Nederland en Australië Kattebelletjes uit Beigie WH men de houding van Australië, van regeering, be volking en pers ten aanzien van Nederland en het vraag stuk van Indonesië goed be grijpen, dan dient men steeds voor oogen te houden, dat bin- nenlandsche politieke proble men een groote, in vele ge vallen zelfs een overwegende pol spelen bij het bepalen van die houding. De belangstelling geldt niet in de eerste plaats de aspira ties der Indonesiërs en de toe komst van Nederlandsch-In- dië, zij is ze3fs niet voor alles geconcentreerd op de levens belangen, welke voor Austra lië bij hetgeen zich daar vol trekt, op het spel staan. Zeker, de boycot der Neder - landsche schepen in Australi sche havens en de gevelgeij hiervan op de voorziening van Indië met hoogst noodzake- lijke levensbehoeften, genees middelen en andere onontbeer lijke artikelen: de toekomsti ge defensie-regelingen in den Pacific, de ontwikkeling der handelsbetrekkingen tusschen Australië en Nederlandsch-In- dië, al deze problemen hebben de aandacht van velen. Doch de binnenlandsche aspecten domineeren en het Indonesi sche vraagstuk is ia menig opzicht een speelbal in den partijstrijd geworden. Stabiliteit, een Australisch belang De overgroote meerderheid van het Australische volk is Nederland en de Hollanders wel gezind. In den Pacific zijn wij naaste buren. Volgens Eu- ropcesche begrippen niet vlak naast de deur. Doch de Iucht- route van Batavia naar Bris bane, waarop weer sinds vele weken door de vliegtransport- dienst der Nederlandsch-Indi- sche regeering een regelmati ge verbinding met vier vluch ten per week in beide richtin gen wordt onderhouden, vormt een schakel, welke deze beide gebieden wel zeer dicht bij el kaar brengt. Niet alleen de ontwikkelde Australiër weet, dat de eilan denreeks van Insulinde een natuurlijken beschermingsgor del voor het Australische, con tinent tegen aanvallen uit het Noorden vormt; de mannen van de Australische strijd krachten, die jaren lang in den Pacific de Japanneezen uit vooruitgeschoven eilandenposi ties terugdrongen, hebben uit eigen ervaring geleerd, in hoe- groote mate de veiligheid van Australië samenhangt met het handhaven- van stabiele toe standen in wat nu als Indone sië wordt aangeduid. In breede kringen is men zich in Australië dan ook be wust van het groote belang om Indië niet ten prooi te zien vallen van chaos en verwar ring, welke vrij spel zouden laten aan de Invloeden van mogendheden, wier nauw ver holen expansie-doeleinden door een actieve propaganda wor den bevorderd. Anders gezegd: een „vrij", maar zwak en onderling ver deeld Indonesië kan voor Au stralië slechts een bron van zorg zijn; met een hecht ge vestigd bewind in Indië, waar op van Nederland een stablli- seerenden invloed blijft uit gaan, is ook het Australische belang gediend. Iedere denkende Australiër, tot welke parti) hp ook be hoort. erkent dit. De welgezindheid der Au straliërs ten opzichte van de Hollanders komt ook nu her haaldelijk tot uiting. De ex- geïnterneerden uit de Indische concentratiekampen vonden in Australië een allerhartelijkst onthaal; tal van treffende' staaltjes worden verteld van de gastvrijheid en vriendschap, die hun werden betoond. Indi- vidueele demonstraties van een anti-HoIIandsche stemming, die inderdaad hier en daar zijn voorgekomen, vertroebelen dit beeld. Intusschen dient men hier- bg de juiste proporties niet uit het oog te verliezen. Hoe komt het nu, dat in den aanvang vaD Indië's bevrijding voor het Nederlandsche stand punt zoo weinig begrip en sym pathie bestond, dat de haven arbeiders maanden lang het vertrek der Nederlandsche schepen hebben opgehouden en dat de regeering steevast ge weigerd heeft om stappen te nemen, teneinde aan dit machtig optreden paal en perk te stellen Voor democratische leuzen bestaat er in Australië een na tuurlijke ontvankelijkheid. De ze ontvankelijkheid is door de anti-Nederlandsche propagan da handig uitgebuit. Dat deze propaganda voornamelijk van communistische zijde is geïn spireerd en geïnstigeerd, wordt algemeen toegegeven. Het sfjn hoofdzakelijk communistische invloeden, die de actie der ha venarbeiders hebben aange wakkerd met leuzen over ko loniale exploitatie en imperia listische onderdrukking, die maar al te grif ingang vonden. Men heeft de Nederlandsche instanties verweten, dat tegen over deze, op valsche voorstel lingen berustende beïnvloeding niet voldoende tegenwicht is geschapen. De Nederlandsche voorlichting zou m gebreke gebleven zijn. Het is eerder het verloop der gebeurtenissen in Indië zelf, de eerste periode van on zekerheid, waarbij omtrent de Nederlandsche politiek niet voldoende klaarheid bestond en waarbij b.v. de corresponden ten der huitenlanöache pers vaak uitsluitend op inlichtin gen van Indonesische zijde wa ren aangewezen, die aanvanke lijk de schaal ten gunste van de nationalistische actie heeft doen overhellen. Niet steeds werd den pers vertegenwoordigers voldoende gelegenheid geboden om een juist inzicht in de situatie te verkrijgen. Uiteraard hebben hierbij nog tal van andere factoren een rol gespeeld; het zou te ver voeren hierop in bijzonderhe den in te gaan. De houding der Australische bootwerkers Over eenigen tijd zullen in Australië algemeene verkiezin gen worden gehouden. Dit feit beheerscht de binnenlandsche politieke situatie. In het huidige parlement be schikt de Labour-partij over de meerderheid; de Labour-re- geering zit vast in het zadel. Zij hoopt bij de aanstaande verkiezingen opnieuw een be hoorlijke meerderheid te ver krijgen. Zij kan intusschen niet vergeten, dat twee maal in de jongste politieke historie van Australië een Labourregee ring de nederlaag bij de stem bus heeft geleden tengevolge van een splitsing in de eigen rangen. Premier Chifley wenscht zulk een splitsing, die ook thans niet tot de on mogelijkheden zou behooren, indien zekere tegenstellingen op de spits worden gedreven, tot eiken prijs te voorkomen. Tegen de actie der bootwer- kers-vakvereenigingen ten op zichte van de Nederlandsche schepen is ook In eigen kring verzet gerezen. E. A Monk, de bekende se cretaris van den vakvereeni- gingsraad (een lichaam, waar van de positie min of meer gelijk is aan die van het F. U. C. in Engeland) heeft sinds zijn terugkeer uit Europa in Januari j.l. met kracht voor een oplossing van het conflict geijverd en, in eigen woorden, „een voortdurenden strijd te gen de „Waterside Workers" gevoerd". Hij had in Parijs bij de zit tingen van de Internationale Vakvereenigings Conferentie en de Internationale Labour- Conferentie, den voorzitter van het N. V. V. Kupers ontmoet en het was vooral aan zijn in menging te danken, dat het noodcomité van den vakver- eenigingsraad de resolutie aan nam, waarin den bootwerkers vakbonden werd aangezegd, onmiddellijk tot verlading der Nederlandsche schepen mede te werken. Doch het bleef voorloopig bij resoluties. Zoo kon een toe stand ontstaan, waarbij, on danks het feit, dat de meer derheid in de Australische .vakbeweging de actie der dok werkers veroordeelde en, even als de meeste Labour-politici. er actief toe wilde medewer ken om het conflict uit de we reld te helpen, de dokwerkers in feite hun eigen gang ble ven gaan. De kansen tot immigratie Intusschen houden' velen het oog op de toekomst gericht. Het hoofd van de Kon. Paket- vaart Mij., de heer J. W. B. Everts, heeft dezer dagen tij dens een bezoek aan Australië aan de bereidwilligheid van de Ned. Scheepvaart uiting ge geven om krachtig mede te werken tot het herstel van den handel tuschen Nederland, Ne- derlandsch-Indië en Australië. Het algemeen scheepstekort levert ook voor Australië zeer groote moeilijkheden op. Dui zenden verloofden, vrouwen en kinderen van Australische sol daten, die gedurende hun ver- Blijf in Europa zijn getrouwd, wachten in Engeland op trans port. Er zijn besprekingen gevoerd v. Roe Nesove Rue Neuve. Nieuwstraat. De groote, drukke winkelstraat van Brussel. Altijd zijn er men schen in deze straat, 's mor gens, 's middags, 's avonds. 's Middags kunt u over de hoofden van de winkelende huismoeders, over de elegante hoedjes van de mondaines, over versche heerencbapeaux, over de hoofdbedeksels van de geallieerde militairen met ver lof wandelen. Het wringt, het wrikt, het wemelt als een mie renhoop. In de etalages ligt wat Uw hart maar begeeren kan, schoe nen, heerencostumes, onder goed, leeren handtasschen, sie raden. Als weinig gewend Ne derlander kijkt u uw oogen uit U ziet de prijzen. Wie kan dit alles koopen vraagt u zich dan af. De prijzen in België en spe ciaal in Brussel zijn hoog, veel hooger dan de Nederlandsche prijzen. De Iponen in België liggen ook hooger dan die in Nederland, maar niet zoo hoog dat die hooge prijzen verant woord zijn. Lieden met bescheiden inko mens zijn dus niet in staat al hun schoenen en textielzegels te besteden. Het zgn hun pun ten, die magere en dikke vrou wen op de hoeken van de zij straten verkoopen. Points textiles. Points chau- süres, klinkt u telkens tege moet. En heusch, er wordt niet gefluisterd. Naast de ze- omtrent de mogelijkheid of voor dit transport niet Hol- landsche schepen kunnen wor den ingeschakeld. De Minister voor Immigra tie, A. A. Calwell, heeft voor zulk een regeling, die ook het vei-voer van immigranten zou inhouden, bijzondere belang stelling. De regeering wenscht o.a. ook kinderen naar Austra lië te- brengen. Plannen zijn uitgewerkt om gedurende de eerstvolgende drie jaren 50000 weezen uit Groot-Brittannië en< andere" Europeesch landen naar Australië te bréngen, waar zij door Australische gezinnen ge adopteerd zullen worden. Ook de kinderen en immi granten uit Nederland zullen van harte welkom zijn. Voor Hollandsche immigran ten staat Australië inderdaad, zoodra in den woningnood en het eigen vraagstuk der te werkstelling is voorzien, open. Financieele voorwaarden zul len hierbij niet worden gesteld; de Hollander is een gewenscht immigrant. Er zijn dus factoren genoeg aanwezig om de ontwikkeling der toekomstige betrekkingen tusschen Australië en Neder land met optimisme te be schouwen. Aan beide zijden heeft de overtuiging post gevat, dat nauwe samenwerking, intensie ver onderling verkeer, in het wederzijds belang is. drentelen vrouwen met sigaretten, kauwgom, si naasappelen heen en weer. Des oranges sucrées, des fï- pes oranges, gillen zij in uw boren. Cigarettes Americaines, chewing gum, laten zij er op volgen Waar komen al die zaken vandaan? vraagt u zich af. Wel, de sinaasappelen, die eigenlijk in de winkels op den bon verkocht moeten worden, worden bij het uitladen uit de schepen al gestolen en verdwij nen meteen in den zwarten handel. Er wordt het volgende verhaal verteld: In de beruchte Rue de Ra- dises, waar alles te koop is, een buurt, waarbij onze Am- ster damsche Jordaan een pa radijs is, werden gestolen si naasappelen te koop aangebo den. Spoedig was er een koo- per te vinden. Voor een flink bedrag verwisselde een flinke ho weelheid oranges van eige naar. Doch behalve dat de nieuwe eigenaar sinaasappelen kocht kocht hij ook een vracht auto. De sinaasappelen waren n.I. met vraxhtauto en al ge pikt, zooals dat in vaktermen heet, en de pikker verkocht de sinaasappelen alleen, als de auto er brj gekocht werd. De sigaretten en het kauw gom zjjn veel afkomstig van militairen met verlof, maar 'n gedeelte wordt precies als de sinaasappelen in de havens ge stolen. Dat is de handel op straat. O nee, politieagenten ziet u niet vaak. Nu den handel in de win kels en magazijnen. In de wa renhuizen gaat niets zonder zegels, maar de winkeljuffies verwijzen u, als ij geen of te weinig punten hebt, vriende lijk naar de schreeuwende da mes, die aan dén ingang hun zwarte waren aanprijzen. De kleinere zaken hebben er hee- lemaal geen bezwaar tegen als u zonder zegels wilt koopen. In den prijs, die dan natuurlijk niet de z.g. wettelrjken prijs is, is het bedrag voor de zegels al vercalculeerd, en zoo niet, dan betaalt u v/at extra. En zoo gaat het niet alleen met schoenen, met textiel, nee zoo gaat het met bonbons, met vleesch, met jam, met alles. De Belgische ravitailleering is voor een Nederlander een raadsel Al gauw moet hij zeg gen: Hier klopt iets niet. De fraudes, die in ons land een heftige verontwaardiging wek ken zijn bij de Belgische knoei erijen vergeleken kinderspel letjes. Ons distributieapparaat mag dan vaak hinderlijk aan doen. de meesten krijgen het hun toekomende deel. In Bel gië komt u al wandelende in de Rue Neuve tot de conclusie dat, wanneer het hier zoo doorgaat, België uitgeput ge raakt; de oogenschijnlijke wel vaart, wel eens plotseling kan omslaan in een nationale ramp waarvan de gevolgen niet zijn te overzien. De verdwenen sieraden van de KONINGIN <8. Laat In den avond klop ten ze aan de deur van het paleis. Een kleine man, die een groote lantaarn voor zich uit droeg, deed open. Prlemstoot, die het kistje in de hand droeg trad hem tegemoet en zeide met zware stem: „In dienst des kontngs! Dien ons aan bij' de koningin". „Sssst", zeide het mannetje en legde den vin ger op de lippen. „Laat de spi onnen van den minister het niet hooren". Hij ging hen voor door eenige lange gangen en verzocht. Priemstoot, die het kistje droeg, in een der salons tc. wachten. Even later betrad gravin Palia het ver trek. Ze uitte een kreet van vreugde, toen ze den muket- tier zag en wist dat zijn zen ding geslaagd was. „Je bent juist op tijd", zei ze. „Het feest is al begonnen en de ko ning wacht met ongeduld op de koningin, die natuurlij': nog niet durfde komen. Baron Kuip loopt al den heelen dag in zijn handen te wrijven van plezier, dat hg de koningin dwars kan zitten. Wat zal hij een gezicht trekken als hij de gespen ziet".

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 6