YRIJE STEMMEN DAGBLAD VOOR ZEELAND Dr. Hirschfeld getuige voor Nederland Verklaring van Menzies De Italiaansche Arena Zaterdag 15 juni '1946 U JAARGANG SiüMMëS tós Alg. Leiding: B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma. Hoofdredacteur j. Koekebakker. Redactie en Admin.: Goes, Beestenmarkt Tel, £263. Gironummer 419&H Het Huis Savoye Waarschijnlijk voor goed, is thans 't Italiaansche Konings huis vervallen verklaard van den troon. Meer dan twee mil- lioen stemmen gaven de be slissing ten gunste van de re publiek en de eerste minister De Gasperi is tot voorloopig president daarvan benoemd. Dit zijn de feiten, waarvan geen terugkeer mogelijk schflnt. En toch is er nog onrust in Italië. Wat is de oorzaak van deze volksuitspraak En wat is de reden, dat er nu nog onrust is vooral in Z. Italië, zoodat in Napels bij een opstootje van monarchistische zjjde zelfs dooden en gewon den zijn gevallen? De houding van de toonaan gevende leden van dit konings huis geeft hiervan de verkla ring. De schuld der impopulari teit van het Huis van Savoye draagt vooral de voormalige koning Victor Emanuel. Deze vorst heeft tijdens het fascistische bewind van Mus solini zich zeer timide getoond en bleef volkomen op den ach tergrond, terwijl Mussolini met ztjn vriend Hitier regeerde. Dit neemt een volk niet. Toen dan ook de ineenstor ting gekomen was, bleek over duidelijk dat Victor Emanuels rol was uitgespeeld. Wat deed toen de oude ko ning? Hij beging een gToote fout, Juist uit dynastiek oogpunt. Hij bleef zich vastklampen aan zqn troon, bleef in Italië. Hiermee was de kans voor opvolging door kroonprins Umberto tot een minimum ge reduceerd. Toen ten slotte de naderen de volksstemming over de vraag: „Koninkrijk of repu bliek" den ouden koning het vuur aan de schenen legde, deed hij afstand ten gunste van zijn zoon, en vertrok hais over kop naar Egypte Wederom een fout. Want Umberto was evenmin populair. Ook hij had zich niet afzijdig gehouden van 't thans algemeen gehate fascistische bewind, hetgeen uit de uit- uitkomst der volksstemming afdoende gebleken is. Indien tijdig zoowel Victor Emanuël als Umberto zich te ruggetrokken hadden, had het zoontje van den laatste wel licht nog een kansje gehad, eenmaal den troon te bestijgen na een regentschap van poli tiek zuivere staatslieden. Deze kans heeft nu ook Um berto verspeeld. En thans vinden we deze zielige figuur: De koning, die slechts enkele weken koning is geweest, klampt zich vast aan een stroohalm! Hij zal de uitspraak van het volk eerbiedigen, zegt hij. Maar hij wil nog afwachten, wat het Hooggerechtshof zal beslissen over diverse beswaar schriften, die tegen het refe rendum zijn ingebracht! Van monarchistische zijde sleept men nu allerlei protes ten aan omtrent vermeende on regelmatigheden. Natuurlijk. Doch dit zal aan die twee mil- lioen stemmen meerderheid voor de republiek toch niet veel afdoen. Het Huis van Savoye heeft wel definitief afgedaan, naar wfl vermoeden. Het proces te Neurenberg Roof en bezetting f 33.500.000 DR. H. HIRSCHFELD, tijdens de bezetting secretaris generaal van Handel en Nijverheid trad gisteren als getuige op in het proces te Neurenberg bij de behande ling van de zaak tegen Seyss Inqnart. Tijdens het kruisver hoor verklaarde hg, dat de helft van de Nederlandsehe dia mantreserve nog steeds soek is. Alle diamanten, zoo verklaar de hij, lagen in een safe te Arnhem. Hij heelt den Duit- schers herhaaldelijk geweigerd de sleutels van deze safe overhandigen. Toen de gealli eerde luchtlandingstroepen land den, bliezen de DuitscherB de safe op en brachten alle dia manten, die zij vonden naar de Reichsbank oyer. Hirschfeld verklaarde voorts, dart hij den Duitschers herhaaldelijk om teruggave van de diamanten verzocht had. Dit bleef zonder resultaat en sinds het einde van den oorlog werd tot dusver niets teruggevonden. Een aardige schadepost De Nederlandsche ec ache verliezen door Duitsche plundering en roof van indu- striëcle uitrusting en schepen wordt geschat op vijfentwintig milliard gulden. De bezetting kostte den Ne derlanders acht-en-een-half milliard gulden. Overeenkomst met den Duivel Aan Dr. Hirschfeld werd ge vraagd of hij aan Dr. H. Jalmar Schacht advies had gegeven om het tempo van de herbewape ning, gezien het effect op de leening- en credietpositie in Europa, 'te verlangzamen. Hirschfeld antwoordde: „ge durende een gesprek te Berlijn in 1936 over economische gelegenheden zei Dr. Schacht bijna ironisch: „Duitschland heeft herbewapening noodig. Ik wensch een groot en sterk Duitschland en daarvoor zou ik zelfs met den duivel een over eenkomst willen sluften. Deportatie van arbeiders deportatie van arbeiders naar Duitschland was volgens getuige in feite reeds vanaf het eerste jaar der bezetting ver plicht door den economischer^ dwang. Hij zeide, dat Seyss van- af 6 Mei 1943 levensmiddelen kaarten van weigerende arbei ders liet inhouden, welke maat regel evenwel door de Neder landsche ambtenaren werd ge saboteerd. Hirschfeld zeide voorts, dat Seyss in Augustus 1944 bevolen heeft, dat alle stik stof fabrieken in Nederland voor taan springstoffen moesten ma ken. Beide Duitsche gdtuigen, die Seyss vanochtend liet spre ken, gaven uiteraard een mil der oordeel. Kwestie Haagsche Courant Later bij het kruisverhoor deed Hirschfeld) nog mededeelin over het opblazen van de Haagsche Courant. Hieruit bleek overduidelijk welke rol Seyss had gespeeld. Hirschfefld zeide namelijk, dat de rijkscom missaris persoonlijk opdracht gegeven heeft het gebouw van de Haagsche Courant op te bla zen, nadat het personeel van dit blad geweigerd had de krant te drukken met den propaganda van den persdienst van den rijkscommissaris tot het opge ven der staking. Koninklijk bezoek aan Walcheren Naar wij uit betrouwbare bron vernemen, sou H.KJEL Prinses Juliana het voorne men hebben binnen zeer kor ten tijd Walcheren met een bezoek te vereeren. Dit Ko ninklijk bezoek zou zich in het bijzonder richten tot Westkapelle. Het zwaarst getroffen dorp op Walche ren. Kwaadspreken is geestelijke atoomsplitsing, óók in z$n gevolgen. Overdenking Accoord Perzie-Azerbeidsjan Tusschen Perzië en Azerbeidsjan is men op drie punten tot over eenstemming gekomen: Ten eerste zal Azerbeidsjan zijn autonomie opgeven en deel van Perzië wor den: Ten tweede zal Azerbeidsjan geen eigen ministers en minister president meer hebben, en ten slotte zal Azerbeidsjan voorloo pig bestuurd worden door provin ciale en gemeenteraden. Neder landsch lndie DE LEIDER van de oppositie in Australië, Menzies, heeft verklaard, dat het er bij de Nederlandsch-Indische kwestie in werkelijkheid om gaat, of over de politiek van Australië moet worden beslist door de Regeering dan wel door een handvol mensohen op de werven en dat het probleem niet betreft, of er eenige menschen in Australië voor de Indonesiërs zijn. „Voor zoover wjj weten, houdt de regeering ons voor de Nederlanders vriendschappelijk gezind te zijn. Hoe kan dit samengaan met het overgeven van het Bestuur aan de vijanden van de Nederlanders? Radiorede van de Prinses H.K.H. Prinses Juliana zal als voorzitóter van het Ne- derflandsch Volksherstel Maandag as. 20.40 uur een radio-toespraak houden over „Volk in Nood". Een duidelijk teeken daar van is: ook de Kerk in Italië blijft afzijdig. De Kerk weet wel wat ze doet! Het einde is, dat Umberto per vliegtuig Italië verlaten heeft! Het beste wat h$ doen kon. Red. Toestand op West-Bali Volgens „Het Dagblad" voe ren 30 Japanneezen de leiding van benden, die het westelijk gedeelte van Bali terroriseeren. De bevolking van vele dorpen is de bergen ingevlucht. Een groot aantal huizen is uitge brand. De rijstvelden worden verwaarloosd. Dientengevolge is de voedselsituatie in West-Bali zeer ongunstig. In ballingschap De republikeins che gouver neur van Celebes, Ratulangi, die eenigen tijd geleden door de Nederlanders werd gearres teerd, zal naar een klein eiland in den Grooten Oost in balling schap gezonden worden. Hij zal zijn gezin mee mogen nemen. De Britsche kruiser „Swiftsu- zal heden voor een officieel bezoek van drie dagen te Tand jong Priok arriveeren. De „Swiftsure" vaart onder vlag van vice-admiraal Edelstone, commandant van het 4e Brit sche eskader kruisers te Singa pore. Protest De Indonesische commissie ter evacuatie van Rapwie perso neel heeft bij het geallieerde opperbevel een protest inge diend tegen de interventie van de Nederlanders bij het uitvoe ren van de evacuatie van het Rapwi-eprsoneel, daar dit aan de republikeinsche regeering was toevertrouwd. De aanleiding tot dit protest was het feit, dat de Nederland sche 'torpedojager „Everts en" op 9 Juni te 14.00 uur twee sche pen met evacué's van Madoera op weg naar Tegal heeft aan gehouden. AJUe Nederlandsche evacué's werden gedwongen boord van de Evert- sen te gaan, ondanks de protes- 'ten der begeleidende Indonesi sche militaire autoriteiten. Er deden zich geen botsingen voor. Groot zijt Gjj, Heer en zeer te prijzen. Groot is Uw kracht en Uw wijsheid zonder maat. En loven wil U de mensch, die een deel Uwer schepping is; ja, de mensch, die zijn ster felijkheid met zich omdraagt; die met zich omdraagt het besef zijner zonde. En toch wil de mensch U loven! GQ drijft hem aan, zoodat het hem verheugt U te prijzen. Want Gfl hebt ons tot U geschapen en onrustig is ons hart, totdat het rust vindt in U. AUGUSTINUS. Sanatorium Hellendoorn De gr00te linkervleugel van net volkssanatorium te Hellendoorn moet worden gesloten, omdat er niet voldoende personeel is, dat de daar gelegen patiënten kan ver zorgen. Ondanks herhaalde pogin gen is de geneesheer-directeur van het sanatorium er niet in ge slaagd personeel te krijgen. Ongeveer dertig patiënten moe»- ten door de sluiting naar huls worden gezonden. Tewaterlating van dt „Schelde 214'' De tewaterlating van het 22000 ton groote passagiers schip voor de Rotterdamsche Lloyd, dat reeds meer dan zes jaar op de helling van de werf „De Schelde" te VIin gingen heeft gelegen en be staat ala „Schelde 214" is thans vastgesteld op 1 Juli 1946. Er wordt thans koorts achtig gewerkt om het schip op tijd gereed te hebben. Koninklijk bezoek aan Wal cheren? Rede van de Gasperi De eerste minister, De Gas peri, heeft in een radiorede voor het Italiaansche volk c m. gezegd: „Alle voorzorgs maatregelen zijn genomen voor een ordelijk verloop van de verkiezingen. Iedereen mocht stemmen en de verkie- ringen waren vrij. Hoe gij ook gestemd moge hebben, slaat uw handen aan den ploeg en arbeidt. Mijn geweten is zuiver, ik ben geen advocaat, maar mijn ge zond verstand zegt mij, dat de regeering zich niet schuldig ge maakt heeft aan het betwisten Kei xtouerdamsche elftal Feyenoord landt voor de eerste wed strijd die ooit door een Nederlandsch elftal op het Westelijk halfrond gespeeld werd, op Curagao, Ned. West-Indië. De eerste wedstrijd werd door Feyenoord van het Nederlandsche eiland Aruba met 43 gewonnen. of in twijfel trekken van de be vindingen van het hooggerechta hoi Nietftemin hebben wij even geasizeld en getracht, een mid denweg te vinden, al ware hel maar om wanordelijkheden voor enkeje dagen te voorkomen. Waaiom hebben *8 konings raadslieden hem aangeraden een aergedijke proclamatie uit te vaardigen? Wij moeten even wel oe tragedie van dezen' man uit menschelijk oogpunt be schouwen. Deze laatste daad van de monarcie lijkt op een bedreiging met een nationale ramp. Ik zou graag alle partij en op het hart drukken, dat er slechts een schepper is van on ze toekomst: het Itaüiaansche volk. Al onze gedachten moe ten gericht zijn op de welvaart van ons land. Laat ons één zijn. Laten wij, met het oog op de vredesverdragen toonen, dat het Italiaansche volk vastbesloten is zijn heilig recht op zijn eigen toekomst te verdedigen. Umberto in Lissabon. Umberto van Italië is, per vliegtuig ufi Barcelona komend, in Lissabon gearriveerd. HET WEER Wind uit veranderlijke rich tingen. Licht of half bewolkt. Overwegend droog. Iets war mer dan gisteren. Zon onder £1.01; op 4Jt». Maan op 21.59; onder UI. Zondag: Zon onder 21.01, op 4.19. Maan op 22.49, onder 6-25. Laatste kwartier: Jtmi.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1