Fragmenten uit een brief van een O.V.W.-er in Nederlandsch Indië Herrijzend Scheveningen 12 Mei 1946. Het is 7 uur in den avond en al heelemaal donker. Ik heb vrij en ben alleen op mijn kamer. Ruimte om te schrij ven heb ik dus, doch omdat het éTectrisch licht in de stad nog altijd defect is, moet ik mij met een olielampje behel pen. Wat de post betreft heb ik een goede week. Dinsdag en kele kranten ontvangen, Don derdag een brief van mama, en nog een groote van papa en Zaterdag nog een aantal kranten, benevens een groot pak. Daarin zaten tijdschriften, bladen, en zelfs een mooi boek. Wat is dat fijn. Onmiddellijk had ik een hoop jongens om me heen, want lectuur uit Holland is een ware tractatie en de meesten van ons worden daar stiefmoederlijk mee be deeld. Weinigen schijnen nog te begrijpen, dat we daar zoo naar verlangen. Ik moest mijn kameraden om geduld verzoe kenZe mogen natuurlijk alles van me lezen, maar het moet zóó geregeld worden, dat ieder van hen het in han den krijgt. Wat fijn, dat er nog meer pakken onderweg zjjn. Begreep ieder in Holland maar, in welke omstandighe den wij hier leven, misschien dat men dan de moeite zou doen om ons wat meer gele zen bladen, illustraties, enz. te zenden. Per zeepost kost zulks toch betrekkelijk weinig We hebben vandaag vrij om dat we gisteren een heel ver- moeienden dag hebben gehad, ik geloof wel den zwaarsten dien ik ooit meemaakte. En bij onze training in Ipok heb ben we toch ook wel het een en ander te verduren gekre gen We waren 's nachts om 1 uur opgestaan en om 3 uur vertrokken. Het doel was om een stuk van Bandoeng tot aan de rivier de Tji Taroem te zuiveren. Het was pikdonkerWe gingen dwars door sawahs, stonden soms tot aan de knie- en in de modder en moesten elkaar helpen om er uit te kunnen komen en dit met volle bepakking benevens 100 pa tronen, twee handgranaten en 3 gevulde brenmagazijnen. Bij het aanbreken van den dageraad waren we op onze uitgangsstelling aangekomen. Hier even gerust, toen de stel ling ingenomen, putten gegra ven, enz. Een andere compagnie was verder gegaan tot aan de ri vier, toen zij opeens vuur van scherpschutters kreeg. Een soldaat werd gewond en rolde de helling af, waar hij op den rivieroever bleef liggen. Een luitenant, vergezeld van een paar soldaten, wilde hem gaan halen, doch werd een voet kapot geschoten en bleef ook liggen. Het vuur van de Pemoeda's, Jappen en gedeserteerde Br. Indiërs werd zoo hevig, dat ze nog meer gewonden kre gen. We zijn toen te hulp geko men en openden een hevig spervuur op het tuig. Daarbij vertoonde J. weer een van zijn gedurfde staaltjes. Een korpo raal en htj gingen door den kogelregen en haalden achter eenvolgens den luitenant en den soldaat van hun gevaar lijke plaats en brachten hen in veiligheid. Daarna ging hfl nog eens terug om hun wa pens en uitrusting te halen. Doch toen hij bij ons aan kwam, zakte hij van vermoeie nis en inspanning in elkaar. Wij hadden 4 gesneuvel den en 8 gewonden De bandieten schieten met dum-dum kogels, die groote wonden maken en bijna niet te genezen zijn. De heer Soewandi, één van de Indische „specialisten", die in Holland zijn geweest om besprekingen met de regee ring te voeren, zegt, dat de Nederlanders in Holland veel sympathieker zijn dan wij hier. Van zijn standpunt gezien heeft hij gelijk! Maar wjj zien hier lederen dag, dat onze meerderen en collega's vallen door sluipmoordenaars brandstichters. En wij, handje vol Nederlandsche soldaten, die ons hier moeten staande houden, kunnen afwachten of ook onze beurt komt Wij vechten op het oogen- blik niet meer voor ons va derland, zooals we steeds ge loofden te doen, maar voor ons eigen leven. Het schflnt of Ne derland ons in den steek laat. Wanneer zullen we verster king, tanks en doeltreffende munitie krijgen Maar ja, we zouden er niets anders mee doen, dan „arme, onschuldige" Indonesiërs mee dooden! Eiken sigaret, iederen luci fer moeten we betalen. Ik krijg per maand f37.98 en moet daarvan f 12.45 voor rantsoenen betalen. In Holland krijgt een oorlogsvrijwilliger hetzelfde, doch kan daar veel meer mee doen. Tandpasta is hier niet te verkrijgen, behalve bij een al lesbehalve schoone Chinees, de eenige die ons nog wat leve ren wil. Een tube kost f 10. Maar ondanks dat alles ver liezen we den moed niet. Waarschijnlijk nog dit jaar komen er meer jongens Morgen heb ik weer pa- trouilledienst van 812 uur. Dan om 5 uur 's middags op wacht voor twee dagen, zon der slaap. Dan een halven dag vrjj en weer van voren af aan Gelukkig bezitten we goede pfficieren, maar jammer ge noeg sneuvelen er veel of ge raken gewond. Van een regiment, dat met ons samenwerkt, sneuvelden bij een actie 2 kapiteins, 1 lui tenant, 25 korporaals en een zelfde aantal soldaten. Vermelden de Nederlandsche kranten dat ook? Van de week was ik bij den dominee. Hij dacht dat ik 25 jaar oud was (lk ben 18). Zou ik er werkelijk zoo oud uit zien? De predikant is een zeer aardige man, waar we het best mee kunnen vinden. Hij komt uit Middelburg. Er rijden hier nog gewapen de Jappen rond in luxe auto's. Ze hebben een best leventje en zelfs vliegtuigen ter be schikking Wij hebben bij ons bataljon 2 jeeps Maar ja, wij Nederlanders hebben met Jappen die zich op Nederlandsch gebied bevinden, immers niets te maken! Nu ik mijn brief bijna klaar heb, ben ik het met mjjzelf nog niet eens of ik hem zal wegsturen. Maar laat ik het wèl doen. U mag toch in Holland wel iets van ons weten en wat hier gebeurt! En maakt u zich over mjj maar niet ongerust. Alles sal reg kom Van springstof tot kunstmest Teneinde de verschaffing van kunstmest aan de wereid te ver hoogen en daardoor de produc tie van voedingsmiddelen in de met hongersnood bedreigde ge bieden te stimuleeren, zal het Amerikaansche leger als een tijdelijke noodmaatregel 15 van zijn muni'tie-fabrieken laten overschakelen van de productie van springstoffen op de fabri cage van stikstofkunstmeststof fen. EEN dezer dagen waren verte genwoordigers der Nederland sche dagbladpers door de hoofddirectie van de N.V. ex ploitatie Maatschappij Schevenm- geti uitgenoodigd, om, In «/er- band met de opening van bet sei zoen, eens een kijkje naar deze bekende badplaats te komen ne men Nadat de gedelegeerd commissa ris mr. E. Polis de journalisten verwelkomd had, bracht hij een woord van hulde aan degenen, die van hoog tot laag hun beste krachten hadden gegeven om het der maatschappij mogelijk te maken de exploitatie een aan vang te doen nemen. Mr. A. Adama Zijlstra, secreta ris en lid van den raad van be heer noemde den lsten Juni een mijlpaal in de geschiedenis der maatschappij. Hij deelde voorts mede, dat men alle mogelijke moeite doet om de verbinding mol Scheveningen verbeterd te krijgen, daar de huidige toestand hoogst onbevredigend is. Alvorens een rondgang werd ge maakt, verstrekte de heer v. Zut- phen, architect der maatschappij nog eenige gegevens over het jp- ruimingswerk en den herstelar- beid Tusschen den toegang naar der visschersliaven en het Noor delijk einde der Boulevard wa ren aangebracht ruim 1700 meter tankmuur van beton, dik ander halve tot twee en een halve me ter Verder negen zware en zes lichte bunkers van gewapend be- tOi>. waarvan drie zware bunkers in het centrum van den boulevard vooi het Kurhaus, terwijl alle trappen en afritten naar het strand met valkuilen en betoncon structies versperd waren. Het strf-nd zelf lag bezaaid met ob stakels van hout, staal en gewa pend beton. Voor de verdedigingswerken had de bezetter onder andere de be- strrting gebruikt, zoodat ruim 40.000 M- bestrating moest worden hersteld. Ook In het Kurhaus en in de bijbehoorende lokaliteiten hadden de Duitschers danig huis gehouden. Zoo hadden zij zich niet ontzien om de hal als keu Er zijn wonderen verricht ken te gebruiken met alle gevol gen van dien. De directie stond daardoor voor een bovenmensche- lijke taak om tijdig de noodige herstellingen aan te brengen, waarbij zij door de materiaal- schaarschte ten zeerste werd ge handicapt. Men heeft echter alle mogelijke middelen te baat geno men en is er thans, mede door gebruik te maken van afbraakma- teriaal waaronder de resten van de Pier wonderwel ln ge slaagd om het gestelde doel te bereiken. Bij gebrek aan behangsel zijn de wanden der Kurhaus-foyer door dt heeren B'tter en Minderman van fleurige schilderingen voor zien, terwijl de schilders Verburg, Kromjong en van der Neut de warden der Rotonde decoreerden. Na dit exposé werden de jour- alisten in de gelegenheid ge steld om het werk van de laatste maanden zelf in oogenschouw te nemen. Daarbij werd een rond gang gemaakt door het Kurhaus zelf door het Solarium, het Pa lals de Danse, het Palace Hotel en de Rotonde. Deze rondgang was voor de pers menschen een groote verrassong, aangezien niemand het mogelijk hart geacht, dat, gezien de meer dan desolaten toestand waarin de bezetter de badplaats had achter gelaten, het herstel een zoo'n snel verloop zou hebben. Het restaurant van het Kurhaus heeft den naam van „La Corvet te' gekregen om de gedachte weg te nemen, dat deze gelegenheid alleen voor de gasten bestemd 1 zijn. In den loop der tijden, inneer het materiaal geen be zwaren meer oplevert, zal ook de Pier herrijzen. Tijdens de bijeenkomst werd er nog op gewezen, dat gedeelten van het strand in verband met de opruimingswerkzaamheden af gerasterd zullen blijven en dat he* publiek er goed aan zal doen. deze plaatsen niet te betreden we gens het njijnengevaar en dat men zich om dezelfde reden niet bui ten de opengestelde duinpaden meet begeven. INDEXCIJFERS KOSTEN LEVENSONDERHOUD VAN ARBEIDERSGEZINNEN IOO 150 20O 250 300 JmHET GEHEELE JAAR 1939 2 JANUARI/JULI 1944 3mSEPTEMBER 19454=.DECEMBER 1945S^MAART 1946 GEGEVENS VAN C E>"s"1f4659|VAN PELT De gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek betref fende de vermeerdering van de kosten van het levensonderhoud van arbeidersgezinnen in beeld. Bij de berekening van deze index-cijfers is tot en met 1944 van de veronderstelling uitge gaan, dat dezelfde goederen zijn aangeschaft als in 1935/'36. Van September 1945 af, zijn de niet verkrijgbare artikelen uit de berekening weggelaten. vermande zich en liep haastig naar de open deur van de kleedkamer. Daar verborg hij zich achter een stapel kleeren Met bonzend hart luisterde hp naar het geronk van een auto en het geluid van een deur, die geopend werd. Frank Sa- vill, zijn vrouw en dochter wa ren thuis gekomen. Zij waren den schrik, die hun ln de Olym pic Follies was overkomen reeds bijna vergeten. Niet zoo dra waren ze buiten gekomen of ze waren weer gekalmeerd en de bankier dreef zelfs den spot met hun angst. De schok, die Violet had on dergaan, toen ze den gorilla haar naam hoorde uiten was eveneens van voorbijgaanden aard geweest. Ze was er van overtuigd, dat ze gedroomd had. Ze was zelfs geneigd te gelooven, dat de gorilla alleen in hun loge wilde klimmen om haar moeders waaier terug te geven. De bankier was van hetzelf de gevoelen. Maar Pasquale Borsetti bleef het incident ern stig en het dier gevaarlijk noe men. „Zulke vertooningen moes ten niet toegelaten worden of het publiek diende beter be schermd. Het is goed en wel wilde beesten te vertoonen on der voorwendsel dat ze getemd zijn. De dag komt, dat trots alle training, de natuur haar rechten opeischt. We hebben er van avond een voorbeeld van gezien „Niets ervan", protesteerde Savill. „U overdrijft, waarde Borsetti". „Goed dan! Het had toch zoo kunnen zijn. Ik ben er ze ker van, dat u het allesbehal ve aardig zoudt. gevonden heb ben. Wat mij betreft, ik zou dat beest achter stevige tra lies zetten, al is het dan nog zoo knap. En dat zal ook wel gebeuren na zoo'n incident, veronderstel ik. Daar het mooi, warm weer was verzocht Borsetti om de gunst hen een souper te mogen aanbieden ln het Westeinde. Het was na middernacht eer ze scheidden. De opgeruimd heid van den Corsicaan was niet besteed aan Violet. Hij deed zijn best een wit voetje bij haar te krijgen. Maar zelfs haar glimlachjes waren kwij nend en ontmoedigd nam de Corsicaan afscheid en zijn ge- noodigden reden in hun auto naar huis. Toen ze haar ouders goeden nacht had gewenscht, ging Vi olet naar haar kamer, sloot de deur en liet haar masker van melancholische gelaten heid vallen; de smart, die ze den heelen avond met zooveel moeite had onderdrukt, ter wijl ze zich andere uitgaans- avondjes met Rolana herinner de, uitte zich plotseling en tranen welden ln haar oogen en rolden langs haar wangen. Ze leunde tegen het mar mer van den haard, schoof de roos zachtjes weg en keek naar het portret. „Roland!" fluisterde ze zacht. „Roland Plotseling antwoordde een stem achter haar: „Violet!" Het was een vreesaanjagend geluid. Het mocht een poging geweest zijn liefde, wanhoop of een smeekbede uit te druk ken, maar het geheel was een opeenvolging van raspende, krassende klanken. Het was een caricatuur van de men- schelijke stem, verminkt en vervormd, omdat het niet de uiting van een mensch was, doch van een dier. Diezelfde kreet, die gestotterde, op hee- schen toon geuitte lettergrepen kiagend en hefig, had het meisje dien avond al eerder gehoord. Een rilling ging haar dooi de leden van het hoofd tot de voeten. Inmiddels rees achter haar in den spiegel een afzichtelij ke verschijning op, zich ver heffend boven het potret het beeld van een reusachtig monster, met dicht haar be dekt en vreemd m h?' gingen, gekleed als een man. Bleek van schrik herkende Violet deze figuur. De naam die Violet ontsnapt was in haar vertwijfeling had op de gorilla gewerkt als een magneet. Hij trok het dier on weerstaanbaar zoo dicht naar het meisje toe, dat hij haar bijna aanraakte. Voorzichtig heid, rede, te voren beraamde plannen, alles verdween. Een kreet rees Violet naar de lippen, maar bestierf daar weer. Haar schrik en afschuw verlamden de bewegingen van het dier. Hij stond stil en beefde. Dit stelde Violet niet gerust. Zc zag het beeld in den spiegel en dat was voldoen de om haar te vervullen met namelooze vrees. Eindelijk ging de gorilla iets op zij en zijn beeltenis verdween uit den spiegel. Violet bleef on haar niaats niet in staat eenig geluid of eenige beweging te maken.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 5