vijftien zetels er wellicht acht behooren tot de Katholieke Volkspartij en zeven tot de Partij van den Arbeid. Laat men zooveel mogelijk zitten wat zit, dan zouden alle zeven ministers leden van de Partij van den Arbeid kunnen teruglceeren, en zou den de leden van de Katholieke Volkspartij de andere acht ze tels kunnen bezetten. Zou men dan Van Kleffens, Van Roy en, Meynen en Rin gers laten vallen? Wij kunnen dit moeilijk, ge- looven. Er lgkt ons niet voldoende motief om zulke ingrijpende veranderingen aan te brengen in deze groep van vijftien, die een jaar lang de spits van alle moeilijkheden hebben afgebe ten. en die bovendien nu de finesses kennen, die voor nieu welingen niet aanstonds zijn te doorgronden. Minister Beel heeft een jaar lang broederlijk met hen ge werkt en van meeningsverschil len is niet veel aan den dag getreden. Wij- eindigen met de opmer king, dat het wel heel anders zal uitkomen dan hierboven werd ondersteld. De horoscoop is niet te ver- trouwen. Red. wapens, welke de Britten aan de Indonesiërs ten behoeve van de evacuatie van de Japanneezen had den geleend, zijn daarbij aange troffen. De Britsche autoriteiten zijn niet bereid aan de Indone siërs nog meer vrachtwagens, waarom de Indonesiërs met het oog op de bespoediging van de evacuatie van de geïnterneerden verzocht hadden, uit te leenen, zulks vanwege het feit, dat de af voering van de Japanneezen prac tisch haar beslag heeft gekregen en de Indonesiërs de 80 wagens, welke hun reeds in bruikleen wa ren gegeven, hiervoor kunnen ge bruiken. De ontdekking van den vrachtauto op het station van Klender is nog een reden voor de Britsche weigering geweest. Het uit verdekte plaatsen schieten door Zwarte Buffels" vindt ten Noorden van Bekasi nog steeds voortgang. De woordvoerder heeft nog medegedeeld, dat in het ge bied ten Westen van de rivier de Bekasi, hetwelk onlangs door ge allieerde troepen is bezet, de be volking, die bij de nadering van de troepen was gevlucht, weer in haar dorpen is teruggekeerd en haar normale bezigheden heeft hervat. Ontmoeting groote vier De ministers van Buitenland- sche Zaken der groote vier zijn Zaterdagmiddag 4 uur weer te Parijs in het Luxembourg bij eengekomen. Er heerschte een hartelijke sfeer, toen de mi nisters elkaar begroetten. Een kwartier later werden de deuren gesloten. De agenda Bij deze gelegenheid zijn de ministers van Buitenlandsche Zaken tot overeenstemming ge komen over een agenda van 4 punten, te weten: 1. De 5 vredesverdragen met Italië, Roemenië, Bulgarije, Hon garije en Finland. 2. Duilschland. 3. De Oostenrijksche kwestie. 4. De politieke ontwikkeling in Italië op voorstel van Molo- tov. De volgende bijeenkomst zou heden plaats hebben. Molotov wilde het vierde punt op de agenda geplaatst zien, om dat, naar hij zeide, de Italiaan- sche monarchisten niet bereid zijn zich neer te leggen bij het oordeel van het volk. Hij zinspeelde èrop, dat in grijpen noodzakelijk kon zijn om te voorkomen, dat Italië naar een burgeroorlog ging. HET STOOMSCHIP „MEERKERK" van de N.V. Yeree- nigde Nederlandsche Scheepvaart Maatschappij, meten de bruto 7995 ton, op weg van Rotterdam via Ant werpen naar Australië is gisternacht om kwart over twee in de Zecuwsche wateren ter hoogte van den Middensteen- bank (in de buurt van Westkapelle) op een mijn geloopen. Het schip had geen loods aan boord en bevond zich buiten het vrij gegeven vaarwater. De loodsboot van het Neder landsche Loodswezen te Vl's- singen heeft honderd man, on der wie 17 passagiers, van boord gehaald en naar Vlissin gen' gebracht. De reddingsboot uit Breskens is op de plaats van het onheil aanwezig, even als enkele sleepbooten, waar onder de „Goliath" uit Vlissin gen. De kapitein en de stuurlie den bevinden zich nog aan boord, terwijl 10 Br. Indische schepelingen van de beman ning vermist worden. Het schip zal vermoedelijk verlo ren zijn. WU kunnen nog melden, dat de passagiers meest Jood sche vrouwen en meisjes uit Amsterdam, Rotterdam en Schiedam en de bemanning Werden overgebracht naar de Scheldehal waar het Roode Kruis voor eten zorgde, ter wijl het Bureau voor Sociale Zaken zorgde voor kleeding, voor zoover zulks noodig was. De bemanning werd la ter naar Rotterdam vervoerd en de passagiers kregen on derdak in het Hotel Ooster- hnis. Aan boord bevonden zich nog 10 leden der bemanning. Twee Europeesche leden der bemanning, de vierde machi nist en de assistent-machinist worden nog vermist, doch Kun nen wellicht nog gered wor den. De andere 10 vermisten zijn allen Lascaren (Britsch- Indische schepelingen). De ge redden bevinden zich in wel stand en niemand is gewond. Later vernamen wij, dat, na dat de VUssingsche loodsboot ongeveer honderd personen van boord had gehaald, tien le den der bemanning, onder wie de gezagvoerder, op het schip zijn achtergebleven. Vijf hun ner zijn daarna door de red- RELAAS VAN PASSA GIERS EN SCHEPELIN GEN. Enkele opvarenden heb ben We gesproken en deel den ons mede, dat ze plot seling een enorme klap hoorden. Alle lichten gin gen uit en allen voelden dat het schip ongewoon ging doen. Onmiddellijk daarop gingen ze in de boo ten en werden overge bracht op de loodsboot no. 15, die ze naar Vlissingen bracht. dingsboot uit Breskens, naar laatstgenoemde plaats overge bracht, zoodat zich thans nog vijf personen aan boord be vinden. Van de twee leden der bemanning, de vierde machi nist Jansen en de assistent-ma chinist Verduyn, die onmlddel lijk na de explosie over boord zijn gesprongen is niets meer vernomen, zoodat vermoede lijk twaalf slachtoffers zijn te betreuren, twee Nederlanders en tien Lascaren. Het s.s. „Meerkerk moest nog beloodst worden en lag in de vaargeul te wachter aangezien nog meerdere schepen van een loods voorzien moesten wor den. Ondertusschen dreef het schip af, raakte buiten de vaargeul en liep vrijwel onmid dellijk op een mijn. De vaar geul wordt gerekend vrij te zijn van mijnen, doch daarbai ten is het water nog niet /rij gegeven. Het schip zonk niet heelemaal, doch bleef op den grond vastzitten. Het vrachtschip is totaal verloren en Is in drie stuk ken gebroken. Gisterenavond waren de kapitein en nog vijf leden van de bemanning aan boord Bichaamssport staalt bet lichaam, denksport traint den Mededeeling Op onze kantoren te Goes, Vlissingen, Middelburg, Wissen kerke, Tholen en Zierikzee ligt ter inzage de passagierslijst van het m.s. „Johan de Witt", dat vermoedelijk 19 Juni in Amsterdam zal arriveeren. Het schip heeft 1150 evacué's aan boord. Eveneens ligt ter inzage de passagierslijst van het m.s. „Sumatra", dat 20 Juni arri veert en 77 passagiers aan boord heeft. IN VATICAANSCHE kringen is verklaard, dat het generaal kapit tel van de Jezuiten ter verkiezing van een nieuwen generaal is vast gesteld op 7 September k*. HET VERMEENDE 27ste slacht offer van den eenige weken gele den terechtgestelden moordenaar Dr. Petiot, blijkt in leven te zijn. Het is mej. Hottin, een rijke boe rin. Een heuglijke dag voor de K.L.M. Nederland vliegt thans meer dan ooit SCHIPHOL verwelkomde Za terdag de 100.000 K.L.M.-pas- sagier sedert de heringebruik stelling van het vliegveld voor het burgerluchtverkeer in Juli 1945. De vlaggen bij den ingang van het platform van het vliegveld werden geheschen, toen om 15.35 uur het vliegtuig uit Zurich land de. hetwelk deze 100.000-ste passa- giere vervoerde. Inderdaad een verrassend feit als men nagaat dat in Juli van vorig jaar het aan tal passagiers dat vervoerd werd niet meer was dan 55. Gisteren.-^ avcnd bedroeg het aantal vervoer de passagiers nog 98.736 en heden middag was de 100.000 bereikt. Mevr. P. G. Beguin uit Voor burg was de gelukkige, die thans plotseling aangenaam werd ver rast als honder-duizendste passa gier. Haar werd een keurige oor konde overhandigd, met het zegel van de K.L.M. en de handteeke- ning van de president directeur, den heer A. Plesman. Een fraai blauw herdenkingsbord met een afbeelding van een driemotorige Dakota werd aan haar zoontje ge geven. De ontwikkeling van het passa giersvervoer via Schiphol sedert 1945 toont het volgende verrassen de beeld: Juli 1945 55 passagiers, passagiers, November 1924 passa giers, December 2623 passagiers, Jaruari 1946 3620 passagiers, Febr. 6348 passagiers, Maart 11631 passa giers, April 16080 passagiers, Mei 37057 passagiers. Van Juli 1945 tot 15 Juni 1946 honderdduizend. Het gemiddelde aantal passagiers bedraagt momenteel ca. 1400 per dag. Het max. aantal op een dag bedroeg 1626. In 1933 passeerde er dagelijks ca. 800 passagiers op Schiphol. Het topjaar voor den oorlog was 1939 met 98000 passa giers. Tot en met April 1946 is ln bo venstaande cijfers de regeerings- vliègdienst in het binnenland niet meegerekend. Van 1 Mei af is ca. de helft der cijfers binnenland ea de andere helft buitenland. Passiespelen Tegelen Het officieele programma der passiespelen te Tegelen luidt: Zaterdag 22 Juni, speciale jeugduitvoering voor Tegelen en de randgemeenten Venlo en Be*- feld. Zondag 23 Juni, extra uitvoe ring voor de Tegel sche bevol king. Zondag 30 Juni. officieele pre mière. Zondag 7 Juli, voorstelling ge reserveerd voor de Kajottera uit Nederöand en België. HET WEER In den ochtend tijdelijk ge- lijkmatigen regen bij geheel bedekte lucht en matige Zui delijke wind, daarna scherpe windruiming naar West of Noord-West, brekende bewol king en een enkele regenbtri. Koel voor den tijd van het jaar. Zon onder 21.02, op 4A9. Maan op 23.29, onder 6.2#. Laatste Kwartier: 22 JunL

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1