Het Nederlandsch Deviezenprobleem Democratische vooruitgang in Japan TEN KANTORE van de Ne- derlandscbe Bank werd door den president, dr. M. W. Holtrop, een uiteenzet ting gegeven van de deviezen- situatie, waarbij hij begon met erop te wijzen, dat de kern van het deviezenprobleem, waarvoor ons land zich gesteld ziet, uit het dóódsimpele feit bestaat, dat men, om in het buitenland te kunnen koopen, de beschikking moet hebben over buitenland- schc betaalmiddelen, d.i. over deviezen en dat wij daarover in onvoldoende mate beschikken. Op den duur kunnen deze slechts verkregen worden door aan het buitenland goederen te verkoopen of diensten te verleenen. Blijkt het niet mogelijk dat in voldoende m2te te doen, dan is tijdelijk uit komst te vinden door o f in het buitenland deviezen te leenen d.w.z. crediet op te nemen, o i eventueel beschikbare buitenland sche bezittingen te liquideeren b.v dus door verkoop van buiten- Jandsche effecten. Op den duur zal men echter de tering naar de nering moeten zetten en zijn aan koop van goederen en gebruik making van diensten moeten be perken tot het bedrag van den mogelijk gebleken verkoop van goederen en der prestatie van diensten. Voor den oorlog konden wij >ns steeds de weelde van een grootere Import dan export van goederen veroorloven, doordat het tekort op de zgn. handelsbalans kon wor den goedgemaakt door een ovei schot op de zgn. dienstenbalans. Thans is de toestand geheel anders. Een ten deele vernield en leeggeplunderd land, een tot de helft geslonken handelsvloot, een tndië, dat geen baten brengt maar offers vraagt en een ach terland, dat volkomen ligt neer geslagen beteekenen een enorm gestegen invoerbehoefte en een ernstig geslonken exportmoge- Ujkheld. Daarnaast staan minder diensten- verleening door onze scheepvaart, minder transitohandel en minder inkomsten uit kapitaal. Boven dien hebben wij te kampen met het feit, dat een deel van onze exporten een luxe karakter had en luxe goederen thans weinig In tei zijn, terwijl onze ruilvoet t.o.v. het buitenland in ons nadeel is veranderd, doordat de prijzen dei- in te voeren grondstoffen verhou dlngsgewijs meer gestegen zijn dan die der uit te voeren fabri katen. Het is moeilijk van de cijfers van onze handels- en betalings balans van 1946 reeds thans een betrouwbare schatting te geven. Aangenomen mag echter wel worden, dat de invoer ca. 2000 i 2300 millioen zal bedragen, waartegenover een export zal staan van vermoedelijk slechts 600 a 700 millioen. De export zal den import derhalve voor ca. 30 pet. dekken, tegen een per centage van 74 in 1938. Tei vergelijking diene, dat In het le kwartaal van 1946 de Engelsche import voor 69 pet., de Belgische vooi 52 pet. en de Fransche voor 23 pet. door export werd gedekt. Onze dienstenbalans zal helaas nauwelijks meer een overschot vertoonen. Wel vormen daarin de rente en dividenden op buitenland sche beleggingen nog steeds een netto bate, doch de scheepvaart levert per saldo nog steeds een te kort op, evenals het reisverkeer. Een bate geeft daarentegen de in ternationale driehoekshandel. Hou der wij dan bovendien nog reke ning met de overheidsuitgaven in het buitenland, o.a. die ten be hoeve van Indlë, dan moet aange nomen worden, dat het tekort op de totale betalingsbalans niet, zooals gewoonlijk, geringer zal zijn dan op de handelsbalans, maar dit integendeel nog met een belangrijk bedrag zal overtreffen. Ter dekking van dit tekort staan ons ten dienste: a de uiterste zuinigheid bij den import; b. de bevordering tot het uiter ste van den export; c het opnemen van buitenland sche credieten en d- het gedeeltelijk Uquideeren van buitenlandsche beleggingen. Het tot stand brengen van een evenwicht in onze betalingsba lans kan theoretis zoowel geschie den langs den weg van de vrije prijsvorming zij het dan ook onder prijsgeven van vaste wissel koersen als langs dien van de beheersching van vraag en aan bod van overheidswege. Maar evenmin als in een moderne, op zedelijke grondslagen opgebouw de samenleving de verdeeling van voedsel bij dreigende hongersnood kan worden overgelaten aan de vrije markt, evenmin kan thans, nu ons land letterlijk hongert naar buitenlandsche goederen, de verdeeling der deviezen worden overgelaten aan het vrije spel der economjsche krachten. De 'rlje economie biedt geen mechanisme, dat de catastrofale evenwlchtsver- storingen van dit moment op ra- tioneeïe en maatschappelijk aan vaardbare wijze kan herstellen Regelend ingrijpen is derhalve on vermijdelijk De maatregelen, die genomen zijn om de geschetste situa'ie het hoofd te bieden zjjn in het kort samengevat: 1 het afhankelijk maken van den invoer van invoervergunnin gen. 2. het afhankelijk maken van den export van exportvergunnin gen, 3 de onderwerping van het heele deviezenverkeer aan de con trole van de Nederlandsche Ban<£, zooals geschied is In het deviezen besluit 1945 en de daarmee ver bonden uitvoeringsmaatregelen, waarvan ln het bijzonder ge noemd moeten worden de devie- zenbekendmakingen: 6/46 betreffende aanbieding ten verkoop voor 15 Mei 1946 (ver lengd tot 15 Juni 1946) van vorde ringen en andere waarden op schuldenaren in U.K. en U.S.A., welke niet vallen onder het K.B. A 1. 7/46 betreffende aangifte voor denzelfden datum var) vorderin gen en andere waarden op sehul denaren in U.K. en U.S.A., wel vallend onder A 1, 8/46 betreffende aangifte voor denzelfden datum van andere waarden, welke niet vallen onder A 1, 9/46 betreffende aangifte voor denzelfden datum van schulden schuldeischers, wonende U.K. en U.S.A.. 10/46 betreffende verplichte tlilcatie voor 1 Juli van alle rechtstreeksche vorderingen op schuldenaren In U.S.A. 14/46 betreffende verplichting tot. aanbieding en certificatie voor I Juli van dollarvorderingen op Nederlandsche banken. De reactie van het publiek op dit complex van maatregelen toont, dat het zich onvoldoende bewust Is van den ernst van- den toe stand, waarin ons land verkeert en van de noodzakelijkheid de ge geven voorschriften loyaal na tt leven teneinde ons herstelpro gramma te doen slagen. Dit blijkt 1. Uit de traagheid ln het ver vullen van de verplichting tot aan bieding, resp. aangifte van dollar en pondenvorderingen. In dit ver band moet met nadruk gewezen worden op den sluitdatum van 15 Juni voor de aangiften uit hoofde vaa de bekendmakingen 6, 7, 8 en 9. Het is mogelijk, dat deze traag heid mede veroorzaakt is door da ongunstige bepalingen, welke gel den ten aanzien van de blokkee- rinj. van de tegenwaarde der aan te bieden dollars en ponden. Ten aanzien daarvan kan de heer Hol trop mededeelen, dat binnenkort een wijziging dier bepalingen te wachten is in dien zin, dat de te genwaarde van vrijwillig ten aan koop aangeboden vreemde valuta zal worden afgerekend voor 40 pet. op vrije en voor 60 pet. op ge blokkeerde rekening, zulks onver minderd de reeds bestaande gun stiger regeling voor vreemde va luta verkregen door levering van goederen en verschaffing van diensten aan het buitenland na 5 Mei 1945. 2 Uit de zeer vele ongerecht vaardige aanvragen, welke Z00 MOOI NIET! De Engelsche minister Noel Baker zeide, als voorzitter van de graanconferentie, welke eenige weken geleden te Lon den plaats vond, ln zrjn slot rede, sprekende over Neder land: ,De prestaties van Neder land na de bevrijding grenzen aan het wonderbaarlijke. De wederopbouw van Nederland is een wonder". Dat klinkt niet slecht, maar men kan zich voorstellen, dat er Nederlanders zijn die bij het aanhooren hiervan toch wel even de wenkbrauwen fronsen. Zij, die nog steeds wonen ln bunkers, of hun slaapplaats hebben in een afgeschut deel van een varkensstal of een kip penhok, zullen waarachtig wei nig begrip kunnen toonen voor dit buitenlandsche enthousias me, hoe gerechtvaardigd dit overigens ook mag zijn. Nog altijd leven in verschillende deelen van ons land talloozen in slechte of te kleine woon ruimten, nog steeds moeten duizenden, die zoo gaarne ln een eigen huis zouden wonen, hun voeten onder andermans tafel steken, nog steeds wor den steden en dorpen ontsierd door de wondeplekken. waar de oorlogsgod zijn klauw op de aarde legde. Nee, wie den wederopbouw een wonder noemt, doet on recht aan de tienduizenden, die. die nog steeds nooddruftig huisvest zijn. (De Post.) ontvangen om over aanwezig dol lar- en pondentegoed zelf te mo gen beschikken. 3. Uit de talrijke min of meer openlljke deviezeno vertredingen, welke door het publiek worden be gaan, zooals de frauduleuze „ge schenk" zendingen, dc „zwarte" buitenlandsche reizen en de recht streeksche deviezensmokkelarij. Deze euvelen kunnen slechts met succes bestreden worden, wanneer het devlezenrecht ln liet rechtsbewustzijn van het publiek doordringt en daarin wordt aan vaard. Daartoe is het besef noo- dig, dat de deviezencontrole voor loopig volstrekt, onvermijdelijk is en dat zonder deze ons land de voor herstel en wederopbouw al lernoodzakelijkste importen niet zou kunnen financieren. Een nieuwe „nazi-ondergrondsche" Volgens een correspondent van de „Evening News" wordt Oostenrijk doqr voormalig Duffc sche officieren een nieuwe na zistische ondergrondsche bewe ging voor Europa georganiseerd. Door het verslappen van de con trole in het „bevrijde" Oosten rijk hebben de leiders van de beweging betrekkelij': de vrije band. De voedselschaarschte veroorzaakt groeiende ontevre denheid en daden van sabotage en (lijdelijk verzet worden tal rijker. Een Nederlandsch officier, die in het land speurt naar Neder landsche verplaatste personen, gelooft dat honderden belang rijke Nazis zich in de vier be zettingszones van Oostenrijk ver bergen en in staat zijn een ver zetsbeweging te organiseeren met behulp van boeren, die hen zonder bonnen van levensmid delen voorzien. TRAVaZE-KUNSTENAAUS TUSSCilEN DE BERLIJNSCHE ZENDERS. Duitschland genoot voor den oorlog een zekere faam op bet ge bied verdiend hebben, terug tot hun „vak". Hier ziet men de ging keerden verschillende families, die hun sporen op dit ge bied vediend hebben, terug tot hun „vak". Hier ziet men de familie Mayer hij hun evoluties hoog in de lucht, op het terrein van het zendstation van waaruit Goebbels en „Lord Haw Haw" hun propagandistische koorddanserij ten beste gaven. Washington, 8 Juni. In zgn rapport over April inzake de bezetting van Japan en het burgerbestuur van Ko rea, dat heden door het Ame- rikaansche Departement vein Oorlog werd gepubliceerd, ver klaarde Mac Arthur, dat de vooruitgang naar werkelijke democratie tot uiting was ge komen in de eerste Japansche verkiezingen na den oorlog. Mac Arthur noemde de ver kiezingen een waardevolle les in de werkwijze en de betee- kenis van een democratische regeering en zeide, dat de uit slagen aanduidden, dat Japan revolutie noch reactie wenscht, doch ordelijke vooruitgang. „De verkiezingen bewezen, dat het Japansche volk ztjn politieke revolutie ernstig op neemt. Terwijl alle partgen de noodzakelijkheid van verande ring erkenden, wonnen de oude politieke machten, die het tem po willen beperken, meer ze tels in den Landdag dan de nieuwe elementen die snellere fundamenteele hervormingen voorstaan". Mac Arthur waarschuwde tegen voorbarige conclusies inzake het Japansche politieke leven, zeggende, dat de vraag stukken, die het. Japansche po litieke leven voor de komende jaren zullen beheerschen nog niet voldoende duidelijk ztjn, terwijl de partijvorming nog niet definitief is. Andere hoogtepunten in het rapport, waren de mededeelin- gen inzake de gestadige verbe tering in den economischen toestand met toenemende pro ductie in vele takken van in dustrie en de neiging tot sa menwerking van de burgerbe volking met de bezettingstroe pen. Gevallen van duidelijk ge toond wantrouwen behooren tot de uitzonderingen. Bij de beschrijving van de details van de Japansche ver kiezingen wees Mac Arthur op het vrijelijk tot uitdrukking komen van den wil van het volk door de reeds eerder af gekondigde opheffing van de beperkingen Tan vrijheid van het woord, pers en vergade ring, de opheffing van de ge heime politie, benevens het verleenen van kiesrecht vrouwen en verlaging van den kiesgerechtigden leeftijd. De eindcijfers wezen uit, dat 78.5 pet. van alle geregistreer de mannelijke kiezers en 67.1 pet. van de vrouwelijke hun stem hebben uitgebracht, to taal 26.558.611 stemmen. In het rapport werd dit aantal duidelijk bewijs genoemd voor de mate waarin het Japansche volk deelneemt aan het demo- cratiseeringsproces en de eer ste stap van Japan op den weg tot vorming van een verant woordelijke regeering, geba seerd op den wil van het volk. De eerste ernstige pogihg tot reorganisatie van het Kei zerlijke stelsel voor benoe ming v. functionnarlssen werd op 1 April genomen, toen de hervormingen in diverse tak ken van het burgerlijk bestuur van kracht werden, waaronder vereenvoudiging van het ran genstelsel en den salarisschaal opheffing van de beperkingen voor het bekleeden van ambten door vrouwen enz. De economische situatie Gedurende April bloeide de zwarte markt weer op, nadat deze in Maart was afgenomen. Op economisch terrein kvnrn de belangrijkste vooruitg ng tot uiting in ruimere hoeveel heden brandstof, electrische energie en van de voornaam ste grondstoffen. De grootste belemmering voor de land bouwproductie is het tekort aan kunstmeststoffen en de regeering tracht thans de kunst mestproductie op te voeren door grootere rantsoenen ter by de huidige tekorten- Wegens gebrek aan grondstof fen werd het programma voor huizenbouw voor het belasting jaar 1946'47 aanmerkelijk ingekrompen. In de steenkoolindustrie zijn de arbeidsgeschillen de groot ste moeilijkheid. De mijnwer kers else hen hoogere loonec en medezeggingschap in het bedrijf. De activiteit op vakvereeni- gingsgebied werd gedurende de maand April gekenmerkt door het opnemen van plaatse lijke vereenigingen tn grooter verband en nationale federa ties. Gedurende April bleef het werkloosheidscijfer hoog en de voedselpositie precair, wel ke drastische regeeringsmaat- regelen noodzakelijk maakte voor een meest rechtvaardige verdeel ing van de beschikbare voorraden. Een opmerkelijke vooruitgang werd geconsta teerd in de productie en ver deeling van medicamenten, in het bijzonder wat betreft vac cines, Röntgenfilm en DDT- poeder. In het rapport betreffende Korea werd medegedeeld, dat de belangrijkste veranderingen in het militaire bestuur waren bedoeld om grootere bevoegd beden te verleenen aan Kore- aansche bestuursambtenaren en een meer doelmatige werk- verdeeling door het snel slin kende militaire personeel. De politieke situatie gedurende de maand April was rustig, hoofd zakelijk doordat de politieke groepen hun beste beentje voor zetten, nu de besprekingen van de Amerikaansch-Russische Commissie nog niet beëindigd zijn, in de hoop, dat in de toe komst de vorming van een voorloopige Koreaansche Re geering zal worden toegestaan De vergadering van de com missie werd in Mei, zonder dat deze haar taak reeds had be ëindigd, verdaagd. De voedsel situatie bleef acuut. Over het verstrekken aan de arbeiders geheel hadden de boeren vol- in deze industrieën, voorrang te verleenen bij het vervoer en stimuleering van de fabricage van de voor deze industrie benoodigde machines. De toename van ijzer- en staalproductie bleef ver ach doende zaairrjst, doch het kri tieke tekort aan kunstmest maken de vooruitzichten voor den oogst in 1946 somber, ter wijl nog geen maatregelen om de moeilijkheden het hoofd te bieden werden ontdekt.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 3