VRI JE STEMMEN DAGBLAD VOOR ZEELAND Jodl in hei voetspoor van Goering Nin. !r. Ringers bezocht Walcheren Zaterdag 8 juni 1946 2e JAARGANG! NUMMER 4& Alg. Leiding: B. G. Kloosterziel en S. L. Bfi-rma. Hoofdredacteur J. Koekebakker. Redactie en Admin.: Goes, Beestenmarkt t Tel. SMS. Gironummer Ö&33» Herschepping Wat er op het Pinksterfeest, waarvan Handelingen II ver telt, precies gebeurd is, weten wtj niet. Br wordt verhaald van een hevigen stormwind, die het huis, waar Jezus' jon geren met vele anderen teza men waren, vervulde, van vuurvlammen boven de hoof den der aanwezigen, er wordt verteld hoe allen vervuld wer den van den Heiligen Geest en begonnen te spreken in ver schillende talen. Maar in elk geval: hier is iets totaal anders dan wat de leerlingen hadden gekend se dert het heengaan van den Meester. Eerst scheen het als of zij niet wisten wat te be ginnen, hoe het werk voort te zetten, daarna het wonderlij ke: de daling van Gods kracht in de harten der jongeren, de Heilige Geest, Die zich neer legt op allen, die alle versla genheid en aaxzeling verdrijft. Zij worden bezield door het ééne weten: verder te moeten en verder te mogen, door het weten, dat God met hen is, wanneer zij in Zijn Naam de hand aan den ploeg zullen slaan. „Het gaat zoo niet langer!" dat is de klacht die tegen woordig ook velen slaken en dan zoekt men naar een nieuw stelsel of een nieuwe organi satie, naar een nieuwe metho de of een andere distributie. En dat dit goed is en gebeuren moet zal niemand ontkennen. Wjj allen weten, dat telken male het leven zich moet ver nieuwen, maar dat dit het juiste recept zou zijn voor de genezing, dat is toch nog wat anders. Dit alles alleen kan 't niet doen. Iets anders moet er komen. En dan komt ons te binnen die oude bede: „Veni Creator Spiritus. Kom bchepper Geest". De werkelij ke herschepping moet komen van God wanneer onze harten daarvoor geopend zijn, wan neer wij onze plannen tot re constructie daardoor laten lei den. Maar allereerst gaat het om de beleving van Pinkste ren als de nieuwe schepping, als de overwinning van den geest op de natuurlijke krach ten, die in het leven werken. In dezen moeilijken tijd, tijd van verwarring en zoeken naar nieuwe normen en nieu we vormen, ls Pinksteren voor ons een waar feest, een troost- feest. Het laat ons zien, hoe de scheppende Geest van God eens redde en hoe deze ook ons kan redden, hoe Gods Geest ook ons met nieuwen moed kan bezielen. Juist omdat wij gclooven in God den Schepper en Her schepper, juist daarom willen en kunnen wij Pinksteren vie ren met verwachting en met blijdschap. Verlosser, kom, de wereld wachtt Die struikelen en dolen, (Heel dit wanhopige geslacht Heeft zich aan U bevolen. BI inden gaan tastend naar U uit, En luistren scherp op elk ge luid. De doove speurt alom Of hij U ziet genaken! tïeer, doe de heemlen flakke ren en blaken! Kom! Ds. S. M. A. Daalder. Uit: „Mededeelingen".) Het proces te Neurenberg Een slagvaardig generaal zorgt voor sensatie VOOR DE RECHTSZAAL flitsten gisteren scherpe vra gen en verbeten antwoorden toen Jodl gewikkeld was in een woordenstrijd met den Britscben aanklager Ro berts, die van den generaal minstens evenveel strategie ver- cischte als de laidingen van D-Day. Er heerschte een ge laden sfeer in de zaal, toen Roberts zieh tegenover Jodl plaatste en hem ervan beschuldigde in de voorgaande dagen vele onwaarheden te hebben gezegd. Tevoten had Jodl op een vraag van Keitels verdediger verklaard, dat hij eens een re volver van Keitels bureau had moeten wegnemen, omdat hij vreesde, dat de veldmaarschalk zelfmoord zou plegen. Boven dien had hij een poging gedaan, vele SS-mannen te ontlasten door te verklaren, da't van het oogenblik af dat niet voldoende vrijwilligers beschikbaar waren ook streng Katholieke boeren zoons werden gedwongen 'tot de SS. toe te treden. Belgrado - Dresden - Dieppe Verre van ui'fc het veld gesla gen te worden door de vele nieuwe documenten die Roberts tegen hem in het geding bracht werd Jodls replied agressiever naarmate het verhoor vorderde Toen he't bombardement van Belgrado behandelt werd zeide Jodl, dat het aantal slachtoffers slechts een tiende deel bedroeg van de do oden die in Dresden vielen „op het moment toen de geallieerden den oorlog reeds gewonnen hadden". Op dt vraag of hij de verdragschen ding voor den aanval op Rus land erkende riep hij met ver heffing van stem uit: „dat kan ik pas erkennen als een histori sche studie der Russiche docu menten bewijst dat Rusland niet de bedoeling had ons aan te vallen". De weerstandsbewe gingen kon Jodl nog steeds niet anders bestempelen dan franctireurstrijd, waai'in geen oorlogsrecht en alleen het be ginsel „oog om oog, tand om tand" kon gelden. Nadat Jodl In navolging van Keitel gezegd bad dat Hitiers beruchte bevelen tot overle veren van commandotroepen aan b.D. tegen zijn innerlijke overtuiging streden, vroeg Ro berts of over deze dingen nog wel ooit gesproken zou zijn wanneer Duitscbland oorlog gewonnen mocht heb ben. Jodl verstoutte zich daar op te antwoorden: „neen, maar dan zou misschien in soortgelijk proces over de methoden van Dieppe gespro ken zijn" en hij oogstte rnetl dit antwoord kennelijk in stemming van alle medebe schuldigden. Alle menschelijkheid op zij gezet Overigens moest Jodl zeggen, dat hij sedert Maart 1944 den indruk had, dat Hitier alle men schelijke rechtsbeginselen opzij gezet had en hij aarzelde niet sommige maatregelen als „ecla- rante moord" te bestempelen. Onderscheidingen ui itgereikt Voor het front van het voltal lige, in carré opgestelde perso neel van den mijnenopruimings dienst der Kon. Marine heeft in den voortuin der voormalige Kweekschool voor de Zeevaart,, momenteel in gebruik als Mari ne kazerne de commandant Zee macht Nederland de schout-bij nacht J. A. Gauw een aantal Kon. onderscheidingen uitgereikt aan leden van dezen dienst, die zich in het tijdvak Februari- Juni 1945 bijzonder verdienste-1 lijk hebben gemaakt bij het op ruimen van explosieve ten be hoeve van het lichten der mij nen op Walcheren en het vrij maken van de havens vao Br es- kern en Terneuzen. Niettemin was hij in functie ge bleven, omdat hij in de afge- loopen vijf jaren „niet vrijer was dan op h£t oogenblik" en omdat hij verder onrecht wilde voorkomen. Dat had hij naar hij voorgaf in Noorwegen gedaan toen Terboven, dien hij aJs een der slechte geesten afschilder de, Hitier bewogen had het plat branden van Noord-Noor wegen te bevelen. De aanslag op Hitier Zeer scherp keerde Jodl zich tegen de putschisten van 20 Ju li: een eerlijk pistoolschot had hij kunnen waardeeren, doch geen bomaanslag waardoor 'tal rijke tegenstanders van het re giem bedreigd werden. De generaal weigerde een oor deel over Hitier uit 'te spreken: Dat was niet de plicht van een soldaat tegenover den opperbe velhebber, doch God en de ge schiedenis zouden een oordeel vellen. Aan het slot van het zeer spectaculair verhoor, dat de Wat voor weer met Pinksteren De ontwikkeling van het weer ziet er voor de Pinksterdagen niet ongunstig uit. De diepe depres sie tusschen Noorwegen en IJs land vult geleideflijk op. Nieuwe storingen van de Oceaan drin gen lsech'ts langzaam naar Europa door. Zij zijn bovendien weinig actief. Over Engeland, Duitschland, Nederland en Noord-Frankrijk zijn de barometers nog stijgende in verband daarmee heeft zich over onze omgeving een gebied van hooge luchtdruk opge bouwd, waarin rustig en vrij zonnig weer voorkomt. Onder invloed van de zonnestraling zal de 'temperatuur vooral overdag verder stijgen, doch daarmee ne men ook de onweerskansen 'toe. Het Pinksterweer wordt dus voornamelijk bedreigd door on weersstoringen, waarin de acti viteit nu nog niet met zeker heid kan worden bepaald. MINISTER BEEL CONFEREERT In verband met de kabinets formatie voerde minister Dr. Beel besprekingen met de hee- ren Schouten (A.R.) en Bierema (Partij van de Vrijheid). Giste ren ontving hij den heer Tila- nus (C.H.) Overdenking Pinksteren 1946 zaal den geheelen dag in ui'ter- ;te spanning hield: Verklaarde Jodl. erwijl hij zich min oi meer triomfantelijk verhief: „Het voorleggen van uw docu menten heeft in bijzondere ma te bewezen, dat ik een eervol soldaat en een betrouwbaar mensch ben". Wederopbouw geïnspecteerd. - Rondvaart door Viissingen's haven Zooais wjo reeds meldden, De noodwoningen werden bezichtigd, terwijl door de ha ven per sleepboot een rond vaart werd gemaakt, waardoor men een goeden indruk kreeg van de herstelwerkzaamheden. Ir. v. d. Meer deelde ons mede, dat thans op korten termijn een aanvang zal wor den gemaakt met het opruimen van de wrakken in de monding van de buitenhaven. Na nog het in aanbouw zijn de barakkenkamp aan den Koudekerkschen weg te heb ben bezichtigd, vertrok het ge zelschap naar Westkapelle, waar de herstelwerkzaamhe- aan den dijk en van het dorp in oogenschouw werden, geno men. heeft Zijne Excellentie Minis ter Ir. Ringers gisteren een bezoek aan Walcheren bracht. De minister arriveerde per vliegtuig op het vliegveld Woensd recht in gezelschap van Ir. Harmsen, Dir. Gen. d. Rijkswaterstaat en Ir. v. d. Meer, algemeen Commissaris van den Wederopbouw. Per auto ging de tocht naar Middelburg, waar het gezel schap werd uitgebreid met de heeren Hoofding. Jansen, Wi- en Gerber en de heeren Abspoel, Dir. Stichting Her bouw Walcheren, Stam, hoofd Wederopbouw Boerderijen en dhr. Heijblom. In Middelburg werden en kele arbeiderskampen bezocht woningen aan 't Zand geïnspecteerd, waarna naar Vlissingen vertrokken werd, waar burg. Kolff en weth. Knoop de bezoekers verwel komden. Via Grijpskerke werd de te rugtocht naar Middelburg aan vaard, waar na de lunch ge bruikt te hebben, de heeren op het stadhuis besprekingen voerden, den wederopbouw betreffende „Geef ons Uwen Heer, niet menschengeest, nie» priestergeest, niet lettergeest, maar Uw levenden, eeuwig stroomenden, onuitputtelijken Heiligen Geest; breek in ons den zoeten vrede onzer traag heid, wek ons uit onzen vro men slaap, wek onze zielen, opdat ze hongeren en dorsten naar gerechtigheid en U die nen in onvoorwaardelijke" waar achtigheid. Bewaar Uw kerk ervoor, dat zy Uwen Geest neerdrukt en menschelijke regelen en ver ordeningen stelt in de plaats van Uwen vrjjen, Heiligen Geest. Het is, o Heer, de smart van velen Uwer kinderen, dat wij den geest van den ouden Bijbel hebben verloren endaar voor hebben gekregen een ge woontegeest, die niet weet te strijden tegen wereld en zon de, die niet weet te offeren en te sterven. Wil ons behoeden voor dezen geest, die Christe lijk schijnt en toch niet van U stamt. Heilig ons tot heilige daad, heilig ons in Uwe waarheid; Uw woord is de waarheid. Laat ons Uwe boden worden voor gansch het volk door onze waarachtige liefde; laat ons Jezus' discipelen zijn, schep onder ons de gemeenschap van het leven, dat den dood overwint! O, Heilige Geest, keer in bq ons. Amen". Uit Fr. Naumann's „Bede om den Heiligen Geest". De toekomst van Duitschland Verantwoordelijk diplomatieke kringen te "Washington hebben hun optimisme uitgesproken over een plan voor de toekomst van Duitschland, dat drie pun ten omvat en is samengesteld uit de verschillende huidige Britsche en Amerikaanse he voorstellen. Zij zijn van rnee- ning, dat dit plan een betere kans heeft om algemeen te wor den aanvaard tijdens de confe rentie der ministers van Buiten lands'he Zaken op 15 Juni as. dan eenig ander voorstel te voren. Deze drie in elkaar sluitende voorstellen zijn: 1 Het Brftsche plan voor een federatie der Duitsche staten. Het voorstel van Byrnes, den Amerikaansche minister van Buitenlandsche Zaken, voor een \erdrag van 25 jaar met Duiisehuand. 3 Het voorstel van generaal Clay, den waarnemenden Ame- rikaanschen militairen gouver neur in Duitschland volgens hetwelk een commissie der vier groote mogendheden moet wor den ingesteld, die onmiddellijk onderzoek moet instellen naar de voortgang der ontwape ning en de militarisa'fcie in de vier zones van Duitschland. Zoowel gezamenlijk als eik apart zouden deze voorstellen tegemoet komen aan elke tegen werping, welke vroeger door Rusland en Frankrijk tegen een plan voor Duitschland werd ge maakt. 44i-V>'Vsn;! Aan 97 Nederlandsche militairen en burgers, die zich tijdens den oorlog onderscheiden hebben, zijn in den Haag onderschei dingen uitgereikt door den Engelschen gezant-, sir Neville Bland V.lm.r. minister Meynen, generaal Kruis, gen. maj. Doorman en mrdr. J. B. G M. Ridder v. d. Schucreu, commissaris der Ko ningin in OverjjeeL HET WEER Vrij zonnig Minder bewolking dan gisteren, overwegend droog, westelijke wind, nog betrekkelijk koel in het westen. Iets boogere tem peratuur in bet oosten land. Zon onder 20-56, op UL Maan op UJ1, oodw UL Zondag: Zon onder 20.57, op Maan op 15.21, onder 2A&. Maandag: Zon onder 2SU*, ot> «JEL

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1