Het „Paradepaard van Rijkswaterstaat" wordt hersteld De herbouw van Zoutelande Tweede blad No. 486 VRIJE STEMMEN Donderdag 13 Juni 1946 In Juli kan de Noordersluis te IJmuiden waarschijnlijk weer gebruikt worden Ben Ster-redacteur „Commentaar" geeft in zijn blad hierover de volgende in teressante beschouwing. Boven de monding van het Noordzeekanaal vliegt een meeuw. Wat ziet die meeuw? HQ ziet een put, 20 m. diep en met betonnen wanden. Hg' zou uw verslaggever zich be hoedzaam kunnen zien voort bewegen in benedenwaartsche richting, langs zwiepende lad ders, den put in. De meeuw zou zelfs meer kunnen zien, want in den put wordt ge werkt. Daar worden de ver woestingen hersteld, die de furor teutonicus in September 1944 toebracht aan het para depaard van Rijkswaterstaat, zijnde dit de Noordersluis te IJmuiden. In de denrkae De meeuw is verder gevlo gen, de zee tegemoet, die njen, staande op den rand van den put, in de verte ziet. In den put ziet men arbeiders, hoort men machines ratelen, daveren en ronken, en luistert men naar Ir. Josephus Jitta, den leider van het herstelwerk aan den Noordersluis, die uitlegt wat er gebeurt en waarom. De put is de deurkas van het binnensluishoofd. Dat wil zeggen de ruimte, waarin de sluisdeur „zich terugtrekt" als schepen het sluishoofd moeten passeeren. De deurkas heeft een U-vormïge doorsnede. Tus- schen het bovendeel der beide wanden zijn betonnen palen aangebracht, die voorkomen, dat die wanden naar elkander buigen. De Duitschers echter veroorzaakten in deze deurkas, thans drooggelegd, een explo sie, waardoor de betonnen bal ken hier en daar werden opge licht. Inderdaad zijn toen de wanden van een gedeelte der kas naar elkaar gebogen. Die wanden hebben we toen weer recht gedrukt, zegt Ir. Josephus Jitta en dat lijkt een voudig, maar het is toch een redelijk karwei. Twaalf hy draulische vijzels oefenden een kracht van in totaal 3.5 mil- lioen kg. uit op de wanden, nadat de grond achter den wand, die het meest naar vo ren was gekomen, was weg- gegraven. Toen werd de deur kas weer in model gebracht, de balken er weer tusschen ge legd en zoo noodig hersteld óf vernieuwd en nu zijn er nog wat werkjes aan den gang, als het opnieuw stellen van de railsbaan, het repareeren van de wanden en dergelijke akke vietjes. Men hoopt, dat er nog niet meer verborgen gebreken ont dekt zullen worden, als scheu ren in den bodem van de'vul kanalen (riolen), die nog niet geheel droog zijn. En als dat niet het geval is en de aan voer van arbeiders, materialen en gereedschappen niet tegen valt, dan zal deze sluis in Juli weer voor het scheepvaartver keer in gebruik kunnen wor den genomen. Dat wil dan zeg gen, dat de grootste schepen, die thans over de oceanen va ren, Amsterdam weer kunnen bereiken. Want men weet: dat Noord- zeekanaal, gereed gekomen in 1876, is zelf steeds grooter ge worden en heeft steeds groo- tere sluizen gekregen. De twee oude complexen, de Zuidersluizen uit 1876 en de Mlddensl'uis uit 1896, zijn dooi de Duitschers niet beschadigd, daar kunnen de schepen nor van gebeurt dan ook, maar de ca paciteit is niet zoo vorstelQk als die van de Noordersluis, de grootste ter wereld die tus schen 1923 en 1930 gebouwd werd. De bouw stond destijds on der leiding van den tegenwoor- digen Minister van Openbare Werken en Wederopbouw, Dr. Ir. J. A. Ringers; Ir. Josephus Jitta, die thans het herstel werk leidt, was toen assistent bij den aanleg. Het is geen wonder, dat de Minister al heel kort na den oorlog het initiatief nam om deze sluis, van buitengewoon groot be lang voor ons scheepvaartver keer, dus voor den aanvoer van levensmiddelen, grondstof fen en wat niet al, zoo spoedig mogelijk aan het scheepvaart verkeer terug te geven. En er is hier flink aangepakt; bg de opruimingswerkzaamheden werd met drie ploegen ge werkt, 24 uur achter elkaar; thans met twee ploegen, die uur per dag aan den slag- Zoodra het des morgens licht is wordt er begonnen. Onverwachte factoren Maar er zgn nu eenmaal in dezen tijd allerlei dingen die rhen samenvat onder het hoofd .onverwachte factoren" en die een werk leelgk dwars kunnen zitten. Neem üu zoo iets een voudigs, ten minste in de oogen van een Nederlandschen ingenieur van Waterstaat, als een pomp. Pompen waren di rect na de bevrijding al zeer schaarsch in ons land. Men kréég hier een pomp, edoch, met een oude zekerlngs kast waarvoor geen passende zekeringen te krijgen waren. Accoord, men verbouwde de kast. Maar dat kostte tijd en dien kan men zoo slecht mis sen. Een aannemer vond nog wat pompen, die hg voor de Duitschers onder hoop afval verborgen had. He laas, de mötoren waren daar door nat geworden. De pom pen zijn bruikbaar, als zij een week in de droogkamer zijn geweest. Dat is dus weer een week! En zoo nog een paar dingen en men begrijpt, dat het ideaal, de Noordersluis in Mei 1946 weer gereed,' niet be reikt kon worden. Nu zal het dus Juli worden. Het werk aan de deurkas Iszeker het mpest imposant, vooral als men van 20 m. hoog te neerziet op wat daar ge beurt en als men, beneden aan geland /lijnde, door de riolee-; ring loopt, onder het Noord zeekanaal door, hetgeen een merkwaardige sensatie is. Maar er is meer vernield en dus méér gebeurd. Om nog even bg deze sluïs- kas te blijven: het. bedienings- gebouw van de sluis stond bo ven de kas, is dus verdwenen. Er moet een nieuw komen. Provisorisch, want de bewe- gings-installaties werden door de Duitschers ook opgeblazen. Welkome buit Maar de Duitschers hebben ook wat achtergelaten en dat zijn een paar electrische lieren. Dat is een groot geluk, want het zal ongeveer een jaar du ren, eer de machinerieën, wel ke moeten dienen voor de be weging der sluisdeuren, ge construeerd zullen zgn. Doch met electrische lieren gaat 't voorloopig ook, alleen wat langzamer. Voor den oorlog had men, om de sluipdeuren van de te openen of te sluiten, drie minuten noodig. Met de lieren zal het acht mi nuten duren Met de nieuwe machinerieën, die in de toe komst in gebruik zullen wor den genomen, zal het twee mi nuten duren. En ten slotte de derde ver nieling. Die was heel geraffi neerd opgezet en als zij ge lukt was, waren de herstelwer ken oneindig veel moeilijker geworden. Onder het water van de enorme schutkolk had den de Duitschers hier en daar bommen aangebracht. Die moesten bg explosie ge deelten van de lange zijwanden van de schutkolk voorover in het water doen vallen. Inder daad zQn die bommen geëx plodeerd, maar de opzet der Duitschers is mislukt. Wel zijn er hier en daar soms vrjj ern stige beschadigingen aan de muren ontstaan, maar die mu ren zijn 17 meter breed en zoo iets tuimelt niet gemakkelijk voorover. Dat waren dan de drie voor naamste vernielingen aan de Noordersluis. Het zag er, direct na den oorlog, nogal hopeloos uit, ook al omdat men van alles onder de waterlijn vermoeden kon! Maar toen de speciaal voor het herstel van dergelijke wer ken in het leven geroepen af- deeltag van den Rijkswater staat, district „Sluizen en stu wen" te Utrecht, de herstel werkzaamheden ging aanpak ken, bleek al gauw, dat er ten minste redden aan was. thans begint er dan ook in het werk aardig teekening te ko men. Het is de redding van de sluis geweest, dat zij, hoewel ultra-revolutionnair van opzet, destijds oerconservatief is uit gevoerd, zonder dat de bou wers een enkel risico namen. Alle vitale onderdeelen, die zich onder water bevinden, kunnen op het droge worden geïnspecteerd en zoo noodig iersteld. De Noordersluis te IJmui den, gebouwdtusschen 1923 en 1930, is de groot ste schutsluis ter wereld. Zij Js 50 m breed, 40 m lang en 15 m diep. Aan de sluis is 250.000 rn3 gewa pend beton verwerkt. Zg rust op 20.000 betonnen pa len. De deuren, die elk 1.200.000 kg staal vroegen, zijn roldeuren, ruim 20 m hoog, 7.30 m breed en 53.50 ongeveer f 20.000.000. maanden onbruikbaar zou zijn geweest. Maar de vernielingen welke in September 1944 zijn aangebracht aan het parade paard van Rijkswaterstaat kan men alleen verklaren uit een soort wraak- en spijtgevoel. Gelulckig hadden de Duit schers niet genoeg verstand van sluizen om de werkelijk zeer kwetsbare punten te vin den en te vernielen. En daarom kan nu de sluis nog bfhnen zoo betrekkelijk korten tijd wor den hersteld". Laat ons zeggen Juli Dan kunnen de schepen van de grootste tonnage IJmuiden weer passeren. Dan is Amster dam weer wereldhaven als vanouds. Veel werl< werd verzet Kosten vallen mee En mede door de oersoïiede constructie vallen ook de kos ten van het herstelwerk mee. De bouwkosten van de sluis bedroegen destijds, en dat was in de goedkoopen tijd, onge veer f20 millioen. De kosten van het herstelwerk zullen ver moedelijk de millioen niet overschrijden. Tegen dien tijd, 'dat Is 1947, is dan de grootste sluis ter wereld weer geheel ,,in vorm", met nieuwe machi nerieën. Dan heeft zij een ver jongingskuur ondergaan waar bij dan tevens de gebouwen, welke er nog zullen moeten komen, voorzien kunnen wor den van de. sinds 1930 ontdek te „allernieuwste snufjes". Maar nu tenslotte, 'n mensch vraagt zich af, als hij de ver woestingen te IJmuiden aan de Noordersluis gezien heeft en heeft gehoord, hoe moeilijk het is, om de zaak weer in orde te krijgen, wat voor zin deze vernielingen hadden. Hij vraagt het aan Ir. Jose phus Jitta en krijgt het vol gende antwoord: „Die vernie lingen waren volkomen zin loos. De Duitschers hadden al punt wèl zin had: zg hadden veel eerder, in den oorlog iets gedaan, dat uit hun gezichts- de binnendeuren van de Noor dersluis gesloten en daartus- schen een zanddam gespoten. En indien er dan ook een inva sie ongeveer hier was geko men, had die zanddari er voor 'gezorgd, dat de Sin'- Zoutelande, het speelgoed dorpje, dat als tegen de duinen aangeveegd ligt, heeft even eens zijn tol betaald in den grooten strijd om de Schelde- mond. Reeds in Februari werd een serie bommen afgeworpen die veel materieele schade veroor zaakte. Gelukkig vielen ei toen geen dooden. Het meest werd echter ver woest op Zondag 29 October 1944, toen over de duinen reeks van Westkapelle VUssingen een bommentapijt werd gelegd. Het dorpje zelf werd geepaard, maar de Duin weg en de strook grond er langs, die nog droog lag, wer den als het ware omgeploegd. Deze keer waren er wel slacht offers te betreuren, nJ. twee dooden en eenige gewonden. Vele pensions en landhuisjes werden met de aarde gelijk ge maakt en de schrik zat er bij de bewoners danig in. Toen de landing bij West kapelle uitgevoerd werd, kreeg zoutelande ooft zgn deel van de granaten, al vielen de mees ten gelukkig buiten het dorp en in de duinen. Toch vielen er meerdere slachtoffers. Groot was de vreugde, als overal, toen de geallieerde troe pen het dorp binnenrukten en onze onderdrukkers de bevrij ders niet met één, doch met béide armen omhoog tegemoet traden. Ja, ook op ZouteJande te er aangepakt en het ware te wen schen, dat alle Nederlanders met zoo'n werklust bezield waren als die van onze boe ren. Dan zou de opbouw heel wat vlotter gaan en...... kre gen we misschien de volgende week weer suiker. De wederopboow Zoo was dan ook Zoutelan de vrij en stond het voor de groote taak weer aan het op bouwen te slaan. In betrekkelijk korten tijd is hier door de plaatselijke aan nemers, met hulp van timmer lieden en metselaars veel her steld en konden de meeste huizen, voor zoover ze niet in het water stonden, weer in ge bruik genomen worden. Ook de puinhoopen waren vlug verdwenen. Het bruikba re werd er uit gezocht en met de rest zijn een aantal bom- trechters gedicht. Veel bruik baar materiaal is er ook nog per vlot van de boerderijen gehaald, die in het water ston den en waarvan men ver wachtte, dat zij zouden instor ten. De werkploegen van de Ned. Heide Mij. hebben hier veel werk verzet. Toen in November 13'5 Walcheren voor een groot ge deelte droog wel, was er te\/\ Zoutelande al veel werk ver richt. Maar er bleef nog veel te doen over. Eerst nu kwam de schade aan het licht, die door het water ontstond. Vele boerde rijen waren er erg aan toe en het zou laat in het voorjaar van dit jaar worden, eer er weer eenige betroken konden worden. Maar voor het zoover was moest er veel gebeuren. De r'ooten waren dichtgeslibt r eenten „gedolven" wor- 'at de afwatering weer kon i Hier is het ook weer de Heide Mrj. geweest, die haar krachten inzette, maar ook 't particuliere initiatief heeft in dezen een groote rol gespeeld. Daarnaast werden de erven der boerderijen „geruimd", d.w.z. dat de aangespoelde rommel werd opgeruimd, de boomen gehakt en de tronken gerooid. Deze „werkjes" werden het meest door de eigenaren of pachters der hofsteden ver richt, wat menigen zweetdrop pel beeft gekost, daar t wer ken in het hout eigenlijk tn het najaar of den winter moet gebeuren. En de boer, hij ploegde voort Ondertuschen was er met tractor en paarden geëgd om grond klaar te maken i voor den zaal en rra staat de boer weer dag aan dag te 'kappen" om de „vuulte" fee Hoe krijgt men bruine suiker wit? De huisvrouw, wanhopig door d» plotselinge mededeeling, dat er voorloopig geen suiker meer wordt toegewezen, zal zich geluk kig prijzen nu de distributie er toch in geslaagd is suiker in om loop te brengen, zij het dan ook in ongeraff 1 neerden toestand. De ongeraffineerde zg. „bruine" sui ker is voor de consumptie uitste kend geschikt en er zijn zelfs men schen, die den strooperigen bij smaak lekkerder vinden dan den smaak van. de witte suiker. In het geliefde kopje thee echter, komt de bruine suiker niet zoo goed tot haar recht, omdat zij niet „neu traal" genoeg van smaak is. De huisvrouw zal nu wellicht een mid deltje zoeken om haar bruine sui ker wit te maken. En dit middel tje is er. Men doet in den filter van een 'gewonen koffiepot in plaats van koffie, een weing bruine suiker en giet dan voorzichtig, bij kleine beetjes, koud water over den zoo ten inhoud. Het water zal lang zaam doordruppelen en als een licht gekleurden stroop in den pot terechtkomen. Dit werkje moet zeer voorzichtig gebeuren en het opschenken bij uiterst kleine hoe veelheden.. Wil men voorkomen, de suiker oplost en geheel ver Wen gaat. Wanneer het doordrup pelende water geen kleuring meer vertoont, is de suiker „gewas- schen" en kan zij in de thee ge bruikt worden, zonder nasmaak. De stroop moet natuurlijk be waard blijven en kan als zoetmid- del uitstekend in de pap gebruikt rden. De natte suiker wordt nu den filter gehaald en uitge spreid om langzaam te drogen (vooral niet verhitten of in de zon leggen). Natuurlijk gaat er bij de toepas sing van dit recept iets van de suiker verloren, maar men mag aannemen, dat zij, die er het ge duld voor hebben, de suiker te wasschen om hun verwende ton gen te streelen. niet zullen opzien tegen het verlies en zich zullen troosten met de overweging: kw~ liteit gaat boven kwant ito't

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 3