VRIJE STEMMEN DAGBLAD VOOR ZEELAND Sjahrir ove de tegenvoorstellen Requisitoir en pleidooi rond Arnold Meijer Vrijdag 14 Juiri 1046 2e JAARGANG NUMMER 485 Alg Leiding: B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma. Hoofdredacteur J. Koekebakker. Redactie en Admin.: Goes, Beestenmarkt Z Tel, 2163. Gironummer 41633? Een Vrouwenorganisatie Terecht wordt in een ons toegezonden vlugschrift ge zegd, dat de vrouwen de meer derheid van ons kiezerscorps uitmaken. Er zjjn nu eenmaal meer vrouwen dan mannen, naar bij de volkstelling blijkt. En op grond van deze meer derheid wordt er in het ons toegezonden drukwerk op aan gedrongen, dat de vrouwen zich zullen organiseeren en zelfstandig aan de verkiezin gen zullen deelnemen. De aanstaande gemeente raadsverkiezingen, zoo wordt gezegd, zrjn een geschikte ge legenheid om daartoe een eer ste poging te doen. Speciaal Amsterdam heeft de ciculaire op het oog. Doch duidelijk is, dat men de bedoeling heeft, over heel het land de vrouwen tot aparte organisatie op te roepen, ten einde den invloed te kunnen uitoefenen, dien zij op grond van hun groote aan tal zouden kunnen verwerven. Het is interessant over deze nieuwe poging enkele dingen te zeggen. Zeker moeten de vrouwen belangstelling toonen voor de publieke zaak! Voorzoo ver dit wordt uit eengezet, moet dit streven worden toegejuicht. Nu de vrouwen mee mogen kiezen, dienen zij zich een oor deel te vormen, en bewust hun stem uitbrengen op de partij, die overeenkomt met hun op vattingen. Maar nee, zegt de publicatie die wtj ontvingen: dat is juist mis! Zij moeten niet gaan stem men voor de een-of andere partij, doch zij moeten stem men als georganiseerde vrouw voor aparte vrouwencandida- ten! Dit advies is dunkt ons ra- dikaal fout. Wat toch is het geval? Er zrjn zeker speciale vrou- wenbelangen, die beter door vrouwen dan door mannen kun nen worden behartigd. Daartoe dienen dan ook de veelsoortige vrouwenorganisa ties op allerlei gebied, die een bloeiend leven leiden, en heel nuttig werk doen. Maar iets anders is het, wanneer de vrouwen, zooals hier, worden opgeroepen tot afzonderlijke politieke actie, en hun streven wordt, om zoo veel mogelijk vrouwen in de vertegenwoordigende lichamen te krijgen. Dat lijkt heel aardig en on getwijfeld is het gewenscht, dat ook vrouwen daarin plaats nemen. Doch als hoedanig zitten die vrouwen daar, die thans door bijna alle partijen in kamer, stagen en gemeenteraden wor den gebracht Die vrouwen zitten daar als Vertegenwoordigsters van een partijbeginsel. Zij zijn georganiseerd, met de mannen te zamen, in de een of andere partij, die over eenkomt met hun politieke op vattingen en in de vergade ringen komen zij daar naast de mannen voor die beginselen op. Dat is precies wat het moet zrjn. Komen èr speciale vrouwen- belangen aan de orde, dan is het regel, dat een vrouwelijke afgevaardigde dit onderwerp behandelt, maar dan van uit het gezichtspunt van die bè- paalde partij. Neder landsch Indie De evacuatie wordt versneld SJAHRIR verklaarde bij een bespreking van de politieke ontwikkeling, te hopen, dat, terwijl de oplossing van de geschilpunten hangende is, door de tegenvoorstellen een voorloopige overeenkomst onder oogen cal worden ge zien, die ten spoedigste tot resultaat, zal hebben, dat de Ne derlanders en de Indonesiërs tot samenwerking komen, het geen men zoo noodzakelijk acht met het oog op den buidigen toestand op Java. Hij gaf verder als zijn meening, dat, mochten er moeilijkheden ont staan, deze alleen op de concrete punten betrekking zouden kunnen hebben en niet op den vorm en hel karakter van de tegenvoor stellen. In de kabinetszitting waren de moerden van Tangerang en de be zetting van een nieuwe strook land ten Oosten van Batavia, waar bij is Inbegrepen het gebied ten Oosten van Bekassi, eveneens De- sproken. Siameesche vrouwen De R.V.D. meldt uit Batavia, dat sinds Sept. j.L in Siam 300 Neder- landsche ex-krijgsgevangenen met Siameesche meisjes in het huwe lijk zijn getreden. Eenige tiental len Jonggehuwde Slameeschen zijn haar echtgenooten reeds naar hup standplaats In Indonesië ge volgd. Ook aan boord van de „Nieuw Holland", thans op weg naar Nederland bevindt zich een Siameesche passaglere als echtge- noote van een Nederlander. De Ra'jat over Nederland De Ra'jat bevat onder den titel „Gebrek aan Zelfkennis" het vol gende hoofdartikel: Het meren deel der Nederlanders hier te lan de vergeet, dat Nederland den oor log verloren heeft (10 Mei 1940 9 Maart '42) en alleen door de hulp var Amerika weer op de been ge holpen is. In het kort: wat een greep Nederlanders hier te zien geeft is de houding van een klein volk, zonder zelfkennis en met 'n hooge borst. Eer. voorbeèld hiervan is het ar tikel in „Het Dagblad", waarin hij het. betreurt, dat wij geen genoe gen nemen met de zelfstandigheid, welke Nederland bereid is, ons te verleenen. Het volk, dat zelf de vrijheid als geschenk gekregen heeft meent dat het van hem af-' hangt, tot hoever vrijheid aan het Indonesische volk moet worden geschonken. De R.V.D. moest de Nederlanders maar eens wat opvoeden en hun wat zelfkennis bijbrengen. Evacuatie per vliegtuig Het Republikeinsche ministerie var voorlichting heeft medege deeld, dat de evacuatie van ge- interneerden door de lucht zal v/orden versneld door vanaf 15 Juni a.s. 500 personen per dag te dag zulks gedurende 5 dagen per week, zullen In dienst worden ge steld: Tot nog toe zijn 250 perso- per dag geëvacueerd, waar voor twee vliegtuigen worden ge bezigd. Bovendien zullen met ingang van 20 Juni 2000 Japanneezen per week per trein worden vervoerd; ten aanzien hiervan is overeengeko men. dat het Indonesische leger de transporten tot aan het station Van Klender zal escorteeren; daar na zullen Britsch-Indische troepen deze taak overnemen en de trans- Wat wil evenwel de bewe ging waarvan we nu een proef je kregen in onze bus? Daar zegt men: niet een partij moet ge stemmen, maar ge moet stemmen als vrouw voor een vrouw. En dan zullen de gekozen vrouwen straks te zamen op komen voor „rechtvaardigheid eerlijkheid, fatsoen en plichts betrachting". Daarom wordt hun beweging „Praktisch Be leid" genoemd. Ons dunkt: dit streven is het meest onpractische dat ons in lang onder de oogen is ge komen! Want een speciale vrouwen- politiek is onmogelijk. Ook de vrouwen behooren tot diverse richtingen en ge zindheden. En daarom behooren ze ge kozen te worden als vertegen woordigers van die richting, waartoe ze zich getrokken ge voelen. Anders wordt het in die vrouwenorganisatie een hope- looze verwarring. Gelukkig dat het grootste deel der vrouwen verstandig genoeg is om dit in te zien. Red. Britsche druk op Perzie Een correspondent van Prav- da te TifLis meldt, dat) Le Rou- getel, de Bri'tsche ambassadeur in Perzië onlangs een bezoek heeft gebracht aan Soetaneh den Perzischen premier. Vol gens „welingelichte personen in Tiflis" heel»»; hij toen druk op Soeltaneh geoefend en intimi datie als middel gebruikt. Le Rougetel gaf, volgens den cor respondent zijn misnoegen te kennen over het feit, dat Soel taneh tot een overeenkomst met de „Volkspartij" was gekomen. Soeltaneh antwoordde, da"t hij geen Britsche inmenging in Per/Jsrhe binnenlandsche aan gelegenheden kon toestaan en legut er den nadruk op, dat de Perzische regeering de onafhan kelijkheid van Perzië hoog zou houoen", zoo besluit de corres- pcrcent. Wilt ge tevreden zijn, kijk dan niet op uw meerdere, maar op uw mindere. MEDEDBEL1NG Op onze kantoren te Goes, NLiddelburg, Vlisaingen, Wis sen kerke, Tholen en Zierikzee ligt ter inzage de lijst F 15 van personen, die zich buiten de geallieerde gebieden op Ja va bevinden. Raad der Arabische Liga De zitting van den raad der Arabische Liga is gesloten, na dat een gedetailleerd besluit in zake Palestina goedgekeurd was. Een milioen pond zal besteed worden aan het voorkomen van verkoop van Arabische grond bezit aan Joden en een millioen pond is voor „andere doelein den" bestemd. Diverse resoluties blijven ge heim. Joodsche goederen zullen stelselmatig geboycot worden. De aanklager begint met zich te verdedigen Arnold: Vrijspraak of doodstraf IN DE namiddagzitting begon het requisitoir van den pro cureur-fiscaal mr. F. A. G. Deelen, die dit aanving met een overzicht van zjjn beleid inzake de arrestatie van Meyer. De procureur fiscaal betreurde dat Meyer zich nooit op de Koningshoeve te Tilburg heeft gemeld, die door deu sous chef van het militair gezag als plaats van interncering was aangewezen. Na de ontsnapping van Arnold Meyer zijn alle mogelijke pogingen gedaan hem te arresteeren. Dat dit niet 'isgelukt, is niet zoo verwonderlijk, als men bedenkt, dat het onderduiken den Nederlanders tijdens den oorlog als het ware tot een tweede natunr is geworden. De Italiaansche arena Naar verluidt heeft de Gaspe» ri aan den ministerraad mede gedeeld. da'f. Prins Umberto het besluit had genomen Italië te verlaten en zich te begeven naar Portugal. Na afscheid ge nomen te hebben van het per soneel van bet Quirinaai en zijn lijfgarde begaf de prins zich gis terenmiddag naar het vliegveld. Vier geallieerde jagers verge zelden het vliegtuig van Umber to. Het werd het laatst boven Corsica gesignaleerd. Gisterenavond laat is de ex- koning Umberto van Italië in Barcelona (Spanje) aangeko men. De procureur-fiscaal deelde mede, dat hij einde Februari bezoek kreeg van de heeren Arts en Wel ling van het bureau Nationale Vei iigheid te Eindhoven, die hem me dedeelden vla een tusschenper- soon In. verbinding te staan met Arnold Meyer, welke bereid was zich op bepaalde voorwaarden ter beschikking te stellen. Van het eerste oogenblik heeft spreker het standpunt ingenomen, dat Meyer moest worden geintemeerd en niet anders behandeld zou worden als iedere andere politieke delin quent en dat de zaak met bekwa men spoed zou worden behandeld. Spreker heeft zich steeds alle rech ten voorbehouden en, wat Arnold Meyer ook eischte, als eenige con cessie toegestaan, dat hij niet ln Vught. maar elders zou worden geintemeerd. Op 12 April heeft spreker doen weten, dat ook deze concessie zou worden ingetrokken als Meyer zich niet binnen 24 uur zou hebben gemeld. Toen is Mey er gekomen en hij werd geïnter neerd in „Ave Maria" te Tilburg. De Wild-West actie Met tegenzin, naar hij zei, doch noodgedwongen, ging mr. Deelen daarna in op de kwestie van den speurtocht naar Arnold Meyer door den Rijksduitscher van der Kieft c.s. en den rol, dien de r' gemeen regeeringsgemachtlgde Koos Vorrink daarin heeft ge speeld. De wijze, waarop deze speurders zich ln mijn ambtsge bied hebben gedragen, aldus de procureur, zal binnenkort berecht worden voor de Bredasche recht bank. Terwijl de speurders zich speciaal beriepen op een regeeringsop- dracht is duidelijk gebleken, dat geen enkele minister hun een op dracht heeft gegeven; ook de heer Vorrink heeft volgens zijn eigen verklaring geen opdracht gegeven. Hij heeft alleen tegen van der Kieft en den journalist ten Cate gezegd „wat jullie in een paar weken bereikt hebt, is prachtig, ga zoo verder", en hij hesft hen toen in contact gebracht met den Minister-President. De verdediger aan het woord Vervolgens was het woord den verdediger mr. J. J. A. van der Putt De behandeling, die Arnold Meyer direct na de bevrijding heeft moe ten ondervinden noemde pleiter klein en onwaardig en hij ver klaarde verheugd te zijn, dat ae zaak thans is beland in de koele sferen des rechts. Vervolgens oe- toogde pleiter, dat Nationaal Front en Arnold Meyer voor den oorlog onbetwistbaar goed vader- landsch waren. 20 Dagen voor de bezetting was Arnold Meyer nog een fel vaderlander en fel antl- Duitsch. Er moet dus wel iets heel bijzonders gebeurd zijn, dat luj thans hier terecht kan staan we gens het opzettelijk bevoordeelen van den vijand. Ook na de bezet ting echter zijn er talrijke feiten te zijnen gunste aan te halen. Pleiter citeerde in dit verband wat Meyer op 'n openbare vergade ring te Den Haag zei: „Alleen Ie Nederlanders zijn er in geslaagd de Theems op te varen tot Chat ham toe en ik moet nog zien, wie ze dat nadoen". De steek ging na tuurlijk het geheele land door Een andere aanwijzing ten gunste var. Arnold Meyer is de houding van den bezetter tegenover hem zijn werk. Herhaaldelijk zijn hij en zijn medewerkers ter antwoording geroepen. Nationaal Front zelf is tenslotte op 13 De cember 1941 door de Duitschers opgeheven. De Duitschers plach ten niets op te heffen, dat hun welgevallig was. Arnold Meyer zelf kreeg huisarrest en over lijn vermogen werd een beheerder aangesteld, die het heeft ver speeld. Een vreemde belooning voor een bevoordeeler van den vijand, aldus pleiter. Het systeem van den procureur fiscaal om slechts een klein aan tal van de artikelen van Arnold Meyer ln de ten laste legging te gebruiken is ondeugdelijk. Met deze methode kan men niet al leen Arnold Meyer laten hangen, maar iedereen, die tijdens den oorlog geschreven heeft, aldus mr van der Putt. Colijn gesproken En hij gaf aanhalingen uit de brochure van dr. Colijn „Op de' grens van twee werelden". Colijn schrijft: „Het alles domi- neerende feit is dit, dat, tenzij er wonderen gebeuren, het vas teland in de toekomst door Duitschland zal worden geleid. Wij moeten dtxs meewerken. En geland zal, ook al kan het zich zelf redden, weinig invloed kan nen uitoefenen". Vrijspraak Wü evoleeren. Wie stil staat, raakt achter. Daardoor heeft de procureur fiscaal een goede kans gemist, toen hij Arnold Meyer niet in vrijheid stelde. Nu krijgt de procureur fiscaal nog een kans, zij het ook ongewild, door dat het Hof Arnold Meyer kan vrijspreken. „U moet niet denken" aldus sprak pi. tot de leden van het Hof, „dat ik dit allemaal heb uitgevonden ter eere van Arnold Meyer. Het gaat heelemaal boven Arnold Mey er uit, maar naar U toe. Als uc mag zeggen: het is de vrucht van studie en ervaring sedert de be vrijding." Of doodstraf Tot slot sprak Arnold Meyer. Hij zeide: „Ik heb gevaarlijk en ge waagd spel gespeeld met den be zetter. maar ik. heb het gespeeld als een principieel aanhanger van het Vorstenhuis en als een man, die zijn vaderland lief heeft. Ik heb mij verheugd mijn beste e- vensjaren. mijn werkkracht, ca paciteiten en mijn vermogen om wille van het vadeiland te geven. Ik behield mijn eer en mijn leven al heb ik niet geschroomd de ri sico's van het leven te dragen. Mijn eer en leven liggen thans in nw hand en als g(j vindt, dat ik met een landsverraderl(jken geest bezield was, dan verdien ik de doodstraf. Ik zeg dit in den ernst, die er bij past. Ik heb tijd in overvloed gehad er over na te denken. Een veroordeeling zou voor- mij on dragelijk zijn. Over mijn denkbeel den, over de politieke organisa tie. waarvan ik aan het hoofd stond en over mij persoonlijk mag men denken, zooals men wil, maar het zou mij ondragelijk zijn. als men mijn vaderlandsche ge zindheid en trouw aan 't Vorsten huis zou ontkennen. Ik heb ge streden en geleden voor vader land en Vorstenhuis. Ik was be zield of liever bezeten van vader lands-liefde en had slechts één doel: Nederland en Oranje te die nen". HET WEER Geleidelijk afnemende wind tussehen Noord en West. Ge deeltelijk bewolkt met een en kele regenbui. Later toene mende hoogere bewolking. Weinig verandering in tempe ratuur. Zon onder 21.00, op 4.19. Maan op 21.00, onder 4.04. Volle maan: Heden.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1