Een afscheidsbrief van Musseri Jodl hekelt de Geallieerde oorlogsmethoden Amerikaansche zeeliedenstaking een wereldconflict? Ontstellende vondst Tweede blad No. 481 VRIJE STEMMEN Donderdag 8 Juni 1946 Afschriften deden de ronde Evenais Mr. van Genechteri heeft ook Mussert, alvorens hij den dood inging, een brief ge schreven, die bestemd was voor het Nederlandsche volk. Hij schreef hem in de periode, dat het gratieverzoek op een antwoord wachtte en richtte hem tot minister-president Schermerhorn. Deze brief werd vermenig vuldigd en begon al gauw on der Mussert's medegevange nen in de Scheveningsche ge vangenis te circuleeren en wel even hartstochtelijk als goede vaderlanders -in den bezettings tijd brieven met radio-toespra ken van H. M. de Koningin on der elkaar lieten rondgaan, teneinde er de noodige kracht uit te putten. Dit nu achten wij in dit ge val funest, schrijft de.„Rotter dammer". En blijkbaar dacht men er in de gevangenis net zoo over, want er werden al „klopjach ten" op afschriften van het epistel gehouden. Het aureool der geheimzin nigheid om dezen brief weg te nemen was dan ook het mo tief waarom de „Rotterdam mer" besloot tot publicatie over te gaan. Hier volgt de brief: Open brief aan Zijne Excellentie den Minis ter-President. Het moge mij vergund zijn, Excellentie, mij te richten tot U als hoogsten vertegenwoor diger van het staatkundig le ven van Nederland, voor dit afscheidswoord aan ons volk. Land en volk zijn mij uier- baar geweest, hee. mijn le ven, en blijven mij dierbaar tot den dood. Dankbaar ben ik als Nederlander geboren te zijn. Als eerlijk man geef ik de verzekering, dat het mij steeds ernst is geweest om ons volk met Inzet van al mgn krachten te diénen. De eerste 23 jaar van mijn leven heb ik alles van ons volk ontvangen; de daarop volgende 28 jaren heb ik getracht als ingenieur, als strijder tegen 't zoo schadelijk Belgisch ver drag, daarna als Leider van een politieke partij, mij nuttig te maken voor de Nederland sche" gemeenschap. De storm die reeds lang in de internationale verhoudingen woedde, heeft Nederland met ongekende hevigheid aange grepen in Mei 1940. Zonder den minsten schijn van recht werd ons Vaderland overval len. Er is tijdens 'de oorlogs dagen landverraad gepleegd, naar men zegt ook door lieden die zich N S. B.-ers noemden, maar die dan toch van den geèst der N, S. B. en haar idealen volkomen verstoken waren. Zoo heeft dan vanhet begin van dien verschrikkelij- ken bezettingstijd af een voor oordeel tegen de geheele N. S geheerscht. Daarmede is een splitsing ontstaan, waar mede ons volk niet is gediend geweest. In het aangezicht van den dood kom ik verkla ren, dat zij, die werkelijk de doelstellingen van de N. S. B. begrepen en nastreefden, zich evenzeer hebben willen verzet ten en gestreden hebben tegen de Duitsche tyrannie, als wie ook van de legaal en illegaal strijdende vaderlanders. De Wijze, waarop wij ons vaderland meenden te moeten dienen, week echter af van die velkc de g'-oote meerderheid 'an ons volk wenschte. "Wij voorzagen de mogelijkheid van een Duitsche overwinning en vilden Volksche en Staatkun dige zelfstandigheid van Ne derland redden tegen het Duit sche streven, vertegenwoor digd in Himmler, Nederland te annexeeren en het Nederland sche volk te doen opgaan in het Duitsche. Ik had de vaste overtuiging, dat Hitier mg in dezen strgd steunde en na zgn overwin ning zijn wil zou doorzetten tegen de Duitsche imperialis ten. Zoo 'heeft de N. S. B. zich willen inzetten als bescherm ster van de hoogste rechten van het Nederlandsche volk, onbegrepen door de meerder heid van ons volk, beladen met de verdenking voor den vijand, tegen eigen volk te werken. De toenemende geweldpleging en ontrechting was ook ons een gruwel, de handlanger- diensten daarbij bewezen door de N. S B.-ers, die tegen onze idealen handelden, stuitten juist ons het meest tegen de borst. Wij geloofden echter, dat eenmaal ons uur zou ko men ten bate van ons volk. Nu is ons uur gekomen: zonder bitterheid"' zeg ik dit. Reeds eerder heeft zich in Ne derland een staatkundig con flict toegespitst, tot den dood. In 1619 was he Johan van Oldenbarneveldt, die als dra ger van een politieke overtui ging den dood vond op het schavot. Ruim 50 jaar later werd Johan de Witt, als voor vechter van een politiek staat kundig streven door t schuim der Natie vermoord. Zonder mij op staatkundig gebied met deze mannen te willen meten, zie ik hier een zelfde tragiek zich afspelen tegen de N. S. B. doodvonnis sen door Bjjz. Rechtbanken en tienduizenden goedwillenden, opgesloten in gevangenissen en concentratiekampen. Velen van hun bezittingen beroofd. En erger dan toen: schrijnend en schreeuwend onrecht nu reeds bijna een jaar voortge zet tegen vrouwen en kinde ren. Dit alles onder den dek mantel van een politioneel ap paraat, dat hét allereerst zui vering behoefde Zoo zal ik dan straks voor het vuurpeloton staan, onge schokt in de overtuiging, naar eer en geweten gestreden te hebben voor het Vaderland. Aan God heb ik mij overgege ven in oprechtheid en oot moed, vertrouwende op Zijn, genade. Hem dankend, dat Hij AMERIKA de graanschuur der wereld Het door Amerika gestelde doel voor het exporteeren van 6.000.000 ton graan gedurende de eerste helft van dit jaar is niét onbereikbaar en de verschepin gen zullen althans weinig bene den de toewijzingen blijven", al dus werd door dén minister vanl andbouw, Anderson, in den Senaat medegedeeld. Hij zeide. dat behoudens onvoorziene be lemmeringen gedurende de maand Juni 1.500.000 'ton tarwe naar overzeesche gebieden zou worden verscheept. Veertig procent van de we reld graanverschepingerv ge schiedt door Amerika. Nederlandsche evacue's verlaten Australië 500 Evacué's uit Sumatra en Java, die to't herstel van gezond heid in Australië vertoeven, zullen deze week met het stoomschip Tasman naar Neder landscb-Indi vertrekken. De Tasman, die reeds 250 evadué's uit Brisbane en Sydney aan boord heeft genomen, wordt op 6 Juni te Melbourne verwacht, alwaar zij nog 250 evacué's zal opnemen. Door de geringe groot te van het'" schip is de aceomo- datie niet góed en is er „over bevolking". Een aantal evacué's zal od het dek moeten slapen. mij in deze tien maanden van gevangenschap, het mogelijk hééft gemaakt om in drie ver antwoordingen uiteen te zet ten datgene, waarover ik voor Mei 1945 moest zwijgen. Het is mijn laatste wensch, dat deze Verantwoordingen geschreven, mede voor het tegen mij gevoerde proces, in druk moge verschijnen, opdat wie eerlijk wil kennis nemen van hetgeen is geschied van onzen strijd achter de scher men daardoor geholpen worde Ik verzoek het batig saldo van deze publicatie ten goede te doen komen aan het Ned. Roode Kruis. Moge door deze verantwoor dingen de valsche schijn wor den verdreven, het vooroordeel weggenomen en de mogelijk heid geboden worden tot sa menwerking van allen, die van goeden wille zijn, tot op bouw van het vaderland. De geschiedenis leere ons, hoe dit mogelijk is. In 1813 werd niet gvraagd, of men van 1795 tot 1813 patriot of prinsgezind ge weest was, zelfs niet of men met Napoleon, of Legen Napo leon geweest was, maar alleen of men bereid was mede te werken aan den wederopbouw van ons Vaderland. En zoo, als ik een ieder uit- noodig, om door de lezing van de verantwoordingen te komen tot een helder inzicht in de bedoelingen en daden, van mij en mijn werkelijke volgelin gen, zoo vraag ik aan al de genen, die met mij trouw de idealen der N. S. B. hebben nagestreefd, om geleden on recht te vergeven en één van hart en één van ziel mede te helpen aan den opbouw van een beter Nederland. Moge het offer van mijn leven, dat Ik met blijmoedigheid breng, daartoe bijdragen. God behoede en zegene ons Volk en Vaderland. A. A. MUSSERT Scheveningen, Strafgevange nis, 23 Maart 1946. Het proces te Neurenberg TOEN verdediger professor Exner gistermorgen het hoofdstuk der oorlogsmisdaden ter sprake bracht, richt te Jodl soherpe verwijten aan het adres van de oorlog voering, toegepast door geallieerde commandotroepen. HQ beweerde foto's te hebben ontvangen van geboeide arbeiders der organisatie Todt, die zoodanig waren, dat hij ze niet aan Hitler had willen voorleggen, teneinde tegenmaatregelen te voorkomen. Buitgemaakte Ca- nadeesche bevelen voor een ge vecht van man tegen man hadden volgens Jodl Hitiers laatste be denkingen weggenomen. Hij be weerde voorts dat de commando troepen waren uitgerust met de beroemde okselpistolen, die af gingen, zoodra zij de handen op hieven. Jodl beweerde, dat liij ondanks dit geweigerd heeft ge volg te geven aan Hitiers bevel eer order te onderwerpen voor den moord op commandotroepen. Toen Hitiers ^adjudant na tien da gen om een 'order kwam vragdh, had Jodl geantwoord: „Doe hem de groeten en zeg, dat ik zulk een bevel niet maak". Jodl zeide, dat hij hoopte gaarne te worden ontslagen. Doch dit gebeurde niet en Hitier maakte de order zelf. Volgens Jodl kon hij daarna niets anders meer doen dan Hitiers or der aan de troepen geven. Ove rigens zeide Jodl er van over tuigd te zijn, dat in kringen van rechtsgeleerden zeer verdeelde meening zou heerschen over de vraag of het bevel tegen het vol kenrecht was. Onwaarschijnlijk „Ik weet, hoe onwaarschijnlijk het klinkt, maar vaak is het onwaar schijnlijke waar", zoo begon Todl, toen hij het tribunaal wilde dui delijk maken, dat hij van Joden- vernietiging en toestanden in con centratlekampen niet gehoord had voor het einde van den oorlog. Hij kende slechts de namen van ia- chau, Oranienburg en over de toe standen daar badden de officieren hem met enthousiasme en bewon dering gesproken. Later hacj Todl ook den naam Buchenwald opge vangen, doch hij was van mee ning, dat dit geen concentratie kamp, maar een militair oefenter rein was- „is hij mi hoelemaal gek geworden" De beschuldigingen inzake de toe passing van lynchjustitie op pilo- Alle vlootstations in de V.S. zijn afgezwaaid marinepersoneel aan het werven, teneinde de dreigen de staking van duizenden Ameri kaansche zeelieden te breken, die op 15 Juni hun schepen rullen verlaten, indien hun eischen tot loonsverhooging en een veertig- urige werkweek niet door de Fee ders worden ingewilligd. De oor logsverklaring van Forres tal, de Amerikaansche minister van ma rine, aan 5 vakvereenigingen van zeelieden, kan een terugslag van internationalen omvang teweeg brengen. Curran en Bridges, de leiders van twee van de grootste mari tieme vakvereenigingen, hebben een beroep gedaan op de leden van de scheepvaartafdeeling van het "Wereldverbond van Vakver eenigingen om alle schepen, be mand met Amerikaansch marine personeel, als „onderkruipers" te beschouwen. Spaansche furie De Spaansche ambassade te Washington heeft heden in een verklaring over het rapport van de Subcommissie van den Vei ligheidsraad voor Spanje mee gedeeld, dat het rapport „een duidelijke interventie betee- ken't in de binnenlandsche aan gelegenheden van een land" Het rapport „schendt de begin selen, belichaamd in het At lantisch handvest, de overeen komst van Dunbai'ton Oaks en het handvest van de vereenigde naties zelf. Het is geen rapport maar een vonnis", aldus de ver klaring van de ambassade. Of schoon de Subcommissie heeft moeten toegeven dat er tot dus ver geen verbreking van den vrede heeft plaatsgevonden, is men toch overgegaan tot een politieke veroordeeling van Snanie. Forrestal heeft een oproep gericht tot alle marinepersoneel buiten dienst om „de dreigende critieke situatie, waarvoor het land zich geplaatst ziet, het hoofd te bie den." De vakvereenigingsleiders hopen, dat de havenarbeiders in Gr. Brittannië, Frankrijk en de Sovjet-Unie zuilen weigeren, sche pen door deze vrijwillgerS bemand te lossen of te laden. Intusschen is het bij de staking van zeelleden van de Canadeesche meeren tot gewelddadige actie gekomen. De staking dreigt zich tot de Oost- en Westkust uit te breiden, indien, aan den eisch tot een achturigen werkdag, niet te gemoet «ekomen wordt. De atoomproef in den Pacific Op 14 Juni a.s. zal te New York bijeenkomen de eerste zitting van de commissie, welke ingesteld is door de Vereenigde Naties, en die tot taak heeft de bestudeering van de vraag stukken, waarvoor de wereld zich geplaatst ziet ten aanzien van de atoom-energie. De Ne derlandsche vertegenwoor i ger in deze commissie, mr. I van Kleffens, zal aldaar wor den bijgestaan door prof. H. A Kramers, hoogleeraar in de the oretische natuurkunde aan de Rijksuniversiteit te Leiden, als wetenschappelijk adviseur. Bij de proeven, die vanwege de Amerikaansche regeering in Juli en Augustus in den Paci fic worden gehouden inzake de uitwerking van de atoombom, zullen op uitnoodiging van de Amerikaansche regeering 'twee door de Nederlandsche regee ring aangewezen waarnemers aanwezig zijn: n.l. de kapitein ter zee G. B. Salm, hoofd van den Marinevoorlichtingsdienst en ~1e res. majoor der artillerie ir. H. Bruining. ten wees Jodl verontwaardigd al en hij noemde zichzelf den man, die deze plannen van Goebbels en Hitier getorpedeerd had. De ge tuigenverklaring van vlieger ge neraal Koller, die zich in Jodls documentenboeken bevindt, geeft een schildering van hetgeen zich rond deze kwestie in Hitlers kel der heeft afgespeeld en stelt Jodl, Keitel, Kaltenbrurmer en Goering voör als mannen die zich met kracht tegen uitvoering van Hit- Iers plan verzet hebben. Goering had zelfs gereageerd met een: „is hij nu heelemaal gek gewor den". Bloemencorso Jodl heeft vervolgens den blik ge wend tot verschillende oorlogtoo- neelen. Oostenrijk was voor hem niet meer geweest dan een korte „familietwist", die eindigde m een „bloemencorso". Dat nood zaakte tot een bevel aan de chauf feurs van binnenrukkende troe pen" om brillen op te zetten ten einde geen toegeworpen bloemen ln de oogen te krijgen". De inlij ving Sudetenland had voor hem ook geen moreele bedenkingen cp geleverd. Verder had hfj aan geen enkele bespreking over Tsjecho- slowakije deelgenomen en Hitier* verdere plannen met Tsjech oslo- waklje waren hém volkomen on bekend. Hij had zich bezig gehou den met de voorbereiding van een plezierreisje naar den Levant en niet met het aanvalsplan. Overi gens beweerde Jodl dat een con flict met Frankrijk en Engeland in die dagen tot Duitschlands on- middelïijken ondergang axi heb ben geleid. E.V.C. contra Min. Drees De E.V.C. heeft den. minister van sociale zaken W. Drees en de Slaat der Nederlanden in kort geding gedagvaard, aange zien men in de maatregelen die ten opzichte van de stakende havenarbeiders genomen zijn een schending tan artikel 6 der Arbeidsbemiddelingswet ziet. Artikel 6 der Arbeidsbemid delingswet verbiedt de openba re organen van arbeidesbemid- deling bij werkstakingen be middeling 'fce verleenen bij het plaatsen van werkzoekenden in een bedrijf waar staking of uit- sduiting heerscht. De minister van sociale zaken, minister Drees heeft echter aanwijzin gen ggeven da't de gewestelijke arbeidsbureaus als ook de ge meentelijke bureaux voor soci ale zaken aDe bij hun inge schreven havenarbeiders moe ten doorgeven aan de bij de staking betrokken bedrijven. Arebeiders. die weigeren aan een oproep van dit bedrijf ge volg te geven, worden van de steunregeling en overbruggings- uitkeering uitgesloten. te Scheveningen Achter de ziekenzaal van de cellenbarakken te Schevenin gen heeft men Maandagmiddag een ontstellende vondst gedaan. Men trof daar n.l. een graf aan, waarin tijdens de bezetting een aantal personen is begraven. Deze menschen zijn waarschijn lijk in de gevangenis een ge welddadige dood gestorven. Daar het graf nog niet is ge opend, kan het juiste aantal personen nog niet worden op gegeven. Het hoofd van den bergings- en indentificatie- dienst. majoor De Huyter van Steveninck. heeft het graf, dat binnen enkele dagen geopend zal worden, aan een nader on derzoek onderworpen. De lijk schouwing zal geschieden door den heer Van Ledden Hulsebos uit Leiden.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 3