Progressie! rapport over Curasao's toekomst Italië zal een republiek worden Mooi initiatief Middelburg 1 Gillette m er weei Parallelrapport van Visman en van Helsdingen in Curasao gereed (Van onzen correspondent te Willemstad.) In een lijvig- rapport vein ruim 200 bladzijden bespreekt de Commissie-de la Try Ellis, welke in October 1945 werd ing-estëld als zustercommissie van de commissies Visman in Indonesië, Van Helsdingen in Nederland en De Niet in Su riname, de politieke wenschen en opvattingen, Welke het Ge biedsdeel Curagao leven: a. t.a.v. intern bestuur; b. t.a.v. de structuur des koninkrjjks in het algemeen. De commissie wenscht inza ke de eigen huishouding zoo groot mogelijke staatkundige zeggenschap in eigen huis, maar ziet het blijvende ver band, dat, naar de commissie zegt, „onverbrekelijk" moet zijn met Nederland en Oranje, met name in de economische en cultureele banden. T.a.v. de economische banden merkt 't rapport terecht op, dat Neder- landsche werkkracht en kapi taal het gebiedsdeel Curasao welvarend heeft gemaakt (een begrooting die in 1900 totaal 6 ton beliep, beloopt thans bij na 30 millioen, op een bevol king van 130.000!). Wat de cultureele banden betreft moet er nog veel ver beteren, omdat de Nederlan ders die hier komen niet altijd levende voorbeelden zijn van de perfecties die zij aanprij zen. Het scheppen van een eigen Curagaosche cultuur, die niet uitgesproken Neder- landsch moet zijn, dringt zich op en aanpassing van het on derwijs aan locale toestanden is daarbij gewenscht (voor de Curasaosche bevolking zeggen onze vaderlandsche geschiede nisboekjes over in boomstam men den Rijn afzakkende Ba tavieren niet veel), aanpassing ook aan het feit, dat Curasao in Amerika ligt. Met name wijst het rapport ook op het belang van de pers en een goeden wederzijdschen voorlichtingsdienst tusschen Curagoa en Nederland, omdat die een der voornaamste scha kels tusschen beide gebieds- deelen zal vormen. Wat de staatkundige betrek king aangaat wenscht het rap port een Rijksparlement, welks leden kunnen worden aange wezen door: 1.) den gouver neur: 2) de staten; 3.) den Raad van Bestuur, teneinde waarborg te geven dat op on derscheidene belangen wordt acht geslagen. Of een aange legenheid gemeenschappelijk, dan wel intern is, worde door dit Rijksp arl ement beslist, waarbij elk gebiedsdeel een ge Kjkwaardige stem heeft, dus: 1:1:1:1. Is eenmaai beslist, dat een zaaft gemeenschappe lijke belangen raakt en dus binnen* de bevoegdheid van 't Rijksparlement thuis hoort, dan heeft dó&rvoor elk ge biedsdeel een aantal stemmen in verhouding tot zijn betee- kenis, beoordeeld naar onder scheidene factoren. Voor a dit eerste is een zeer typeerend standpunt, dat de volkomen gelijkwaardigheid van Nederland, Indonesië, Cu racao en Suriname onder streept. Instede van een Rijkskabi net, dat de Commissie afwijst, wenscht zij een aantal direc toraten of staatssecretriaten, die bgv. defensie, buitenland- sche zaken, voorliching e.d. behandelen. De leiders daar van ztjn ambtelijk verantwoor delijk aan het Rijksparlement Wat aangaat het intern Cu- ragaosch bestuur wil de com missie groote autonomie, maar «telt zich ot> bat standnunt van een door de Kroon be noemden gouverneur, die zelf de hoofdambtenaren benoemt. Nevens den gouverneur! denkt de commissie enkele me debestuurders, uit en door de Staten (volksvertegenwoordi ging) gekozen. Dit bestuurs college beslist, terwijl de gou verneur executieve is en blijft Aan den wensch, dat de be voegdheden van den gouver neur verkleind worden, wordt hierdoor tegemoet gekomen, terwijl bij geschillen als die zich bq deze immers uit door de Staten gekozen mede bestuurders toch zouden voor doen het laatste woord aan de Staten is. De commissie dringt aan op een spoedige bqeenroeping van de Rijksconferentie om al les te regelen. Zij is tegen de incidenteele voorloopige wijzi gingen. Aan de enquête, die tot grondslag van dit rapport diende, namen 220 menschen' deel, maar 211 zonden een ge lijkluidend gestencild antwoord in (typisch Curaqaoschzoo dat er in wezen tien antwoor den waren, waarvan één van een politieke partq (de Demo cratische partij). De andere groote partij, de R. K., had zich onthouden. Alle antwoor den waren van Curagao; Aru ba en de andere eilanden lieten niets hooren. Over het algemeen munt dit rapport het tweede in reeks van vier die over de vier gbiedsdeelen des koninkrijks te verwachten zijn uit door opbouw en heldere betoogtrant. Het is in Curagao over het al gemeen goed ontvangen. Wal mag een Dameshoed kosten Naar men ons van bevoegde zijde meedeelt zullen met ingang van 15 Juni a.s. alle door hoedenfabri kan ten vervaardigde dameshoeden de bol of In den rand een stem pel dragen met de nummers 1 t.m 6. De hoogste prijzen welke bij aan koop aan het publiek in rekening mogen worden gebracht zijn voor wolvilthoeden, welke gestempeld zijn met de nummers 1, 2 en 3 resp f 12.87, f 17.79 en f 21.76. Haarviit- hoeden zijn gestempeld met de nummers 4, 5 en 6. Hiervan zijn de hoogst toelaatbare verbrulk- stersprijzen resp. f 24.38, f 31.39 en f 41.85. Voor het vervormen inclusief op maken van dameshoeden mag aan de" verbruiksters niet meer dan f 7.75 in rekening worden gebracht Van de kleinhandelaren wordt venvacht, dat zij op 15 Ju^i a.s. geen ongestempelde fabriekshoe- den meer in voorraad zullen heb ben. Egypte geeft fiat De Egyptische Senaat heeft na een geheime zitting van vier uur de politiek van de Egyp tische delegatie, die thans on derhandelt met de Britsche re- geerülg over den 'fcoekomstigen status van Egypte en de evacu atie van de Britsche troepen goedgekeurd. Spanning om Venetia Julia Volgens te Rome ontvangen In lichtingen uit betrouwbare bron zouden de bladen te Belgrado al- gemeene mobilisatie in Joego-Sla- vié hebben «aangekondigd. In de door de geallieerde bezette zone van Venetia Julia zou de alarm toestand zijn afgekondigd. De correspondent van de Daily Mail te Triest seint, dat de span ning in de stad bet hoogtepunt heeft bereikt. „De Joegoslavische bevolking wacht opgewonden op den terugkeer uit Moskou van maarschalk Tito en zijn chefs den generalen staf". Hooge autoriteiten te Rome hebben verklaard, dat het re ferendum de monarchie ver worpen heeft. Umberto II, die de koningstitel pas 26 dagen voert, vernam dén uitslag van het referendum met kalmte van den eersten minister Al oide de Gasperi, die nu staats hoofd zal worden totdat de president gekozen is. Na het onderhoud met den ko ning zeide de premier, dat nog to'fc niets definitiefs besloten was met betrekking tot het ver trek van Umberto uit Italië Hij voegde hieraan toe: Wij hebben nog niet de van verschil lende zijden noodzakelijke in lichtingen ontvangen. De uitslag van het referen dum zal pas officieel worden. ao hij Zaterdag door het Hooggerechtshof zal zijn bekend gemaakt. Radio Rome geeft de volgen de cijfers: voor de republiek 12.182.355 stemmen en voor de monarchie 10.362.709. Pietro Nenni, de socialistische Zooals bekend, leeft onder onze stadgenooten de behoef te door het stichten van een monument de herinnering aan de gevallen vrijheidshelden uit onze plaats levendig te hou den. Mede door de ziekte en het overlijden van den voor zitter van het hiertoe gevorm de comité, wijlen den heer W. 't Hooft, en het verscheiden van diens opvolger, dhr Frans- sen van der Putte, hebben deze plannen eénige vertraging on dervonden. Het ligt nu evenwel in de bedoeling deze actie met kracht aan te vatten en er zal wel niemand in Goes zijn, die niet var. harte mee zal willen werken dezen plicht, door pië teit ons geboden, te vervullen. In dit Verband meenen wij daarom goed te doen U thans réeds mede te deelen, wat bo ven omschreven Comité zich voorstelt te doen. Uitgegaan wordt van het oorspronkelijk reeds b$ U be kend geworden plan, nadat door een geldinzameling vol doende gelden daarvoor zullen zijn bijeengebracht 'nklok aan te koopen, welke gemonteerd zal worden in den kleinen Stadhuistoren (Hoek Lange Kerkstraat). Zooals u zult we ten is de klok, welke daar eer tijds hing, door den bezetter gestolen en niet meer terug gevonden. De klok, welke nu zal wor den aangebracht, moet het monument worden dat is toe gewijd aan de nagedachtenis van onze gevallen stadgenoo ten, waarom zq op gezette tij den zal worden geluid om zoo de herinnering levendig te hou den aan de offers, welke voor ons Vaderland en onze Vrij de Aan de burgerij van Goes heid zijn gebracht. Als randschrift zal op klok worden aangebracht latijnsche spreuk: „Vivos voco mortuos plango", hetwelk vertaald luidt: „De levenden roep ik. De dooden beween ik". Bovendien zal in den voet van den stadhuistoren een bronzen plaat worden ingemet seld, waarop vermeld zal staan waarom deze klok wordt ge luld. Van 12 tot en met 19 Juni s. zal er van huis tot huis een lijst worden aangeboden, waaTop zij die een geldbedrag voor de verwezenlijking van bovengemeld initiatief afstaan hun naam kunnen stellen. Iedereen krijgt op deze wij ze gelegenheid naar vermogen aan de totstandkoming van ons stedelijk monument mede te werken. Het Comité is overtuigd, dat iedere ingezetene het zich een eereplicht zal rekenen aan de vervulling dezer plannen zijn steun te geven. Namens het Comité: R.Zuidema, Voorzitter. Mevr. P. v. d. Geest, secr. S. Bugs, Penningmeester. Prins Bernhard-fonds Het ligt in de bedoeling van het Prins Bernardfonds om op den verjaardag van Z. K. H. Prins Bernard een openbare inzameling (z.g. Anjerdag) te houden (29 Juni 1946). Dit fonds beoogt de financiering of financieele steunverleening van de organisaties of acties van jeugd en ouderen, die de geestelijke weerbaarheid van ons volk versterken. vice-premier, heeft later 'te Rome verklaard, dat koning Umberto Italië Zaterdag verlaten. Het land in twee kampen gesplitst De voormalige Italiaansch minister-president en een der leiders der Nationaal-Democra- fcische Unie, Francesco Nitti, heeft tegenover een correspon dent van AFP verklaard, zeer ongerust te zijn over den toe stand, welke door het referen dum wordt geschapen. Het ge ringe verschil tusschen Monar chisten en Republikeinen dreigt een groote crisis uit te lokken. De steden ten Zuiden van Ca tania, die voor 78*/* op de Mo narchie stemden, zullen zich nooit bij het resultaat van het Noorden neerleggen. Wij loopen de kans, dat het land in 'twee deelen gesplitst wordt, aldus Nitti. Theorie en practijk van de voedselpositie In de Daily Express is een ar tikel verschenen van de hand van Sefton Delmer, waarin hij een taoel over de voedselpositie in Europa, opgesteld door des kundigen ten behoeve van de Combinec Food Board, verge lijkt met den door hem aange troffen feitelijk'en toestand. Op die tabel staat België als slecht gevoed tegenover Nederland als behoorlijk gevoed. In bet slecht gevoede België, schrijft Delmer. kan men zooveel eieren koopen, als men betalen kan, tegen den prijs van vier pennies Engelsch geld per stuk. In het behoorlijk gevoede Nederland daarentegen zijn da eieren op de bon: één per veertien dagen voor perso nen onder de 15 jaar. Volwas senen krijgen ze in het geheel niét. In het slecht gevoede Bel gië bedraagt het wekelijksch broodrantsoen altijd nog eenige honderden grammen meer dan in het behoorlijk gevoede Ne derland en het vleeschrantsoen dat in België 450 gram per week groet is, is in Nederland niet meer dan ongeveer 125 gr. per week. Onze kolenprodudie De ontwikkeling in de productie na het tot $tand komen van een definitieve regeling inzake de mijnwerkerspensioenen zetie ook in de week van 20 t.m. 25 Mei door In deze week werd een productie van 160.363 ton steenkool bereikt, de hoogste weekproductle sinds de bevrijding. Deze hoogere pro ductie werd echter bereikt door het grootere aantal ondergrond- sche diensten, dat 116.716 bedroeg. Nieuwe ondergronders trader dienst, terwijl er 77 het mijn bedrijf verlieten. Uit de werving kwamen in deze week 13 nieuwe mijnwerkers voort uit het gewest Emmen (Drente). Stemt eenerzfjds de geleidelij <e stijging der productie tot voldoe ning, aan den anderen kant, zoo deelt men ons van bevoegde zijde mede, zal eenige verhooging van de prestatie der ondcrgrondschen dienst noodzakelijk blijven, ter wijl een toevoer van nieuwe werk krachten naar de mijnindustrie de allerbelangrijk ste voorwaarde blijft voor een verdere stijginf van onze kolenproductle. Stad en Land Goes Candiüaten partij v. cl. Vrijheid In de ledenvergadering van de Partij van de Vrijheid van 4 Juni j.l. is de volgende can- didatenlrjst voor den gemeen teraad vastgesteld: 1. Ir. M. J. Stoel Feuerstein; 2. A. D. Constandsp; 3. M. Franken; 4. A. de Roo; 5. A. M. Koolwqk; 6. Mevr. T. Pi- laar-Gaarlandt; 7. M. Moer- mond; 8. D. Willeboer. Jeugdige diefjes. Een dezer dagen wist de poli'tie twee kleine boeven te pakken die uit een auto van den heer R. op de Patünweg een polshor loge hadden gestolen. Gemeenteraad vergadering in recordtijd. De voorzitter waarn. burge meester den heer A. J. v. d. Weel opende gistermiddag de gemeenteraadvergadering en deelde mede. dat twee inschrij vingen waren binnengekomen op de aanbesteding van de schoorwerken van het stad huis op de Markt. Eind-.vüziging begrooting 1945 goedgekeurd. Vervolgens kwam de vaststel ling van de eindwijziging van de begrooting 1945 aan de orde en deze werd- vrijwel zonder dis cussie bij acclama'tie aangeno men. De totale cijfers van de wijziging waren: verhooging uit gaven f 1337676.31, verlaging uit gaven f 64.458, verhooging ont vangsten f 1273226.31. Vervolgens werd den heer J. B. Roosebocm zonder hoofde lijke stemming 'tot vak-onder wijzer aan de openbare schooi voor voortgezet gewoon lager onderv-ijs benoemd. Tenslotte ging de vergadering accoord met het voorstel om he't erediet verleend voor het herstel van de 150 gemeentelijke woningen van gemeentewerken aan 't Zand te verhoogen tot f 45.000. Bij een nadere begrooting van de herstelkosten was men n.l. tot een bedrag van f 46.600 geko men, terwijl oorspronkelijk hier voor 142.100 gerekend was. Geen der leden maakte ge bruik van de rondvraag, zoodat voorzitter 20 minuten na ope ning de vergadering alweer kon sluiter. Baron Kneut. Voor de tweede maal voerde gisteravond Siem Nieuwenhuy- zen mét zijn gezelschap voor een volle Schuttershofzaail de revuekfucht „Baron Kneut" op. Wederom deed hij het publiek schateren om zijn zotte grap pen en z'n kostelijke mimiek. Na jaren van scheereUen< komt Gillette ons bevrijd© Gillette Standard lOct.p.mes; L'-rV,"

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 4