Kersen leest Een mysterieuze zomervogel de Koekoek Levensonderhoud Voor Natuurvrienden Op een druilerigen Meidag ben ik te gast bij een dokters familie op het platteland. De ramen staan wijd open op den tuin, waar frissche geuren stroomen van vroege rozen en van vlinderteere trossen blau we regen. Uit een boomgaard aan de overzijde van den land weg weerklinkt het roepen van koekoeken uit verschillende richtingen als een maatslag tusschen het gekweel der klei ne zangvogels en het ruischen van het vochtig wilgenblad. In den tuin zingen dfe kin deren, spelend, terwijl de groo- te lauwe regenspatten vallen: „Meiregen maak dat ik groo- ter word" en het dochtertje telt., hoe vaak de vogel roept: zooveel kinderen za! zij krij gen. Plotseling zegt mevrouw: „Eigenlijk heb ik nog nooit een koekoek gezien; ik weet niet hoe het. beest er uit ziet". Ik ben licht verbaasd, im mers voor stadsmenschen heet de koekoek onzichtbaar, een mysterieuze stem, roepend uit het zomerloover, maar een plattelandsbewoner kan in ons vogeirijke Zeeland den vogel dagelijks zien, soms zelfs bij vier of vijf tegelijk, vechtend en spelend boven de boterbloe men in de weilanden of in de knotwilgen langs den water kant. Wij n$meft dan ook direct een paar kijkers op en gaan het weiland langs den boom gaard in, op het roepen af. Weldra kan ik mevrouw den vogel wtjzen: ter grootte van een tortelduif, doch blauw grijs van .kleur en met langere vleugels en staart. Hij zit op een appeltak en steekt zijn staart omhoog, een donkergrg zen waaier vol fijne witte spik kels. De buik is wit met smal le, sperwerachtige dwarsstre- pen, en met behulp van een binocle zien we dat hij gele pooten heeft met twee teenen naar voren en twee naar ach teren gericht, en gele oogen. Zijn roep klinkt met de re gelmatigheid van een uurwerk. Doch plotseling vliegt met een satanisch gelach, dat klinkt als: Klukukukukuku! een twee de koekoek voorbij, een klei nere, valere, een wijfje. Nu geraakt onze eerste vogel ln extase, zijn roep slaat over tot een drieslag: Koe-koekoek, koe-koekoek, hij klapt den staart wijder open en laat de vleugels sleepen en met hee- sche, gorgelende geluiden vliegt hij het wijfje achterna in spitse, valkachtige vlucht, tot beiden tusschen het groen zijn verdwenen. Die sperwerachtige dwars- strepen op den borst en de valkachtige habitus maken, dat sommigen den koekoek als ze hem zien, voor een roofvo gel verslijten, en lang heeft het volksgeloof verkondigd, dat de koekoek tegen het na jaar verandert in een sperwer, hetgeen natuurlijk pure fanta sie is. Dat vele vogels niette min verontrust alarm slaan bij het verschijnen van een koe koek, heeft, naast de opper vlakkige gelijkenis met den roofvogel een veel diepere oor zaak. Iedereen weet immers, dat de koekoek niet zelf zijn jongen groot brengt, doch zijn eieren legt in de nesten van kleine zangvogels. Tijdens het naar huis toe V>open, vertel ik mijn gast vrouw en de kinderen de rest van het verhaal. Ieder koe- koekswijfje heeft een bepaal de vogelsoort, in welker nes ten zij haar eieren onderbrengt Er zijn graspieper-, karekiet-, kwikstaart-, roodstaartkoekoe ken eos. Ai one lend alleen zijn bij 33 verschillende vogel soorten koekoekseieren aange troffen. Het bewuste ei is op vallend klein naar de grootte van den vogel gerekend, en slechts iets grooter dan het ei van de vogeltjes in wier nes ten het wordt ondergeschoven Bovendien past dit koekoeks ei zich in kleur aan bfl de ove rige eieren (waarvan meestal een wordt weggenomen door den koekoek). Zoo leggen b.v. roodstaartkoekoeken blauwe eieren en graspieperkoekoeken witte met bruine vlekken en strepen, omdat roodstaartjes en graspiepers eveneens eieren in die kleur leggen. Meestal houdt het koekoeks wijfje reeds van het houwen van het nest af een oogje in het zeil, om direct bij het ver schijnen der eieren haar el onder te schuiven, hetgeen soms gebeurt door het direct in het nest te leggen, soms door Ket met den snavel in het nest te dragen na het eerst ergens op den grond te hebben gedeponeerd. De rechtmatige eigenaars van het nest leve ren vaak heftige gevechten met de groote indringster, maar wanneer het ei eenmaal ln hun nest ligt, broeden ze het in twee weken uit, tegelijk met hun eigen eieren. Het koekoeksjong betoont zich echter geen bescheiden want het werkt binnen twee dagen alle andere ge- nootjes het nest uit, door ze een voor een op den breeden, platten rug te nemen en ze dan met een energieken zwaai van lichaam en kop over den nestrand te wippen. Wanneer de jongen eenmaal buiten het nest gevallen zijn of in de tak ken hangen, kijken de ouden er niet meer naar om, en ze sterven jammerlijk van koude en honger. De jonge koekoek heeft nu alle ruimte en voedsel voor zich alleen, en groeit dan ook in een week of vier op tot groote vogel, forsch genoeg om de pleegouders op zijn schouders te laten zitten ten einde hem het insectenvoedsel in den wijd geopenden vuur- rooden bek te stoppen. Ook na het uitvliegen blijft de jonge koekoek te herkennen door het feit, dat hij altijd ergens een plukje witte veeren op den kop of in den nek heeft. Men ziet die jonge koekoe ken nog wel tot in September rondvliegen. De oude vogels houden ongeveer 25 Juli met roepen op, en vertrekken on gemerkt gedurende de laatste Juli- en eerste Augustuöweken. naar Afrika tot over de Sa hara en evenaar naar Kaap land toe. In April keeren ze terug en de eerste koekoek wordt meestal in de derde Aprildecade gehoord. Er zijn reeds heel wat hypo thesen opgesteld omtrent de oorzaak van het zg. parasitis me van dezen vogel, maar een afdoende oplossing werd tot op Culinaire Kunsten Rauwe rabarber in fiesschen Het voorlichtingsbureau van den voedingsraad schrijft ons: „Van de zuren, die rabarber van nature bevat, kan men ge bruik maken bij het bewaren van dit product. De zurenwer ken conserveerend, en wanneer men te werk gaat zooals is aan gegeven, kan men rabarber in maken en gedurende het gehee- le jaar tot zijn beschikking heb ben. De rabarber wordt goed af geborsteld, gewasschen en van slechte en van harde deelen onfc daan. Daarna snijdt men de ste len in stukjes, die den hals van de fiesschen, die men voor den inmaak gebruikt gemakkelijk kunnen passeeren. De fiesschen worden met heet sodawater goed schoongemaakt en met ko kend water nagespoeld. De schoongemaakte fiesschen vult men de stukjes' rabarber. Voorts vult men de flesch aan met gekookt water. Men sluit de flesch met een uitgekookte kurk, en maakt deze luchtdicht door kurk en hals te lakken of in gesmolten kaarsvet te dom pelen. Hiertoe doopt men d( flesch omgekeerd in gesmolten lak of kaarsvet 'totdat ongeveer 1 cm. van het glas met lak be dekt is. De gedroogde laklaag mag geeD gaatjes vertoonen; is dit het geval, dan moet men nogmaals lakken, want iedere opening kan tot bederf van den inhoud leiden. Wifl men de rabarber gebrui ken, dan breekt men het lak en verwijdert de kurk, waarna de rabarber als versch volgens al le recepten kan worden toege- met 70 pet. gestegen Het jongste Statistisch Bul letin van het C. S. B. bevat oa.. de publicatie van index cijfers der kosten van levens onderhoud. Het blijkt dat deze in Maart 1946 waren geste- en tot ruim 70 pet. bo«*vn het peil van voor den oorlog. De statistiek is gebaseerd op die :deren, welke inderdaad thans verkrijgbaar zijn. De verschillende groepen van uitgaven door het arbeiders gezin geven de volgende stij- gingspercentages boven het peil van 1938'39 te zien: Voeding 74,7 pet. Kleeding 208,9 pet. Schoeisel 221,6 pet. Reiniging 203,4 pet. Woninginrichting 201,4 pet. Overige uitgaven 28,6 pet. Totale stijging kosten van levensonderhoud 70.1 pet. Niet met opzet Wat scheebfc eraan? vroeg de onderwijzeres aan kleinen Karei, die tranen met tuiten huilde! Frits heeft m'n boterham meegenomen! snikte de kleine jongen. Och kom, toch niet met opzet? Nee juffrouw, met koek. heden niet gevonden. De aan- nemelijkste verklaring is deze, dat de koekoek, vele eeuwen terug, een vogel is geweest die meetrok met runderen en ander vee, dat geen vaste wei deplaats had, en dat zoodoen de het den vogel onmogelijk maakte, zich gedurende een tweetal maanden op een plaats op te houden, ten einde zich aan de voortplanting te wijden Er zijn nu nog dergelijke vo gels, die met zwervende kud den buffels en neushorns mee trekken, die ook hun eieren bij andere soorten uitbesteden. W. MEDEDEELING: Voor en kele specialisten wil ik hier mededeelen, dat van de heel zeldzame koperroode variëteit, die enkel bij de wrjfjeskoekoe- ken voorkomt, reeds voor het derde jaar achtereen een fraai exemplaar in de inlage te Borssele verblijft. Leestafel WONINGNOOD OOK IN ENGELAND EN DE VEREENIGDE STATEN In het tijdschrift „Bouw" van 9 Maart lezen wij, dat on langs een gemeente-ambtenaar ergens in Engeland zich van het leven heeft beroofd, om dat hij den last niet meer kon dragen van de vele aanvragen om een woning, waaraan hij niet kon voldoen. Hetzelfde nummer bevat an derhalve bladzijde met schrij nende berichten over de wo- nlngcrises in de Vereen. Sta ten. Zelfs daar stapelen de moeilijkheden bij het huisves ten van honderdduizenden oud strijders en andere woningbe- hoevenden zich op; men schat dat vóór het einde van 1946 nog ongeveer 2 millioen ge zinnen bij anderen zullen gaan inwonen en dat, terwijl het ergste van de crises nog moet komen. Voor ae Jeugd Ieder jaar, als ik de eerste heerlijke, roode kersen in de étalages der fruitwinkels zie, gaan mijn gedachten terug naar mijn jeugdjaren en geniet ik in gedachten weer van de kersenfeesten, die Ik toen heb meegemaakt Daar hier in Zeeland, en met name in Zuid-Beveland, waar toch ook veel kersenboomgaar den zijn, deze kersenfeesten onbekend zijn„, lijkt het mij wel aardig, jullie daarvan iets te vertellen. In mijn geboorte plaats in de Betuwe, waar ver scheidene kersenboomgaarden zijn de Betuwsche Meiker sen zijn, zooals jullie wel zult weten, beroemd is het ge woonte voor de eerste drie of vier klassen van de lagere scholen kinderfeesten te orga- nlseeren, die gedurende den kersenpluk, die in de tweede helft van Juni, in de kersen- boomgaarden worden gehou den, voor elke school op een aparten middag. Vooraf worden op school verschillende, speciaal op het leersenfestijn betrekking heb bende liederen ingestudeerd. De teksten zijn mij het is reeds enkele tientallen jaren geleden dat ik ze heb meege zongen ontschoten, doch ik herinner me, dat één er van, dat op de wijze van „De Zil vervloot" werd gezongen, aan ving met: Kersen, rood en glanzend, Bloeien in een kram Van heldere, groene blaren". Als dan de lang verwachte dag is aangebroken, verzame len zich de kinderen des mid dags te 1 uur of half twee bij de school. De meisjes bijna zonder uitzondering in witte jurkjes en de jongens ook zoo veel mogelijk in licht gekleur de pakjes; allen versierd met oranje of andere kleurige sjer pen en voorzien van een vlag getje. Onder leiding van de onderwijzeressen en onderwij zers en vooraf gegaan door het schoolvaandel, trekt de stoet al zingende naar de daar voor uitgezochten boomgaard. Daar aangekomen wordt de middag doorgebracht met alle mogelijke kinderspelen, als zakloopen, hardloopen, turf rapen, mastklimmen en derge lijke; de winnaars ontvangen een prijsje. In de pauze worden kersen gegeten in den goeden, ou den tijd krentenbollen en chocolade. Er tusschen door gaat men een kijkje nemen bij de kersenplukkers en sorteerders, en men geniet reusachtig van het lawaai, dat de zg. spreeuwenkeerders ma ken, om de spreeuwen en mus- schen te verjagen, die ook van de lekkere kersen houden. Na afloop van het feest, als de jeugd moe is van het spelen en de buikjes dik en rond zijn gegeten, krijgt men nog een portie kersen om mee te ne men, waarna allen weer zin gende naar school gaan, waar de stoet wordt ontbonden en de kinderen moe, doch voldaan huiswaarts keeren. Deze kersenfeesten worden ook thans nog elk jaar gehou den en de kinderen genieten er ook nu evenveel van als wij in onze jeugdjaren. De kosten van het feest worden door de kinderen zelf bestre den. door wekelijks een kleine geldelijke bijdrage, evenals zulks in de hoogere klassen voor de schoolreisjes, mode naar school te brengen. De grootste teleurstelling to wel, als het op den bewusten feestdag regent, waardoor het feest in de school moet wor den gehouden. Is men dan echter over de eerste teleur stelling heen, dan genieten de kinderen toch volop van de vele spelletjes en de tractaties Doch er gaat niets boven het feest in den boomgaard. J. H. W. v. B. De verdwenen sieraden van de KONINGIN 39. In de groote zaal van het paleis heerschte een ge zellige drukte. Edellieden, rid ders en jonkvrouwen in de mooiste costuums liepen af en aan. Op eea balcon, in den hoek van de zaal, speelde een orkest vroolijke wijsjes. Om tien uur kwam de koning, vergezeld door zijn eersten minister, de zaal binnen. Ba ron "Kuip grijnsde van inge houden jJret; de koning keek bars, want hij voelde, dat er iets bijzonders ging gebeuren. Toen hij de koningin naderde, die aan de andere zijde van de zaal stond, zag hij tot zijn woede, dat zij de gespen ~niet droeg. Iet uitgestoken vinger kwam hij' op haar toe. „Waar om draag je mijn diamanten gespen niet?" vroeg hij ont stemd.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 6