Curacaoscfie en Surinaamsche Missie op komst Duitschland zoo als het nu is! O Tribunaal Goes STAD EN LAND Middelburg Moeten de landbouwbedrijven zwaarder belast worden? Goes Schouwen en Duiveland (Door onzen briefschrijver te Willemstad. Curasao, 8 Juni. Deze brief gaat mee met het eerste K. L. M.-vliegtuig dat vanavond uit Curasao vertrekt en na 39 vlieguren op Schip hol via New York, New Found land en Schotland zal landen. Het wordt een wekelijksche verbinding, de snelste route tusschen N.-W. Europa Hidden- en Zuid-Amerika. Hiermede staat Nederland vooraan! Engelsche, Zweedsche Italiaaösehe lynen, die ontwor pen zijn, komen achter bij de K. L M. Uw briefschrijver kan U nu ook de komst aankondigen van de beide Statencommissies van Suriname en Curagao, die op Dinsdag na Pinksteren van hier vertrekken can staatkun dige wenschen in Nederland voor te dragen. Wat niet wil zeggen, dat de geheele bevolking van Surina me af Curagao endoseert wat deze commissies te zeggen heb ben. In Suriname telegrafeer den 60.000 Mohammedanen te gen het ontvangen der Suri naamsche commissie. En gis teravond hoorde Uw brief schrijver 4 van de 14 Cura gaosche statenleden in 't Stad huis te Willemstad verklaren, dat zij niet geacht wilden wor den mede te werken. Hierbij was Cot Jonckheer, die de spreekbuis van de machtige olie-Industrie ie. Hierbij waren Desertine en Ar ends, twee le den van de 14 man tellende R. K. fractie. Uit Suriname komen: F. H. Ldm* A. Po, advocaat, staten voorzitter; Mr Albega, rechter; Arnold Smit, rechter; Ram bar an Misjre, arts; Ho A. Sjoe, arts en H. Miskin, die op suggestie van H. M. de Ko ningin er later werd bijge voegd om de Javanen te ver tegenwoordigen. Uit Curagao zullen aanwezig zijn: Mr. M. F. da Costa Gomez, jurist, oud-student van Nijme gen en Amsterdam (gehaat en gedragen door de elkander bestrijdende deelen van de R. K. Party); E. Jonckheer, koop man; F. J. Q. Rwartsz, amb tenaar, Arubaan; W. R. Plantz, ambtenaar, Bovenwinder; L. D. Gerharte, geboren Hage naar, maar langen tijd In de West, voor Bohaire; C. A. E- man van Aruba, als financieel expert. Politieke affiliaties (richt lijnen) zyn moeilijk te geven, daar er in Suriname geen par itijen bestaan en die van Cu rasao in de practijk alleen de opportuniteit als richtsnoer nemen. Er heerscht in Curagao groo te ontevredenheid, dat de Pe titie en het Memorandum, wel ke de commissie zal meenemen geheim gehouden zijn. In een 6 punten tellende opdracht moeten de Staten streven naar gelijkberechtigde autonomie van Curagao met de andc-e deelen van den staat, inpc Icing van de bevoegdhe den van den Kroonvertegen- woordiger, regeling van. een overkoepelend koninkrijksor gaan, de interne Curagaosche zaken. Hoofdzaak is, dat alles over Curagao door Curagao zelf beslist worde. Onder het publiek zijn de mebningen over benoeming of verkiezing van een oppersten betuurder verdeeld. De meer ontwikkelden wen schen benoeming door Den Haag, omdat verkiezing in - de kleine Curagaosche omgeving hem tot een partijman zou ma ken. Da Oosta Gomez daarente gen is voor verkiezing. De samenstelling der com missie heeft achter de scher men men hield alles zoo veel mogelijk geheim heel wat voeten in de aarde gehad. Oesters naar Z.-Alrika Uit Londen is per vliegtuig een zending van S00 levende oes 'ters naar Kaapstad gezonden met de bedoeling den oester- voorraad in Zuid-Afrika te ver beteren. De oesters kwamen evenwel allen dood aan .Ook een tweede zending van 500 oes ters 'trof hetzelfde lot. Thans wordt een andere wijze van ver zending overwogen. Bankbiljetten diefstal Op 11 Juni II. werden bij de Fa. Enschede te Haarlam, een serie bankbiljetten vermistè, t. w. 60 coupures van f 50,se rie C.Q. 96040 tot en met 96066 en 96068 tri en met 96100. De politie verzoekt bij eventueele aanbiedingen de recherche waarschuwen en de aanbieders vast 'ie houden. De K.L.M. helpt onze pluimveestapel aan vullen Met het K.L.M .-vliegtuig „Rot terdam" kwam uit New-York een zending eieren aan van een kippensoort, dat in ons land tij dens den' oorlog was uitgestor ven. Deze zending is afkomstig van Connecticut en werd be langeloos afgestaan door Ame- rikaansche relaties van den heer Matlees Mantel te Huis 'ter Hei de ,die de eieren op zijn speci- a al-fokkerij laat uitbroeden. Dit experiment is mogelijk, dank zij het snelle vervoer door de lucht. NZE SPECIALE verslaggeefster, die voor ons blad een reis door Dtiitschland maakt, tal U in een aantal brie ven haar indrukken weergeven. Hieronder volgt haar eerste epistel. Grootboekinschrijving Aan de mogelijkheid, dat in schrijving^ op de 3 procent grootboekschuld 1946 op door den minister van Financiën te stellen voorwaarden verbonden kunnen worden als zekerheid voor hersteicredieten, is eenige uitbreiding gegeven. Dit geldt thans niet alleen voor herstei credieten, te verleenen door le den van de bedrijfsgroepen, handelsbanken en landbouwcre- dietbanken. alsmede de herstel-, bank zooals reeds vermeld in het prospectus maar ook voor hersteicredieten, te verlee nen door leden van de vereeni- ging voor den effectenhandel (bedrijfsgroep effectenhandel). Vanzelfsprekend zal het cre- diet slechts kunnen worden ver leend op onderpand van dat ge deelte van de inschrijving op het grootboek, dat degene te wiens naam deze staat, niet zelf vo.r het betalen van be lastingen en van zekerheidstel lingen noodig zal hebben. Kurfürstendamm Hotel am Zoo, Bertijn 9 Juni 1946 De Kurfürstendamm, waaraan Hotel am Zoo, het Britsche Presscamp, ligt is op dezen zon- nigen en winderigen Pinkster zondag druk. De Berlijners wandelen er in hun lichte zomerkleeren en wij ontdekken, dat hun costumes en japonnen niet van de slecht ste zijn. Wij zien zelfs zeer ele gante toiletten. Zij vormen een schril contrast met de bruin grijze, uitgebrande huizen. Op sommige puinhoopen rommelen de kinderen tusschen stof, stee- nen en geroest metaal. Bij de theaters is het zeer le vendig. Voor de Engelsche fidms en de door de Engelsche auto riteiten toegestane tooneel- stukken bestaat veel belangstel ling. Het cultuurleven in de Brit sche zóne van Duitschland staat onder toezicht. Voor iedere uft- voering moet een vergunning worden aangevraagd. Het Duit- sche publiek vraagt evenwel meer om luchtige ontspanning dan om werkelijk kunstgenot. Dit blijkt duidelijk uit het feit, dat voor variëtévoorstellin- gen205 vergunningen zijn uitge reikt tegen 55 voor tooneelstuk- ken, 145 voor concerten, 15 voor opera's. De muziek neemt dus nog een groote plaats in Duitschland in. Keeren wij terug tot de Kurfür stendamm. Tusschen de Berlijners flanee ren Engelschen en Amerikanen in uniform. Hier en daar zien wij militairen met meisjes in ci viel. Verkeer is er weinig, af en 'toe een jeep of een andere mi- De Belgisch-Nederlandsche samenwerking De eerste bijeenkomst van den raad voor de handelsaccoor- den, die voorzien is bij de over eenkomst betreffende de tolge- meenschap van 5 September 1944 tusschen Nederland en de Bel- giseh-Luxemburgsohe economi sche Unie ?-sd heden te Brussel plaats vinden. litaire auto; een glimmend nieu we Amerikaansche wagen met radio aan boord en één keer snort een groengrijze legerauto met drie Russen ons voorbij. Ook in Berlijn rijdt weer de stadstram. Burgerlijk verkeer is er weinig. In de Britsche zóne kunnen alleen doktoren en bedrijven, die van belang zijn, rijvergun ningen en benzine krijgen. De etalages langs de Kurfür stendamm zijn, als overal elders kleine vogelkooitjes, maar er ligt meer in: luxe zakdoekjes met de Stam and Stripes of de Engelsche vlag, theemutsen, kussens en z.g. kunstvoorwer pen. die smakeloos zijn. De prij zen van deze zaken zijn. naar hun kwaliteit gerekend, hoog en het zijn alles onnoodzakelijke dingen. Dat wat de bewoners van het getroffen Berlijn noo- dig moeten hebben, hebben wij nergens gevonden. Uitspraken Tribunaal Goes In de op Donderdag: 13 Juni gehouden zitting deed het Tri bunaal de volgende uitspra ken: L. J. van Nieuwenhuyzen, St. Philipsland: de uitspraak wordt schriftelijk gedaan op 18 Juni a.s. suz. Maria Blok, echtg. van S. J. C. Frelier, Krüiningen; ontz. uit rechten. Gomrnert Sehrier, landarb. uit Waarde, verb, verkl. van het vermogen tot een bedrag van f 300, ontz. uit reehten. P. O. Vermeulen, landarb. uit Kwadendamme; ontz. uit rechten. P. v. d. Visse, vertegenwoor diger te Goes; ontz. uit rechten Jac, Joh. de Koster, rustend schipper te Hansweert; verb, verkl. van het verm. tot een bedrag van f 1000. Ontz. uit rechten. Adr. Harinek, koopman te Heinkenszand; beschuldiging vervallen verklaard. Uitvoeren van autoritten De rijksinspecteur van het verkeer, dhr. Nieuwenhuis te Middelburg heeft de huurauto ondernemers medegedeeld, dat alleen autoritten mogen wor den uitgevoerd: voor ziekenvervoet op dok tersattest; voor noodzakelijk zaken vervoer. Op vergunning van verkeersinspectie, in spoedgevallen van den bur gemeester. voor andere doeleinden uit sluitend op vergunning van verkeersinspectie. In beperkte mate zijn in 't vervolg toelaatbaar trouwrit- ten en doopritten. Distributie waschpoeder De mogelijkheid is niet uitge sloten, dat bij de aflevering van waschpoeder eenige vertraging zal ontstaan. Wanneer dit het gevaü is. kan men er op reke nen. cfet hierin spoedig een voorziening zal worden getrof fen. Nogmaals Filmfestival. 'e twetede film, die in de Electro-bioscoop vertoond zal worden in, het kader van het filmfestival is „Potemkin" één van de eerste Russische fiimr werken, die destijds in ons land draaide. Ongeluk liep goed af. Woensdagmorgen reed een per sonenauto op de Seisdam met dusdanige snelheid. dat de chauffeur de macht over zijn stuur verloor. Hij botste eerst tegen h^t trottoir op, vloog ver volgens door het daar staande hek en kwam tenslotte in de gracht terecht. De chauffeur had op tijd kans gezien om uit de wagen te springen en bleef ongedeerd. Door een takel is de auto later weer op he»i droge ge haald. EXAMBN ALGEM. HANDELSKENNIS (Middenstandsdiploma) Op de te Middelburg afgenomen examens slaagden: 'Dekker, Aagtckerke. J. H. de Fouw Colijnsplaat. Mej. J. L. v. Duyvenbode. Goes. A. J. Gilyamse, Haamstede. J. A. Engelbert, "s-Hccrenhoek. L. Geus. Hein kenszand. C. Douw, Kamperland. A. Eversdijk. J... Groenleer, M. j, Grocnlcer. Kapelle-Biezcllnge. C. M. Dekker. Mc). E. de Drcu. L. Goedbloed. Kloetinge. J. Goeree, Krüiningen. C. J, Dockhecr. L. Dorlcijn, M. Geelhoed. H. C. Geuze, Middelburg. A. Goedcgebure, Nieuwdorp. A. van Dijke, Nleuwerkerk. v. Dienst, A. A. Douw. mevr. M. H. v. Dricl— Vaders, me). T. C. P. Gelok, Oud-Vos- semeer. Mej. M. A. Gilyamse. Renesse. P. Goossen. Schoondijke. W. Ge- leijn, J. M. Gtoen, Vlissingen. Me). M. Gletum. Wemeldinge. Afgewezen werden 11 candidaten. Het examen duurt voort. ondernemingsbelasting tot land bouw bedrijven te verkrijgen nieuwe bate (te ramen op f35.000.000) zal. evenals de op brengst van de ondernemings belasting in het algemeen, vol gens de geldende bepalingen worden uitgekeerd aan de ge meenten, zij het voor een deel I via het gemeentefonds. n I itimil neming aart het economisch ver U6 ondernemingsbelasting IVAZ £>e door de uitbreiding van de De ministers van Binnenland- sche Zaken, van Financiën en yan Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening hebben bij de Tweede Kamer ingediend een wetsontwerp, inhoudende „wijziging van het besluit op de ondernemingsbelasting 1942" Uit de toelichting blijkt, dat het ontwerp fiscale gelijkstel ling van landbouw- en niet- landbouwbedrijven beoogt. De ministers zijn van mee ning; dat voor de uitzonder lijke positie van het land bouwbedrijf met betrekking tot de ondernemingsbelasting die is ontstaan uit de overeen komstige Duitsche regeling geen deugdelijke redenen zijn aan te voeren. In menig geval moge een eer biedwaardig plichtsbesef zoo niet een roeping tegenover de bronnen van nut, weüke de levende natuur voor den mensch bevat, mede een stem pel drukken op het doen en laten van den landbouwenden stand, zulks neemt niet weg, dat streven naar winst en deel- V erkeersverbeteriD gen in Z. Vlaanderen Vorige week zijn de verbin dingen in Zeeuws-Vlaanderen heel wat verbeterd. Beide tram- maatschappijen hebben haar dienstregelingen flink uitge breid en het mogelijk gemaakt, door vroegere en latere trams in te lasschen, aansluiting te ge ven op de 'treinenloop naar Holland, zoodat een reis naar Rotterdam in één dag nu zeer wel mogelijk is. Een snelle bus verbinding tusschen Pyramide enOostburg maakt de reis van Oost naar West heel wat kor-' ter. MR. J. H. M. STIEGEB t Met zijn dood is een bekende persoonlijkheid heengegaan. Hier ter stede is op 71-ja rige leeftijd overleden Mr. J. H. M. Stieger. Johan Hendrik Maria Stie ger werd te Goes geboren op 10 Nov. 1874. Hij studeerde na zijn middelbare opleiding ontvangen te hebben, philo sophic aan de universiteit te Leuven en rechten te Amsterdam. In 1907 behaalde hij zijn meestertitel en ves tigde zich toen in Goes als advocaat. De overledene was van 1917—1927 wethouder der gemeente. Terecht werd hij in het jaar 1927 tot lid der Ged. Staten benoemd en kwam als zoodanig op 17 Jan. 1928 'te werken als lid der Eerste Afdeeling. waar hem hoofdzakelijk de Provinciale financiën waren toever trouwd, terwijl hij tevens toezicht ui'toefende op de ge- meente-financiën. Wegens ziekte moest Mr. Stieger ver leden jaar voor zijn lidmaat schap bedanken. Vooral in de moeilijke ja ren na 1929 had de overlede ne een zeer belangrijk aan deed in he»t verbeteren van de financiën onzer provin cie. Als voorzitter der com missie. die de samentrekking der gasbedrijven voorbereid de in 1933 maakte Mr. Stie ger zich zeer verdienstelijk. Eveneens was hij lid van de Raad van Bestuur der N.V. P.Z.E.M. Zijn verdiensten werden officieel erkend door zijn be noeming tot Ridder in de Or de van de Nederlandsche Leeuw in 1937. Ook werd hem het Kruis van Verdien ste van het Ned. Roode Kruis de Orde van Oostenrijk verleend. De ovetiledene was verder nog president van de St. Vin censius-vereeniging en lid van de hoofdraad dezer ver- eeniging, zat in de commis si e van toezicht op het mid delbaar onderwijs en be kleedde geruimen 'tijd het voorzittersambt van de mu* ziekvereeniging ..Euphonia^ waarvan hij na zijn aftreden tot eere-voorzi'tter werd be noemd. Met Mr. Stieger is heenge gaan niet alleen een zeer ge ziene figuur, doch ook een groot burger van de gemeen te Goes, de stad waar hij ge boren werd, schoolging, stu deerde en werkte voor de belangen zijner medeburgers en onzer provincie. RENESSE Geslaagd. Onze dorpsgenoote Mej. M. A. Giljamse slaagde voor het mid dens tandsdiplom»

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 4