STAD EN LAND Goes Vlissingen Z.-Vlaanderen Walcheren Zuid-Reveland Middelburg Bmmabloemcollccte De bekende Emmabloem- collecte wordt dit jaar te Goes op Dinsdag 18 Juni a.s. houden. Tijdens de bezetting- mocht deze collecte niet meer gehou den worden. Vooral nu ten gevolge van de ondervoeding en slechte huivesting geduren de de oorlogsjaren, is het aan tal t.b.c.-gevallen onrustbarend toegenomen. Alles moet dus gedaan worden om deze ern stige ziekte te bestrijden. Hiervoor is veel geld noodig. Koopt allen Dinsdag a.s. een Emmabloempje. Zie ook de advertentie in ons blad. Gouden jubileum van de ZLM 1846 1946 De vlaggen uit op 4, 5, 6 Juli Door een commissie van Actie, samengesteld door de Middens tandsvereenigingen Handelsbelangen en de Hanze is aan de leden een circulaire gezonden met verzoek hun eta lages in die dagen speciaal te verzorgen. Voor de meest smaakvolle, actueele en den kooplust prik kelende etalage worden eenige prijzen beschikbaar gesteld. Iedere deelnemer krijgt e reclameplaat, ontwerp van dhr Melse. Iedere winkelier geeft Jüch dus op als deelnemer. De winkeliers moeten hier door laten zien, dat Goes het Centrum is van het koopend publiek. Iedere burger toone zgn sym pathie door het uitsteken der vlag. Nederlandsch Volksherstel en V acautiezorg Door de afd. Goes van de Stichting Ned. Volksherstel, werd Woensdagavond in „De Prins van Oranje" een verga dering gehouden, waarop een groot aantal bestuursleden van diverse organisaties het vraag stuk van de Vacantiezorg voor de Goessche Schooljeugd breed voerig werd besproken. Algemeen voelde men 't wen- «chelrfk om de Lagere School jeugd in de vacantie op een aangename wgze bezig te hou den en juichte men het initia tief van Volksherstel toe. Staande de vergadering werd een comité gekozen, be staande uit vertegenwoordigers van het Onderwijzend perso neel, Buurt commissies, Jeugd organisaties, Padvinders (sters) Unie van Vrouwelijke Vrijwil ligers, Sportorganisaties, enz. Dit Comité, dat Vrijdag reeds bijeenkomt, zal plannen opstellen, waardoor het mo gelijk zal zijn ai de kinderen, die de lagere scholen hier be zoeken, eenige gezellige va- cantiedagen te bezorgen, zon der dat dit voor de ouders op financieele bezwaren behoeft te stuiten. De ouders hooren hier btnenkort meer van: het ligt ni. in de bedoeling om reeds de a.s. vacantie met dit werk te beginnen. Onder het motto: „De Jeugd van de straa" en opwekkende tot samenwerking, sloot de voorzitter de vergaderin; Arabische commissie voor Palestina Tijdens een buitengewone zitting van den raad van de Arabische Inga is men overgegaan tot net oprichten van een speciale „Com missie voor Palestina", waarin zeven Arabische staten zitting zul len hebben. Deze staten zijn: E- gypte, Syrië, Libanon, Irak, Trans Jordanië, Saoedlsch Arablë en Je men. Het doel van de commissiei is een waakzaam oog te houden op alle aangelegenheden die op Palestina betrekking hebben. Te vens werd een Arabische hooge Instantie ingesteld voor Palesti na onder voorzitterschap van Hus seini, den vroegeren voorzitter vnc de ontbonden Arabische bob- „Bond Nederland-Indië" Woensdagmiddag vergader de onder het voorloopig be stuur de „Bond Nederland-In dië" in het R. K. Militair Te huis. Mevr. Heeraink-Beeking uit Hoogeveen sprak namens het hoofdbestuur over doel en streven van den Bond. Op het programma staat als eerste punt het bespreken van de sociale en economische pro blemen met de overheidsinstan ties. Op verschillende wijzen zal ook het contact tusschen de leden onderling bevorderd wor den. Daarnaast zal getracht wor den door middel van radio, cou rant en correspondentie het contact tusschen de leden en. hun verwanten in Indië inniger te maken. Een belangrijk onderdeel van het programma vormt ook het herstel van het verbroken gezinsverband. Daar vele vrouwen misschien naar Indië willen, zullen voor hen cursussen georganiseerd worden, zoodat zij beslagen ten ij3 kunnen komen. Vervolgens werd een be stuur gekozen, waarvan Mevr. van de Runstraat, Beursstraat 2, Vlissingen, voorzitster werd. Opgemerkt zij nog, dat lid kunnen worden alle vrouwen of verloofden van hen, die als militair of in „Nica"-verband in Indië zijn. Serenade van „Ons Genoegen" Woensdagavond bracht de Harmonie „Ons Genoegen" haar directeur, dhr. P. de Rooy en haar voorzitter, dhr. P. Naerebout, een serenade. Tot besluit werd een muzi kale wandeling door de stad gemaakt, die bij de jeugd zeer in den smaak viel. Onze oude trouwe tram voor het nageslacht bespaard Een verblijdend initiatief Dezer dagen is door de „Stichting Tram-Archief S. T. A.", gevestigd te Utrecht, ëén der breede volgrijtuigen van de Electrische Tram „Vlissingen- Middelburg" aangekocht, ten einde dit te Utrecht een waar dige plaats te geven in een bin nenkort aldaar op te richten museum. Het bedoelde rijtuig is nog afkomstig van de stoom tram, welke vóór 1910 beide plaatsen verbond. Het rijtuig, gebouwd in 1885, behoort tot de alleroudste stoomtramry- tuigen in Nederland. Vooral vanwege den typisch kleinen twee-assigen bouw ls het mo menteel een zeer groote zeld zaamheid. Het ligt in de bedoeling der S. T. A. het rijtuig zooveel mogelijk in den ouden toestand van stoomtramrijtulg terug te brengen. Eenige zeldzame fo to's, in het bezit der stichting, zullen dit werk vergemakke lijken. Mochten er nog lezers zijn, die nadere bijzonderheden omtrent den oorspronkelijken staat, waarin het rijtuig bij de stoomtram dienst deed, kunnen verschaffen (zooals bgv. kleur, opschrifen e.d.) dan zal de S. T. A. het zeer op prijs stel len zulks te vernemen. Intus3chen verheugt het ons zeer, dat dit oude vertrouwde Zeeuwsehe rijtuig voor het na geslacht bewaard zal blijven. Apotheken geopend van 1522 Juni Vlissingen: Apotheek Ocken- burg, Badhuisstraat. Middelburg: Apotheek v. Pien- broek. Goes: de Goessche Apotheek. OOSTBURG Paardensport Op 29 Juni a.s. zal op het weiland „De Plaat" te Oost burg een groot concours wor den gehouden voor landbouw- tuigpaarden. RETRANCHEMENT Protestvergadering Woensdagavond werd een druk bezochte vergadering ge houden in verband met het be kend worden van de ministe- riëele beschikking betreffende vermindering van den varkens stapel. Hiertegen werd ten sterkste geprotesteerd. Een telegram werd gezonden aan den Minister van Land bouw, teneinde de beschikking te wijzigen, daar anders het werk zal worden neergelegd. ZAAMSLAG 60-jarig bestaan Het muziekgezelschap „De Volharding" viert Zaterdag 29 Juni ztjn 60-jarig bestaan. Ter gelegenheid hiervan wordt een festival gehouden, waaraan 19 muziekverenigin gen uit Zeeuwsch Vlaanderen, Zuid Beveland en België deel nemen. VEERE Garnalenvangst Aan de gemeentelijke vlsch- mijn werden in de week van 3 tot 7 Juni 3165 kg. consump tie-garnalen aangevoerd. Noodstal Ingestort Tengevolge van de hevige stormen die den laatsten tijd hebben gewoed, is een dezer dagen de nog in aanbouw zijn de noodstal van dhr J. Mun ters aan den Veerschen weg, gedeeltelijk Ingestort. Candldaten Gemeenteraad Op de candidatenlijst voor de a.s. gemeenteraadsverkiezin gen komt de Party van den Arbeid met de volgende can- daten uit: 1. P. de Voogd; 2. A. L. Ha ringman; 3. E. Smit. s/holen STAVENISSE Processen-verbaal Een viertal personen werd bekeurd wegens het verhan delen van motorrijtuigen, zon der de vereischte verkoopver- gunningen. Daar er tevens een persoon verbaliseerd werd wegens ver keersovertreding, vestigen wij er nogmaals de aandacht op, dat het eenrichtingverkeer via Voorstraat en Zandweg nu reeds geruimen tijd veranderd HEINKENSZAND Afscheid van dhr. L. Hack Een dezer dagen nam dhr. L. Hack, wegens zijn vertrek naar Leiden afscheid van de O. L. school alhier. De scheidende onderwijzer werd allereerst toegesproken door dhr Luwema, oud-hoofd der school. Evenals de andere sprekers, waarvan we noemen dhr N. C. de Regt, voorzitter der Ouder commissie, mej. v. d. Velde, onderwijzeres, dhr S. J. de Korte, hoofd der school, dank te spreker den heer Hack voor het vele werk dat hg ln het belang der school had verricht. Als stoffelijk blijk van waar deering werden hem geschen ken aangeboden. Dhr Hack dankte allen har telijk, waarbij hij de hoop uit sprak, dat een tijd van bloei voor de school waaraan hij zoo lang heeft mogen werken, zal mogen aanbreken. Dampubriek Redactie: L. Anderson, Goes. De opening: Zwart kon in de vorige ru briek bedoelde schijfwinst for- ceeren door het spelen van de tempozetten 1621! (wit 25X 23) en 21—26 (wit 29X20) 26X19 en wint de witte schijf op 20. Men ga dit na. Een andere variant in de 3228 opening is de volgende: 1. 3228 2024 2. 37—32 1420 3. 41—37 Dreigt met 28—22, enz. 318—23 4. 34—30 17—21 5. 30—25 10—14 6. 39—34? 2127! 7. 31X22 Op 32X21 zou volgen 23X41. 16X27 en 2430 met 3 Bchg- ven winst. 724—30 8. 35X24 19X39 9. 28X10 39X17 10. 25X14 9X20 en wint één schijf. Speelt wit bij de 5e zet in- plaats van 3025, 3127, dan ontstaat de volgende mogelijk heid: 5. 31—27 10—14 6. 37—31 12—18 7. 3126 Zwart wint nu een schijf, im mers op 2429» van zwart volgt 26X17 (11X31; daarna op 36X27, 2934 23X25, terwijl op 33X24 volgt 20X29 en wederom 2934 of 29—33. Antwoordt wit niet direct met 26X17, doch met 33X24 (2029') dan volgt natuurlijk 26Xl/ (11X31) 36X27 (29- 33!). Voor beginners moge dit een nogal ingewikkelde spelgang beteekenen, meer geroutineer de spelers worden geacht dezen variant te kennen. Dat de Bel gische kampioen Vaessen zijn partg tegen den wereldkam pioen Ghestem op deze wijze verloren zag gaan tijdens den internationalen zeskamp, wel ke te Rotterdam werd gehou den, kan dan ook gevoeglijk worden toegeschreven aan een moment van onoplettendheid van den Belg. De volgende alagzet kan voorkomen in de 3126 ope ning (z.g. Hoekopening) 31—26 36—31 41—36 4641 31—27 34—30 33X24 32—23 37—31 20—24! 35X24 27—21 31X22 39^-33 18- 12- 7- -23 -18 -12 1—7 20—24 24—29 23—28 18X20 12—18 19X30 20X29 16X27 17X28 28X39 43 X1en wint. Slaat zwart bij de 13e zet 18 X 27, dan volgt 3833! Oplossing partystand Wit 13 sch. op: 25, 27, 28, 32, 33, 37 t/m 40, 43, 45, 47 en 48. Zwart 14 sch. op: 3 t/m 7, 11 t/m 15, 19, 24, 26 en 29. Wit speelde 3934, waarna zwart de partij won met 19 23!, 11X42, 410, 14—20 en 10X48. NAGEKOMEN BERICHTEN Muzikale wandeling Gisterenavond om 7 uur stelde de atheletlekvereeniging „Wühelmi- na" 2ich op het Abdijplein op. Er werd van daar een propaganda- marsch door de stad gemaakt, die muzikaal werd opgeluisterd door het pijperkorps „Juliana". Onvoorzi chtlgheld Een 6-jarig Jongetje kwarn giste renmorgen om eenige boodschap pen in den winkel van de fa. De Gruyter. spelenderwijs stak hij zijn vinger ln de electrische koffie molen, die juist ln werking was Het gevolg was dat van één vin ger de top werd afgerukt. Een in den winkel aanwezige dame heeft het ventje onmidellijk 'er hulpverleening naar het zieken- ntrls gebracht HUT INRICHTEN VAN BEN WONING IS NOG ALTIJD EEN MOEILIJK PROBLEEM Toch zijn de laatste maan den vele jonge echtparen en gedupeerden er in geslaagd dit probleem op te lossen Nu hebben zij een gezellig ingericht huis. Komt U ook eens met ons praten Het inrichten van Uw huis zal dan veel ge makkelijker worden Fa. H. BLOK EN ZONEN KAPELLE (Z.-B.) Tel. 200 (K. 1102) FILMN1EUWS es Grand Theater Regenboog Deze dramatische film, vervaar digd naar een novelle van de Pool sche schrijfster Wanda Wassllews- ka draait tot en met Donderdag 20 Juni. In deze film wordt men :r terug gevoerd naar de jaren waarin de Duitsche bezetter zijn wreede gruweldaden uitoefende. Ook komt de prachtige houding van de Russische boerenvrouwen tot uiting die zich sterkten met de verschijning van de regenboog aan het firmament. De regen boog die door de Russen als een goed voorteeken wordt beschouwd stelde de zoo zwaar geterrororl- setrde boerenbevolking niet te leur. Na een oneindig wachten verschenen de partisanen die hen bevrijdden. Een diep aangrijpend filmwerk dat door iedereen gezien moet worden. vlissingen"1 Luxor Theater De koerier van Lyon De film. die tot en met Donder- derdag 'in het Luxor Theater draait is een Fransche geschiede nis met rooverij, noodlottige ver wikkelingen en toegenegen lief de Een bedrag van 7.000.000 francs moet per postkoets overgebracht worden. Een vijftal gewetenlooze bandieten krijgen er dank zij de hulp van een jonge dame de lucht Van en spelen het klaar, dat een van hen met de bewuste koets meerijdt. De andere begeven zich te paard naar een afgesproken plaats. De koerier wordt volgens de plannen vermoord en de 7000000 gestolen. Na zorgvuldige nasporin gen worden vijf mannen gearre steerd van wie één onschuldig. Tengevolge van een frappante 'e- lijkenis tusschen hem en de ware schuldige. De vrouw van de on schuldige, (deze was op de avond dei moord met een andere vrouw uitgeweest) doet in haar vurige liefde al het mogelijke om haar man te redden. In een proces met tergend gemeene verklaringen, worden alle vijf, ook de onschul dige ter dood veroordeeld. Al de bewijzen van onschuld kunnen hem niet redden en het vonnis wordt met de valbijl voltrokken. Te laat ziet de rechter de on schuld van de beklaagde ln en dit blijft zijn geweten steeds wroegen. Alhambra Theater De madonna van de zeven mannen Deze prachtige film die zeker een der beste ls die de laatste maan den zijn vertoond, laat u het con flict zien van een vrouw die zich getrokken voelt door de groote liefde uit haar jeugd voor Iemand uit de achterbuurten van Floren ce. Zij heeft echter den man waar mede zij gehuwd ls toch werkelijk lief Verschillende malen verlaat zij haar wettige echtgenoot, doch steeds keert zij tot hem terug. De laatste maal echter wordt haar vlucht mede door toedoen van haar dochter en een minnares van haar geliefde 'n fiasco die zij zelf met de dood bekoopt. De film is zeker de moeite van het zien waard. In het voorprogramma zie', u o.a. de voorbereidselen voor de atoombomproeven in de Paci fic en de onthulling van de door de Nederlanders geschonken pla quette ln de studio's van de E B.C. te Londen. Verkiezing Fransch regeeringshoofd De verkiezing van een hoofd van de Fransche regeering zal op Woensdag I» Juni plaats via-

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 4