Stereofonische Bij een herdruk van Gezelle's Dichtwerken Houdt de straten schoon UITZENDING Mensch of Aap Letterkundige Rubriek Voor mg staan twee smalle blauwe bandjes met rankende gouden bloemmotieven over de ruggen. In hun ruim 1700 pa pina's dundruk bevatten zij een ongelooflijken schat aan poëzie: de dichtwerken van den Vlaamachen dichter Guido Ge zelle (1830—1899). Waar het deeltje toevallig openvalt, lees ik: ZOMERMAAND Groengemeide boomen, boven mg, daarin den Heere loven duizend vogelen, klinkend klaar, op hun' dappere tongensnaar! Wel. wat zgt gij zoet. om te hooren, zoet om te zien, gjj vogel- chooren, die daar wipt en. onvervaard, woont in 't blijde boom ge vaart en direct, is er weer die kinder lijk zuivere sfeer van grooten eenvoud, die in bijna alle wer ken van Gezelle ons omgeeft. Het is een simpel versje, ge schreven door den toen reeds 61-jarigen dichter, maar het heeft dezelfde heldere, onbe dorven visie van een kind be houden. Guido Gezelle staat als een eenzame, groote figuur temid den van zijn aan poëzie armen tijd. Hij werd te Brugge gebo ren als zoon van een hovenier en boomkweeker (vandaar wel licht zgn liefde voor planten en dieren, die hem zijn heele leven bij zou blijven en een bron voor inspiratie zou zijn), en bestemd voor het priester schap. Aan hetzelfde semina rie Roeselare waar hij eerst een gedeelte van zijn opleiding had genoten keerde hij als lee- raar terug, en daar heeft h$j den mooisten tjjd van zijn le ven gesleten. Zijn leerlingen waren even innig aan hem ge hecht als hij van hen hield, en uit deze mooie vriendschap pen met zijn „jongens" ont stonden zijn ontroerende ver zen, zooals: „Dien avond en die rooze", te lang om hier op Opstandige Beweging in Bolivia In weerwil van het officleele communiqué der Boliviaansche re geering, zeggende, dat de revolu- tionnaire beweging onder leiding van kolonel Illanes onderdrukt is wordt uit La Paz vernomen, dat de beweging zich uitbreidt en dat eenige leden der regeering de hoofdstad zouden hebben veria ter Aan de grens zijn voorzorgs maatregelen genomen. te nemen, geschreven voor zijn meest geliefden, begaafden leerling Eugène van Oye. Deze gelukkige tijd werd echter wreed verbroken door de geestelijke overheid. Gezelle was een vurig fla mingant; hij gebruikte voor zgn kunst ook enkel zijn Vlaam sche moedertaal, en dat liefst nog In al den rijkdom van haar dialect: De Ylaamache tale is won der zoet, voor wie heur geen geweld en doet, maar rusten laat in 't herte, alwaar ze onmondig leefde en sliep te gaar.... etc.. en dat in een tijd, dat het alles Fransch was wat de klok luidde. Natuurlijk werden door zijn bezielende leiding zijn jon gens ook vurige verspreiders van deze Vlaamsche strooming Zoodoende kon hij op den duur niet gehandhaafd blijven door een geestelijk overheid, die overheerschend Fransch georiënteerd was. Bovendien moet gezegd, dat hij als leeraar niet voor alle leerlingen geschikt was, daar alle oude tradities van opge legde tucht en geregeld leer plan aan den kant werden ge zet. Hij verbrak oude conven ties, waardoor sommige leer lingen zgn wijze van lesgeven niet konden volgen. Zijn colle ga's vereenigden zich tegen de vreemde eend in de bjjt (van wiens grootheid als dich ter niemand in dien aan echte poëzie arme tijd, waarin aller lei middelmatige verzenma kers als groote talenten wer den geëerd, eenig besef had, hoewel hij reeds een bundeltje verzen had laten verschijnen) en tenslotte werd hij van zijn geliefde studenten afgenomen en overgeplaatst naar Brugge. Onder dit wanbegrip heeft Ge zelle ongelooflik geleden. Zijn kinderlik vertrouwen in de menschen en in zichzelf was bitter geschokt, en dertig jaar lang verscheen er geen groot werk meer van hem. In 1862 kwam nog zi'n bundel: „Ge dichten, gezangen en gebeden" uit, waarin vele prachtige ver zen uit zqn neerslachtigheid en diepe smart, zoals het vol gende: GIJ BADT OP EENEN BERG Gq badt op eenen berg alleen, en.... Jesu, ik en vind er geen waar "k hoog genoeg kan klimmen om U alleen te vinden: Kolonisatie Nw. Guinea In een vertraagd binnengeko men mededeeling van de Ver- eeniging Kolonisatie Nieuw- Guinea, wordt het volgende ter kennis gebracht van alle belang stellenden: Nu het zich laat aanzien dat binnen korten tijd een begin zal kunnen worden gemaakt met vestiging van gezinnen heeft "net hoofdbestuur der ver- eeniging het initiatief genomen voor het verkrijgen van gege vens, welke tevens zullen kun nen dienen voor het vaststellen der volgorde waarin uitzending moet volgen. Er worden vier lijsten samen gesteld. No. 1: voor geroutiner- de landbouwersgezinnen; no. 2: voor gezinnen met eenige land- bouwervaring; no. 3: voor land bouwkundig volstrekt ongerou- tineerden; no. 4: voor gezinnen met gedegen ervaring in de aan landbouw en veeteelt direct verwante beroepen, dus bak kers, slagers, smeden en tim merlieden. Werkelijk ernstige reflectan ten gelieven zich op te geven bij de afdeelingsbesturen of bij plaatselijke vertegenwoordigers van bevriende organisaties die meer en gedetailleerde inlich tingen verstrekken. Houdt evenzeer de trottoirs zindelijk 200 DUITSCHE ambtenaren, be last met de administratie van de voedselvoorziening in de Britsehe en Amerikaansche zones zijn te Haqiburg in een conferentie bij eengekomen. Generaal Lucius Clay, de waarnemende Amerikaan sche militaire gouverneur, zeide tei conferentie o.m., dat de Ame rikaansche politiek ten doel had, evenals de Britsehe, te streven naar de economische eenheid van Duitschland. UIT NAPELS wordt gemeld, dat de burgemeester en de raad hun ontslag hebben ingediend, nadat bekend is geworden, dat ex-ico- ning Umberto het land verlaten heeft. DEZER dagen lazen we het wederom in de courant: houdt de straten schoon! een opwekking, aanmaning er waarschuwing van den A.N.W.B. ten behoeve der weggebruikers, speciaal fietsers en autorijders en gericht aan het adres der kwaad willigen en onnadenkenden, die link? en rechts met glasprojectie len, metaalafval. spijkers enz. we gen en straten „onveilig" maken. Dat men echter eigen veiligheid soms ook in gevaar kan brengen door tegen dit euvel op te tre den en de jeugd van vijf tot twin tig jaar aan te manen dit spelle tje te staken, bewees ons een briefschrijver door toezending van een klaagschrift, waarin hij zijn veron twaardiging, kort weer gegeven, aldus lucht gaf. Ik wandelde eenige dagen geleden op straat en zag enkele jongens een leege flesch kapot trappen en de stukken over den rijweg ver spreiden. Ik wees de knapen op het verkeerde van hun gedragin gen hetgeen door de vlegels zoo euvel werd opgenomen, dat ze mij niet alleen uitlachten, ja zelfs uitjouwden, doch ook de stukken glas achterna gooiden. Een niet minder prettige ervaring deed een andere weggebruiker op die met zijn fiets een straat gedeelte naderde, dat letterlijk met glas bezaaid was. Hij zette zijn vehikel langs den kant van den weg of straat, om zoo goed en kwaad het ging, de grootste stukken te verwijderen. Doch ntj zag zijn menschlievendheid al heel slecht beloond, doordat eeni ge' kwajongens inmiddels de voor- èn achterband van zijn velo met hetzelfde glas of eenig ander scherp voorwerp luchtledig had den gemaakt, waarvan de goeierd in zijn ijver en schoonmaakwoede niets had bemerkt, althans niet eerder dan toen het al te laat was. Zoo kan ook de deugdzaam- Het tijdstip van de stereofonl- sche proefuitzending, waarover onlangs in dit blad een artikel is verschenen, is vastgesteld op hedenmiddag van half vijf tot vyf uur. Een concert door het Radio Phil harmonisch orkest zal op deze wijze worden uitgezon den. Men moet zich de moeite getroos ten vooraf ln zijn huiskamer 'wee radio-ontvangers, eenige meters u't elkaar en met elkaar een groo te hoek vormend, op te stellen; vervolgens elk der toestellen 'op een der Nederlandsche zenders af de wereld wil mij achterna, alwaar ik ga of sta of ooit mijn oogen sla, en arm als Ik en is er geen, geen een, die nood hebbe en niet klagen kan; die honger, en niet vragen kan; die pijne, en niet gewagen kan hoe zeer het doet! o Leert mij, armen dwaas, hoe dat ik bidden moet! W, te stemmen en voorts alle aanwij zingen op te volgen die per radio gegeven worden. Voorzoover de Engelsche en Ame rikaansche literatuur ons heeft he reikt zwijgt zij over deze proef nemingen ter verlossing uit het „geluid in blik" zooals de vlakke geluidsweergave wel wordt ge noemd, zoociat dit naar alle waar schijriiykheld de eerste uitzen ding van dien aard op onzen pla neet zal zijn. In de studio staat een kunst- hoofd opgesteld met op elk oor een microfoon. Elk der van deze uitgaande electrische kanalen wordt naar een afzonderlijke zen der geleid. Voorshands eischt dus zoowel de uitzending als de ont vangst van natuurgetrouwe mu ziek een dubbele apparatuur. Merkwaardig is dat men deze „ontvangst als aat men in de zaal bij de executanten" men :tan elk instrument localiseeren en de verplaatsing daarvan duidelijk volgen zoo snel heel gewoon vindt, doch zoodra men zich op de klassieke ontvangst hoort over geschakeld bespeurt wat men eigenlijk mist. De stichting Radio Nederland zal de ontvangst van rapporten over deze uitzending zeer op prijs stel len. heid van eerzamen gestraft wor den. Praciische paeüagogiek is soms een wat gevaarlijk experi ment! En zooiets gebeurt natuurlijk niet alleen in enkele plaatsen, doch uit het heele land hoort men dagelijks deze en soortgelijke klachten onder de kinderen der menschen opgaan. En aan wordt er wel lichtvaardig gezegd: daar moesten de onderwijzers en op voeders der jeugd ook beter le gen te velde trekken, alsof die ook nog voor straatpolitie en straatwacht moeten fungeeren! Of wel de politie moest de rakkers by de kraag pakken, die met .glas of spijkers strooien. Natuurlijk kunnen zij alle uitstekend mee werken om dit euvel bij onze, me de door den oorlog uit den band geslagen en ongediciplineerde jeugd consequent te bestrijden, doch in het gezin moet daar toe de eerste en krachtigste stoot worden gegeven. Ouders, oudere broers en zusters moeten het goe de voorbeeld geven en de nog on nadenkende jongeren op het ver keerde van hun roekeloosheid met „scherp" van allerlei soort wijzen, hen daarvan terughouden en straffen, indien ze willens en wetens in dit kwaad volharden. En vooral dat laatste vinden vele ouders nu juist heelemaal niet noi'dig. *t Zijn immers „maar" kv. a j ongensstreken Dochwat verder te denken van die ouderen, dames zoowel als heeren van alle leeftijden, die mei huisdieren, speciaal die van het hondengeslacht, geregeld lede ren morgen of avond een anders stoep of straat laten bevuilen en kwaad worden, als zij er op attent werden gemaakt, dat niet ieder dit even plezierig vindt? Als net goed zou zijn, moest daarvoor eigenlijk een wandelingetje naar buiten worden gemaakt., in élk ge val zou de verontreiniging van trottoirs en straten wel heel wat meer kunnen worden tegengegaan dat. thans het geval is. Behalve d^t de wandelaars daarvan veel last en zelfs gevaar ondervinden, hel uiterlijk van straten, wegen en pleinen er door geschaad wordt, de volksgezondheid er .<n- der lijdt, vindt onze jeugd door een dergelijke nonchalante wijze van doen door volwassen honden bezitters en -bezitsters een soort excuus, om de verontreiniging van den openbaren weg nog maar wat erger te maken door te schoppen en gooien met alles en nog wat Nu is het wel zoo, dat door het tijdelijk gebrek aan voetballen, handballen en ander spelmate riaal de vernielzucht en straat schenderij zeer in de hand wor den gewerkt. Doch het moeten toch in de eerste plaats de ouders en de ouderen zijn, die op net stuk van het rein er. schoonhou den van trottoirs, straten en we gen het goede voorbeeld geven. Ock hierin schuilt een groote pae- dagogische verantwoordelijkheid. En dan is er het andere euvel var- dezen tijd: de jeugd is 'a avonds veel te lang en e laat op straat!!! Doch daar over later eens meer. H. De Delegaties uit de West De delegaties uit Suriname en Curasao zijn gistermiddag te 12.30 uur per speciaal vliegtuig op het vliegveld Schiphol aangekomen. DE VERGADERING van anti-fas cistische partijen te Berlijn heeft eenstemmig een resolutie aange nomen, waarbij den geallieerden verzocht wordt, de zonale econo mische grenzen op te heffen en een centrale Duitsche regeering te vormen, meldt de Britsehe nieuwsdienst ln Duitschland. Feuilleton ALDER MATIN-MAGOG Vrij naar het Engelsch door D.A.O. 29 Daar hurkte hij neer achter een schoorsteen en verwisselde van kleeding even kalm als ware hij in zijn kleed kamer geweest. Na dit tot zgn voldoening volvoerd te hebben wierp hij het. afgedankte cos- huum door den schoorsteen om laag. Vervolgens leunde hij over den rand van het dak en onderzocht den gevel van het huis, waarop hij zich bevond. Onder de ramen van de ze; verdieping was een metalen bak, vanwaar een dubbele pijp naar omlaag liep. Zonder de minste aarzeling gleed de go rilla, zich vasthoudend aan een der ramen, langs de glibberige helling omlaag, stak de voeten zoo ver mogelijk uit en rustte op een pijp. In deze gevaarlijke positie, want de minste verkeerde be weging zou hem hebben doen neerstorten, zou een mensch in angstige spanning als vast- ekleefd aan den rand van het dak hebben gehangen Maar de gorilla verstond in hooge mate de kunst zich in evenwicht te houden en een verbazingwek kende behendigheid. Het li chaam zakte als gevoelloos neer, terwijl de voeten geen duimbreed bewogen; een der pooten greep de pijp vast en kronkelde er omheenzijn an dere poot volgde, tusschen zijn rug en het dak glijdend. Toen lieten de voeten hun steun los, schuurden langs den muur en hij bleef aan den pijp hangen, alleen steunend op zijn krachtige polsen. Hij boog de voeten om den druk van zijn lichaam te verminderen en gleed langzaam omlaag, poot voor poot verzettend. Drie mi nuten later stond hij op het trottoir, dit kunststuk vol voerd hebbende zonder een spier van zijn gelaat te ver trekken. Hij was nu vrij, in de open lucht, onder bescherming van de duisternis. In het donker was er niets dat de gorilla onderscheidde van een der meest gewone stervelingen. Na behoedzaam rondgekeken te hebben, begon hg zijn nachtelijke wandeling en liep de eene straat na de andere door, trachtend de goe de richting te vinden. Er viel niets bijzonders voor, totdat hij de ontmoeting had met. den straatbandiet. Na. zijn aanvaller in de goot te hebben gegooid, stond de gorilla stil en doorzocht zijn zakken. Ze bevatten de sigarenkoker en een doosje lu cifers, die hij op het tooneel had gebruikt. Hij stak een si gaar op en rookte verwoed. Toen hervatte hij zqn wande ling. Nog enkele hoeken sloeg hg om en bereikte het huis van den bankier, Frank Sa- vill. Vooraan het gebouw waren groote erkers en een kleine deur, die toegang gaf tot de onderste verdieping voor het handelspubliek. De hoofdin gang was aan den zijkant in een gang, die het huis van een naburig gebouw scheidde. De portierswoning was in de be nedenverdieping bij den ingang Het benedengedeelte van de massieve deur was versierd met smeedvTerk om de staven te verbergen die daar waren aangebracht om onwelkome bezoekers te weren. Het ont brak aan de bovenhelft van de deur, waar een rij ijzeren punten op waren aangebracht. Met één grooten sprong be reikte de aap de staven en hield zich daaraan stevig vast. Zich optrekkende, plaatste hij zijn voeten er tuschen. Nog één sprong en hij zat boven op de deur. Hij bevond zich nu bij de ramen van de tweede ver dieping. Ze met één blik ovèr- ziende maakte hij een vlugge berekening en plaatste zich voor een dier ramen. Het stond op een kier. Zonder verdere moeilijkheid opende de gorilla het verder en ging de kamer binnen. Toen keerde hij zich kalm om en sloot het. Het was de kamer van Vio let Savill een karakteristiek vertrek, helder en keurig net jes, een kleurenharmonie van wit, rood en crème. De mu ren, de lichte, stijlvolle meu belen als van een pop, de sorei de schilderijen, zelfs de klok aan den wand, alles bezat een met zorg gekozen kleuren combinatie Een roos hing kwijnend neer in een kristallen vaas ais om hulde te brengen aan een foto vlak bij. De gorilla keek er naar en herkende de gelaats trekken van Roland Master- ley. Iets als een snik ontsnap te hem. Zgn hoofd zonk neer op het koude marmer van den schoorsteenmantel en hg schreide bitter. Plotseling deed een gerucht buiten hem opschrikken. Hij

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 6