TRIBUNAAL GOES STAD EN LAND Vlissingen Amerikaansche stem Middelburg Schouwen en Duiveland In de op Woensdag gehou den zitting" behandelde het Tribunaal de zaak tegen den Kloetingschen koopman, J. P. van As, die vanaf 1938 lid der N. S. B. was geweest. H$ colporteerde niet dé JSeeuwsche Stroom en Volk en Vaderland, meldde zich aan tan gekeurd te worden voor den strijd aan het front, stuur de groenten en fruit naar par ticulieren personen in Duitsch land en kocht ook deze arti kelen op ten behoeve van de Duitsche weermacht. Het zwaarst werd hem ech ter wel aangerekend, dat hij tegen den N. S. B. luitenant Kramer had verteld, dat op de kantoren der V. B. N. A. ge staakt werd, waardoor den heer Weststrate, ambtenaar op dit kantoor, in het concentratie kamp te Vught terechtkwam. Deze laatste aanklacht ont kende Van As. Toen Mr. Vlaming hem 'ech ter mededeelde, dat dit uit het verhoor van Kramer was ge bleken, antwoorde verd., dat Kramer zich nu onschuldig voordeed en alles in zijn schoe nen trachtte te schuiven. Alles wat hij gedaan had, was onder pressie gebeurd. Dit ontlokte den voorzitter de opmerking: „Zeker onder pressie van Mussert?" De echtgenoote, die gehoord werd, verklaarde, dat het geld, verkregen door handel met de moffen, eerlijk verdiend was! Verdediger was Mr. A. H. Kuipers, die er op wees, dat verd. een zwak persoon was en daardoor het slachtoffer van sftn hebzucht was geworden. Toch had zijn cliënt volgens de verklaringen geen slechten naam, daar hij verschillende goederen aan de moffen ont trok. Hoewel Mr. Kuipers het ge val Weststrate ook zeer be zwarend vond, wist hij toch nog tal van verzachtende om standigheden aan te voeren en bepleitte op grond van deze verklaringen clementie. Cornells van Strien, een fa brieksarbeider uit Wolphaarts- djjk, sloot zich in 1935 als lid bjj de N. S. B. aan, werd ook 1W van N. V. D. en N. A. F. en speelde voor tolk, toen een persoon uit Wolpha&rtsdijk, genaamd Van Dixhoorn, door een Duitscher werd verhoord, De man, die een beetje doof was, gaf zeer diplomatieke antwoorden en beriep zich er op, dat er voor 1940 al N. S. B.-ers in de Kamer zaten. Ook de vrees voor het Communis me sterkte hem in zijn N. S. B.-sympathieën. Hij verklaar de echter spijt te hebben, erop wijzende, dat hij een slachtof fer was van de N, S. B.~pro paganda. Zijn verdediger Mr. Kuipers bepleitte vrijspraak. Thomas Machlelse, wonende te Goes, was vanaf 1942 symp. Bd der N. S. B., volgde een cursus van het N. A. F. werkte voor de laatstgenoem de instelling als leider van pers en propaganda. Verd. verklaarde uit vrees zijn betrekking te verliezen, symp. lid te zijn geworden. In zijn functie voor pers en pro paganda had hij leden moeten werven, doch had dit niet ge daan. "Nadat de echtgenoote was gehoord, begon Mr F. W. A- driaanse met zijn verdediging. Deze toonde enkele gunstig luidende verklaringen en ver zocht, hoewel zijn cliënt niet geïnterneerd was geweest, toch een milde straf toë te pas In de middagzitting ver scheen Bartel Tramper, hulp arbeider der N. S. voor de groene tafel, die zich te ver antwoorden had wegens symp. lidmaatschap en het versprei den van N. S. B. lectuur. Verd. verklaarde dat hij met zijn vingers tusschen de deur zat daar hij van de N. S. B. een ondersteuning had gekre gen en toen niet meer durfde te weigeren om symp. lid te worden. Zijn verdediger was Mr. Adriaanse, die zich afvroeg, of er nog een vrijheidsstraf moest worden opgelegd en de acht maanden interneering al lang genoeg vond. Wijzende op de moeilijke huiselijke om standigheden waarin Tramper verkeerde, verzocht verdediger vrijspraak. Jan van Iwaardeo, landbou wer uit Heinkenszand, was symp. lid der N. S. B., boeren leider, buurtschapshoofd der N. V. D., gaf leiding bij de Ocker Aktion en mocht zijn radio behouden. Hij gaf volmondig toe ver keerd te hebben gehandeld. Verder ontkende hij ten zeer ste als lid te hebben geteekend en brieven te hebben geschre ven in N. S. B. stijl. Zijn verdediger, Mr. F, W. Adriaanse, kwam met zoo'n overstelpende hoeveelheid gun stige getuigenverklaringen, dat het Tribunaal aan zijn ver zoek, Van Iwaarden in vrijheid te stellen, gevolg gaf. Na medegedeeld te hebben, dat op 26 Juni uitspraak zal worden gedaan, sloot Mr. Vla ming de zitting. Actie tegen de doodstraf Dezer dagen heeft het lan delijk comité van actie tegen de doodstraf 'te '-Gravenhage vergaderd met vertegenwoor digers van de provinciale en plaatselijke comité's. Men be sloot de actie tegen de dood straf met kracht voort te zet ten. Bet secretariaat zal worden Herziening belastingstelsel In verband met het zoo over zichtelijk mogelijk maken van ons belastingstelsel staat op het programma o.a. Het afschaffen van enkele belastingen zonder dat haar op biengst wordt prijsgegeven. Zoo overweegt de afzonderlijke ver mogensbelasting, welke voor na tuurlijke personen nog zal blij ven bestaan, af te schaffen door haar in te bouwen in de inkomstenbelasting. Voorts overweegt hij de onder de be zetting ingevoerde commissaris senbelasting eveneens te doen verdwijnen en de opbrengst van commissariaten zwaarder te treffen in de inkomstenbe lasting. Afschaffing van het besluit op de dividendbeperking 1941 met zijn thans niet meer op leverende superdivï'dendbe- lasting en herkapitalisatiebelas ting is voorts in overweging. Zoodra de herziening van de sociale verzekering aan de or de kermt, zal ook worden voor gesteld, de vereveningsheffing te doen verdwijnen. Voorloopige natuurbeschermigsraaö Kaar de staatscourant meldt, is bij Koninklijk Besluit, op voordracht van den minister van O ,,K, en W., een college in het leven geroepen, dat de regeering van advies zal die nen op het gebied van bescher ming van de natuur en van het landschapsschoon. Hiertoe is ingesteld een „voorloopige na- tuurbeschermingsraad," die den minister van O., K. en W. des gevraagd of uit eigen beweging van advies dient op bovenge noemd terrein. De raad is in het bijzonder beflast met het voorbereiden van een wetsont werp 'tot bescherming van de natuur en het landschapsschoon en verder met de taak en be voegdheden van de „commissie van advies inzake de natuur monumenten van het staats- boschbeheer", dat was ingesteld in 1934, welke wordt opgehe ven met ingang van den dag, beschermingsraad zal worden waarop de voorloopige natuur- geinstalleerd. Ringrüderjj De bekende Walcherensche ringrijderij vond Dinsdag- ook weer te Vlissingen plaats. Verleden jaar 'moest dit spel voor het eerst te Vlissingen worden gehouden, daar Koude- kerke onder water stond. Thans is Vlissingen ook in dit oude gebruik opgenomen. Het gemeentebestuur van Vlissingen had deze keer een wisselbeker beschikbaar ge steld, terwijl verschillende Vlissingers prijzen afstonden. Verscheidene rijders krijgen, door hun jaarlijks terugkeeren- de overwinningen, reeds een zekere vermaardheid. Personen als Reynlerse en de drie Gebrs. Koole zgn oude bekenden geworden Na een korte toespraak, waarin hij de hoop uitsprak, dat dit oude gebruik in Vlis singen mocht blijven voortle- OVER SPANJE De Amerikaansche bladen dreiging met een oorlog is ge- hebben zeer gevarieerd com mentaar geleverd over het rapport van de subcommissie voor Spaansche aangelegenhe den van den Veiligheidsraad, waarin wordt gezegd, dat het Franco-regiem op het huidige tijdstip geen gevaar voor den vrede vormt, doch wel een po- zrjn om veel goeds te doen, rapport gemaakt" en de Times voegde er na bespreking van de kwestie van de procedure en de door het rapport gege ven aanbeveling om de Spaan sche aangelegenheid naar de algemeene vergadering der V. N, te verwijzen aan toe: ,Ten slotte heeft de sub-com missie met betrekking tot de potentiëele bedreiging van den vrede door Franco geen bewijs aangevoerd om de bewering van Amerika, dat de legers van Franco niet in staat zijn om een modernen oorlog te, voe ren en worden ingekrompen te ontzenuwen, terwijl de eenige Jeeps voor de landbouw Na de triomfen op het oor logsterrein zal de jeep waar schijnlijk een vreedzamere be stemming krijgen. Er zal na melijk een aantal jeeps ter be schikking worden gesteld van den landbouw. Omdat men echter eerst uit voerig na wil gaan hoe het rendement van de jeep in den landbouw is en welke de mo gelijkheden zullen zgn, is dit aantal zeer beperkt. Bedrijfsvervoer no. 12.) door Franco's tegenstan ders". The New Vork Herald Tri bune noemde de aanbeveling om de kwestie voor de alge meene vergadering te brengen kennelijk een compromis en voegde er aan toe: „Het rap port erkent, dat Spanje niet in staat is een agressieve ac tie tegen eenigerlei land te tentleel gevaar Is. De meeningen liepen uiteen van goedkeuring tot critiek, terwjjl beschouwingen werden gegeven over de juridisch tech nische aspecten met betrek king tot de bevoegdheid van den veiligheidsraad in derge lijke aangelegenheden. The New York Times: politiek niet was gewjjzigd doch zij zullen waarschijnlijk niet bijdragen tot de reeds be staande verdeeldheid onder de vereenigde volkeren wat be treft Spanje en haar regee ring". „De sub-commissie heeft in voeren, doch het neemt ook kennis van de eigenaardige sfeer, die rond het Franco-re giem heerscht; oude gevoelens van haat en vrees, die den oorlog hebben overleefd; het fascisme, waarvan Franco wel het overlevende zinneï>eeld is. Het kan zijn, dat de aanbe velingen van de sub-commis sie, gebaseerd op deze veron derstellingen, te voorzichtig voor 1945 en men den land bouw niet in een handomdraai en kan veranderen. Hij voegde er aan toe, dat zelfs de invoe rende landen hun behoeften ven, overhandigde de burge meester, Mr. B. Kolff, die met de wethouders tegenwoordig was, den wisselbeker aan J. Reynierse, als den beste. De verdere prijzen werden gewonnen door: 1. J Reynierse, 2. J. Koole, K. de Witte, 4. C. Koole, 5. W Koole, 6. R. v. d. Voorde, 7. Jac. Wisse, 8. L. de Loof, P. Bosschaart, 10. M. Jozi- 3e, 11. J. de Looff, 12. P. Weeland, 13. C. Kodde, 14. J. Vermeulen, 15. C. Schout, 16. A. Wielemaker, 17. L. Klijf- hout, 18. C. Vermeulen, 199. J. v. d. Ham,20. P. Verhage, 21. J. Baart, 22. L. v. Ham. Enkele van de deelnemers zullen op 22 Juni a.s. in het 'stadion te Amsterdam zijden, dit als speciale Zeeuwsche at tractie in het kader van de collecten voor de „Hulpactie Scheldemonden". kandidatenlijst Party van de Yryheid De candidatenlijst van de Party van de Vrijheid is voor a.s. gemeenteraadsverkie zingen als volgt samengesteld: 1. H. B. J. Knoop; 2. J. L. Verhagen; 3. C. Plaase; 4. F. Naerebout; 5. Ir. G. de Regt; Mevr. Groot-Harte; 7. Frans C. van der Hout; 8. P. Theune 9. J. Schouten. HANDELSAVONDSCHOOL Dezerdagen vond in het gebouw der U. L. O.-school, waar de Handelsavondschool tijdelijk is ondergebracht, uitreiking plaats van de di ploma's aan een 10-tal leer lingen. Dhr. A. Mets, directeur van de Handelsavondschool, sprak als eerste en noemde dit een bijzonder jaar, daar er voor het eerst onder toezicht er met steun van gecomitteer- den was gewerkt, wat het di ploma nog waardevoller maakt Dhr. Mets zag de school bjj- na op de hoogte waar hg deze graag wilde hebben. Dhr. W Poppe, weth. van Onderwijs, die de diploma's uitreikte, noemde dit eindexa men bijzonder verblijdend, daar allen waren geslaagd, on danks de vele moeilijkheden, die op hun weg lagen. Na de uitreiking sprak de voorzitter der Gecommitteer den, dhr P. Kas, die er op dat het diploma het loon was voor 5 jaar nard werken. Namens de leerlingen dank te C. Pieters voor de moeite, die directeur en leeraren aan hen besteed hadden en over handigde als b}jjk van waar deering een geschenk. Tot slot sdietste dhr. Mets nog de moeilijkheden van de afgeloopen jaren, waarmede school geworsteld heeft en gaf den jongelui goeden ra&d en wenschen mee voor de toe- Directeuren van Wilton-Fijenoord in vrijheid ges'.eid De procureur-fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gra venhagc heeft last gegeven 'tot invrijheidsstelling van C. H. Teschmacher, P. Muller en A. C. Metzelaar, directeuren van de N.V. Wilton-Pijenoord te Schiedam, alsmede van enkele lagere -functionarissen in die vennoatschap. Naar wij vernemen, beper ken de feiten, die in deze zaak ten laste gelegd kunnen wor den, zich tot medewerking aan de uitzending van arbeiders naar Duitschland. alsmede eco nomische collaboratie met den vijand. Alle betrokkenen zijn thans 13 maanden gede'tineerd ge weest en vast staat wel, dat niet gezegd kan worden, dat zij den vijand hebben nageloopen om hem in het gevlei te komen of om orders van hem te ver krijgen. 'Een punt van onderzoek is nog in hoeverre cte directeuren van Wilton-Fijenoord te gemak kelijk hebben toegegeven aan de op hen door den vijand uit geoefende druk tot medewer king, zoowel wat betreft de uit zending van arbeiders, als wat aangaat de bedrijfscolüaboratie. Er zijn sterke aanwijzigingen, dat zij inderdaad in beideitiei opzicht veel te slap zijn ge weest. Uit het voorgaande volgt dus rechtstreeks, dat invrijheid stelling is geschied h'angende het nader onderzoek en in af wachting van de berechting. Dc gediplomeerden waren Dames J. D. van As, E. J. F. van Beers, M. Blcijenberg. W. de Buck. A. Corbijn, T. Poppè, M. Rammeloo. Heeren C. P. Pieters, L. P. de Vlie ger, W. Theune. Het diploma voor steno werd gelijktij dig uitgereikt aan D. van As. E. F. Beers, W. de Buck. M. Rammeloo 'oor typen aan E. M. v, d. Berg, W. de Buck. M. Florusse. N. Passenier. D. Stxoo. W. Stroo, J. Teirlinck.' Bevorderd werden de volgende leerlia- a Klasse 1, M. de Bruin. F. de Baer. Flipse, H. G. Gcerts. H. Heinsen, J. in Hoeijdonck. P. Klopmcijcr. A. Klup- per (voorw.). E. Lefèvre. j. H. Picrens. A. Poppe. A. C, Theune. Chr. Verheul. J. M. van Weele, A. C. van Zweed en. 7 niet bevorderd. Klasse II. bevorderd A. de Baar, G. in Belzen, T. Blind. N. Bouma (voorw.) M. de Buck, J. Corveleijn. J. van Dis, P. Goedbloed, H. Groescr, D., Grootjans C. 1-Iacting. C. Koetic, C. de Klerk. K. H. Kroon. A. Kruisdijk, D. de Lege, K. v. d. Meer, M. P. Meeuwsc, CA.dc Nooijer. M. Rube. 6 niet bevorderd. Klasse JU. bevorderd A. Claris*, P. M. Joiiasse, T. Louws (voorw.), P. v. <L Peijl', T. Schout, D. Stroo. G, Versteeg (voorw.), C. J. G. Wanst. A, de Wolf bevorderd. Klasse IV. bevorderd A. Bliek. C. J. BijJ. H. Bij), H. Cijsouw, F. J. Dcspi- nois. M. Gecrtsc. J. Kamermans. P. M. de Moor. J. G. de Rljcke, G. L. Scbun- selaar, J. A. Spruijt. J. Sturm. M. Tabak, J. H. Teirlinck, J. Wielemaker. 2 niet bevorderd. Buitengewone zitting Provinciale Staten Daartoe gemachtigd bij Kon. Besluit van 28 Mei 1946, no. 5, heeft de Commissaris der Koningin in Zeeland de nieuw benoemde leden der Provinci ale Staten in buitengewone zitting bijeengeroepen' op Woensdag 19 Juni 1946, des namiddags te twee uur in het Schuttershof, teneinde over de toelating der nieuw inkomen de leden der Staten te beslis sen en de door de wet ver-, eischte eeden (verklaringen en beloften) te doen afleggen. OUWERKERK Candidaten Gemeenteraad Door de kiesvereen. „West- Duiveland", welke niet is aan gesloten bij een politieke par tij, zijn de volgende personen candidaat gesteld voor de ge meenteraadsverkiezing 1. J. L. Kuyper; 2. J. r. d. Stolpe; 3. P. Vijverberg Wz.; 4. M. C. Kuyper; 5. A. J. Da lebout; 6. W. de Vrieze; 7. J. H_ van Damma.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 4