VRIJE STEMMEN Hoe de Russen het bekijken DAGBLAD VOOR ZEELAND Arnold Jozephus' Meijer voor het hekje Nieuwe bonnen Alg. Leiding: B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma. Hoofdredacteur J. Koekebakkex. Redactie en Admin.: Goes, Beestenmarkt 2 Tel. Gironummer Donderdag 13 Juni Zr JAARGANG De Keerzijde Terecht worden in heel de wereld met vreugde en dank baarheid de gebeurtenissen van verleden jaar herdacht, toen de definitieve overwinning op de vijanden der verbonden volkeren werd behaald. In Groot-Brittannië viert men Victory Day, en leger onderdeelden van veie verbon den naties nemen aan de over winningsparades deel. Ook on ze Prinses en de Prins zullen tegenwoordig zijn. Dankbaar zijn we allen. Maar de keerzijde van dé medaille mag*niet worden ver geten. De ontzettende ellen de van zulk een wereldoorlog moet blijvend in de ziel van de menschheld zijn gebrand, opdat het mogelijke zal wor den gedaan, om een herhaling van zulk een verschrikking in nog heviger tempo te voorko men. Een Engelsche predikant, Ds J. G. Seebold van Royston, her innqft in zijn gemeenteblad' aan dezen achtergrond van den gewonnen strijd. De Daily Mall neemt dit over, en wij ontleenen het weer aan het „O. R. G. Nieuws". „Schudt de ooriogsbegooche- ling; af bij de herdenking van de overwinning. In plaats ge weren en kannonnen moeten er krukken zijn en zeikenwa gens. In de plaats van tanks moesten er wagonladingen wrakken zijn; wagens opgesta peld met doodkisten. HI era a zouden er duizenden bejaarde ouders moeten vol gen, gekromd van verdriet, wier zonen het leven hebben verloren, Vervolgens weduwen en vaderlooze kinderen. Dan sommige der ongehuwde moe ders, wier recht op een echt genoot en een eigen huis is ontzegd. Daarna de onge- wenschte kinderen. Vervolgens enkelen van het uitgebreide legioen van lijders aan venerische ziekten, met hun idiote kinderen de slachtoffers van den oorlogs in een zeer sprekenden op tocht zouden tienduizenden kinderen moeten volgen, met hun ribben zichtbaar door de huid en met kenteekenen van Engelscbe ziekte. In plaats van vlaggen een eindelooze rij banieren met de namen der gevallenen. Luidsprekers zouden moeten vertellen van het verdriet der hopeloozen en beroofden, wier snikken de plaats zou innemen van het gejuich". Dezelfde predikant zei in een toespraak: „De menschen beginnen de oorlogsverschik king alweer te vergeten en herinneren zich alleen nog zijn begoochelende glorie". Laat dit niet van ons wor den gezegd. Red. Nederlandsch Indie Reqnesten aan H.M. de Koningin en Min. Schennerhorn DE IZVESTIA heeft ouder den titel „Indonesia es de Britach-Nederlandsohe voorstellen" «en. artikel ge wijd aan de onderhandelingen in Indonesië. Het blad wyst op het „onbetwistbare feit, dat de Nederlaadsche oon- sessles aan de Indonesiërs in Londen zijn vastgesteld en niet in Nederland." Over dexe consessie* schrijft de lx vest ia het volgende: Men moet het principieel belang an de erkenning van de republl- lceinsche regeering, die nog maar kort geleden, in de redevoeringen van otflcieele personen en in pers voorkwam als ,.de z.g. geering" en als „republiek" niet onderschatten. Het Is echter vol komen duidelijk, dat de auteurs van de voorstellen er naar stre ven de verschillende deelen van Indonesia van elkaar los te maken en ten koste van deze consessle te voorkomen, dat zich een eenheid vormt. Een Indonesische repu bliek, beperkt tot slechts eenlge deelen van Java, is immers ge doemd tot politieke en economi sche zwakte." Request aan de Koningin Naar wij veraemén heeft „De Eenheids groep" te Batavia zich per request gewend tot H. M. de Koningin, met betrekking tot het vraagstuk van de Nederland- sche gein tem eerden in Midden- en Oost-Ja va. Met toenemende beklemming vraagt „de Eenheidsgroep" zich af, welke factoren belemmerand hebben gewerkt en klaarblijkelijk nog werken bij de evacuatie van deze Nederlandsche geïnterneer den en evacué's. De onderteekenaren. stellen vast dat het S.E.A.C. acht maanden lang tegen deze evacuatie heeft aangezien en thans, nu het oogen blik schijnt te zijn aangebroken daarmede een aanvang te maken, niet meer dan duizend gijzelaars pet week weet te vervoeren, zulks na een oorlog, waarin massa transport door de lucht tot da gelijkse he routine geworden is. Bij een matige schatting van het aantal geïnterneerden op 36.000 zal deze evacuatie dus 16 duren. De onderteekenaren kunnen zich niec aan den indruk onttrekken, dat het niet gelukt is onze Brit- scbe bondgenooten voldoende te overtuigen van den ernst van de hun toebedeelde taak: de bevrij ding van de gijzelaars op Java. Zij verzoeken derhalve eerbiedig in overweging te willen nemen of niet het tijdstip Is gekomen om de aandacht van onze bondgenoo ten te vragen voor dit brandende vraagstuk, waarvan de oplossing, gelijk ook duidelijk vast is komen te staan bij de debatten in de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal, geheel los dient te staan van alle politieke besprekingen. Een afschrift van het request is •aangeboden aan: den luitenant- pouverneur Generaal, den Minis ter-President, den Minister van bverzeesche Gebiedsdeelen, den Voorzitter der Eerste en dien der Tweede Kamer, terwijl een Engel sche vertaling werd gezonden aan: President Truman, premier Att- lee. Admiraal lord Louis Mouixt- batten en Generaal stopford. Request aan Minister Schermerhorn Het dagblad „De Nieuwe Courant' peelt mede, dat de onlangs te Bandoeng opgerichte vereeniging van Ned. Ind. oud-strijders en oor logsslachtoffers zich met een re quest tot den minister-president, Prof. Br, W. Schermerhorn heeft gericht. Ia dit request wfjst de voreenlging „Sibajak" uit Tandjong Priok vertrokken Het m.s. „Sibajak" is 6 Juni j.l. uJt Tandjong Priok vertrokken met 1341 repatrieerenden aan bcord. Het schip zal vermoedelijk 39 Juni a.s. te Suez aankomen. GEWAPENDE Joodsche terroris ten hebben dén trein van Jaffa naar Jeruzalem aangehouden en de passagiers gedwongen uit te stappen. Daarna werd de trein 'n brand gestoken en de locomotief opgeblazen. i KAMPIOENSVOETBAL De wedstrijden voor het landskampioenschap zijn voorloopig: 16 Juni Limburgia—N-A.C. 22 Juni (Zaterdag) N.A.C. Limburgia; AjaxHeeren veen 7 uur; N.E.C.—Haar lem. 23 Juni (Zondag) Heeren veen—Ajax; Haarlem—N.E, C. Juli moeten de wed strijden afgelocpen zijn. 29 Juni speelt N.A.C. 'Legen N.E.C. en 10 Juli gaat N.A.C. naar Heerenvöen er op, dat dische dat zij, «Be jarenlange In- ervaring hebben, in het geheel niet worden geraadpleegd bij hat voeren der onderhandelin gen Met klem protesteert VenJ- d03 tegen iedere vorm van onaf hankelijkheid van Indonesië of van «enig gebiedsdeel, waarbij de rijkseenheid wordt verbroken. Als tweede onderwerp snijdt Ve- nldos de kwestie der geleden oor logsschade en de vergoeding daar var aan. Zij gaat van de stelling uit, dat alle geléden oorlogsschade ten laste van het geheel moeten werden gebracht. Voorts dat de thans ontvangen, of nog te ont vangen steun geen liefdadigheid is. Sen ander punt, dat wrevel en een gevoel van groote onzekerheid ln de hand werkt, is de kwestie van de toekomst. Door de zwijg zaamheid van de regeerlng ook op dit punt, blijven de Indische Nederlanders, zoo betoogt Venldoa verder, volkomen in het duister tasten. Zij weten niet of bun in Nederland of la Indlë een brood winning zal worden gewaarborgd. Het request eindigt met te ver zoeken een regeeringsverklarlng te geven, waarin het recht op een billijke schadevergoeding wordt erkend. Voorts wordt voorlichting gevraagd over de voorgenomen gedragslijn inzake tewerkstelling van naar Nederland geëvacueer- den, terugzending naar Indlë van particulieren, die dit wenschen en Nieuwe Petroleumbonnen Het Centraal Distributiekan toor deelt mede, dat gedurende het 'tijdvak van 16 Juni tja. 13 Juli ai. op de bonnen 334 en. 834 algemeen 2 liter petroleum verkrijgbaar zal zijn. In verband met de bevoorra ding van den handel bestaat de mogelijkheid, dat de petroleum niet overal onmiddellijk te ver krijgen is. De bonnen mogen evenwel niet 'ie voren worden ingeleverd. BfandstoHenbonnen nog niei geldig Het is gebleken, dat brand- stoffenhandeQaren thans reeds zijn overgegaan tot het in onffc- vangst nemen van de periode bonnen brandstoffen van de kaarten WA 606 en WB 606 en dat zij op deze bonnen reeds brandstoffen afleveren. Met na druk wordt er op gewezen, dat de bonnen van de kaakten WA 606 en WB 606 nog niet geldig verklaard zijn, zoodat hierop noe geen brandstoffen mogen woraen afgeleverd. Het in ont vangst nemen dezer bonnen door handelaren is evenmin toe gestaan. de verzorging van weduwen, wee zen en degenen, die niet meer tot werken in staat zijn. Nog meer Chineezen bevrijd Behalve de 3000 chineezen, die Maandag j.l. te Maoek zijn be vrijd en die thans te Tangerang verblijven, zijn nog 2000 chinee zen ten z.-westen van Tangerang bevrijd. Dezen zijn tijdelijk onder gebracht in Serpong en naar ver wacht wordt zullen zij heden te Tangerang arriveeren. Na veel omhaal5 jaar geeischt Brengt de verdediging nog onthullingen ONDER GROOTE BELANGSTELLING is Bistel-morsen voor het Bffkonder Gerechtshof te 's-Hertogenbosch de behandeling begonnen van de zaak tegen Arnold Meyer, den voormaligen leider van Nationaal Front, wien ten laste is gelegd dat hQ in de jaren 1940 en 1941 door zjjn publicaties in het weekblad „De Weg" en het dagblad „Ne derlandsch Dagblad" opzettelijk ten voordeele van den vijand propaganda heeft gevoerd, gericht op bet breken van het geestelijk verzet van het Nederlandsche vólk tegen den vü- andelijken bezetter en het ontrouw worden van dat volk aan z(jn regeering en de gemeenschappelijke zaak der tegen Doitechland strijdende mogendheden. Het Hof werd gepresideerd door: mr. Th. R. J. Wijers. Procureur- Fisfcaal was: mr. F. A. J. Deelen. Arnold Meyer werd verdedigd door mr. J. J. a. van der Putt uit Eindhoven. Arnold in levende lijve Het is precies tien uur als Ar nold Meyer de civiele zaal van het Bossche Hof wordt binnenge leid om de behandeling van 'djn zaak door het Bijzonder Gerechts hof mede te maken. De zaal was tot in de uiterste hoeken gevuld met verslaggevers en belangstel lenden en er heerschte een sfeer van spanning. Onthullingen Allen verkeerden ln gespannen afwachting. Uit gesprekken blijkt, dat de stemming minder de recht zaak zelve betreft, dan wel de po- politieke merites. Men verwacht onthullingen, die verder reiken dan de zaak zelf. Meyer is weinig veranderd. Hij ziet wat bleek, maar een enkel onbewust gebaaT zou kunnen beteekenen, dat dit veroorzaakt wordt door een gela den spanning, die hem vervult, nu' de dag van zijn berechting is aan gebroken. De zitting begon met het voorle zen van de tenlastelegging door den procureur-fiscaal mr. F. Al J. Deelen. Verhoor Gedurende zijn ondervraging be toogde Arnold Meyer, dat het schrijven van zijn artikelen niet alleen diende om ztjn volgelingen vooi te lichten, maar ook om de bezettingsautoriteiten te bewegen een voor Nederland gunstige po litiek te voeren. De artikelen wer den dan ook altijd in het Dultsch vertaald en aan de autoriteiten verstrekt. Meyer verklaarde, toen de pre sident hem er op wees, dat de passages Jn de tenlastelegging hem toch tot slecht Nederlander stempelden, dat hij zich steeds gehouden had aan de voorschrif ten van de Nederlandsche regee ring van 1939 en zelfs nog verder was gegaan in den goeden zin. Men moet de aangehaalde uitla tingen dan ook zien in onverbre kelijk verband met het tijdstip, waarop en de gebeurtenissen, i verband waarmede zij geschreven werden. Sommige zijn zeer dui delijk gericht tegen de N.S.B. President: Maar ondertusschen ijverde u toch voor duurzame VTlendschap en samenwerking met Duitschland. Meyer: politiek is bereiken van het mogelijke. Ik moest door som mige vriendelijk geschreven uit latingen het den Duitschers mo gelijk maken op mijn voorstellen in te gaan. President: maar hebt u zich dan niet gerealiseerd, dat het publiek uw bedoelingen zou misverstaan? Meyer: het publiek las over die passages heen, zooals over alle propaganda en wist precies wat liet wel serieus moest nemen. Wat ik als mijn voornaamste taak zag aldus Meyer, was het verhin deren, dat Mussert aan de macht Bonkaarten KA, KB, KC 606 331 algem. 250 gram jam, stroop enz. 332 aigem. 100 gram koffie 333 algem. 50 gram cacao 335 a.gem. 250 gram wasch- poeder A 61 reserve 1 ei Bonkaarten KF 606 379 reserve 125 gram boter Bonkaarten LA, LB, LC 606 A 50 melk 2 liter melk B 50, C 50 melk 3*/» 1. melk 244 aardappelen 1 kg. aard. 245 aardappelen 200 gram brood Bonkaarten KD. KE 606 831 algemeen 250 gram jam, stroop eq?. 832 algem. 50 gram cacao 833 algezn. 250 gram waschpoeder Bonkaarten KG 606 877 BMV 125 gram boter 878 suiker 400 gram suiker Bonkaarten LD, LE 606 D 50, E 50 melk 6 liter melk 744 aardappelen 1 kg. aard. Tabakskaarten enz. T 32 2 rantsoenen tabaks artikelen V" 32 100 gram chocolade of suikerwerken X 32 WK) gram chocolade of suikerwerken Bovengenoemde bonnen kun nen reeds op Vrijdag 14 Juni a.s. worden gebruikt, met uit zondering van de bonnen voor melk en aardappelen, waarop eerst met ingang van Maandag 17 Juni mag worden afgeleverd De bon A 61 voor 1 ei blijft geldig t.m. 6 Juli a.s. De bonnen 878 suiker voor 400 gram suiker blijven even eens geldig tot en met 6 Juli a.s. In verbaqd met de bevoor rading van -den handel is het mogelijk, dat de suiker niet overal onmiddellijk verkrijg baar zal zijn. Bij deelneming aan maaltij den van de Centrale Keuken moeten aldaar de bonnen „248 of 748 vleesch" voor vleesch ea ,244 aardappelen" voor aard appelen worden ingeleverd. De Amsterdamse he staking Vervolgens komt de oproep aan de Amsterdammers ter sprak". „Die is toch zeker niet geschreven de Duitschers te grieven." zegt de president. „U laakt daar in de spontane staking." Meyer: en toch was zij anti- Duitsch bedoeld. Nu ik alles weet, erken ik, dat sommige woorden ongelukkig gekozen waren, ea niet fijn. H«, sta echter ook nu nog op bet standpunt, dat deze staking zeer ongelukkig was. Ztj was geheel gemaakt door de commu nisten en er was niets spontaans aan. „Maar als de staking er eenmaal is," zegt mr. Wflers. en zijn stem klinkt hard en veront waardigd, geld zij als een uiting van verzet tegen de Dnitschera en de W.A., om dan te zeggen, dat ztj dwaas en dom te en clo stakers uit te maken voor jo denknechten, dal is dat toch een taal, die den Boitschers naar den zin moet zfjn." Meyer: ik zou het ook niet ge schreven hebben, als ik geweten had, wat ik in 1942 wist. Toch houd ik vol, dat deze staking fu nest is geweest voor de Joden zelf De communisten wilden al leen maar herrie hebben en ik wist, dat de Duitschers van plan waren, de staking desnoods door een bombardement te breken. HJerna werden de getuigen dé charge gehoord, die Meyers uit legging van de gewraakte artike len bevestigden. De eisch Na een fel requistoir eisch te de procureur-fiscaal, mr. Deelen, tegen Arnold Meyer vijf jaren gevangenisstraf, ontzegging alt de kiesrechten en het verbod een ambt uit te het geheele leven. HET WEER Meest matige wind, aanvanke lijk uit uiteenloopende rich tingen, later tusschen Noord en West. Wisselend bewolkt met nog enkele regenbuien.. Zon onder 21.00; op 4.19 Maan op mM; onder tJfi.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1