Tribunaal Middelburg STAD'EN LAND Goes Middelburg Vlissingen iehouwen en Duivelcmd Zuid-Bevelend Streekboerenleider staat terecht In de zitting van het Tribu naal van Maandag 3 Juni werd de zaak behandeld tegen Pie- ter de Lange, 60 jaar, land bouwer te Biggekerke. Hij was streekboerenleider voor Walcheren van den Nederland- schen Landstand geweest. Hij had verder vriendschappelijken omgang gehad met den N. S. B.-er F. Kwekkeboom en hij had zijn radiotoestel niet be hoeven in te leveren. Beschul digde zeide streekboerenleider te zijn geworden, omdat hij meende, dat hij in die functie den Walcherschen landbouw van dienst zou kunnen zijn. Hij moest daartoe misschien wel eens een weg bewandelen, die niet heelmaal de juiste was maar politieke bedoelingen had hij nooit gehad. Het was ook niet zijn bedoeling geweest om „de man te wezen", terwijl hij verder mededeelde, al het werk zonder eenige vergoe ding te hebben gedaan. Hij moest omgang hebben met Kwekkeboom en anderen om vertrouwen te winnen van z'n superieuren en om te bereiken wat hij wilde: hulp aan land bouwers en trachten menschen tiit Duitschland te houden. Hg protesteerde heftig tegen de beschuldiging, dat hij ooit na- tionaal-socialistisch zou ge dacht hebben. Op de vraag van een van de leden van het Tribunaal, waarom hij geen advocaat liad, an&voordde de beschuldigde, dat hjj te goeder trouw was en dus zelf een en ander uiteen wilde zetten, ter wijl hij verder opmerkte, dat advocaten „een boel geld kos ten". De andere zaken waren: Janna Mallpaart, 30 jaar, kan toorbediende Ae Waarde. Zij had vrijwillig op een kantoor van de Kriegsmarine gewerkt omdat zij daar meer kon ver dienen dan ergens anders en zij was daarna vrijwillig naar Duitschland gegaan. Boven dien was zij verloofd geweest met een Duitsch militair, het geen haar vader niet goed ge vonden had. Haar verdediger, Mr. F. W. Adriaanse, toonde een gunsti ge verklaring van een dominee uit een Duitsch plaatsje over haar gedrag aldaar. Hij vroeg tenslotte, mede in verband met den slechten gezondheids toestand van beschuldigde, de uiterste clementie. Ook Hedwig Schilde, 20 jaar, hulp in de huishouding te Viisslngen, was vrgwiïlig bij Duitsche instanties werkzaam geweest, eerst in Nederland, later in Duitschland. Verder had zg omgang gehad met D. militairen. De Koopvaardij na den oorlog Het verslag der Belgische ree- ders over de oorlogsjaren geeft ter vergelijking het volgende «aatje van verliezen en aanwin sten in verschillende landen: Britsche Rijk verlies 10 pet; Noor wegen verlies 16 pet; Nederland verlies 33 pet; Frankrijk verlies 50 pot; Griekenland verlies 60 pet; Denemarken verlies 20 pet; Ver- eenlgde Staten aanwinst 400 pet; Zweden aanwinst 14 pet; Spanje aanwinst 10 pet. Tramwagens uit Duitschland terug Op het oogenblik wordt door het commissariaat generaal voor de Nederlandsche economische belan gen in Duitschland verreweg het grootste gedeelte der door de Duitschers gedurende de bezet ting geroofde Nederlandsche tram wagens naar ons land terugge voerd. Van de 301 geroofde tramwagens kwamen direct na de bevrijding 27 terug. De 274 resteerende wagens werden op 4 na, opgespoord, to taal vernietigd waren 10 wagens. Als de geheele „Import" ten ein de is, zal Amsterdam 126, Den Haag 35 en Rotterdam 68 tram geriK terugontvangen. In zijn pleidooi wees Mr. F. W. Adriaanse er o.a. op, dat besch. uit een familie van Duitschen oorsprong komt. Haar vertrek naar Duitsch land zou dan ook oorspronke lijk een familiebezoek zijn ge weest. Hg hoopte tenslotte, dat het Tribunaal mild zou zijn bij de beoordeeling van dit geval. De 26-jarige schoenmaker Johannes G. T1». Louwerse werd beschuldigd van lidmaat schap der N. S. B. en mede werking bij het vorderen van schoenmakerswerktuigen ten behoeve van de D. weermacht. Verder had hij in een schoen makerij bij de D. W. gewerkt. Besch. zeide, lid der N. S. B geworden te zijn, omdat hij anders geen werk zou gehad hebben. Hg bekende een slap pe houding te hebben aange nomen. Uitspraken in alle zaken op Maandag 17 Juni 1946. De gedagvaarde Daniel van Hoepen te Vlissingen was niet verschenen. Uitspraken Anthonie C. H. de Noojjer, arts te Middelburg, beschuldi gingen vervallen verklaard. Blaas van deKetterij, vis- scher te Arnemuiden, ontzet ting rechten. Willem Marinissen, landbou wer te St. Laurens, verbeurd verklaring van zijn vermogen tot een bedrag van f250 met ontzetting rechten, Daniel Huiszoon, visscher te Arnemuiden, 3 jaar internee- ring, ontzetting uit het recht tot bekleeding van openbare ambten uit de belde kies rechten. Johannes A. Hooftman, fa brieksarbeider te Middelburg, verbeurdverklaring van zijn vermogen tot f 300 en radio toestel; ontzetting rechten. Argentinië en Rusland Ter gelegenheid van de aan vaarding van het presidents schap van Argentinië, door bri gade generaal Peron schrijft de i correspondent van de Londen- sche Times te Buenos Aires: De merkwaardigste verande ring op het gebied der buiten- lansche politiek is de groote verbetering in de betrekkin gen tusschen Argentinië en de Sowjet-Unie, een gebeurtenis, welke moeilijk afgescheiden is te denken van de verslechte ring in de betrekkingen tus schen de Sowjet-Unie en de Vereeuigde Staten. Voor de eerste keer sinds meer dan 15 jaar liggen 4 schepen onder Sowje't-Russische vlag in de haven van Buenos Aires. De Argentijnsehe minister van Bui tenlandsche Zaken, heelt meer dan eens de hoop uitgesproken dat het bezoek van de Russi sche handelsdelegatie, zal lei den to'c hervatting der betrek kin-gen tusschen de beide lan den en mededeelingen ,uit Mos kou suggereeren een dergelijk standpunt. Het gebruik van den naam S.D.A.P. In verband met het feit, dat politieke bijeenkomsten worden georganiseerd onder den naam oude S.D.A.P. wordt van de zijde van he*c secretariaat van de ïartij van den Arbeid, mede gedeeld, dat het gebruik van den naam S.D.A.P., 'al dan niet met een toevoeging, juridisch ontoelaatbaar is en zoo noodig met rechtsmaatregelen onmoge lijk zal worden gemaakt. Op het daatste congres van de S.D.A.P. aldus wordt opgemerkt werd op regelmatige wijze een partijbestuur gekozen, dat be last is met alle werkzaamheden, welke zijn verbonden aan de liquidatie van de S.D.A.P. Slechts voor dit doel function- neert dit bestuur nog. Adleen dit bestuur heeft het recht te beschikken over den naam S. DA.P. Ned Indie Vervolg van pag. 1 Republikeinen willen geen autonomie doch volledige onafhankelijkheid Voorden Veiligheidsraad? Tien democratische leden van liet Amerikaansche Congres neb ben er in een schrijven aan Stettinius, den Amerikaansche afgevaardigde bij de U.N.O., op aangedrongen, „dat de Indone sische kwestie ten onmiddellft- ken behandeling op de agenda van den Veiligheidsraad van de Vereenigde Volkeren geplaatst zal worden". De brief hield verder in, dat „ge wapende Japansche troepen on der bevel van Britsche comman danten zich ter plaatse bevinden om „wet en orde" in Indonesië te handhaven. Zij die de schuld van den doo- denweg van Bataan en dergelijke wreedheden tegenover onze en geallieerde soldaten op zich heb ben geladen, zijn onder geen en kel". voorwaarde een dergelijk ver trouwen waard. „De reden voor hun aanwezigheid is al even afschuwelijk. Japansche troepen werken samen met cle Britsche en Nederlandsche strijd krachten om de Indonesische re publiek te onderdrukken". Ifaliaansche verkiezingen De resultaten van de verkie zingen voor de Italiaansche wet gevende vergader/ng zijn tot nog toe als volgt: Christelijke De mocraten 4.159.150; Socialisten 2.537.550; Communisten 2.418.700 Toiletzeep op den zeepbon Op de toewijzingen voor huis houdzeep zullen in den vervol ge per rantsoen 225 gram huis houdzeep of 90 gram toiletzeep verkrijgbaar zijn. Rapwi-trein niet gearriveerd De Rapwi-treln, die, naar de repu" bükeinen aan het Britsche hoofd kwartier hadden beloofd, met de eerste op deze wijze geëvacueerde personen gisteren uit hel binnen land zou arriveeren, is niet aan gekomen. Uit Indonesische bron wordt vernomen, dat deze eva cuatie per trein wederom moest worden uitgesteld,daar er tech nische belemmeringen waren. De Indonesiërs hebben het geallieer de hoofdkwartier daafvan op de hoogte gesteld. Sjahrjr te Batavia terug Sjahrir is gistermiddag uit Solo per vliegtuig te Batavia aange komen. Hij was vergezeld van den minister van gezondheid Darmase- tiawan, en de minister van sociale zaken, Maria Ulfah Santoso. Sjah rir zou gisteravond een perscon ferentie houden. Judas Maccabaus van G. F. Handel Het is niet zonder symbo liek, dat het Chr. Gem. koor te Goes voor zijn eerste uit voering na den bezettingstijd, namelijk op Donderdag a.s. waarin het jaren verplicht werd te zwijgen, dit oratorium heeft gekozen Hét stuk vertelt ons immers over de onder drukking 'van het Israelieti- sche volk door de Syriërs, van den strijd om zijn vrijheid en ten slotte van zijn overwin ning. Het oratorium begint, na een instrumentale inleiding, met een klaagzang over den dood van Matathias, die de leiding van den opstand op zich had genomen. Wie zal nu het volk van het juk der onderdruk king bevrijden? De profeet Simon (bas) wekt dan op tot het gebed en het volk volgt zijn raad: „Du, Gott, dem Erd und Himmel schweigt.... „Gib einen Mann voll Mut und Geist, der unsre bande ktihru zerreiszt" God hoort en wijst Judas, den zoon van Matathias, bij genaamd Maccabaus is ha mer als aanvoerder aan, waarna deze (als tenor) zijn Intrede doet met de aria: „Be- waJfne dich mit Mut, mein Arm, die Rechte Gottes lenkt den Streit". Het volk schaart zich vol enthousiasme om den nieuwen held: „Du, Held, o mach uns frei von unsrer Feinde Ty- rannei". Met een bede: „Hör uns, o- Herr, der Gnade Gott und gib ons Freiheit oder edlen Tod", eindigt het eerste deel. Het tweede deel begint dade lijk te vertellen, dat de vijand gevallen is: „Fall ward sein Los". Zo kan Simon het hoofd weer opheffen. In het koor; Stimmt ihn an den Jubel chor" 'zingt het volk zijn vreug de uit. Doch midden in het tweede deel slaat de jubelstem ming om, want een Israëlieti- sche bode komt verkondigen, dat een machtig leger onder weg is om Israël te straffen. De sopraan bezingt deze om mekeer, onmiddellijk overge nomen door het koor: „Du sinkst, ach armes Israël, tief herab, vom Sitz der Freude in des Jammers Grab". Doch weer is daar de profeet Simon om het volk te vertellen, dat Israels God machtig is door wonderdaden te redden. Durch Wundertaten erret- tet unser Gott" en Judas Mac cabaus beveelt: ,31ast die Trommet, die Tapfern ruft herbei". Opnieuw is het volk bereid ten strijde te trekken: „Uns weckt der schrecklich süsze Schall (van de trompet n.l.). De tenor wekt daarna op, niet op afgoden te vertrouwen maar op God alleen, waarna in een duet van sopraan en alt twee Israëlietische vrou wen en daarna het geheele volk belijden: „Noch niemals beugten wir das Knie dem stummen Holz und tauben Stein; wir opfern Gott und Gott allein", met welke belij denis het tweede deel besluit. Het derde deel begint met een bede van een Israëlietische om hulp voor de strijdende mannen. Een andere kondigt daarna het groote nieuws van de definitieve overwinning aan en tevens den aantocht van den overwinnaar. Deze wordt begroet met het beroemde: Seht. er kolnmt mit Preis gekrönt", achtereenvolgens door het Chor der Jünglinge, Chor der Madchen en het ge heele koor gezongen. Na een marsch volgt dan nog een lof prijzing aan God: „Singt uns- rem Gott und macht sein Lob bekannt!" en een dankgebed: „Dem Herrn gebuhrt der freu- denreichste Dank", Waarna een basaria en een slotkoor een van Handels mooiste oratoria besluiten. Buitengewone zitting Staten-GenetJal Op eenvoudige wijze heeft de minister van Binnenlandsche Zaken, dr. L. J. M. Beel, gister middag om 1 uur de buitenge wone zitting der Staten-Gene- raal (oude Eerste Kamer en nieuwe Tweede Kamer) ge opend. De leden waren bijeen gekomen in het Tweede Kamer gebouw, onder voorzitterschap van mi'. W. L. Baron de Vos van Steenwijk. Deze benoemde tot leden der commissie van in- en uitgeleide de heeren van de Kieft en Welter van de Eerste Kamer en van den Heuvel, van PoUl, Kranenburg, Donker, Schmal en Korthals van de Tweede Kamer, Men ls gisteren begonnen met de herstelwerkzaamheden aan de, torenspits der R.K. kerk. Hoewel menigeen de, overigens zonder hoogtevrees werkende timmerlie den beklaagt, is men toch blij dat aan de waggelende bewegingen1 van het haantje dat bij storm weer voor de voetgangers op het Kerkplein een stille bedreiging vormde een einde wordt ge maakt. Candidaten Gemeenteraad De lijst van candidaten voor den gemeenteraad van de A. R. partij is als volgt: 2. J. W. Kögeler; 2. J. S. Hoek; 3. P. Meliefste; 4. M. Wattel; 5. S. Caljouw; 6. J. Lorier; 7. B. J. v. d. Berg; 8. L. Lorier; 9. J. Janse; 10. J. Leynse. Babyton's Band De leden van het bekende dansorkest van Baby den Toonder zullen binnenkort niet meer als amateurs optreden, maar als beroepsmisici. Den heer Den Toonder zelf zal zich geheel gaan wijden aan het muziek- eu showwerk. Gistermiddag passeerde de Schel de op weg naar Antwerpen de Zweedsche lichte kruiser „Vylgia" bemand met 470 man, en een twee tal torpedojagers komende van Dublin. DREISCHOR Partij van den Arbeid In een op 31 Mei j.l. gehou den vergadering van de Par- tg van den Arbeid zijn voor de te houden gemeenteraads verkiezing de volgende heeren als candidaat gesteld J. A. v. d. Doe; C. Klaasse; J. J. van Felius; J. C. de Bil; B. v. d. Linde; M. W. Hoog- strate; A. v. d. Werve; P. M. Straayer; A. den Haan; J. v. Linde; A. Kommer en H. v. Dijke. Verbetering vervoer Op Maandag 3 Juni is door de R. T. M. een geregelde autobusverbinding ingesteld van Zierikzee via Dreischor naar Zijpe v.v. Vooral in dezen tijd, wegens gebrek aan rijwielbanden is een dergelijke verbinding voor ons dorp van groot gelang Zoo is Dreischor dan einde lijk verlost uit zijn isolement. OUWERKEBK Hedenavond te 8 uur zal de Rgzende Kerk bijeenkomen. Ds. Brijker hoopt alsdan te spreken over de Reclasseering. Stichting 1940—1945 De collecte voor de Stichting 1940—1945 heeft opgebracht f 300,10, dat is gemiddeld meer dan 50 cent per inwoner. Een mooi resultaat.' Zilveren bruiloft Onder veel belangstelling vierde het echtpaar De Oude- De Jonge zgn 25-jarig huwe lijksfeest. KLOJDTEN GE Zomereoncert Zaterdag a.s. te 8. uur hoopt de muzielcvereen. „Excelsior" haar eerste zomereoncert te geven in dit seizoen. Het programma luidt als volgt: 1. Engelandvaarders, marsch, W Schild; 2. Bandietenstreken, ouverture, 'Fr. v. Suppé; 3. Ueber de Wellen, Valse, Juv. Rosas; 4. Les Teissons, ballet, G. Gadenne; 5. Dauwtrappers, marsch, Bisselink. Pauze. 6. Jubelklanken, marsch, E. Ue- bel; 7. Orpheus in de Onder wereld, ouverture, J. Offen bach; S. Don Pasquale, fant. sur 1' Opéra Donnizetti. 9. Fi nale. VERSERE Geslaagd Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor' tand arts J. P. B. Verheg-Pols al hier.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 4