VRIJE STEMMEN Geheime boodschap van Sjahrir aan Truman Seyss had het zoo goed met ons voor Belastingherziening DAGBLAD >VOOR ZEELAND Woensdag 12 juni 1946 Xe JAARGANG NUMMER 485 Alg. Leiding: B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma. Hoofdredacteur j. Koekebafcker, Redactie en Admin.: Goes, Beesteainarkt I Tel. 8163. Gironummer 410357 Actie van de Kerk in Belgie, Frankrijk en Italië In de bovengenoemde drie landen is juist in den laatsten tfld de invloed van de Kerk groot gebleken. Dat ook in Spanje de Kerk een groote rol speelt, is wel zeker. Maar deze arbeid van de Kerk beeft reeds een ach tergrond van jaren, daar de Kerk ook in den burgeroorlog als tegenpartij beschouwd werd door de regeeringskrin- gen, die in dien burgeroorlog ten val werden gebracht. De huidige regeering heeft dus door dat verleden reeds een sterke band met de Kerk, en steunt mede op haar Invloed. Maar dit is een geval, dal niet in het verband van dit art'kel thuis behoort. Wij bepalen ons dus tot de bovengenoemde drie landen. In België Het is opmerkelijk, dat de Katholieke partij in Bcigië voortdurend in stemmcntal heeft gewonnen. Zij heeft zich geheel gesteld achter de ko ningskwestie. en wenscht Leo pold terug. Van kerkelijke zij de wordt dit streven naar ver mogen gesteund, 'en vooral 't Katholieke Vlaanderen, voor namelijk het platteland daar van, en zeker het allermeest de vrouwelijke kath.Vieke be volking, hebben onder leiding van het grootste deel der gees telijkheid, door het uitbrengen van hun stem de Katholieke partij tot de grootste van het land gemaakt. De Kerk wenscht een Chris telijke politiek,, In Roomsch- Katholieken zin, en zij ver kreeg den steun daartoe vaa bgna de helft der bevolking. Dat het ministerie toch in handen bleef van Van Acker als premier, met medewerking van liberale en communisti sche ministers, is uitsluitend hierdoor veroorzaakt, dat De Schrijver, de Katholieke lei der, op zqn program geen me dewerking van andere groepen kon krijgen, en dus van de ka binetsformatie afzag wel licht wachtend op een latere gelegenheid. Is het voor hem niet geweest: Beid uw tijd? In Frankrijk De doorwerking van het ac tief ingrijpen der Kerk in het politieke leven van Frankrijk heeft juist in de laatste dagen opmerkelijke successen opge leverd voor de Mouvement Po pulaire, de beweging die in Katholieken geest wordt ge leid. Door het verzet voorname lijk der Katholieken is de eerst volgende grondwet verworpen, en bij de nu gehouden verkie zingen is gebleken, dat deze Katholieke partij aanmerke lijke winst heeft behaald, ter wijl de socialisten en commu nisten aan zetels hebben ver loren. Reeds wordt de eïsch gesteld dat Bidault, de katholieke mi nister van buitenlandsche za ken, de nieuwe premie^ zal worden, hoewel het de vraag is, of de apdere partijen, die noodzakelijk zijn voor het ver krijgen van een meerderheid, dit zullen aanvaarden. In elk geval kan niet goed meer over Frankrijk worden geregeerd, zonder steun van de Kerk, die haar invloed voor de Mouvement Populaire inge zet heeft. Nederlandsch. Indie Brew Pearson, een bekend jour nalist, heeft in een artikel ver klaard, dat president Truman juist een geheime boodschap van Sjahrir heeft ontvangen. Deze boodschap is op Kerstmis geschre ven en zij is Amerika binnenge smokkeld, nadat men over de haive wereld den Britschen In lichtingendienst om den tuin had geleid. Pearson citeert uit dea tekst daarvan het volgende: „Aangemoedigd door de weten schap, dat gij noch uw regeering ons in onzen grootsten strijd om ons nationaal bestaan in de steek zul*- laten, neem ik de vrijheid u te schrijven. In de hoop en net vertrouwen, dat u ons de hulp zult geven, welke wij zoo drin gend noodig hebben. Zooals wij hebben aangenomen en zooals uw minister van buiten landsche zaken heeft uiteengezet gaf het mandaat den Britten niet het recht om plichten aan de Indonesiërs op te leggen hetgeen zij thans gedaan hebben en nóg doen. De Britten hebben duidelijk laten zien, dat zij met het oog op hun verplichtingen aan de Nederlan ders geen keus hadden. Ze hebben hier Nederlandsche troepen laten landen en hebben de bewapening van Nederlandsche soldaten, bur- ger? en Indo-Europeanen toege staan. Van dezen hebben de mtesten weinig begrip voor disci pline en voor controle over het gebruik van hun vuurwapenen; velen zijn normaal1 noch gezond. Terwille van het prestige hebban de Nederlanders handelingen ver richt zonder begrip te toonen voor de groote veranderingen, wel ke in de Indonesische republiek hebben plaats gehad. Wij hopen, dat gij als^hoofd een land, dat steeds in den strijd voor vrijheid, rechtvaardigheid er zelfbeschikkingsrecht in de voor ste gelederen heeft gestaan, van uw invloed gebruik zult willen maken, teneinde het bloedvergie ten te 'doen ophouden. Wij hopen, dat de Vereenigde Staten ons zul len willen helpen. Wij hebben geen territoriale ambities en ,vij willen niemand onrecht doen, zelfs den Nederlanders niet. Wij willen van onzen strijd voor de onafhankelijkheid geen rassen kwestie maken. Wij wenschen een regeeringsstelsel zooals het uwe, waarin aan het gewone volk reent., vrijheid en veiligheid ten deel valt." De Piet Hein De matrozen van de „Piet Hein", de torpedoboot jager, die men in Sydney niet wil repareeren, zijn, toen zij aan de overwinningspara de te Sydney deelnamen, harte lijk toegejuicht. De „Daily Tele graph" schreef,, dat toen zestig Nederlandsche en zes Indonesi sche leden van de bemanning van de „Piet Hein" over het Martini plein marcheerden, de menigte juichte en schreeuwde: ,.Het ga Ook hier is de Kerk in actie, en met succes. In Italië De laatst gehouden verkie zingen in Italië gaven den uit slag, dat de Christelijke partij ongeveer de helft van het aan tal stemmen op zich had ver- eenigd. Socialisten en commu nisten gezamenlijk stonden on geveer gelijk met de Katho lieke partij in stemmental. Dat dit zoo is gebleken, Is zeker mee te danken aan de uitgebrachte adviezen van ker kelijke zijde. Zijne HeiligSeid de Paus heeft in een publica tie den raad gegeven aan de geloovigen, om de Christelijke partij te stemmen, omdat bij haar de Christelijke beginselen het veiligst zouden zijn. En dit advies is door de helft der Italiaansche bevolking gevolgd volgd. Deze enkele voorbeelden zijn er een aanwijzing van, dat de Christelijke Kerk een actieve rol gaat spelen in de politiek van West-Europa. Red. jullie goed, Nederlanders, wij zul len jullie laten zien hoe het volk van Sydney over jullie denkt." Anderen schreeuwden: „Laat je niet door de havenarbeiders over bluffen." 2500 Chineezen gered De voorlichtingsdienst van het K.N.I.L. deelt mede, dat Neder landsche troepen 2.500 Chineezen, die ten westen van Tangerang woónachtig zijn, hebben gered Daaronder bevonden zich eenige honderden vrouwen en kinderen uit Ketapang, die door de Indo nesische militaire politie gevan gen waren genomen en slecht oe- handeld, en duizend mannen, die bijeen gebracht waren in de Ma- oek-gevangenis en gedurende vier dagen geen voedsel hadden ga- had Dé extremisten vluchtten voor de Nederlanders arriveerden. G. Menzies, leider van de op positie in Australië, heeft ver klaard, dat hij het volkomen eens Bon 09 voor leder Het Centraal Distributiekan toor %eelt mede, dat bon 09 der iederkaart is aangewezen voor het doen repareeren van schoenen met leder zolenmate riaal. Het aantal voor elke reparatie benoodigde bonnen is vermeld bij den schoenherstel ler aanwezige lijst. Bon 09 blijft geldig en kan in combinatie met reeds aangewezen bonnen worden gebruikt. was met den Nederlandschen bui tengewonen gezant en gevolmach tigd minister. G. C. Baron van Aerssen Beyer en van Voshol. Het is nutteloos voor de Australische regeering om van haar vriend schap voor de Nederlanders te sprekèn, indien zij toestaat, dat de Australische politiek tegenover Nederland van een dusdanig be schamende vijandigheid is. De be handeling van de „Piet Hein" vormt slechts het hoogtepunt van een reeks gebeurtenissen, waaroij de Australische regeering heeft ge duld. dat de betrekkingen met ae Nederlandsche regeering werden beheerscht door de communisti sche havenarbeiders. Het proces te Neurenberg En hij geloofde Himmler ROERLOOS zittend op zjjn getuigenstoel heeft Seyss- Inquart gisteren met onbewogen stem zijn verantwoor ding voortgezet. Hij deed een nieuwe bekentenis, toen hij de Joden vervolging behandelde. „Ik geef openlijk toe, dat ik tegen de evacueering der Joden ernstige bedenking had. Ik vreesde, dat de behandeling slecht zou zijn en de hard heid van den oorlog vooral te hunnen laste zou komen." Daarom had hij, naar hij voorgaf, drie tot vier maanden te genstand tegen dezen maatregel geboden, doch tenslotte had hij zijn bezwaren moeten terugnemen, daar de SD als voor wendsel voor de deportatie gebruikte, dat de aanwezigheid van Joden in het strijd-gebied bij een invasie gevaarlijk zou zijn. het Koningshuis had hij verordend omdat de Koningin lot actieven weerstand had opgeroepen. Doch hij beweerde deze order zoodanig te hebben uitgevoerd, dat slechts drie tot vijf procent werd geliqui deerd. Ondermeer had hij voor komen, dat de door Berlijn opge vorderde inboedel van het Huis Ten Bosch verloren ging. Arnhem was leeggehaald, omdat de stad verlaten was en het Roergebied meubels noodig had. In 1943 had Seyss-Inquart met Hitier over de Joden gesproken, waarbij deze hem zeide, dat de deportatie blijvend was en de Jo den na den oorlog in de oostge- bieden konden wonen. Begin 1944 had hij Himmler naar hun toe stand gevraagd en voor antwoord gekregen: „Maak u geen zorgen, het zijn mijn beste arbeiders", rk kon me niet voorstellen, dat het eene deel der Joden zou moeten arbeiden, terwijl het andere deel vernietigd werd, verklaarde Seyss De Joden, die in Westerbork wa- achtergebleven, wilde Himm ler bij de invasie wegvoeren, doch Seyss zeide dit verhinderd te heb ben Na Arnhem waren ze even wei toch nog weggvoerd, vermoe delijk naar Theresienstad. Seyss eindigde zijn uiteenzetting over dit onderwerp met de opmerking „Ik heb overigens nooit Joden als minderwaardig bestempeld." De plunderingen Wat de plundering van Nederland betreft gaf Seyss toe, dat deze ten deele door zijn diensten was uit gevoerd. Seyss zeide van Goering de toezegging te hebben geëischt. dat Nederland minstens hetzelfde levenspeil als Duitschland zou hou den, doch gaf toe, dat men zich 'aan deze toezegging niet gehou den had. Hij beweerde Voor in In- cldenteele gevallen tegen over brenging van installaties naar Duitschland te zijn opgetreden en zoo de afbraak van de margari- neiabriek te Dordrecht en de Cen trale te Leeuwarden te hebben voorkomen. „Onherstelbaar ver lies voor Nederland heb ik voor komen door te verhinderen, dat het wereldberoemde „Kamerlingh Onnes-Instituut" te Leiden naar Duitschland zou worden gebracht. Da vorderingen Over de vorderingen der trane-< portmiddelen had hij niets te ver tellen gehad. Met uitzondering van de fietsenvordering. Kunst werken der Nederlandsche musea waren volgens hem bijzonder be schermd en slechts Joodsche stuk ken zouden zijn opgevorderd. Uit de Kroeller-Mueller stichting wa ren drie schilderijen weggehaald, doch daarvoor waren andere ruggegeven die „zelfs beter pas- 3. ten". Goebbels had in den herfst 1944 geëischt de in kelders gebor gen, kunstschatten naar Duitsch land te brengen doch Seyss had dit voorkomen. De vordering en de liquidatie van het bezit van De inundaties Voorts heeft Seyss ten aanzien dor inundatie opgemerkt, dat deze volgens Amerikaanseh oordeel tot 39 April binnen de mate van het militair geoorloofde gebleven wa ren. Volgens den vertegenwoordi ger der Nederlandsche regeering Arbeid ie no. 4 en no. 5. 1, no. 2, no. 3, De wereld-suikerproductie Eerst in 1947 of 1948 even wicht tusschen vraag en aanbod De Amerika ansche suikerfirma B. W. Dyer and Co. heeft in het Journal of Commerce een raming gepubliceerd van de wereldsuiker productie van 1945/4G, welke uit komt op 26 mil. short ton. Het sul kertekort wordt geraamd op 12 mil ton. Een herstel van het evenwicht tus schen vraag en aanbod op de we- reldsuikermarlct wordt eerst ver wacht nadat een volledig herstel zal zijn bereikt in de gedurende dSn oorlog verwoeste suikerpro ductie gebieden. Het herstel van desuikerproductie in Europa kan snel geschieden. In Europa wordt dan ook dit jaar een aanzienlijke uitbreiding van de productie vc i - wacht. De beperkte hoev-^ni kunstmest en de algemeene on zekerheid na den ooriog .en er echter ongetwijfeld toe leiden, dar in vele landen dit jaar nog niet het vooroorlogsche producten niveau zal worden bereikt, terwijl het evenmin in de eerstkomende jaren het geval kan zijn. Op Java en de Philippijnen staan boven dien politieke en andere factoren een hervatting van de normale ac tiviteit ln den weg. Aangezien net ongeveer 18 maanden duurt voor dat het suikerriet kan worden ge oogst kan geen aanzienlijke stij ging der productie dan voor 1943 werden verwacht. Het zal vermoe delijk wel tot 1948 of 1949 duren voordat van Java en de Philippij nen een noemenswaardige suiker exportsurplus kan worden ver wacht. Ter. slotte raamt genoemde firma wereldsuikerproductie voor 1946/47 op 31 rnil. short ton, doch het evenwicht tusschen vraag en aanbod in de V.S. en Europa zal niet voor 1947 of 1948 kunnen wor den bereikt. te Londen was op de technische uitvoering der inundaties niets aan te merken zeide hij. Van de inundatie van de Wieringermeer was hij niet in kennis gesteld. Nadat verschillende andere verde digers vragen hadden gesteld, ving het kruisverhoor door dea Fransehen aanklager aan. Een van de eerste punten die daarbij tèc sprake kwamen, was de benoe ming van NSB-burgemeesiers. Seyss zeide, dat hij alleen de bur gemeesters ontsloeg, die daartoe door daden aanleiding gaven en dat de politieke instelling daarbij niet in overweging kwam. Zoo meende hij den burgemeester vaa Amsterdam terecht te hebben nt slagen, omdat hij de staking niet verhinderd, doch eerder bevor derd had. Ik moet zeggen, dat de Nederlan ders ons absoluten politieken te- _enstand hebben geboden. Dit acht ik van beteekenis bij hetgeen Nederland in dezen oorlog gepre* teerd heeft", zoo zeide Seyss. Vermindering druk op ondernemingen Bij de Tweede Kamer is ingediend het aangekondigde wetsontwerp Belastingherziening 1946. Het wetsontwerp bevat blijkens de toelichting voorstellen tot aan zienlijke vermindering van den belastingdruk op de onder nemingen. Deze vermin dering zal ten goede komen aan het herstel en de verdere ontplooi ing van het bedrijfsleven. Voor gesteld wordt een verlaging van de vennootschapsbe lasting tot 2S°/o over de boekjaren, die eindigen na 31 De cember 1944. De vermogens belasting voor li chamen zal ingevolge het wetsvoorstel met ingang van 1945 aanzienlijk worden verlaagd van 5.- per f 1000.- tot 0.50 per f 1000.-. Voorgesteld wordt haar af te schaffen met ingang van 47. Voorts bevat het wetsontwerp de mogelijkheid, bedragen van de winst van alle vormen van onder neming (dus zoowel een „eigen zaak" als een N.V. enz.) In min dering te brengen ter reservee ring voor: L Gelijkmatige verdeeling van-^ kosten en lasten; 2. Assurantie eigen risico-; Het opvangen van eventueele toekomstige verliezen. Met betrekking tot de rechten van successie, schenking en overgang houdt het wetsontwerp een voorstel tot ver hooging in. Voorts wordt eer nieuw progressief tarief voor do inkomstenbelasting voorgesteld, waarbij met name Lu het tarief 'voor de lagere inko mens tot uiting komt, dat er te kening is gehouden met de stij ging van de kosten voor levens onderhoud. Ook de omzetbelasting zit wijzigingen ondergaan. Opdit punt omvatten de voorstellen net invoeren van een weelde- tarief van 25%> voor sommige goederen en diensten en het ver hangen van het algemeene tarief met 10De goederen, welke on der het weeldetarief zullen vallen worden door de Kroon aangewe zen. Daarentegen zullen worden vrijgesteld van omzetbelasting le veringen door ondernemers-fabri kanten andere dan leveringen aan particulieren van noodza kelijke levensbehoeften. Sommige van deze, zooals aardappelen, brood en melk, worden, ook bq levering door groot- en kleinhan delaren, vrijgesteld. HET WEER Plaatselijk buien, hier en daar met onweer, zwakke tot ma tige wind tusschen Zuid eu West. Ongeveer zelfde tempe ratuur als gisteren. Zon onder 20.59, op 4.20. Maan op 13.47, onder 3.Ij.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1