VRIJE STEMMEN DAGBLAD VOOR ZEELAND JODL: Het soldatenberoep zat hem in het bloed! Republikeinen willen geen autonomie doch volledige onafhankelijkheid Woensdag 5 Juni 1946 2e JAARGANG NUMMER 480 Alg. Leiding: B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma. HoofdredacteurJ. Koekebalcker. Redactie en Admin.: Goes, Beestenmarkt Tel. 2163. Gironummer 41035? Rehabilitatie van Ds. Kersten Wtj ontvingen van Staat- kundig Gereformeerde zijde een nadere toelichting op de bekende kwestie van de zui vering der oude Tweede Ka mer, waai'bij o.a. Ds. Kersten, afgevaardigde der Staatkun dig Gereformeerde Partij, uit het lidmaatschap van die Ka mer werd ontzet. De redenen, waarom dit door de desbetref fende Zuiveringscommissie is geschied, zijn nooit algemeen bekend geworden, en er is geen hooger beroep op haar uitspraak toegelaten geweest. Ook de regeering droeg, vol gens de memorie van antwoord op het voorloopig verslag van de Tweede Kamer geen kennis van die redenen. Er is dus voor de betrokke nen geen mogelijkheid geweest zich in het openbaar tegen de ze uitspraak te verzetten, en zoo mogelijk de motieven, die deze commissie hebben geleid, te ontzenuwen. Dit is een toestand, die in een rechtsstaat als de onze on toelaatbaar is. Het doet ons genoegen, dat van Staatkundig Gereformeer de zijde onze aandacht op dit onrechtmatig handelen is ge vestigd. Wij hebben, als zeker de groote meerderheid van ons volk, het vertrouwen gehad, dat deze zuiveringsactie volko men rechtmatig had plaats gehad. Dit blijkt niet het geval te z\jn geweest. Het ls, dunkt ons noodzakelijk, dat op de een of andere wijze dit proces op nor male wijze wordt hervat, op dat in het openbaar rehabili tatie kan geschieden, indien de ongegrondheid der ingebrach te bezwaren mocht blijken. Over de kwestie zelf heeft Ds. Kersten een uitvoerige bro chure het licht doen zien. Of schoon wtj uiteraard de zaak niet kunnen beoordeelen dit moet 'door een daartoe bevoeg de instantie geschieden schijnt ook voor den leek uit die brochure te blijken dat geen enkel feit van onvaderlands lievend gedrag aan hem ten laste kan worden gelegd. Maar wat voor ons nog meer zegt, is, dat zoowel de Staat kundig Gereformeerde Partij, als de Gereformeerde Gemeen ten, tot welke groep Ds. Ker sten behoort, hun onverzwakt vertrouwen in hun leider heb ben uitgesproken. Hij vertegenwoordigde als deputaat van deze gemeenten deze groep bij de begroeting van Harfe Majesteit de Konin gin, toen.zij den vrijen Neder- landschen bodem weer mocht betreden. De Algemeene Vergadering der Staatkundig Gereformeer de Partij heeft met algemeene stemmen besloten nogmaals bij den Minister te protesteeren tegen deze onrechtmatige zui vering. Bovendien verkoos zij haar voormalige partij-voor zitter Ds. Kersten tot eere voorzitter. Dit algemeen vertrouwen van deze toch zoo begir elvaste vaderlandslievende groep spreekt voor ons boekdeelen. Ten slotte nog dit. In het ons gezonden schrij ven wordt gezegd, dat wij' met de vermelding van het besluit der Commissie tot zuivering der Tweede Kamer velen heb ben gegriefd. Dit was aller minst onze bedoeling, en wij Het proces te Neurenberg 5 Juni 1944: De dag der Invasie. Een dag, die niet vergeten zal worden. Bovenstaande kaart geeft een overzicht van de plaats waar de landingen uitgevoerd werden en laat zien hoe de histo rische strijd zich daarna ontwikkelde. ALFRED JODL sprong kwiek uit de vcrdachtenbank toen zijn beide verdedigers in paars professorale togas plaats namen achter den kathe der. De generaal, die nog altijd de breede roode strepen op zijn broek draagt, toonde ook achter de microfoon de zelfde overmaat van zelfbewustzijn, waarmee hij tijdens de pauzes in de beklaag denbank redevoeringen placht af te steken. Vrijmoedig rondkijkend naar alle zijaen der zaal riep hij met ken- nelijken trots uit: „het soldaten- beroep zat mij in het bloed" Jodl, wiens verbeten militante trekken een scherpen woordenstrijd met de prosecutors doen verwachten, trok bij den aanvang der verde diging overigens de zelfde lijn, die wij reeds vaak in deze zaal ge hoord hebben: afstand nemen van de Partij. Jodl betoogde, dat hij op princi- pleele gronden tegen het antise mitisme gekant was,' wel gaf hij als zijn meening, dat de Joden na den vorigen oorlog in de periode van moreel verval in Duitschland zeer provoceerend zijn opgetre den: Hitiers benoeming tot kan selier in 1933 heeft mij volkomen verrast" zeide Jodl voorts. In het Hoofdkwartier Jodl gaf een uitvoerige schets over zijn verhouding tot Hitier en de toestanden in het hoofdkwar tier Dit hield volgens hem het midden tusschen een klooster en een concentratiekamp. Het was omgeven met prikkeldraad en on telbare posten en in het midden was: „net allerheiligste", waarin zelfs de leden van den staf niet konden binnen treden. In dit al lerheiligste drong van de buiten wereld uit dan ook zeer weinig door en Jodl kreeg er slechts ge allieerde geïllustreerde bladen, omdat die doorgaans een goeden indruk gaven van nieuwe wapens, waaraan de vijand werkte. In den trein naar het Poolsche front twee dagen na het uitbreken van dei- oorlog sprak ik Hitier voor het eerst in mijn leven zeide Jodl en bij die gelegenheid had de spreken daarover ons leedwe? zen uit. Wij hadden aangeno men, dat dit besluit rechtma tig was. Dit blijkt niet het ge val te zijn. Daarom steunen wij van harte 't verzoek tot een nieuw onderzoek in deze kwestie. De goede naam van een onzer vooraanstaande politici is er mee gemoeid. En wij zijn voor handhaving van het recht. Red. Fuehrer hem gezegd: „Ik heb een reactionnaire Weermacht, 'n chvls telijke of keizerlijke marine en een nat. soc. Luftwaffe". Het le ven in het hoofdkwartier was vol gens Jodl een waar martelaarsle ven. Hij riep luide, dat hij een var de weinige officieren geweest was, die het gewaagd had zien krachtig tegen Hitiers plannen te verzetten en wel in zoodanige woorden, dat de toehoorders een catastrofe vreesden. Botsingen met Hitier Jodl kwam terug op zijn botsing met Hitler in Augustus 1942 in Winnitza. Nooit in mijn leven heb ik een mensch in een dergelijke woede-bui gezien" zei Jodl. Sinds dien had Hitier nooit meer geza menlijk willen eten. Hij zei dat hij Jodl door Paulus zou vervan gen. zoodra deze Stalingrad ge nomen had. Jodl beweerde overi gens, dat dit zijn liefste wenseh geweest was en dat hij om de drie dagen gevraagd heeft uit het hoofdkwartier te worden ontsla gen en naar het Finsche front te mogen. Een nieuwe groote bot sing had Jodl in 1943 met Hitier gehad toen hij hem rapporteerde, dat het fascisme dood was en Ro- mes straten vol weggesmeten par tijinsignes. „Zulke onzin kan al- leer maar een officier vertellen. We zien weer dat generaals niets van politiek begrijpen" zoo had Hitier gereageerd. Jodl beweerde voorts in. zijn verdere verzet te gen Hitiers plannen enkele malen, succes te hebben gehad. Hij be toogde ook vaak vijandelijke in breuken op het volkenrecht voor Hitier verzwegen te hebben, ten einde te voorkomen dat de Fueh rer tot nieuwe excessen verviel. Er was geen kans op terzijde schuiven van het regiem, zoo be toogde Jodl voorts. Het beste be wijs voor de onmogelijkheid daar van was 20 Juli 1944. Toen kon niemand meer op overwinning hopen en toch was er geen sol daat, geen arbeider en geen be ambte die zich verhief. Om dit regiem omver te werpen zou ge weldige revolutie noodlg zijn ge weest met de geheele arbeiders- wereld en weermacht achter zich. Hot: men naar buiten oorlog kan voeren en naar binnen zulke re volutie kan doorvoeren weet lk niet, dat kunnen slechts genieën weten, die in Zwitserland leven". Scherpe verwijten richtte Jodl tot de mannen, die eerst Hitler in het zadel hebben geholpen en toen het misliep van de militairen mui terij eischten. ,,Wij wisten niets" Van 1939 al hadden de militairen niet meer geweten dan in de Duit sche kranten stond, zoo wilde hij idoen gelooven. Een meesterwerk van geheimhouding" had Himmler vólgens hem verricht met zijn con Prinselijk Paar naar Victory Parade Naar wij vernemen zullen H .K. H. Prinses Juliana en Prins Bernhard zich Vrij dag a.s. in den namiddag per vliegtuig naar Londen begeven in verband meffc de Victory Parade aldaar, op Zaterdag a.s. Th. H. de Meester overleden In den ouderdom van 89 jaar is te Bussum overleden - de heer Th. EL de Meester, oud directeur der Stoomvaart Mij. Zeeland. De heer de Meester, die in 1857 te Len'fc werd geboren, heeft 15 dienstjaren bij de Ma rine doorgebracht, waarna hij in 1890 den dienst verliet als luit. ter Zee eerste klasse. Hier na werd hij benoemd tot inspec teur van de Holland-Amerika- lijn te Rotterdam, welke func tie hij 'tot 1903 bekleedde. Hier op volgde zijn benoeming tot directeur van de Stoomvaart Mij. Zeeland en in de oorlogs jaren 1914-1918 heeft hij veel gedaan voor het uitwisselen van krijgsgevangen 'tusschen Enge land en Duitschland. In 1923 werd hij gepensionneerd als di recteur en werd hij benoemd tot president-commissaris der Mij. Naast deze functie was de' heer de Meester, die algemeene bekendheid geniet in scheep vaartkringen, nog commissaris der Mij. De Schelde. Zijn ver diensten werden erkend in zijn benoeming tot ridder in de Or de van den Nederlandschen Leeuw en commandeur in de Orde -van Oranje-Nassau. Bo vendien bezat hij verscheidene bui'tenlandsche onderscheidin gen. centratiekampen. Militairen kre gen van Himmler slechts foto's gestuurd van fraaie tuinen die In ghettos en kampen werden aan gelegd. De generaal die door den president met een laconiek „we are not interested in it" werd gestopt bij „loflied op het onge-, wone genie van Hitier, sloeg met de vuist het katheder toen hij met pathos uitriep: „Er zijn ook in Duitschland patriotten en niet alleen in het buitenland. Ik reken mij onder hen zoo lang ik adem". Toets eerst uzelf, daarna uzelf en tenslotte uzelf, dan komt ge aan uw naaste niet toe. Ex-burgemeester yan Vlissingen veroordeeld Het Tribunaal te Gouda heeft gisteren uitspraak ge daan in de zaak tegen den ex- N. S. B.-burgemeester van Vlissingen, P. C. Callenfels. Besloten werd tot de vol gende maatregelen: interneering met advies de ze te beperken tot 3 jaar en mnd., met inbegrip van den tjjd in bewaring doorgebracht, zoodat de interneering zal ein digen op 9 Nov. 1948; ontzetting uit het recht om te kiezen en verkozen te wor den; onzetting uit het recht om ambten te bekleeden; ontzetting uit het recht om te dienen bg de bewapende macht; verbeurdverklaring van een radiotoestel en de bescheiden betrekking hebbende op het lidmaatschap van de N. S. B. AUTO'S VOOR ARTSEN Wij vernemen van de zijde van het ministerie van Verkeer en Energie, dat voor het geval de 3000 nieuwe Mash-personen- auto's buiten de gewone alloca tie door Amerika voor domesi- sche verzorging van Nederland beschikbaar wo^en gesteld, de ze ook inderdaad aan de artsen zullen worden verstrekt. Honderdste vliegtuig naar Batavia Vrijdag 7 Juni as. vertrekt van Schiphol het honderdste vliegtuig van den Nederland schen regeeringsluchttransport- dienst naar Batavia, gezagvoer- der is J. J. Mulder, de vlieger, die Churchill's vliegtuig bestuur de bij zijn bezoek aan Neder land, J. Craamers, zal als twee de piloot fun geer en. Neaerlandsch Indie Amerikaansche Congresleden gaan zich met de zaak bemoeien TE BATAVIA werd verwacht, dat Sjahrir gistermiddag met tegenvoorstellen naar Batavia zou terugkeeren. Men neemt in deze kringen aan, dat deze tegenvoorstellen in hoofdzaak zullen behelzen den eisch, dat de republiek Indonesia geen automone staat binnen het kader van het Koninkrijk zal zijp, doch eerder een onafhankelijke staat, welke aanvankelijk met het Koninkrijk door een verdrag zal zgn verbondejn. De erkenning van bet de tacto gezag over Sumatra zal waarschijnlijk eveneens deel uitmaken van de in het tegenvoorstel vervatte eischen. In republikeinsche kringen wordt verklaard, dat dit of een daarop zeer gelijkend schema ln tegen woordigheid van sir Archibald Clark Kerr tusschen van Mook en Sjahrir te Batavia in het laatste stadium der besprekingen is be sproken, waarna van Mook het aan de Neoderlandsche regeering heeft overgelegd, welke, aldus de ze republikeinsche bron, daarmee niet aceoord heeft willen gaan. Het Kabinet Betreffende het republikeinsche kabinet te Batavia verwacht men in republikeinsche kringen, dat, behalve de drie kabinetswijzigin gen, die door Sjahrir zijn aange kondigd, gisteren nog eenige mu taties te Djokjakarta zijn bespro ken. Waarschijnlijk zal Moham med Natsir, de minister van voor lichting, in zijn functie worden hersteld, terwijl wellicht nog eeni ge portefeuilles óp andere wijze zullen worden verdeeld. Naar men verwacht, zal het nieuwe kabinet worden gevormd uit leden van de vier grootste partijen: de Socia listische partij van Sjahrir, de P.N.I., de Masjoemi en de P.B.L Vooral de laatste partij ln het huidige kabinet slechts vertegen woordigd door een onderminister schijnt in het binnenland be langrijk gegroeid te zijn. Men ver wacht geen communist ln het nieuwe kabinet. Vervolg op pag. 3 HET WEER Zwaar bewolkt Zwaai' bewolkt met lijk eenige regen. Matige, aan pmz 3§Fm?exs[ J^apCci jsn^ ap westelijke wind. Weinig ver andering in tempèratuur. Zon onder 20.53, op 4.23. Maan op 10.30, onder 1.17. Eerste kwartier: 6 Juni.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1