Het begrip „erkenning" der E.V.C. Er zijn zeven soorten vrouwen Verzamelwoede Mensch of Aap Begeeringsstandpunt uiteengezet Van officieele zijde wordt ge meld: Omtrent het. begrip „erken ning van de E.V.C." blijkt veel misverstand te bestaan. Ten deze moet worden onderschei den tusschen de verhouding van de E.V.C. tot andere vakcentra les en de werkgevers en de ver houding van de E.V.C. tot re- geeringsinstanties. De regeering laat zich niet in met de wijze, waarop de arbei ders zich wenschen te organi- •eeren Zij heeft voorts geen be voegdheid aan de werkgevers voor te schrijven, met welke or ganisaties zij al of niet zullen onderhandelen eD nog veed min der om de verhoudingen t.us- schen de vakcentrales onderling te regelen. Deze punten zullen waarschijnlijk aan de orde ko men bij een publiekrechtelijke regeling van de bedrijfsorgani satie. waarbij beslist moet wor den op weflke vrije organisaties zti zul.en moeten worden opge bouwd. maar op dit. oogenblik staat óe regeering in het alge meen daarbuiten. Zoowel de onderlinge verhou dingen als het contact met de regeering worden intusschen be invloed door de omstandigheid, dat de E.V.C. totnogtoe geen .deel wenscht uit te maken van de Stichting van den Arbeid, een instituut, van permanent overleg tusschen de werkgevers organisaties en de drie van vroeger bekende vakcentrales. Ook vertegenwoordigers van Landbouw en Middenstand zijn hierbij betrokken. Het spreekt vanzelf, dat een instantie, waar in een dergelijk veelzijdig over leg plaats heeft, van beteekenis is voor het voorlichten van de regeering en voor de afdoening van die onderwerpen, die aan het bedrijfsleven zelf ter rege ling kunnen worden overgelaten Dat de E.V.C. hier buiten staat, heeft voer de geheele Linie ge» volgen voor den gang van za ken bij de bespreking van ar beidsvoorwaarden. Intusschen berust de vaststel ling van arbeidsvoorwaarden op het oogenblik ten slotte bij het college van ,rijksbemiddelaars, in nauw contact met de regee ring. De uit de oorlogsgevolgen voortgevloeide noodzakelijkheid van een beheerschte prijs- en loonpolitiek heeft er toe geleid, dat de taak van dit college dat vroeger in overeenstemming met zijn benaming bemiddelde, veranderd is, en dat het. zeggen schap over loonen en andere ar beidsvoorwaarden heeft, zooads de dienst der prijsbeheersching over de prijzen. Daarbij heeft mede de bedoeling voorgezeten gedurende den tijd dat ons volk door tekorten op allerlei gebied nog in grooten nood ver keert, de beslissing over arbeids geschillen in laatste instantie op andere wijze te doen tot stand komen dan door strijd. Tot dit college kan ook de E.V.C. zich wenden. Indien zin wordt de E.V.C. evenzeer „er kend" als welke andere organi satie ook. Op een voorwaarde, die reeds bijna een jaar geleden duidelijk werd geformufleerd toen de eerste staking in de Rot terdamsche haven zich voordeed nJ- dat zij bereid is zich bij t.e nemen beslissingen neer te leg gen. De werkgevers zijn wette lijk verplicht gevolg te geven aan de uitspraken van de Rijks bemiddelaars. Zij mogen de ar beiders niet zonder toestem ming van de G.A.B.'s ontslaan en zij moeten de voorgeschreven loonen betalen. Voor de arbei ders is staking niet wettelijk verboden, maar zij kunnen we ten, dat zij daarmede onder de thans tijdelijk geldende regeling de werkgevers niet tot verande ring van arbeidsvoorwaarden kunnen dwingen, eenvoudig om dat die werkgevers zelf aan de voorschriften der Rijksbemid delaars gebonden zijn. En van een organisatie, die zich tot. de Rijksbemiddeflaars wendt om een beslissing te vragen, wordt verwacht, dat zij die ook zal aanvaarden. De eerste havenstaking in Rotterdam kwam tot een einde, omdat de E.V.C. zich daartoe bereid verklaarde. De indruk was aanvankelijk dat daarmede een vaste gedragslijn was geko zen. Dit bleek echter niet het geval. Daarmede kwamen de moeilijkbeden terug. Ook thans echter is de toestand zoo, dat in edk geval, waarin de E.V.C. be reid is dezen weg te gaan, de Rijksbemiddelaars (de eenige; regeeringsinstantie die in dezen heeft op te treden), hunnerzijds bereid zfjn de E.V.C. in bespre kingen te kennen. Staking be- teekent echter, dat men dezen weg n:et wil gaan, en staat dus onder de tegenwoordige omstan digheden aan het verkrijgen van een oplossing in den weg. De Onderwijzerssalarissen De commissie van advies en over leg inzake de herziening van de onderwijzerssalarissen heeft aan den Minister van O., K. en W. een eenstemmig advies uitgebracht over de wijziging van de regeling inzake het voor periodieke sala- risverhoogtng medetellen van den tijd, welken de onderwijzers na hun 2Isten jaar buiten het onder wijs hebben doorgebracht. Verder kwam zij tot volledige overeen stemming omtrent het treffen ^an eon voorloopige maatregel in af wachting van haar advies omtrent de nieuwe salarisregeling voor de onderwijzers. Portret van Hare Majesteit de Koningin In de zalen van den Rotterdam- schen Kunstkring wordt een ten toonstelling gehouden van het werk van den schilder Herman Mees. Daarbij is ook voor het eerst een portret geëxposeerd, dat deze schilder eenige jaren gele den van Hare Majesteit de Ko ningin heeft vervaardigd. Voor dit portret, dat in het bezit is van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana heeft Hare Maje steit geruimen tijd geposeerd. Het schilderij stelt Hare Majesteit voor gezeten achter haar schilders ezel. - Een Siameesch filosoof heeft eens de gehuwde vrouw n zeven categorieën verdeeld, al naar „de manier, waarop zi* haar man behandelen". Bij aan dachtige lezing blijken deze m£ nieren echter nieffc uitsluitend Siameesch te zijn, doch de vrou wen van de geheele wereld eigen. Voor de gehuwde vrouw en haar man zal het wel niet zoo'n groote puzzle zijn om uit te maken tot welke catego rie zij behoort. De filosoof deelt de vrouwen als volgt in: 1. Sommige vrouwen gedra gen zich ten opzichte van haar man als een jongere zuster. Zij kijken naar hem op voor een goedkeurend glimlachje of een welwillend woord. Zij koeste ren teedere gevoelens tegenover hem en vertrouwen zich geheel aan hem toe. En als zij een wensch van hem hebben ont dekt, dan beijveren zö zich om dien te vervullen. Haar eigen verlangens en gevoelens wor den geheel op den achtergrond geschoven, opdat geen enkel on doordacht uitgesproken woord de harmonie zal verstoren. Sommige vrouwen zijn voor haar echtgenoot als een oudere zuster. Zij letten zorgvuldig op al zijn gangen en het uur van zijn thuiskomst. Zij houden zijn kleeren keurig in orde en zij wachten geduldig op het goede moment om hem dat, wat haar niet aanstaat, onder het oog 'te brengen. Zij zullen echter ai- tijd voor hem op de bres staan, als het er op aan komt hem 'tegenover andere te verdedigen of zijn gedrag te rechtvaardi gen. 3. Sommige vrouwen zon voor haar mannen als een moeder. Altijd weer trachten zij vreug de te brengen in het hart van den man voor wien zij leven. Zij wenschen, dat hij in alles uftblixikt en zij zijn bereid tot eik offer om dit doel te berei ken. Moeite en zorg houden zorgvuldig verborgen voor de oogen van hem, dien zij lief hebben. Al haar gedachten zijn op zijn welzijn gericht en zij trachten hem altijd het goede voor oogen 'te houden. Wordt hij ziek, dan verplegen zij hem met alles opofferende zorg en liefde. 4. Sommige vrouwen zijn voor haar mannen als een goede ka meraad. Zij wenschen op gelij ken voet met hem te staan. Zij zeggen hem onverbloemd de waarheid en zijn vol gezonde critiek. Om geen enkele reden zullen zij een twist vermijden, als zij denken gelijk te hebben. En mocht de echtgenoot een of anderen kleinen dienst van haar verlangen, dan moet hij dit heel tactvol aanvatten, an ders wordt het hem ronduit ge weigerd. 5. Sommige vrouwen wen schen te heerschen over haar zegt een Siameesch filosoof echtgenoot, dit blijkt zoowei uit hetgeen zij zeggen als uit haar manier van doen. Zij be handelen den man alspf hij haar slaaf was. bevelen hem. schel den op hem en verbieden hem allerlei, liefst op Scherpen toon en ook in het bijzijn van ande-' ren. 6. Sommige vrouwen zijn roof zuchtig van aard. Als zij trou wen is dit alleen om een slaaf te hebben en een beurs waar over zij kunnen beschikken. Zij vragen zich niet af, hoe het geld wordt verdiend, zij peinzen er niet over met hoeveel moeite zorg dit vaak geschiedt, het is er haar alleen maar om te doen haar eigen hebzucht 'te be vredigen. 7. Sommige vrouwen behoo- ren tot het wraakzuchtige en onvoldane, ondankbare type. Zelf geenszins volmaakt, ont dekken zij altijd fouten in an deren. Zij apprecieeren nooit het eigen huis en degenen, die haar daar het naast zijn, zij zoe ken altijd sympathie bjj en be klag van anderen. Zij deelen met vreemden haar geheimen gebruiken haar eigen ge waande ontkenning als een man tel om er de eigen ondeugden mee te bedekken en als excuus over eventueele tekortkomin gen. Men krijgt dan wel den in druk, dat deze filosoof verstand had van vrouwen. bij kinderen Cape over mantelcostuum Schotse ruiten zijn weer zeer modern. Het allernieuw ste is een effen manteltje op een geruit rokje en over het geheel een geruite cape. Feuilleton ALDER MATIN-MAOOG Vrij naar bet Enge lech door D.A.O. 28 Dr. Clodomir nam een be sliste houding aan tegenover den man, terwijl professor Fringue hem bp den arm greep. „Uw aap! W willen uw aap koopen". „Laat me hem dan eerst vangen", antwoordde Gregory sarcastisch. „Wat! Is hp ontsnapt?" gromde de professor. „Ja: en het ergste is, dat hp een half dozijn menschen meesleept, die aan zijn jaspan den hangen. Dat is niet erg mooi van hem, is 't wel hee- ren Maar kom, ik wil hem niet hard vallen; 't arme beest is de kluts kwijt. Denk u eens m, h?j kan schreven en heeft me te verstaan gegeven, dat hij een mensch geweest is". De twee doctoren wisselden een veelbeteekenenden blik. „Vertrouw hem aan mij toe", zeide de professor zelfbewust. „Ik zal hem genezen". „Je zou hem dood maken", antwoordde Gregory botweg. „Laat me los of er gebeurt iets verschrikkelijks". De woorden waren nog nau welijks uft zijn mond of een geroep bereikte hen: „Hij is ontsnapt! Hij is losgebroken!" De vervolgers kwamen na derbij. Zij zeiden Gregory, dat het dier aan him greep ont komen was. Met de onstuimig heid van een wervelwind was hij de gang doorgerend en ver dwenen. Het gebouw was grondig door gezocht en heelemaal bovenin had men een raam opengevonden. Het was dus waarschijnlijk, dat dc gorilla op het dak gevlucht was, maar het was te donker om hem dien avond nog te vervolgen. Bijna buiten zichzelve van ijt, trad Gregory de kleed kamer van den aap binnen. „Alle menschen" riep hij in verbijstering uit, naar een le dig valies wijzende: „Hij heeft zijn kleeren meegenomen!" DB MTODERNACHTEIJJKE BEZOEKER Ongeveer te middernacht wandelde een man dicht langs het hek van het Hyde Park naar de Knightsbridge. Hij schreed snel en gerulschloos voort; zijn gelaat was verbor gen door de opgezette kraag van zfjn overjas, zijn zijden hoed was over de oogen ge trokken; zijn handen had hij in zijn zakken gestoken; zfjn stok rustte als een sabel tegen zijn schouder. Toen hij de Sloane Street bereikte draaide hij plotseling om en liep terug. Toen draaide hij weer om, liep de Sloane Street in en ging met kalm en tred naar de Pont Street. Hij vermeed zoo veel mogelijk den lichtgloed der lampen. De Pont Street bereikt heb bende aarzelde hij even alsof Hij zich den weg trachtte te herinneren. Eindelijk wendde hij zich naar links en hij liep haastig door naar Belgrave Square. Gedurende zijn wan deling had hij dikwijls omge keken als om te onderzoeken of hij achtervolgd werd. Nu was de eenzaamheid en de stilte rondom hem volkomen. Toch niet geheel. De eenza me figuur van een landlooper, die zich verborg in een portiek telkens wanneer hrj omkeek, volgde den man. De vagebond, die bij het hek van het park had zitten rusten had zijn nadering reeds op ver ren afstand opgemerkt en de zijden hoed, de lakschoenen, het helderwitte overhemd, dat uit den jas kwam kijken, had den hem veelbelovend toege schenen. De groote gestalte van den eenzamen wandelaar De meeste kinderen hebben een neiging om allerhande din gen te verzamelen. Di'o nemen zij niet alleen van vriendjes over, ook volwassenen geven vaak het voorbeeld. Vooral in den zomer, als zij veel buiten zijn, bereikt die verzamelwoe de gewoonlijk haar hoogtepunt. Alle mogelijke dingen worden bijeengebracht: steenen, schei pen, planten, docb ook lucifers doosjes, knoopen, dennenappels en een reeks andere dingen ko men in aanmerking. En het zijn evenzoo vele kostbare schatten! Veelal blijkt deze verzamel woede niet alleen nadeelig voor de zakken der jongensbroeken, doch gewoonlijk brengt ze ook wanorde in huis, iets waarte gen ve,e moeders zeer 'begrijpe lijk protesteeren. Maar ook om andere redenen is het ge- wenscht om al te grooten ijver, welke bij het verzamelen van bepaalde dingen aan den dag wordt gelegd, te temperen en in goede banen te leiden. Verkeerd is he*j evenwel om kinderen den lust tot verzame len geheel en al te ontnemen en dezen zelfs min of meer be spottelijk te maken. Het ver standigste is het om belangstel ling te toonen voor hetgeen de kinderen vol ijver trachten te verzamelen en hun te vragen, waarom zij dit of dat wenschen 'te bewaren. We moeten hun dan leeren op welke wijze zij orde in een verzameling kunnen brengen. Men moet hun de noodzakelijkheid van ordenen leeren inzien en ook, dat er veel is, dat eigenlijk niet de moeite v/aard is, om verzameld te wor den. Het gaat er slechts om, dat de ouders leiding geven, waardoor de ware belangstelling wordt gewekt voor die dingen, wrike inderdaad de moeite waard zijn: steenen, schelpen, postzegels, bloemen, planten e.d. Nuttige wenken Bij het koken van groenten doet men verstandig eerst het water aan de kook te brengen. Er gaat dan minder voedingswaarde ver loren. Men kan boter, voor het smeren van boterhammen, verdunnen door al roerende water of melk toe te voegen. De hoeveelheid wordt grooter en de substantie dunnen, zoodat u voordeellger smeert. Een stukje brood ln de pan ver hindert het spatten van boter of vet Sla ls het lekkerst en bevat ook de meeste vitaminen als ze kort vooi het gebruik wordt schoonge maakt. Sla-blaren mag men nooit lang in water laten staan. En stevig uitknijpen mag men zo Behandel een waterverfvlek met een bleekmiddel, nl. natri um perboraat of borax, opge lost in lauw zeepsop (1 op 20) voor fijn goed, bleekwa'fcer voor stevig en sterk gekleurd goed. en zijn breede, stevige schou ders vervulden den bandiet wel met een angstig voorgevoel; maar hij verkeerde in wanho pige omstandigheden. Einde lijk keerde zijn moed terug, toen de wandelaar een eenza me plek bereikt had. Onhoor baar snelde hij op zijn slacht offer toe, een stuk looden pijp voor zich uit houdende. „Je geld of je leven!" siste hjj. Een geweldige arm kwam uit de jas van den aangevalle ne, scherpe nagels boorden zich in de pols van den aanvaller. Met een gehuil van pijn liet de bandiet het wapen vallen. Met den anderen arm hief de wandelaar met wonderlijkv ge mak zijn aanvaller van den grond. Terwijl hijin de lucht spartelde, schopte en kermde, zag de bevende booswicht met een glimp 'n arm, dik bedekt met zwart haar, een even zwarte hand en vlak bij hem een zwart gelaat afgrijse lijke gelaatstrek1" --- met nieta

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 6